Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Mam pytanie zwiazane z opałem do podajnikowca , będę zmieniał kocioł w czerwcu z zasypowego na podajnikowy (stoi już w piwnicy) i mam pytanie jakiego rodzaju da sie palić węglem na palniku pancerpol ? wiadomo że ekogroszek ale co jeszcze ? czy miał ? czy ekomiał ? bo przypuszczam że groszek 2 raczej za duży co ? dla mnie to będzie nowość i dobrze wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@berthold61

 

Na twoim miejscu  zacząłbym od retopala. Bo jak będziesz chciał na tak duże temperatury czegoś innego używać to podajnik się "zadławi" retopal lubi wysokie temperatury. W lipcu zapowiadają workowanie Chwałowic więc będzie bardzo dobry węgiel za niedługo dostępny na rynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie zwiazane z opałem do podajnikowca , będę zmieniał kocioł w czerwcu z zasypowego na podajnikowy (stoi już w piwnicy) i mam pytanie jakiego rodzaju da sie palić węglem na palniku pancerpol ? wiadomo że ekogroszek ale co jeszcze ? czy miał ? czy ekomiał ? bo przypuszczam że groszek 2 raczej za duży co ? dla mnie to będzie nowość i dobrze wiedzieć

 

Na początek proponuję łatwiejszy opał 31.2 żeby się oswoić z kopcem, sterownikiem itp a na głębszą wodę później :).

Najlepiej gdyby granulacja była 5-25 wtedy nie chrupie tak bardzo i mniejsza szansa na zerwanie zawleczki.

Jak obrotówka to łyknie trochę gorszy opał ale to już musisz poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dzięki panowie więc wezmę narazie normalny ekogroszek , a co do palnika to szczerze powiedziawszy nie wiem czy on jest obrotowy czy nie a ja narazie nie jestem w stanie tego rozkminić bo kupiłem zębca prototyp i nie dostałem prawie żadnych papierów do niego ale 3 tys za cały kocioł to i tak nie źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź kabel komputerowy, podłącz do motoreduktora i bezp do gniazdka, zobaczysz czy się kręci. Obrotówka się kreci ale nie cały czas tylko jak zabierak dojdzie do wianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cule 6 worków w 10 dni przy jakiej temperaturze zewnętrznej? Ile metrów grzejesz? Ile stopni w pomieszczeniach?

 

Przedwojenny dom parter + piętro 250m2, ściany 13cm grafitu, strop nad piętrem 30cm wełny. Na zewnątrz -5 do 5 średnio, wewnątrz 22. Sam jestem miło zaskoczony, mój pierwszy sezon z podajnikowcem i cały czas eksperymentuje z ustawieniami, ale w obrębie tylko jednego węgla żeby nie przekombinować :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałem podzielić się wynikami suszenia węgla, konkretnie Retopalu który często jest mokry.

W połowie lutego zakupiłem 2 tony Retopalu, był oczywiście mokry ale nie tak by lała sie z niego woda.

Retopal wsypałem do worka papierowego i powiesiłem koło kotła, równocześnie wziąłem dla porównania opał który miałem kupiony końcem maja suszony całe lato ( przy sypaniu do wiaderek pylił) i składowany  w  nie ogrzewanej piwnicy.

Po dwóch miesiącach suszenia ( zapomniałem o tych workach) wyszło 9,5% wilgoci w Retopalu i 3,5% we wcześniej kupionym opale. Tak więc wychodzi, że taki mokry Retopal ma 6% wody. Czy to dużo czy mało niech każdy sam sobie odpowie. Na pewno warto brać to pod uwagę gdy porównujemy ceny węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty jeszcze nie wiesz co to jest woda w węglu :)Sąsiad kupił w tamtym tygodniu to https://sibugolpl.com/ekogroszek-8-25 . Dał mi jeden worek. Jak niosłem do domu 200 m wylała mi się z worka woda, może 100-200 g trudno wyczuć, ale było sporawo. Na szczęście tylko na ubranie robocze :) Co do retopalu to nie jest tak źle oni piszą na workach że od 9 do 14% . Ostatnia moja paleta była zadowalająco sucha. Zakup marzec. Jak chcesz mieć paliwo suche jak pieprz to proponuję zakup tego https://www.varmo.com.pl/punkty-sprzedazy-detalicznej.php. Testowałem 3 worki. Suche jak tabaka, podajnik zdecydowanie ciszej chodził . Ale trzeba ustawienia na nowo zmieniać - krótsza przerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartex silver dobre paliwo tylko jak sie wysuszy i trafi dobra partie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Również zastanawiam się nad zakupem Bartex Silver bezpośrednio z ich strony www.
Jest możliwość zakupy w wokach jutowych za dopłatą 20zł. przy 1tonie.

Dotychczas paliłem retopalem zakupionym na stronie www pgg który aktualnie jest tylko 10zł.tańszy.

Warto zakupic tego silvera?

Myślę że popiołu będę miał na pewno mniej ze silvera niż z retopalu.

Co do kaloryczności to myślę że słabszy silver nie będzie niż retopal.

ps.myślę też o zakupie SKARBEK w papierowych zielono-czarnych workach(piekary) ale nie znalazłem dotychczas 'pewnego'sprzedawcy www

CO MYŚLICIE ? Proszę o radę. : ) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "Skarbka" z jego ceną bym zostawił dla smakoszy. Jak na tę chwilę "Silver" ma cenę b. atrakcyjną.

Ja z zakupem opału czekam na czerwiec. Myślę że wówczas ceny będą najbardziej przyjazne w 18 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujecie  ekogroszek SILVER ?  Bo wpisałem nazwę  Bartex Silver i na ich stronie jest po 880zł   a na forum ludzie piszą że po 800zł kupili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podpinam się pod pytanie. Noszę się z zamiarem zakupu 4t retopala w BB na całą zimę.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.