Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętajcie też, że załączając stałą pompę, nie ma co liczyć na natychmiastowe efekty. Instalacja musi się ustabilizować, a mury budynku zaakumulować  ciepło. Pojemność wodna kotła też ma kluczowe znaczenie, jeśli nie mamy bufora

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661 a kto to wie. Ma 23 kw i pionowe wymienniki o pow. 3.5m2 więc obstawiam na jakieś 70-80 litrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Benton661 napisał:

Pamiętajcie też, że załączając stałą pompę, nie ma co liczyć na natychmiastowe efekty. Instalacja musi się ustabilizować, a mury budynku zaakumulować  ciepło. Pojemność wodna kotła też ma kluczowe znaczenie, jeśli nie mamy bufora

Przy termostacie i niskiej histerezie masz wszytko ustabilizowane a mury zaakumulowaly ciepło. Ja mam na noc 22.2C na dzień 22.7C histereza 0.3C sprawdza się to perfekcyjnie spalanie zadowalające więc jestem hepy. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też nie ma gotowej recepty dla każdego, jak najlepiej prowadzić kocioł pelletowy

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stałej pompy to moim zdaniem wymagane : duża pojemność wodna kotła ,buforek , albo kocioł z dobrą modulacją i sprawnością na bardzo niskich mocach , u cezara nie ma szans stosunek pojemnościowy kotła do pojemności instalacji u niego blado wygląda , u mnie też .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661dałeś mi teraz do myślenia ile ten mój kopciuch ma wody w sobie?

@cezar76 a ile ten Twój olbrzym ma wody wg fabryki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66, Do typowego kopciucha mu daleko, ale też nie jest najwyższych lotów:-). Ma 92 litry bodajże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o mój haha

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, nie doczytałem hehehe

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 co Ty mówisz serio? Te 3,5 m2 jest na tabliczce ja tego nie mierzylem ale może być bo sama komora załadowcze 40x45x50cm a do samej góry 75cm

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 u mnie te pierwsze nawet grubej bo z blacha 5,5. Jutro to pomierze i policzę bo jakby było tyle H2O to nie dziwne, że u mnie takie osiągi dobre hihi

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu pracy kotła na stałej pompie wyszło mi średnie dobowe spalanie 15 kg i 6 rozpaleń/24h.
Tryb pracy standardowy.Moc max 16KW. Średnia 12KW. Minimalna 5KW. Temperatura kotła 70.Histereza kotła 30.


To chyba niezły wynik... Zastanawiam się czy jest jakaś granica jeśli chodzi o histerezę kotła... W tej chwili mam 20C, ale mogę ustawić 30C, wtedy temperatura na kotle będzie spadać do 40C. Zyskam pewnie ze 2 rozpalenia na dobę, ale czy nie kosztem ilości opału potrzebnej na dogrzanie dodatkowych 10C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mhosaja napisał:

To chyba niezły wynik... Zastanawiam się czy jest jakaś granica jeśli chodzi o histerezę kotła...

 

To zależy przede wszystkim od instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mhosaja napisał:


To chyba niezły wynik... Zastanawiam się czy jest jakaś granica jeśli chodzi o histerezę kotła... W tej chwili mam 20C, ale mogę ustawić 30C, wtedy temperatura na kotle będzie spadać do 40C. Zyskam pewnie ze 2 rozpalenia na dobę, ale czy nie kosztem ilości opału potrzebnej na dogrzanie dodatkowych 10C?

 

 

12 minut temu, palacz66 napisał:

To zależy przede wszystkim od instalacji. 

Otóż to...Jak będzie nastawa dla CWU np 50 C i brak ZZ , to z bojlera zrobi "bufor" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam ponownie testy z wyłączeniem palnika od termostatu dla obiegu grzejnikowego czyli całe piętro. Histereza 0.3stC. Wyłączenie pompy obiegu. Resztę ciepła wyssie z kotła obieg podłogówki. Zobaczymy jak będzie. Przy temperaturze ~5stC na zewnątrz miałem około 9-10 rozpaleń i 22-25kg pelletu dziennie szło. Zapomniałem też o ustawieniu odpowiednio wentylacji mechanicznej. Zbyt mocno przewiewała mi pomieszczenia.

Edit:

Mój kocioł ma 86l pojemności wodnej.

Edit2:

Temperatura na termostatach ustawiona na 22stC.

Edit3:

CWU elektrycznie w tańszej taryfie. Jedno dogrzanie na wieczór z kotła.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dragster napisał:

Wyłączenie pompy obiegu. Resztę ciepła wyssie z kotła obieg podłogówki. 

Jak pompa od podłogi będzie pracować to nie wiem czy to ma sens ja wyłączam jak kotłową. Będzie często się odpalać no i zjadać pellet i czy to będzie ekonomiczne??? Ale zależy ile się ma tej podłogi ja 40m2 to jest git chociaż jak jest ciepło duża bezwładność jej jest ale w zimie już ok. 

Ja na Twoim miejscu bym sprawdził z pompami podłogi połączonym szeregowo jak również na stałe i wtedy porównał wyniki. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie to wymyśliłem. Mam dwa obiegi 1/2 domu na podłogówce i druga połowa na grzejnikach. Oba obiegi mają swój 3D i pompę. Pompa kotłowa u mnie działa w trybie wymiennika, ze względu na sprzęgło. Nie ma opcji bym przegrzał sobie pomieszczenia podłogówką. Po 1, obniżenie temperatury obiegu po osiągnięciu zadanej. Po drugie sterowanie pogodowe. Dobrze też się sprawdza współczynnik temperatury pokojowej. W zasadzie cały czas mam pomiędzy 21,7 a 22stC. Panel który steruje grzejnikami wyłącza póki co palnik i pompę tego obiegu. Zobaczymy jak będzie. Wygrzanie cieczy obiegu i podbicie o 0.3stC nie powinno długo zając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dragster napisał:

 Wygrzanie cieczy obiegu i podbicie o 0.3stC nie powinno długo zając.

Chwila moment haha

To zmienia postać rzeczy. No to próbuj i oczywiście wstawiaj wyniki Twoich ustawień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zmniejszyłem wagę z testu podajnika z 10,2 na 7,6 bo tak mi teraz wychodzi, 3 razy robiłem test podajnika i za każdym razem jest podobnie, i mam takie pytanie, co daje ta zmiana skoro podajnik podaje dalej tyle samo pelletu czyli 2,3 kg na mocy 12 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia się dawkowanie w cyklu, czyli dłużej sypie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.