Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230
13 minut temu, mrtur napisał:

Pierwsze to takie dobranie krzywej itd. żeby temperatura na grzejnikach była stała,możliwie minimalna ale dająca komfort cieplny i pompa mieszacza cały czas pracowała.

Drugi to "strzał" wyższej temperatury na grzejniki i termostat po dostaniu sygnału odcina pompę i zamyka mieszacz.

Pierwszy wariant stosowalem przy starym ekobroszkowcu. Teraz przy pellecie i buforze stosuje ten drugi, proporcjonalny.

@gmaj22 nie zworocilem uwagi ze tu jest ecomax. Podawalem na swoim przykladzie gdzie Plum dla Biawara rozszerzyl zakres regulacji proporcjonalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur, zbyt dużo odpaleń dobowych. 12 powinno być max. Sterowanie pogodowe jak najbardziej wskazane. Po dołożeniu płyt szamotowych powinno być lepiej, ale jak teraz pracuje na FL, zmień na standard. Moc max 30 kw, moc posrednia np 18kw, moc minimalna 12kw. Ten kocioł chyba nie ma zbyt dużej pojemności wodnej, tak jak myśleliśmy, bo powinien dłużej stać w postoju i rozpaleń powinno być zdecydowanie mniej. Histereza H1 - 5, histereza H2 - 14. Kocioł dłużej popracuje mniej na mocy max, co powinno zmniejszyć zużycie paliwa i ilość rozpaleń dobowych. Na grzejniki dawaj tyle ile trzeba, wysoka temperatura na mieszaczu nie sprzyja długim postojom po wygaszeniu. Czyli albo wysteruj pogodówkę, albo daj na grzejniki jak najmniejszą temperaturę, żeby było komfortowo w domu.

Zrób jakieś fotki, jak przerobiłeś kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Ilu palaczy tyle sposobów ogrzewania. @mrtur, więc żeby jeszcze bardziej zamieszać Ci w głowie, podam kolejny sposób, choć nie twierdzę, że najlepszy. Ustawienie termostatu pokojowego w ustawieniach kotła. Wyłączenie pompy od termostatu na -NIE. Wówczas termostat pokojowy daje sygnał do uruchomienia kotła, po osiągnięciu temp w pokoju, kocioł wygasza się (może się zdarzyć, że nie osiągnie nawet zadanej temp), pompa pracuje nadal i wyciąga ciepło z kotła, do czasu spadku temp o zadaną histerezę. Czyli przy ustawieniu startu pompy na 55 st i histerezie kotła 5 st pompa zatrzyma się przy 50 st i wówczas mieszacz się zamknie. Wtedy kocioł czeka w postoju na kolejny sygnał od termostatu. Przy tym sposobie wskazane jest obniżenie temp mieszacza od termostatu i trochę większa histereza pomieszczeń,np 0,3. Można oczywiście dodać jeszcze do tego sterowanie pogodowe mieszaczem. Przy tym ustawieniu jeśli masz włączony priorytet CWU, po wygrzaniu bojlera, włącza się pompa CO, otwiera mieszacz i grzeje mieszkanie, nawet jeśli termostat nie zgłasza takiej potrzeby.

To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezar, rozgrzewanie wychłodzonego potwora 50kw o kiepskiej sprawności pochłonie dodatkową energię, która i tak w większości wyleci kominem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpaleń może być mniej. Nie twierdzę, że ten sposób jest dobry. Po prostu podałem kolejny. Widzisz, ja uważam, że utrzymywanie kotła cały czas gorącego, jeśli temp w pomieszczeniach jest stała i stała pompa może np przegrzewać te pomieszczenia, to też jest strata energii. Tak jak w moim przypadku, gdy kocioł stoi tylko 1 godz a na mieszaczu jest ledwie 32 st.

Edytowane przez Gość
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Benton661 napisał:

ale jak teraz pracuje na FL, zmień na standard

Tak mam po Waszej pierwszej sugestii. 

Przypominam,że zawsze w arkuszu mam w nowych kolumnach nowe ustawienia. 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RzmquoslXzcUhbCLaiQFS9iSjd0MRu31kmuM-qhxkbQ/edit?usp=sharing

 

18 minut temu, Benton661 napisał:

Moc max 30 kw

To się zdecydujta :) Na początku ktoś mi sugerował te 30kw potem jednak z powrotem na 36kw. Przy tych cegłach szamotowych i płytach nie wiem czy nie lepiej jakby palnik był na maks jak najdłużej? Zauważyłem,że po przejściu w postój jeszcze zwiększa się teraz temp. kotła o 7-9 stopni. 

22 minuty temu, Benton661 napisał:

wysoka temperatura na mieszaczu nie sprzyja długim postojom po wygaszeniu.

No tak,ale w aktualnych ustawieniach pompa mieszacza jest w tym momencie wyłączana a mieszacz zamykany po sygnale z termostatu a w grzejnikach wpompowana wysoka temperatura i trochę pracują głowice termostatyczne.

 

Z tymi fotkami będzie ciężko bo słabo widać zamysł. Z uwagi na wielką komorę wstawiłem kilka cegieł pionowo dając odstępy od siebie na nie płyta, na płytę cegły i znów płyta. Płyty przesunięte czyli pierwsza bliżej drzwiczek a druga bliżej tylnej ściany. Ot tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, cezar76 napisał:

Hehe. Ilu palaczy tyle sposobów ogrzewania. @mrtur, więc żeby jeszcze bardziej zamieszać Ci w głowie, podam kolejny sposób, choć nie twierdzę, że najlepszy. Ustawienie termostatu pokojowego w ustawieniach kotła. Wyłączenie pompy od termostatu na -NIE. Wówczas termostat pokojowy daje sygnał do uruchomienia kotła, po osiągnięciu temp w pokoju, kocioł wygasza się (może się zdarzyć, że nie osiągnie nawet zadanej temp), pompa pracuje nadal i wyciąga ciepło z kotła, do czasu spadku temp o zadaną histerezę. Czyli przy ustawieniu startu pompy na 55 st i histerezie kotła 5 st pompa zatrzyma się przy 50 st i wówczas mieszacz się zamknie. Wtedy kocioł czeka w postoju na kolejny sygnał od termostatu. Przy tym sposobie wskazane jest obniżenie temp mieszacza od termostatu i trochę większa histereza pomieszczeń,np 0,3. Można oczywiście dodać jeszcze do tego sterowanie pogodowe mieszaczem. Przy tym ustawieniu jeśli masz włączony priorytet CWU, po wygrzaniu bojlera, włącza się pompa CO, otwiera mieszacz i grzeje mieszkanie, nawet jeśli termostat nie zgłasza takiej potrzeby.

To tak w skrócie.

Dyć to tak jak u mnie obecnie , start pompy 51 histereza kotła 23st zadana kotła 74 tryb standard przy temperaturach na plusie wystarcza to wyciągnięcie ciepełka z kociołka żeby dogrzać pomieszczenie przynajmniej u mnie i narazie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy coś jeszcze w tych naszych rozmowach bo się gubię.

Regulator bez dodatkowych modułów może sterować trzema pompami: CWU, kotła i mieszacza. Ja mam tylko dwie: CWU i mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
4 minuty temu, mrtur napisał:

Zauważyłem,że po przejściu w postój jeszcze zwiększa się teraz temp. kotła o 7-9 stopni. 

 

6 minut temu, mrtur napisał:

No tak,ale w aktualnych ustawieniach pompa mieszacza jest w tym momencie wyłączana a mieszacz zamykany po sygnale z termostatu

I tu wlasnie tracisz energie w komin. Rozpedzony kociol po wygaszeniu wzrasta temperaturowo. A ty wlasnie odlaczyles pompe i zamknales zawor od termostatu. Co by sie nie dzialo nie wylaczaj pompy. I zastosuj przez kilka dni obnizenie od termostatu. Woda ci w grzejnikach ostygnie a kociol musi to pozniej nadgonic . Niestabilne prowadzenie instalacji to zawsze strata.

I nie prowadzilbym obiegu grzewczego na wysokiej temperaturze. U mnie dla przykladu w tej chwili leci sobie na grzejniki 32 °. I wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cezar76 napisał:

No, i ????

Nie no. Chodziło mi o sprecyzowanie terminów jakie używamy. Jak piszecie pompa kotła to nie wiem o której piszecie. Rozumiem,że w sumie to nic nie zmienia bo ta od mieszacza "zasysa" ciepło z kotła i jest jakby pompą kotła a co najwyżej mieszacz ją "przydławia"

 

8 minut temu, Kordjano napisał:

Przy tym ustawieniu jeśli masz włączony priorytet CWU

Tutaj mam dylemat co ustawiać. Jak pisałem u mnie same baby a te jak się idą "chlapać" to strumieniami leci i pompa z priorytem długo podaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 minutę temu, mrtur napisał:

Jak pisałem u mnie same baby a te jak się idą "chlapać" to strumieniami leci i pompa z priorytem długo podaje.

Wyslij je na okres zimowy na Madagaskar :) Albo podzial kosztow w domu. Czyli rachunki za opal placa kobiety reszte ty. Gwarantuje, ze temperatura komfortowa w domu spadla by do 20°C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja nieprecyzyjnie się wyraziłem. Pompa CWU -wiadomo, to ta od ładowania bojlera , mieszacza-to w moim poście pompa CO, a pompa kotła-to pompa np krótkiego obiegu kotłowego.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230
Rozumiem. Takie były moje zamysły jak podawałem testowanie pierwszego rozwiązania grzania. Ten wzrost nastąpił po włożeniu cegieł. Wcześniej go nie zaobserwowałem. Może się mylę. 

No cały czas marzyło mi się doprowadzić do ładowania stałej w miarę niskiej temp. na grzejniki. Jeszcze oczywiście do tego wrócę po econecie. Nie ma mnie od rana do prawie wieczora w domu i bez wykresów nie wiem co się dzieje więc jak pisałem czekam na econet  a potem "zabawy" ciąg dalszy.

Gratuluję 32. Nie ma szans u mnie. Przy tych temp na zew.10 u mnie komfort to jakieś 39-40

Aż mnie korci,żeby na dwa,trzy dni całkowicie odłączyć CWU(mam możliwość grzania prądem) i zobaczyć ile to zmieni w kotle. :)

3 minuty temu, cezar76 napisał:

a pompa kotła-to pompa np krótkiego obiegu kotłowego

No własnie. Ja tego nie mam.

 

5 minut temu, Visitor1230 napisał:

rachunki płacą kobiety

ja :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mrtur napisał:

No własnie. Ja tego nie mam.

Wiem, że nie masz. Ale ja w swoim poście o tej pompie nie wspominałem. Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś mojego sposobu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, cezar76 napisał:

Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś mojego sposobu.

 

Staram się zrozumieć, serio. Dlatego mój wpis o pompie bo:

Godzinę temu, cezar76 napisał:

Ustawienie termostatu pokojowego w ustawieniach kotła. Wyłączenie pompy od termostatu na -NIE.

to NIE w opcjach ustawienia kotła nic nie daje(brak pompy).

Chyba,że chodzi o NIE ale w ustawieniach mieszacza.

i dlatego prosiłem w dzisiejszych postach o pewne wyjaśnienia tych ustawień za co jeszcze raz dziękuję.

Godzinę temu, cezar76 napisał:

Przy tym sposobie wskazane jest obniżenie temp mieszacza od termostatu

 

Godzinę temu, cezar76 napisał:

Można oczywiście dodać jeszcze do tego sterowanie pogodowe mieszaczem.

Przy obniżeniu temp. mieszacza od termostatu nie ustawiam "współczynnika temp.pokojowej",prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mrtur napisał:

Chyba,że chodzi o NIE ale w ustawieniach mieszacza.

Tak, o to chodzi. Chodzi o to żeby pompa mieszacza pracowała nawet po nagrzaniu pomieszczeń.

Ponadto ,w parametrach serwisowych, w ustawieniach kotła, trzeba wybrać termostat. I wtedy ten termostat daje sygnał do włączenia kotła. Przy takim ustawieniu, kocioł włączy się dopiero po otrzymaniu sygnału z termostatu pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki. W poniedziałek odbieram Econet. Internet do kotłowni już podprowadzony więc na dniach jak się z tym zapoznam zapodam pierwsze wykresy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w ecoMAX860P3-C  palnik KIPI jest możliwość ustawiania parametrów (czas, kąt, częstotliwość) związanych z obrotem komory rotacyjnej palnika w czasie pracy? Czy w ogóle jest coś takiego do ustawiania przez użytkownika ?

Co oznacza parametr w ustawienia serwisowe- menu serwisowe- ustawienia palnika- czyszczenie - rotac.oczyszcz.cykl ?

Co oznacza parametr w ustawieniach kotła - czyszczenie palnika?

Co oznacza parametr w ustawieniach kotła  - intensywność czyszcz.?

Jak rozumieć parametr w ustawienia serwisowe - menu serwisowe - ustawienia palnika - praca- czas cyklu PRACA ? Jak wpływa on na proces spalania i czym się kierować w jego ustawianiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za "młody" tutaj jestem żeby na 100% odpowiadać ale ja rozumiem czas cyklu praca na to że:

kiedy palnik pracuje (pali) działa nadmuch palnika ciągle a podajnik podaje paliwo. Robi to cyklicznie. Podaje jakiś czas paliwo a jakiś czas stoi. Suma tych czasów to czas cyklu praca. I teraz tak. Czas podawania paliwa jest ustalany przez "palnik" na podstawie innych danych(wypadkowa=kaloryczność, moc, wydajność podajnika). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK też myślę podobnie.  Pozostaje pytanie, jak zmiana tego parametru wpływa na spalanie - kiedy jest optymalne, jak to ustawić, czym 15 sek różni się od 60 sek w pracy palnika. Musi być jakiś powód, że dali to do dyspozycji użytkownika, nie może być ustawiane na pałę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tamyja napisał:

nie może być ustawiane na pałę.

Na bank. Stawiam na to,że ten czas jest ustawiany proporcjonalnie(np.1/3). Przy 15s np. 5 podawanie a 10 postój a przy 30 (10 i 20) bo nie chce mi się wierzyć,że czas podawania jest stały i w przypadku zmiany tego parametru wydłużamy tylko czas "niepodawania". Jak to "młody" mogę się mylić.

Generalnie ten parametr + moc, wydajność, kaloryczność uważam za bardzo ważny. Tłumaczę to sobie pracą silnika+podawanie paliwa. Jak za mało to się silnik męczy i nie pracuje optymalnie a jak za dużo to traci więcej paliwa niż powinien w danej sytuacji.

Natomiast co jak ustawić to już koledzy. Ja za cienki jestem. Cyklu czas pracy w ogóle nie ruszam. Zostawiłem fabryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, tamyja napisał:

czym 15 sek różni się od 60 sek w pracy palnika. Musi być jakiś powód, że dali to do dyspozycji użytkownika, nie może być ustawiane na pałę.

Ponieważ czasami trafia się pellet, który potrzebuje więcej czasu, aby się właściwie spalić. Przy niskiej wydajności podajnika również wydłuża się czas pracy, żeby motoreduktor w podajniku miał czas odpocząć.Ja mam obecnie czas cyklu praca 30s, ponieważ wydajność podajnika tylko niecałe 10,5kg/h. Przy 15s podajnik sypie mniej, ale częściej. Przy 60s sypie więcej, ale rzadziej. To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo podajnik 2 pracuje rzadziej, więc oszczędzamy napędy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.