Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Paliłem kilka lat Retopalem kupowanym luzem. Węgiel ten zawsze był bardziej lub mniej wilgotny. Zawsze ważyłem i suszyłem na czopuchu ( ok 40 - 50 st) węgiel kupiony aby wiedzieć ile tracę, taka strata dla nawet bardzo mokrego groszku to nie więcej niż 10  - 12 %, zresztą każdy może zrobić sobie takie suszenie we własnym zakresie.Zdarzało się, że dokupowałem Retopal końcem zimy, wtedy był bardzo wilgotny, widoczna woda na węglu. To co widać w wiadrze na bokach i pośrodku to tak na "oko" z 3% wilgotności różnicy  i nie sądzę by to miało wpływ na spalanie. 

Jasne, że może szybciej skorodują zbiorniki czy rury podajnika od wilgotnego groszku ale moim zdaniem to bardziej zależy od jakości użytej stali przez producenta i jej wykończenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a swoją drogą niech znawcy się wypowiedzą dlaczego PGG podaje dla retopala zakres popiołu od 5% a kaloryczność do 26MJ. Raczej węgiel z piasta / ziemowita nie ma takich zakresów. Czyżby retopal był mieszanką powiedzmy piasta/ziemowita z jakimś węglem typu 32? Jeśli tak to może koledze trafiła się źle rozmieszana partia węgla typu 32 i to by też tłumaczyło tą zmianę o której pisze kolega kecajbi. Tylko wtedy opinia kolegi vmilo o powtarzalności jakości retopalu można między bajki włożyć...

 

Taaa jest mieszanką z ekogroszkiem z Bangladeszu i Mozmabiku....

 

 

Ja  kiedyś moczyłem suchy jak pieprz ekogroszek przez 2 tygodnie w wiadrze wody i wzrost wagi nie był większy jak 6-7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Ja w tym roku pierwszy raz zaczalem przygode z retopalem. Puerwsza tone zamowilem we wrzesniu i przyjechal suchy jak pieprz, kolejna tona zamowiona w pazdzierniku juz byla wilgna. Co do palenia retopalem to jestem zadowolony choc nie wiem jak bedzie jak przyjda mrozy. Faktem jest ze zostaje po nim wiecej popiolu ale to nie problem bo super sie wypala, tylko trzebauwazac z nadmuchem. Przy tych temp jak sa teraz i tak piec przechodzi w nadzor. Piec defro komfort eko 15 k1pv2 adoptowany do v3. Powierzchnia do grzania 120m2 z czego 70m2 podlogi. Pale z pid. Po wylaczeniu halotronu niestety dmuchawa chodzi bardzo wolno choc na sterowniku 100% wiec to rozwiazanie u mnie sie nie sprawdzilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do palenia retopalem to jestem zadowolony choc nie wiem jak bedzie jak przyjda mrozy.

Niepotrzebnie się martwisz.

Gdyby nie popiół zamówiłbym go i w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam go 2 tony. Popiolem sie nie przejmuje bo ma kto go wynosić. A palił ktoś groszkiem od taurona bo spotkalem sie z różnymi opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spaliłem tylko worek J+ z ciekawości.

W ub sobotę czyściłem kocioł po ok 3 tygodniach palenia i jak zobaczyłem co jest w środku to mało zawału nie dostałem :D jeszcze nigdy nie widziałem tyle syfu a zdarzały się juz 2 miesiące bez czyszczenia. Dzisiaj po tygodniu palenia looknąłem i przeczysciłem ale niewiele i raczej pył wiec wnioskuje ze ten Tauron mi tak zafajdał kocioł :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki za tak szybka odpowiedz. Dokupie jeszcze retopalu. Teraz musze powalczy tylko z wpadaniem w nadzor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vmilo to stary palacz i wie jak spalić tego Taurona. Ja się na tym nie znam i jechałem na PID. Przeszedł przez palnik, obrót rozwalał spieki i z paleniem problemu nie miałem ale sporo było niedopału. Ogólnie po spaleniu/zutylizowaniu tego worka miałem wrażenie ze sprawny palacz będzie w stanie więcej wykrzesać z tego węgla.

Dobra, juz nie przynudzam bo temat jest o Retopalu ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chyba chodziło o ten w worach o majtkowym kolorze ;)

Ja paliłem żółtego, ale majtkowego też spróbuję jak się uda zdobyć, może niedługo chętni na wymianę worek za worek będą walić drzwiami i oknami :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal, Retopal...

 

A niech ktoś się odniesie do cytatu z Murat**a: "Panowie i Panie jak wasz Retopal z PGG (oczywiście kto zakupił)? U mnie już leży z 1,5 miesiąca w ciepłej kotłowni a dziś po otwarciu 3 worków nadal jest wilgotny. Worki są kiepsko wentylowane niestety. W moim przypadku będę musiał na tydzień/lub 2 przed zasypem rozcinać worki i dać odparować wilgoci. Tu znalazłem film jednego z kupujących ten groszek.":

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worki foliowe są po to by nie nalało do węgla :P . W nich nie odparuje chyba ze trzymasz rok to może się uda.

Zawsze możesz przesypać do jutowych :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiadomo po co są worki foliowe: żeby wilgoć nie uciekła. A tak dwa, trzy litry wody w każdym worze i kamień to zje, a piasek wypije, że ani kropelka przez folię nie ucieknie nawet za 5 lat. W jutowych parametry w 2 miesiące trafi szlag i klient nie będzie zadowolony, że towar nie zgadza się z deklaracjami producenta, nie zgadza się z wagą, wilgotnością, czyli jest bardzo solidna podstawa do reklamacji. Worki jutowe to proszenie się o kłopoty, tylko folie  :)

 

ps. dziwne, że nikt jeszcze nie umieszcza napisu: "po otwarciu worka reklamacji nie uwzględniamy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już leży z 1,5 miesiąca w ciepłej kotłowni a dziś po otwarciu 3 worków nadal jest wilgotny.

Noo..ten jest faktycznie mokry, jakby suszarka nie działała na linii.

Może dlatego mam suchy, że kupuję zawsze w kwietniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia dostawa pochodzi z Ziemowita. Ale to te same pokłady co Piast.

Mnie Retopal pasuje, sprawia mniej kłopotów niż J+. A najważniejsze dla mnie: powtarzalna jakość :rolleyes:

Pozostałości po Retopalu też nieźle się spisują - koleżanka zakupiła Greenpal, i ładnie się spala w dziadowskim burnerze ;)

@vmilo, a czy ta koleżanka ma może sterownik od ES? Jeśli tak i jeśli ster jest udostępniony, to może mógłbyś podać namiar na niego. Chętnie podejrzałbym jak się ten miał pali w burnerze i może pomyślę nad jego zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podsuszeniu Retopala / zaznaczam po podsuszeniu a nie wysuszeniu :) / wygląd pieca komory górnej po 10 dniach. Dla mnie widoczne o połowę mniej sadzy niż przed podsuszeniem. Znalazłem również sposób na szybkie podsuszenie. W piwnicy mam zainstalowany kaloryfer, opieram o niego  3-4 worki  przy otwartych górach.  Po 24h  Retopal suchy jak "przysłowiowy pieprz". Wsypując powoli do podajnika widać unoszący się kurz. Z tego wynika że i mała ilość wilgoci w węglu wpływa na "zasyfienie środka pieca" . A druga sprawa zauważyłem że jak wrzuciłem worki z innej partii to podajnik mi zaczął głośniej chodzić a i piec przy tych samych ustawieniach dostał "widocznego kopa" Szybciej dochodzi do zadanej temperatury. Więc chyba coś dorzucili do tej partii co kupowałem chyba w sierpniu. Ale mogę się mylić. :)

post-69750-0-02064600-1510690256_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wam się pali ten Retopal ?

 

Mi się robią takie wielkie skrzepy,  które można później rozkruszyć na popiół.

Strasznie dużo zajmuje ten popiół i wogóle jest fgo strasznie dużo.

 

Popołudniu wrzuce zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal robi taki zuzel ale przy dobrych ustawieniach wielkosci popkorny. Podnies kopczyk lub zmniejsz powietrze tp nie bedzie az tak sie spiekal ten popiol.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniose sie z tym problem do tematu piec na ekogroszek ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja retopalem pale tylko latem ale na to lato kupie jakies slabsze brzydko mowiac scierwo bo szkoda tego opalu na samo cwu. W lato mialem 60st na kotle i grzalem cwu na 43.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.