Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasada działania zaworu RTL i zaworu 3drogowego


gloniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Mam pytania dotyczące zasady działania (myślałem że wiem ale głupie powoli) tych zaworów?

Czy jeśli na kotle mam ustawioną temperatury wody na np. 60* to ustawiam na zaworze na 5 to daje 50% czyli 30*?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytasz o zawór 3d gdzie jest podziałka 1-10 to owszem, ustawienie na 5 powoduje jego otwarcie na 50% ale nie daje to 30 st przy zasilaniu 60. Temp zmieszania zależy od temperatury powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie pytanie trochę bez sensu. Wskazales 2 zawory które służą do czego innego i działają na innej zasadzie. Jeśli chodzi o to 50% to w 3D to wcale tak nie musi być, wszystko zależy od instalacji,przepływów itp. Sprecyzuj pytanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam za niezrozumiałość, może być to sprawa trudna do wytłumaczenia.
Kocioł z podajnikiem na groszek na zasilaniu zawór 3 drogowy za nim pompa i rozdzielacz na grzejniki i podłogowe ( jeden, 4 grzejniki i 4 obwody podłogowe). bo załóżmy jeśli temperaturę kotła mam ustawioną na 60 * a zawór 3 drogowy ustawiony na 5 ( tak skala 1-10) to powinno puszczać załóżmy 30 stopni, i tu chodzi o zależność temperatury powrotu ( poprzez zawór RTL ).
Pytam ponieważ nie mogę dojść do kompromisu w temperaturze, bo po przekręceniu zaworu 3 drogowego o milimetry w kierunku wyższej liczby to temperatura skacze jakby przekręcił go na Max.

Na zdjęciu może nie widać zawór ustawiony na 5 a temperatura prawie 40, na kotle 60.
144ca321cb33e687dfe66cbdd98f5e43.jpg

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 3D już tak ma, niewielki ruch pokrętłem rozwala wszystko. RTL zaś otwiera i zamyka przepływ zależnie od temp ustawionej na nim, i gdy dojrzeje układ zamyka się, gdy układ ma się dogrzać otwiera go, z obsługą ręczna zaworu 3D, trudny temat. Siłownik może by sobie poradził, choć możliwe że trzepało by nim. W tej sytuacji o wiele lepiej sprawdził by się 4D z pompą kotłową

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompa jest na prawo od zaworu 3D, to zawór jest ŻLE ustawiony!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.