Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. To mój pierwszy wpis, mam kocioł na ekogroszek od sierpnia i po dłuższych próbach wybrałem retopal. Kupiłem luzem prosto z kopalni, dość mokry w czasie wielodniowej słonecznej pogody. Po wysuszeniu zacząłem próby. Niestety mam takie same spieki popiołu jak na pow. zdjęciach. Myślałem, że to kwestia ustawień i braku doświdczenia. Na pelnym automacie kopiec zamieniał się w jednen wielki kalafior. Teraz palę na grupowym na 32% nawiewu i niżej już się chyba nie da. Jest ciut lepiej, ale spadają spore kawały spieczonego popiołu. Wcześniej brałem po worku ze składu na grzanie wody. Tamten retopal dawał mniejsze kawałki żużla. Pieklorz spalił się na drobny popiół, karlik miał małe spieki żużla plus kilka kamieni, ale nie wiem, czy to z PGG, czy skład go "wzbogacił". Ogólnie lipa z tym retopalem, mam go 2 tony i może spróbuję zmieszać z Pieklorzem. Kupiłem 2 worki Bartex silver w OBI i obecnie suszę, bo oczywiście w środku błoto. Ten skład odradził mi instalator, że kombinują, choć autoryzowany i wszystkie worki co brałem były suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że na składzie mają 3 rodzaje retopala, Piast, Ziemowit i Wola. Każdy różni się minimalnie ceną. Rozumiem, że 2 pierwsze pochodzą prosto z kopalń, trzeci z zakładu przeróbczego. Wola i Piast spalały się w miarę OK, w popiele popcorn, za to Ziemowit zaczął się sklejać na palniku i ten co mam obecnie jest do niego najbardziej podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiekał się tak jak mówisz ale w rękach się to rozpada, więc nie ma z tym problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.02.2017 o 00:49, robertrobson napisał:

Z tego co się dowiedziałem, to zwykle do komponowania mieszanki Ekoretu stosuje się węgle od 3–4 dostawców.

Skoro węgiel stosowany jest o rożnych parametrach jakościowych, a zatem również produkt końcowy możne charakteryzować się wahaniami jakości.

Może trafiła mnie się czysta nie zmieszana mieszanka węgla o niskiej spiekalności i kaloryczności.Aby uzyskać ponad 26MJ, zapomnieli dodać węgla wysoko uwęglonego.....

Nie wiem czy nadal importują węgiel z Rosji ale wcześniej tak robili aby zmniejszyć kaloryczność i spiekalność ekogroszku.

k

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podsumowując po prawie całym sezonie:

- retopal - spieki żużlowe wyrastają pod sklepienie komory spalania, jako tako spadają, ale dla pewności trzeba raz, dwa razy dziennie zrzucać je pogrzebaczem. Tworzący się spiek przydusza palnik. Popielnik szybciej się wypełnia grudami żużla. Jest to węgiel dla obecnych codziennie w domu (nie nadaje się na czas wyjazdu). Jednak reszta wypada całkiem nieźle: w wymienniku i komorze spalania mało pyłu, niska temperatura spalin (ciepło nie ucieka kominem), nieduże zużycie, żar trzyma przynajmniej ponad godzinę na podtrzymaniu, więc jest dobry na grzanie wody latem.

- groszek II Wesoła - spalanie bez spieków, można kilka dni nie zaglądać na palnik, popiół drobny, ale za to tony sadzy w komorze i wymienniku i wypadałoby kręcić zawirowywaczami min. raz dziennie, żeby całe ciepło nie wylatywało kominem, co i tak się częściowo dzieje, bo temp. spalin jest wyższa o kilkadziesiąt stopni niż z retopalu. Jedyny z tego plus, że komin grzeje ścianę w 4 pomieszczeniach i można wtedy przykręcić grzejniki. Mimo większej kaloryczności zużycie wesołej nie jest mniejsze niż retopalu, a nawet bywa większe. Węgiel ten nie jest wart wyższej ceny, jedyny plus to to, że podczas ferii mogłem zostawić przy kotle teścia, który tylko dosypywał i kręcił zawirowywacze. Żar szybko wygasa, po 40 minutach wyłączenia kocioł już nie ruszy bez rozpalania. Cieplejszy komin powoduje mocniejszy ciąg naturalny i wypala kopiec na podtrzymaniu. Poza tym przy mniejszym nadmuchu dymi, a przy większym dymu nie ma, ale wypala się krater. Sadza jest w każdym ustawieniu.

Obecnie skłaniam się ku retopalowi, na pewno na lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raffalm  ja z kolei nie mogę się z Tobą zgodzić na temat Retopalu. Z 3t zostało mi 5 worków (kocioł rozpalony 25 września, dwa pierwsze tygodnie załączał się poniżej 15 st. na zewnątrz - tryb lato). Jest to mój pierwszy sezon na groszku (wcześniej węgiel z lokalnego składu), więc i kocioł (RBR-Ekouniwersal 17 kW z Łaszczowa) może niezbyt ustawiony. Myślę czy mogę zejść niżej.

Nie ma mnie w domu po dwie, trzy doby, a żona wcale nie zagląda do kotłowni. Nie ma żadnych spieków, chociaż kilka razy na 6 miesięcy palenia zdarzyło mi się, że węgiel był zrzucony do szuflady (co poprawić? Gdzie szukać przyczyny?).

Popiół wybieram trzy razy (nie zawsze jest pełna szuflada) na jeden zasyp (ten z reguły wystarcza na około 7-8 dni). Wraz z wyborem popiołu czyszczę lufty i ścianki kotła. Przy węglu z dwóch dni miałem tyle popiołu co tu z tygodnia. Tyle, że tu jest więcej sadzy.

Dom drewniany z 1955 roku, około 175m, docieplony 12 cm wełny, ale są przedmuchy, np. z puszek elektrycznych (niebawem się tym zajmę), na wszystkich grzejnikach założone głowice. Temp. zadana kotła 55, bo i tak przebija do 60.

I teraz, gdy nie ma dostępnego Retopalu na stronie PGG to mam zagwozdkę. A tak bym 3,5t bez zastanowienia kupił. Latem oczywiście nie zamierzam palić węglem. Wodę (bojler 140l) będę grzać jak kiedyś prądem.

W poniedziałek zaczynam testy groszków z lokalnych składów. Na pierwszy rzut leci ruski Energo Extra. Muszę jakoś dociągnać do końca sezony, bo czytałem, że Retopal będziedopiero w kwietniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od poniedziałku testuję ruski 29 MJ i muszę przyznać jestem pod wrażeniem. Moc jest , popiołu naprawdę mało i drobny. Chyba zostanie nr 1 na następny sezon .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, saphire napisał:

@Raffalm  ja z kolei nie mogę się z Tobą zgodzić na temat Retopalu. Z 3t zostało mi 5 worków (kocioł rozpalony 25 września, dwa pierwsze tygodnie załączał się poniżej 15 st. na zewnątrz - tryb lato). Jest to mój pierwszy sezon na groszku (wcześniej węgiel z lokalnego składu), więc i kocioł (RBR-Ekouniwersal 17 kW z Łaszczowa) może niezbyt ustawiony. Myślę czy mogę zejść niżej.

Nie ma mnie w domu po dwie, trzy doby, a żona wcale nie zagląda do kotłowni. Nie ma żadnych spieków, chociaż kilka razy na 6 miesięcy palenia zdarzyło mi się, że węgiel był zrzucony do szuflady (co poprawić? Gdzie szukać przyczyny?).

Popiół wybieram trzy razy (nie zawsze jest pełna szuflada) na jeden zasyp (ten z reguły wystarcza na około 7-8 dni). Wraz z wyborem popiołu czyszczę lufty i ścianki kotła. Przy węglu z dwóch dni miałem tyle popiołu co tu z tygodnia. Tyle, że tu jest więcej sadzy.

Dom drewniany z 1955 roku, około 175m, docieplony 12 cm wełny, ale są przedmuchy, np. z puszek elektrycznych (niebawem się tym zajmę), na wszystkich grzejnikach założone głowice. Temp. zadana kotła 55, bo i tak przebija do 60.

I teraz, gdy nie ma dostępnego Retopalu na stronie PGG to mam zagwozdkę. A tak bym 3,5t bez zastanowienia kupił. Latem oczywiście nie zamierzam palić węglem. Wodę (bojler 140l) będę grzać jak kiedyś prądem.

W poniedziałek zaczynam testy groszków z lokalnych składów. Na pierwszy rzut leci ruski Energo Extra. Muszę jakoś dociągnać do końca sezony, bo czytałem, że Retopal będziedopiero w kwietniu.

Jak przetestujesz to daj znać jak się sprawuje, bo obok na składzie też mam Energo i się zastanawiam czy nie wziąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Oldek napisał:

A który węgiel z Rosji ma 29MJ?

Rosja wielki kraj, nie mają tylko czarnej perły a najlepiej spytaj się kolegi YaroXylen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saphire, brak spieków to pewnie sprawa ustawień i samej instalacji, jednak większość narzeka na spieki żużlowe, szczególnie w obecnym sezonie. Poza spiekami uważam ten węgiel za bardzo dobry. Nie blokował mi się nigdy palnik, ale np. po 24h znajdywałem kalafiory oparte o ścianki komory spalania i nie ryzykowałem, aby ich nie strącać. 

Co do dostępności retopalu na stronie, to może parę dni temu rzeczywiście nie było, ale dzisiaj wszystkie rodzaje węgla są dostępne w sklepie PGG. Ja brałem luzem bezpośrednio z kopalni, obecnie widzę, że staniał do 590 zł/t. Pod domem sam pakuję go w worki jutowe.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Taniej juz było....

Po obnizce od 1 marca 2019 ceny Retopala luzem bezposrednio na kopalni Piast,Ziemowit oraz ZPE  do 590 zl br/t ba , 3 kwietnia 2019 cena powrociła do 639.60 zl br/t ba.

Karlik ekg luz na ZPE kosztuje 664 zl br/t ba,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój retopal to nie retopal tylko jakiś Rusek, kamieni w diabły, popiolu też i jakiś taki bez mocy , towar kupywany luzem na dużym składzie w Krzeszowicach, to będą moje ostatnie zakupy u tych Państwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aż tak źle, Retopal luzem z kopalni i ZPE jest po 602,70 bez akcyzy.

Przy okazji, zwracam honor temu węglowi, po zmianie ustawień na ręczne nareszcie palnik pracuje płynnie bez tworzenia wielkich kalafiorów. Do popielnika spada jedynie kruchy popcorn wielkości maks. 8 cm, a z tym podajnik dobrze sobie radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

U mnie w pid mam grudki czasem wielkości śliwki a przeważnie 90% to sypki popiół , trochę sadzy z retopala ale jest , z ciekawości następny sezon pojadę na Chwałowicach , podobno ciut mocniejszy , paliłem nim tylko latem na CWU i jedynie co mogłem zauważyć że popiołu ciut mniej niż z retopala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raffalm

Faktycznie ,ktos poszedl po rozum do głowy i Retopal luzem z kopalni i ZPE obnizyli z cennika zamieszczonego na stronie pgg  3   kwietnia, do 602.70 zl br/ba.

Wzgledem ceny z marca 2019 i tak to podwyzka ,ale tylko o  12 zl/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.