Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Dojrzewa do tego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zastanawiam się czy dobrze rozumiem zasadę działania palnika. Dostaje sygnał o grzaniu z termostatu, palnik się uruchamia grzeje kociołek i po wygrzaniu siebie zaczyna puszczać na instalację. Grzeje dom i podczas grzania kocioł ma chodzić aż do momentu osiągnięcia na termostacie pokojowym temperatury zadanej i wyłączyć się mimo, że trwałoby to w mroźne dni powiedzmy 6h? Głupie pytanie ale spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, CV6 napisał:

Głupie pytanie ale spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat.

Ja używałem bezprzewodowego techa w pierwszym sezonie z kipi w drugim i trzecim też go używam lecz inaczej zadałem mu 16 stopni na wyłączenie palnika a w samym sterowniku palnika nie odznaczam termostatu dopiero jak mam ochotę wyłączyć palnik wybieram w plumie - uniwersalny mam jeszcze ok godziny grzania za friko bo pompa działa aż na kotle jest poniżej 35 stopni , sam palnik opanowałem na tyle że przy pracy w miare ciągłej(zależnie od temperatury na zewnątrz) na niskich mocach (6-8 kw) mam w domu cały czas  ok 20-22 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam żeliwniaka i grzejniki też żeliwne (w super stanie) trochę wody w obiegu (taki niby bufor) taki sposób palenia u mnie się sprawdza temperatura na kotle na tą chwilę (minus 3) 40 stopni, temperatura zaw.37 powrót 37 i tak bez zmian się trzyma  cały czas wiele godzin palnik moc 6 kw tem w domu 20,9 do 22 (dom dwu poziomowy bez tradycyjnego piętra )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli wniosek z tego taki każdy ustawia pod siebie i swoją instalacje a dwa to brak uniwersalnych ustawień. Jakiej mocy masz palnik i jak mocno zduszony w ustawieniach?  Jak to jest z tą temperatura spalin jaka powinna być przy konkretnych mocach? 

Edytowane przez CV6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CV6 napisał:

Jakiej mocy masz palnik i jak mocno zduszony w ustawieniach? 

Mam palnik 16  sterownik pozwala mu na pracę 20kw ,nie uznaję określenia zduszony w ustawieniach ,To że mogę ustawić 20 to nie znaczy że muszę to wielka zaleta , oczywiście ludzie mają różne instalacje i każdy powinien pracę palnika  ustawić wg własnych potrzeb i możliwości instalacji jej zalet oraz ograniczeń a sterownik powinien to umożliwić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgodzę jednak każdy zawsze patrzy żeby spalić jak najmniej peletu nie ma co się oszukiwać dlatego każdy z nas grzebie w ustawieniach i co chwilę coś przestawia. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, CV6 napisał:

Rozumiem czyli wniosek z tego taki każdy ustawia pod siebie i swoją instalacje a dwa to brak uniwersalnych ustawień.

 

30 minut temu, tedi90 napisał:

oczywiście ludzie mają różne instalacje i każdy powinien pracę palnika  ustawić wg własnych potrzeb i możliwości instalacji jej zalet oraz ograniczeń a sterownik powinien to umożliwić 

I to jest właśnie sedno sprawy. Każda instalacja jest inna i każda na swój sposób spartolona. Nie ma właściwej odpowiedzi na prośbę : mam identyczny kocioł, podziel się ustawieniami. Różne są odczucia ciepła, wymogi ciepła, inne jest podejście do kosztów, itp. W moim przypadku, choć bardzo szanuję wiedzę i doświadczenie kolegi @Benton661, który twierdzi, że grzejniki cały czas powinny być ciepłe, nie sprawdza się to rozwiązanie. Oczywiście jeśli chodzi o ekonomikę. Zgadzam się, że ciepłe grzejniki przez cały czas dają większy komfort, ale portfel w moim przypadku bardzo cierpi. Choć, jeśli zapewnię sobie ciepły powrót kotła, to kto wie, czy mój sposób palenia się nie zmieni.

Reasumując, można się sugerować naszymi podpowiedziami, ustawieniami, ale trzeba włączyć swoją kumaczkę i wybrać właściwą drogę. 

Ament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cezar76 napisał:
10 minut temu, cezar76 napisał:

nie sprawdza się to rozwiązanie. Oczywiście jeśli chodzi o ekonomikę.

 

Największe oszczędności są gdy palnik jest wyłączony to niezaprzeczalny fakt , jednak naszym zadaniem jest przy pomocy palnika i posiadanej instalacji utrzymywać określoną temperaturę te przysłowiowe 21 stopnie.Moim zdaniem (mam grzejniki) komfort  jest gdy grzejniki są ciepłe nawet lekko cały albo prawie cały czas ,mając żeliwniaka można śmiało powrót ustawić na 35 stopni ,te kotły potrafiły pracować 25 i więcej lat jako śmieciuchy w instalacjach grawitacyjnych bez żadnej ochrony powrotu.Takie ustawienia  pozwalają na pracę palnika na mniejszych mocach ( mniejsza tem. kotła, zaworu, powrotu)Jeśli chodzi o ekonomie to też trzeba brać pod uwagę jak jest ocieplony dom i po prosty przetestować tu też mogą wchodzić w grę różne warunki, Ja to trochę po prostu ręcznie steruję automatycznym palnikiem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, palacz66 napisał:

@Kordjano zauważalna różnica zmiany czujki? 

Czy ten nowy czujnik optyczny ma wpływ na jakość i ilość spalania pelletu? Czy raczej chodzi o to,żeby na małej mocy palnik się nie wygasił?

Jak robiłem to doświadczenie z grzaniem bojlera to palnik pod koniec grzania pracował na mocy 5KW ale płomień czasami spadał nawet do 10%..Istniała więc realna obawa,że   dłuższa praca na minimalnej mocy może wygasić palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakoś i ilość spalania to nie ma wpływu , ale jest łatwiej dotyczy to drugiego pytania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie kolego @cezar76 to oprócz ciepłego powrotu to przydał by się bufor i sterowanie pogodowe mieszaczami , na pewno podniosło by to komfort cieplny i było by bardziej bezobsługowe , czy byś spalił mniej ? trudno powiedzieć na pewno nie więcej  z perspektywy czasu uważam że ten bufor dla ciebie w cale nie musiał by być jakiś ogromny . U mnie to jest jeszcze tak że sposób prowadzenia kotła zmienia się wraz z temperaturami przy minus 15 minus 20 to nie ma sensu wyłączać pompy od termostatu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mechanicq985 napisał:

Panowie dajcie jakie sprawdzone ustawienia.. Dom 80m2 bardzo dobrze ocieplony, kocioł defro optima komfort 10kw, pellet lava, jak macie spalanie przy określonych mocach HELP!!! Palnik Kipi 16kw

 

 

A cóż się dokładnie dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest wiele, może być za mało powietrza, za dużo pelletu ,przymkniety czopuch, za niska temperatura kotła itd. Trzeba forum czytać i testować. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



chciałbym wiedzieć jak się powinno palić takim palnikiem mam go od 1.5tyg
 


Ja próbuję znaleźć odpowiedź na to pytanie od grudnia 2016 A tak na serio - opisz bliżej swoją instalację. Jakie sterowanie, zawory, no wiesz... To wszystko też ma wpływ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, papen76 napisał:


 

 


Ja próbuję znaleźć odpowiedź na to pytanie od grudnia 2016 emoji6.png A tak na serio - opisz bliżej swoją instalację. Jakie sterowanie, zawory, no wiesz... To wszystko też ma wpływ.

 

Napisałem w 1 wątku.. Sterownik 850 + reg poko ecoster 200 4dz słownikiem 5 grzejników + podłoga na dom puszczanie okolo38stopni w domu ok 24stopnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie widziałem tego 1. wątku.
U mnie w podłogę idzie teraz ok. 28 stopni, domu stałe 22. Mówią, że 1 stopień więcej to +6% opału więcej. Może tu najpierw pokombinuj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cezar76 napisał:

 

I to jest właśnie sedno sprawy.  Różne są odczucia ciepła, wymogi ciepła, inne jest podejście do kosztów, itp. W moim przypadku, choć bardzo szanuję wiedzę i doświadczenie kolegi @Benton661, który twierdzi, że grzejniki cały czas powinny być ciepłe, nie sprawdza się to rozwiązanie. Oczywiście jeśli chodzi o ekonomikę. Zgadzam się, że ciepłe grzejniki przez cały czas dają większy komfort, ale portfel w moim przypadku bardzo cierpi. 

Oczywiście, pisałem to w kontekście akurat mojego domu. Byłem w domach, które fajnie trzymają ciepło i praca pompy 24/h byłaby niepotrzebna, ale mój niestety do takich nie należy. Staram się utrzymywać na zaworze temperaturę taką, żeby w łazience było ciepło, to jest taki mój wyznacznik. Resztę domu załatwiają termostaty na kaloryferach, każdy domownik ustala sobie indywidualnie jaką chce mieć temperaturę.

Oczywiście próbowałem sterować kotłem od termostatu pokojowego, ale domownicy narzekali na brak komfortu termicznego. Z drugiej strony, rozgrzewanie za każdym razem wychłodzonego kotła, który ma ponad 90 litrów wody i ok 200L wody, które jest w instalacji mija się z celem w moim przypadku, zarówno jeśli chodzi o ekonomię jak i komfort w domu.

Podstawą takiego prowadzenia kotła są praca na wysokiej histerezie i jak najdłuższy postój po wygaszeniu palnika. Jeśli postój trwa mniej niż pół godziny, to wtedy pozostaje albo dostawienie bufora, praca od termostatu pokojowego albo dążenie do ciągłej pracy palnika (co rzadko bywa ekonomiczne, no chyba że kocioł potrafi dobrze modulować na małych mocach). Palniki obrotowe takie jak Kipi czy Revo kiepsko modulują na takich mocach, lepiej i sprawniej pracują na większych

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cezar76 napisał:

 

I to jest właśnie sedno sprawy. Każda instalacja jest inna i każda na swój sposób spartolona. Nie ma właściwej odpowiedzi na prośbę : mam identyczny kocioł, podziel się ustawieniami. Różne są odczucia ciepła, wymogi ciepła, inne jest podejście do kosztów, itp. W moim przypadku, choć bardzo szanuję wiedzę i doświadczenie kolegi @Benton661, który twierdzi, że grzejniki cały czas powinny być ciepłe, nie sprawdza się to rozwiązanie. Oczywiście jeśli chodzi o ekonomikę. Zgadzam się, że ciepłe grzejniki przez cały czas dają większy komfort, ale portfel w moim przypadku bardzo cierpi. Choć, jeśli zapewnię sobie ciepły powrót kotła, to kto wie, czy mój sposób palenia się nie zmieni.

Reasumując, można się sugerować naszymi podpowiedziami, ustawieniami, ale trzeba włączyć swoją kumaczkę i wybrać właściwą drogę. 

Ament.

Kolego @Mechanicq985 przeczytaj post który zacytowałam ze zrozumieniem, jak będziesz cierpliwy to napewno Ci pomożemy ,ale musisz bez pośpiechu podać swoje nastawy masz kocioł 10 kw palnik 16kw czy kocioł jest nowy ? sam montowałeś palnik? . W jakim trybie palisz FL czy standard robiłeś test wydajności podajnika ?Podaj wszystkie nastawy dotyczące pracy palnika i kotła .Czy tylko martwi Cię wygląd popiołu i wymiennika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym porostu spalać jak najefektywniej czyli rozsądna ilość i trochę popiołu, nastawy : max 8kw-21%. Med 5kw-20% min 3kw - 19% H2-3oC H1- 1oC Hc-5oC Fuzzy Logic, kaloryczność 5.4kw/h, praca 15s, dodatkowa praca pod-7s,Afl-7, Bfl-20,Cfl-15, spaliny od 80 na 3kw do 115oC na 8kw,termostat wyłącza wszystko. W środku szamot i zawirowacze spalin

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.