Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, emigrant napisał:

czy dobrze to rozumuję, że im bardziej wygrzejemy kocioł np. wkładką 60 stopni, gdzie pełne otwarcie jest przy 70 stopniach to bardziej efektywniej będzie ładowany bufor mając wyższą temp na kotle? Czy to wręcz odwrotnie będzie?

Tak jak piszesz, ale co do Kvs to ten parametr nie powinien być za duży gdyż są pewne minimalne oporu tłoczenia pompy aby ona mogła prawidłowo działać.

Jak dasz za duży VTC to może być potrzebny zawór regulujący przepływ aby zapewnić minimalne opory instalacji podczas pracy.

Inaczej przy otwarciu pełnym zaworu pompa może przestać prawidłowo działać.

To wbrew pozorom nie tak jak z kutaskiem - im większy tym lepiej.

Poniżej zrzut doboru takiego zaworu - na zielono najlepsza opcja VTC531

esbe dobór VTC.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Program wyliczył KVS na poziomie 4,21 m^3/h. Numer katalogowy na zielono odwołuje się do zaworu VTC412 z KVS 5,5 a nie VTC531.  Rozumiem zawór zaznaczony na szaro z KVS 8 to alternatywa,  górna granica zaworu, który jeszcze pasuje obliczeniowo do danych parametrów podstawionych wyżej? 
Kocioł ma króćce 1 1/2 cala, bufor ma także 1 1/2 cala,  kocioł z buforem także łączymy rurami stalowymi 1 1/2 cala. Jak damy przewężenie po drodze zaworem 3D 1 calowym to nie ma to kompletnego znaczenia, bo liczy się odpowiedni KVS tego zaworu? 

Jak policzyć KVS dla zaworu mieszającego 3D, gdzie instalacja grzejnikowa jest grzana bezpośrednio z bufora? 

Cytat

Poniżej zrzut doboru takiego zaworu - na zielono najlepsza opcja VTC531

Kurde, jeszcze jestem nieprzytomny, ale Ty też nie postawiłeś przecinka, albo kropki po słowie "najlepsza". Czytając zdanie, że najlepszą opcją jest VTC531. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompę też będziesz stosował 32/40 albo 32/60?

Przepływ rzeczywisty masz na poziomie 0,8m3/h i to obowiązuje a nie wydumany Kvs, którego w warunkach zwykłej eksploatacji nie uświadczysz.

Obecnie ten program tak "optymalizuje" za 3-d że daje na zielono "nowość" w postaci VTC412.

Dużo zależy od kotła, który też ma jakieś opory, których chyba sam producent kotła nie bardzo zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka do kotłów o małych mocach(załóżmy do 25 kW) i buforze 1000 litrów wydaje mi się, że starczy 25/40 i to pracująca możliwie jak najwolniej, na 1 biegu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborjeszcze zapytam czy tej pompy podłogi nie powinienem przenieść na zasilanie Twoim zdaniem? I czy powrót z podłogi powinien być przed czy za ATV? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz, gdyż wtedy  zaw 3-D nie ma sensu, a powrót podłogi powinien być przed ATV , czyli tak jak jest teraz, inaczej może być zimny powrót na kocioł.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie ale trzeba wybrać "mniejsze zło".

Ideałem byłoby sprzęgło i dod pompa - wtedy byłby układ zalecany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tym sprzęgłem w moim przypadku mógłbym się wpiac już jak tak? Mógłbyś wskazać najlepsze miejsce w moim przypadku? Czy raczej u mnie ciężki temat bez bardzo dużych przeróbek? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Ta fotka nic nie mówi, gdzie zawory są produkowane. Adres to tylko siedziba firmy w Polsce. 

Jak tam wszystko już ok? W końcu jesteś zadowolony? :)

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 dużo przeróbki tam nie masz do wstawienia sprzęgła - wszystko w obrębie kotłowni. Chyba pisałeś gdzieś że masz dodatkową pompę w zapasie więc ten koszt odpada. Zostaje sprzęgło 300-400 zł. Sam też robiłeś drobne przeróbki więc wnioskuję że umiejętności i sprzęt masz. Nawet jeśli nie, to ktoś kto Ci to zrobi nie powinien wziąć więcej niż 200zł. 

Ewentualnie zostaw jak jest jeśli jest ok i obserwuj. Jak nie będzie zakłóceń to zostaw albo przerobisz jak Ci budżet pozwoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, emigrant napisał:

Ok, dzięki. Ta fotka nic nie mówi, gdzie zawory są produkowane. Adres to tylko siedziba firmy w Polsce. 

Jak tam wszystko już ok? W końcu jesteś zadowolony? :)

Nie zdążyłem jeszcze rozpatrzec czy działa to ok i jak długo teraz będzie grzać palnik żeby grzejniki ruszyły ale trwa to długo wcześniej pompa się włączala i grzejniki ciepłe no ale coś za coś na to wychodzi. 

Żadnej innej informacji nie ma gdzie zawór został wyprodukowany chyba, że przegapiłem coś 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hajtaler428 napisał:

@palacz66 dużo przeróbki tam nie masz do wstawienia sprzęgła - wszystko w obrębie kotłowni. Chyba pisałeś gdzieś że masz dodatkową pompę w zapasie więc ten koszt odpada. Zostaje sprzęgło 300-400 zł. Sam też robiłeś drobne przeróbki więc wnioskuję że umiejętności i sprzęt masz. Nawet jeśli nie, to ktoś kto Ci to zrobi nie powinien wziąć więcej niż 200zł. 

Ewentualnie zostaw jak jest jeśli jest ok i obserwuj. Jak nie będzie zakłóceń to zostaw albo przerobisz jak Ci budżet pozwoli

Pompa jest. Denerwuje mnie tylko, że długo trzeba czekać aż rusza grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, hajtaler428 napisał:

Nawet jeśli nie, to ktoś kto Ci to zrobi nie powinien wziąć więcej niż 200zł. 

@hajtaler428 nie to zebym sie czepial, ale czy Ty dojechalbys do klienta, wykonal taka robote, wrocil i wzial za to 200zl?

Odprowadzil VAT i dochodowy.

Wczesniej kupilbys sobie narzedzia, ubranie itd. Skompletowal (zamowil) potrzebne czesci i materialy bo znajac zycie jak klient kupuje to albo czegos brakuje albo nie takie jak trzeba i Ty jeszcze gwarancje masz mu dac na to.

Nie mowie juz o tym ze czesto prace wykonuje dwoch ludzi bo po prostu idzie sprawniej. Do podzialu po 100 brutto!

Zejdzcie na ziemie.

Ps. Nie zrozum mnie zle!

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, palacz66 napisał:

Denerwuje mnie tylko, że długo trzeba czekać aż rusza grzejniki. 

No co, zachciało się ochrony powrotu to masz :). Do tych Waszych pelleciaków nie wystarczy wkładka 45 stopni z pełnym otwarciem 55?

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie zachciało się. Tak to by ewentualnie kociołek wymienił na nowszy szybciej haha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co trzymać na powrocie 60, czy ponad 60 stopni przy pełnym otwarciu zaworu. Marnowanie pelletu/kasy. Co innego jak grzejemy warstwowo bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to mnie sklania do wyjecia tej wkładki właśnie i tym krótkim obiegiem zasilić troszkę powrót gorąca woda żeby po niżej 40C nie spadł pewnie da się tak to wyregulowac. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, emigrant napisał:

Po co trzymać na powrocie 60, czy ponad 60 stopni

Jak dla mnie to trzymac tyle aby kondensacja nie wystapila. Dla pelletu podaja ze min. 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, emigrant napisał:

Po co trzymać na powrocie 60, czy ponad 60 stopni przy pełnym otwarciu zaworu. Marnowanie pelletu/kasy. Co innego jak grzejemy warstwowo bufor.

Co tym sugerujesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestować na wkładce 45-50 stopni. Drogie te wkładki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 - 80zl ale nie ma tego nigdzie na alledrogo szkoda. 

No właśnie a większość ludzi sugerował, że 55C to mało. 

Teraz był wziął 45C. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyższa temp. na powrocie to tym lepiej wiadomo, ale jakim kosztem? Ty robisz duże przestoje. Chyba tutaj największy problem z tymi przestojami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin nie chodzi mi o firmę typu HydroSuperInstal.pl która  w rozmowie telefonicznej informuje że za przyjazd i stwierdzenie co jest do zrobienia bierze 200zł a za wstawienie zaworu 1000zł. A jak Pan chce fakturę to do tego trzeba Vat jeszcze. Mówię o "Panu  Mietku" który mieszka dwie ulice dalej i nie ma firmy, ale ma smykałkę do takich rzeczy i ma palnik czy gwintownicę i 3 klucze. Nie z na się na sprzęgłach, zaworach 3d i sterownikach ale jak się nad nim stoi i mu się pokaże co i jak ma podłączyć to podłączy. I zrobi to za 200 zł albo nawet za 100 czy flaszkę jak zna zleceniodawcę i jego trudną sytuację. Ja mam w sąsiedztwie takiego "Pana" i sądzę że wielu też ma. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, emigrant napisał:

Im wyższa temp. na powrocie to tym lepiej wiadomo, ale jakim kosztem? Ty robisz duże przestoje. Chyba tutaj największy problem z tymi przestojami. 

No postoje są mega duże. Dziś np. wszedł w postój o 7.45 a przed chwilą się rozpalil gdyż spadła temperatura na kotle. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory @hajtaler428 Ale jak masz w okolicy takiego "Pana Mietka" to zapłać mu za jego pracę tyle ile Ty byś zarobił w tym samym czasie i szanuj tego człowieka, bo on umie zrobić to czego ty nie potrafisz. Przepraszam za tak ostrą wypowiedź, ale taki sposób myślenia wypchnął wielu dobrych rzemieślników na margines.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.