Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Aż tak by się popsuł ?

Mam do tej pory z lipcowej dostawy i czy na samo CWU latem, czy później (paliłem nim do połowy grudnia) było wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spieka sie ale ja tragedii nie widzę wszystko zależy od ilosci wiatru i jaki kopiec spbie usypiesz. W moim przypadku gdy usypie prawidlowy kopiec a na zewnątrz jest temp do -3st to piec czesto w nadzor przechodzi ale spieki sa minimalne. Wybralem wiec opcje mnieszy kopiec i wiecej spiekow i ciagla praca kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od 20-tego stycznia czeka nas fala mrozów, do -5 nawet. Zawsze było tak, że gdy temperatura szła w dół to ceny węgla w górę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal to tragedia. Okropnie się spieka i blokuje palnik.

Palę Retopalem z BIG BAGA i spieków żadnych nie produkuje, a tym bardziej takich aby blokowało podajnik.

 

Zresztą TRAKE dwa posty... W jednym chwali Taurona i psioczy na Retopala, w drugim Retopal jest beee. Wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal sie spiekanie, taki jego urok. Na stronie jest tona za 890zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal ma temperaturę spiekania popiołu 950 st C więc temperatura w retorcie chyba jest znacznie wyższa, skoro robią się spieki żużlowe. Pytanie, czy wartość podana na świadectwie badania retopalu jest prawdziwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mylcie pojęć spiekalności węgla i temperatury topnienia jego popiołu - żużlowania, bo to dwa kompletnie różne parametry.

Poproszę o wytłumaczenie różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiekalność dotyczy węgla, a temperatura topnienia dotyczy popiołu. Występują też fazy spiekania, mięknięcia i płynięcia popiołu. W linku poniżej dobrze to wytłumaczono:

 

http://nettg.pl/news/19093/wplyw-czynnikow-wynikajacych-z-jakosci-paliwa-na-proces-spalania-w-kotlach-energetycznych

 

Spiekalność węgla to jego zdolność do koksowania wyrażona w liczbach bezwzględnych RI.

Aby lepiej zrozumieć ten proces, należy poznać zjawisko pirolizy, czyli odgazowania węgla. Zachodzi ono w wysokich temperaturach, zakres których wynosi 350-550ºC, i przy ograniczonym dostępie powietrza wewnątrz brył węgla. Podczas pirolizy niektóre składniki węgla topnieją i tworzą wraz z innymi składnikami półpłynną plastyczną masę (jej gęstość zależy od typu opału oraz proporcji płynnych i stałych składników). Jednocześnie podczas spalania węgla emitowane są pary i gazy, które spalają się podnosząc wartość opałową. Pozostała odgazowana masa zastyga i w ten sposób tworzy się koks. Wielkość spieków jest różna i zależy od zdolności spiekania. Warto przy tym dodać, że mały dostęp powietrza oraz napór przesuwanego opału w podajnikach retortowych znacznie zwiększają możliwość spiekania się węgla, jeśli jego indeksRogi wynosi więcej niż 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mylcie pojęć spiekalności węgla i temperatury topnienia jego popiołu - żużlowania, bo to dwa kompletnie różne parametry.

Co oznacza więc spiekalność popiołu na świadectwie retopala, a co mięknienie. Spiekanie jest niżej niż mięknienie, o co chodzi.

retopal.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fazie spiekania rozpoczyna się nadtapianie ziaren popiołu na granicy ich zetknięcia, zmniejszają się, ale nie zmieniają początkowej postaci, a w fazie mięknienia następuje pierwsza zmiana postaci lub wyglądu. Jest niżej, bo taka jest kolejność charakterystycznych faz zgodnie z wzrostem temp.: spiekanie, mięknięcie, topnienie, płynięcie. Chodzi o to, że jeżeli kogoś temat interesuje to te informacje są ogólnodostępne w sieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś brał teraz Reto ? Jak tam jakość ?

Po przepaleniu 2T muszę stwierdzić że dużo popiołu robi, a najlepsze ustawienia na ten węgiel to jak najmniej wiatru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy zamówiłem Retopal online. Wybrałem big-baga, przyjechał 24.01. Lekko wilgotny, proponuję od razu do zasobnika nie wrzucać, w kotłowni (około 17°C) przesycha z wierzchu po dwóch dniach.
Popiół zważyłem: 6,5-7%. Niedopalonego węgla nie stwierdzam, spieki pomijalne, kruche. Kaloryczność oceniam na 24MJ/kg.
Obecnie mieszam pół na pół z Wesołą, bo kupiłem ją wcześniej i strasznie się spiekała powyżej nadmuchu 27%. Na samej Wesołej trudno mi było osiągnąć temperaturę na kotle powyżej 55°C bez niedopalonych spieków. Natomiast mieszanka z Retopalem sprawdza się całkiem nieźle.
Poniżej zdjęcia kotła przed czyszczeniem, dziś mamy sobotę, poprzednio kocioł czyściłem w poniedziałek. Nadmuch 31%, podawanie 5 przerwa 22.
Czujnik CWU umieściłem (jako drugi) na rurze podajnika, bo Multifun nie loguje temperatury podajnika. Nie mam siłownika na zaworze 3D, przymierzam się do zakupu.
post-65617-0-46710400-1517668068_thumb.png

post-65617-0-89802700-1517667974_thumb.jpg

post-65617-0-10167500-1517667986_thumb.jpg

post-65617-0-90145500-1517667996_thumb.jpg

post-65617-0-72164500-1517668011_thumb.jpg

post-65617-0-47134900-1517668023_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście popełniłeś wątek o deflektorach. Poczytam w wolnej chwili i potestuję, każde ograniczenie pyłu w wymienniku bardzo mnie ucieszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę Retopalem od 15 listopada. Węgiel kupiłem w wakacje więc jest suchy , no może bardzo delikatnie bardzo... Nie mam większych uwag. Pali się dobrze, spieków nie ma. Myślę że jest wart swojej ceny. Jedyne Minusy jak dla mnie to duża ilość popiołu ( z pięciu wsypanych 25kg worków do zasobnika wychodzi jeden worek o pojemności 20kg ale oczywiście nie ważyłem popiołu.

Druga sprawa to bardzo mała gradacja węgla. nie wiem czy tylko mi się tak trafiło ale jest naprawde drobny.... czasem mam wrażenie że mieszają z miałem. Gdyby był grubszy chyba palił by się lepiej.

 

Zamówiłem 2,2t i zostalo mi już jakieś 700kg. Do początku marca powinno starczyć. Potem na próbę dokupię coś innego. Może Stabek??

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kupowales na pgg.pl? ja mialem dosc gruba granulacje i zero mialu.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.