Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, palacz66 napisał:

Zobaczcie poniżej jaka różnica w spalaniu po wyeliminowaniu lewych baypasow:

Ale nie zapominaj że te byppasy robiły też za częściową ochronę powrotu, czyli tak samo jak często stosowana ochrona powrotu przez bojler CW załączony na stałe grzanie,.

Taki sposób ochrony może skutkować zwiększonym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor nie rozumiem to źle że ich nie ma czy jak? Spalanie zmniejszylo się po ich zlikwidowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że się spalanie zmniejszyło - pisałem przecież że ochrona powrotu przez ciągłe grzanie bojlera powoduje większy apetyt na paliwo,

a takie bypassy podobnie działały.

Jak masz zaw 3-D na powrocie to niczego innego nie trzeba.

Problem byłby jakbyś nie miał tych mostków i nie miał zaw ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 teraz nie będziesz się ze mną sprzeczał że 3d stałotemperaturowy oznacza dużo większe spalanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykłem pisać: dwa grzyby w barszcz :) Albo 3D ochrony powrotu, albo bajpas. Obydwa na raz to już za dużo. Zdecydowanie lepiej z 3D, bo mniejsze straty ciepła na krótkim obiegu kotła.

Zwykle też zalecam izolację wszystkich rur biegnących w kotłowni, piwnicach czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Rury jeśli są na wierzchu w pomieszczeniach z grzejnikami i głowicami termo, też dogrzewają pomieszczenie i tu strat nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor rozumiem o co Ci już chodziło.

@eliks sprawdze dokładnie jak spalanie będzie wyglądać w porównaniu bez 3d.

@gmaj22 kotłownia cała ocieplona już. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym drugim bajpasem przy łazience?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22zrobione dwa w taki sam sposób. Teraz nie ma żadnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości czy wg Was powinienem przenieść pompę podlogi na zasilanie i zmienić miejscami wyjścia zasilania na poszczególne obieg zaczynając od dolu kotla:

- zasilanie na ATV

- zasilanie grzejniki 

- zasilanie podłoga 

-zasilanie CW? 

Bo denerwuje mnie, że te pompy pchają w siebie i napewno zakluca to trochę pracę? 

Np. jak chodzą pompy CO, podłogi włączy się pompa CWU nie grzeją grzejniki na dole właśnie to zauważyłem zszedlem na dół i grzejnik zimny a pracuje palnik już 40 min wyłączyłem pompę CW grzejniki grzeją. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, eliks napisał:

@palacz66 teraz nie będziesz się ze mną sprzeczał że 3d stałotemperaturowy oznacza dużo większe spalanie :)

W porównaniu z poprzednim sposobem mniej ciepełka wyciągnie z kotła.Teraz przy każdym odpaleniu trzeba bujnąć 100dm3 wody w kotle do minimum 55 stopni,żeby cokolwiek poszło w instalację.

Ciekawe do jakich temperatur stygnie kocioł przed ponownym odpaleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70C z histerezą 12C czyli przy 58C odpala się ponownie. Pompy stop 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sobie ubzdurałem,że termostat wyłącza u Ciebie  palnik.A tu wychodzi,że wygasza się i odpala od temperatury na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor tylko zawór zwrotny od kotlowej nie puści obiegu przez kocioł i pompa podlogi mieli w miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien puścić, przecież to ten sam kierunek przepływu, raczej nie puści zaw 3-D, ale on się też wcześniej otwierać zaczyna i przymyka także poniżej 55C

Musisz pokombinować aby coś więcej wyciągnąć  z kotła,

Pompę od CW puść w priorytecie grzania czyli praca na CW a pozostałe stoją , jak możesz to daj start pompy CW od wyższej temp np od 60C , a nawet 65C na kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborDokładnie zawór 3d nie puści i podłoga nic z kotła nie wyciąga jak pompa kotłowa nie pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sambor napisał:

jak możesz to daj start pompy CW od wyższej temp np od 60C , a nawet 65C na kotle.

Niestety nie da się tego zrobić, przy pompach podłączonych do sterownika ecomax 850. Temp startu pompy CO i CW są takie same, a histerezę pomp wyznacza histereza kotła. Więc trzeba kombinować. Mi osobiście też brakuje oddzielnych histerez pomp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spróbuję jak wrócę do domu pompy na drugi bieg wrzucić. A jak jie montuje pompę z zaworem zwrotnym na grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to za wysoko masz załączenie pomp od histerezy kotła  bo wszystko wystyga i dopiero startuje kocioł . 3D od podłogi masz z kotła a powrót  przed pompą CO ja bym powrót podłogi włączył w powrót cwu  i pompe CO dał na zasilanie , a w ten sposób masz 3 układy niezależne nawet na okresy przejściowe jesień wiosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie długie postoje równa się dłuższa praca gdy pompy  wystartuja (7.30 do 14.00 postój) . Żebym mógł na stałe włączyć pompę kotłowa i podłogowa ciekawe jak to wtedy by działało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, g69 napisał:

A sobie ubzdurałem,że termostat wyłącza u Ciebie  palnik.A tu wychodzi,że wygasza się i odpala od temperatury na kotle.

U mnie termostat wyłącza pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast wyłączać przełączać je w ryb cykliczny? Np. 5 min/15 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22U nas raczej nie realne takie coś. Skłaniam się najbardziej żeby pompy chodziły non stop kotłowa i podłoga bo widzę, że podłoga wysysa całe ciepło z kotla przy takich postójach. Same grzejniki praktycznie nie powodują spadku temperatury na kotle natomiast po włączeniu podłogi leci na łeb na szyję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykliczne załączanie pomp to strata energii. Najlepsze rezultaty są gdy pracują one stale i wyłączają się wtedy gdy temperatura na kotle spada poniżej temperatury np wody w zbiorniku CWU. U mnie jest to 40 stopni. Porównaj to do jazdy autem ze stałą prędkością a jazdą polegająca na rozpędzaniu auta i wrzucaniu na luz aż zwolni do niemal zera i ponowne rozpędzanie. Jak myślisz gdzie spalanie będzie mniejsze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.