Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór zaworu 4D


VolRecon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mój piec ma 17kw na ekogroszek. Miedzy powrotem a zasilaniem było około 5-10 C. Z tabelki Afriso dla zaworu 4D powinienem wybrać 6.3kvc z wejściem 3/4. Teraz moje pytanie. Z pieca wychodzi jakaś rura potwor. Jak zejdę do takiej małej średnicy to będzie ok ? Co się stanie jak np. za zaworem będą później rurki 1 cal ? Przypominam tylko ze na samym końcu filmiku Afriso z doborem zaworu Pan mówi ze dobór zaworu do średni wychodzącej z pieca to tylko mit i błąd w instalacji.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedzi w tej sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2020 o 14:54, Pawelpieklorz napisał:

A jaka masz instalacje? Grawitacja czy wymuszona

Witaj :)
Instalacja jest grawitacyjna z zaworem różnicowym gdy nie ma prądu. Gdy jest prąd, działa pompa obiegowa.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc średnicę zaworu dobiera się do pompy a jeśli zejdziesz z rurkami tak mocno to grawitacji nie będzie takie moje zdanie ale musiałby się ktoś bardziej kompetentny wypowiedzieć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest o tyle skomplikowana sprawa, że chcę mieć obieg grawitacyjny na rurce wychodzącej z pieca o wielkości 1 1/2 (zawór różnicowy jest przed zaworem 4D), a gdy jest prąd to aby chodziło na tym zaworze 4D o przekroju 3/4 jak zaleca producent Afriso. Nie wiem jak rozwiązać problem z powrotem bo przez taka wielkość zaworu 4D chyba nie będzie to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mieszasz pojęcia. Jeśli chcesz mieć ochronę powrotu bez pompy -dajesz zawór 6/4 i łączysz go rurami 6/4 z króćcami kotła najkrótszą drogą. Jeśli stosujesz pompę KOTŁOWĄ- wystarczy 3/4. 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, VolRecon napisał:


Instalacja jest grawitacyjna z zaworem różnicowym gdy nie ma prądu. Gdy jest prąd, działa pompa obiegowa.
 

A ja bym to napisał inaczej, instalacja wymuszona pompą CO, a jak Bóg da to może pójdzie na grawitacji.Ale Bóg nie da i na tych 3/4" za cholerę nie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, VolRecon napisał:

Firma Afriso sie nie zna ? Sa idiotami ?

Raczej idiotami są ludzie nie rozumiejący różnicy między wodą przepływajacą w wyniku różnicy temperatur a wodą tłoczoną pompką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - grawitacja czy pompa. Jak grawitacja - 6/4. Jak pompa - 28 i wszystko. 

Poza tym co ma tu moc kotła? Pytanie, jaka moc będziesz z tego kotła odbierać, jaka ma być temperatura powrotu, jaki jest sposób ogrzewania (jak żeliwniaki na 80C, to wogóle nie potrzebujesz ochrony powrotu, a jak podłogówka - to bardzo potrzebujesz).

Moc kotłą to można sobie nawet 17kW na dom 160m2 wstawić i co z tego, jeśli ten kocioł realnie oddaje do instalacji może 1/3 mocy katalogowej, jak zima stulecia do Wolsztyna zawita. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, VolRecon napisał:

Kupuje zawor taki jaki kazde afriso czyli do mnie 3/4 a ludzie ciagle pisza wiekszy i wiekszy. To co ? Firma Afriso sie nie zna ? Sa idiotami ?

Więc w jakim celu zadajesz tu pytanie, jeśli uważasz że w Afriso są najbieglejsi w temacie? Ja napisało jako praktyk, nie jako teoretyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza dyskusją jest fakt, że instalacja 4D 5/4" będzie droższa od 4D 3/4" o ok. 200 zł. Ale ewentualna przeróbka tego na większy to już będzie ok. 1000zł. Z kotła z pewnością 5/4", w jakim celu to zaraz za wyjściem tłumić do 3/4". Jak sobie wyobrażasz 6/4" wyjście z zaworu 3/4"?

 

A jeszcze dodam, jeśli nie masz kotła z tzw. rusztem awaryjnym, to nie masz co myśleć o grzaniu w przypadka braku zasilania !! Jeśli masz częste przerwy w dostawie zasilania, to musisz pomyśleć o zasilaniu awaryjnym w prąd, a nie grawitacji, bo i tak z tego nic nie wyjdzie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem od lat nie stosuje sie juz zaworów różnicowych. To przeżytek, dodatkowo zawodny. 

Po drugie dlaczego zawór 4d?  Albo sprzęgło, albo 3d i przetoka czyli kotłówka lub ATV.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego Panowie wykombinowałem:

  • zawór 4D dopasowany do mocy kotła czyli wejścia 1 cal 10kvc aby dobrze mieszał (takie samo wejście jest w pompie C.O),
  • zasilanie i powrót z grzejników 6/4 (taki jaki mam na powrocie i wychodzący z pieca) z przejściem na 1 cal pod zawór 4D,
  • na dom i powrót po wymieszaniu w 4D, 1 calowe rurki,
  • jeden zawór kulowy na powrocie przy 4d (zawór otwarty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji) oraz na powrocie pomijający 4D (zawór zamknięty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji),

Grawitację tak naprawdę wykorzystuję tylko do odprowadzenia nadmiaru ciepła z solaru słonecznego. Wiec jest to tylko lato, gdy piec nie chodzi.

Czy grawitacja zadziała z pominięciem 1 calowego 4D i czy 4D będzie prawidłowo mieszał mając odpowiednią różnicę ciśnień itd. ?? Pozdrawiam

Edycja: Zamiast zaworu zwrotnego powinno być napisane: zawór różnicowy. Jest to tylko obrazek poglądowy nie uwzględniający zaworów zwrotnych itd.
 

piec.png

Edytowane przez VolRecon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, VolRecon napisał:

Grawitację tak naprawdę wykorzystuję tylko do odprowadzenia nadmiaru ciepła z solaru słonecznego. Wiec jest to tylko lato, gdy piec nie chodzi.
 

Jakiś super kocioł, ma palnik na groch, ma "ruszt awaryjny" na wszystko, a na letnie słoneczne dni grzałki elektryczne i grawitacja Co byś tam nie kombinował wstaw dla zaworu 4D pompę kotłową. To tylko 2-4 zł miesięcznie, a będzie Pan zadowolony.

 

Opera Zrzut.png

IMAG0585 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, VolRecon napisał:

Kupuje zawor taki jaki kazde afriso czyli do mnie 3/4 a ludzie ciagle pisza wiekszy i wiekszy. To co ?

Wszystko zależy od tego jak wygląda instalacja  ile grzejników jaka długość rur ,czy są rozgałęzienia , bo jak dasz 3/4 to okaże się , że  na wszystkie grzejniki nie wydoli przepływ a woda , że jest LENIWA popłynie tam gdzie będzie jej łatwiej  . Jak dla mnie to minimum 1'' a najlepiej 5/4 '' rury od kotła do4D i powrót 4D -kocioł 5/4 '' a instalacja na 1'' lub Cu28

 

14 godzin temu, VolRecon napisał:

Coś takiego Panowie wykombinowałem:

te 6/4 i zawór 4D 1'' to nic ci nie da

14 godzin temu, VolRecon napisał:

jeden zawór kulowy na powrocie przy 4d (zawór otwarty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji) oraz na powrocie pomijający 4D (zawór zamknięty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji),

to sam sobie życie utrudniasz i po co ci zawór różnicowy  skoro i tak musisz być w domu żeby otworzyć te kulowe , czy tak często nie masz prądu , no i jak do tego masz wpięte solary , żeby odbierały grzejniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.