Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko do Was wszystkich czy ktoś z Was ma gdzieś sklep Afriso blisko siebie? Może udało by się zamówić/dostać sam termostat 45C da ATV? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego koniecznie chcesz dla peleciaka 45C?  Moim zdaniem to 50C jest  minimum.  Chociaż same ATV 333 /45 są dostępne.Najlepiej zadzwoń do Afriso i dopytaj. Pewnie można zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22Ciągle ten grzejnik grzeje jako ostatni i długo potrzebuje żeby zagrzac dom na dole. Bez wkładki 1 godz a z nią 2 godz, ponad musi pracować palnik. To na dzień ponad 8kg w plecy na pellecie czy warto nie wiem. 

A 18min trwa dogrzanie kotła z 57 do 70C.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, mówiłem Ci że u mnie to chwila, u Ciebie też można. Szkoda że ten ważny grzejnik jest ma na końcu obiegu. U mnie akurat w tym temacie ktoś myślał i np. obie łazienki mam na najbliższym obiegu przy kotle, grzeją się najszybciej i najbardziej 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 to może jednak pompka na grzejniki by się przydała? 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że tak. 

 

45 minut temu, eliks napisał:

No widzisz, mówiłem Ci że u mnie to chwila, u Ciebie też można.

To ja wiedziałem. Chwila to jest jak pompy nie pracują jak pracuje podłoga i CO to już tak kolorowo nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się szukać czy tego próbowałeś - pompa przy kotle na max a podłogowa na min, ewentualnie poprzydławiać zaworkami na pętlach przepływ do możliwego minimum. Poprzydławiać też przepływ przez grzejniki które grzeją dobrze. Dać do tego priorytet CWU żeby wszystkie pompy nie pracowały na raz. Może coś ugrasz

Edytowane przez hajtaler428
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler428A już nie mam sił z tym walczyć naprawdę najlepsze rozwiązanie to albo zmiana wkładki lub wyjęcie jej wg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, emigrant napisał:

@palacz66 to może jednak pompka na grzejniki by się przydała? 

A może wystarczy tylko "regulacja hydrauliczna"? Przydławić obieg na tych bliższych od kotła.

PS: Dopiero doczytałem, że @hajtaler428 już o tym wspomniał :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22Nawet jak zamknę górę na dole są dwa grzejniki to on strasznie wolno zaczyna pracować. Grzejnik bliższy o 6 m w łazience robi się gorący błyskawicznie. Nawet jak wkładkę wyjme to też trzeba dłużej czekać aż do niego ciepło dotrze. 

 

Zastanawia mnie jedna rzecz jak pompy chodzą razem kotłowa i CO jest możliwość, że wszystko idzie jednak w podłogę a nie na grzejniki? @samboro tym pisal, że pompy pchają jedna w drugą.

Teraz na spokojnie to sobie wlaczalem po kolei to tak, gdy wylaczylem całkowicie podłogę a kotłowa chodziła to od razu grzeje grzejnik jak włącze podłogę już tak nie jest tylko czy jest to spowodowane tym, że podłoga nie pracuje cały czas i jest bardzo zimny powrót i ATV go zamyka czy wszystko idzie w podłogę z pompy kotlowej bo załączaja się i pracują razem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, palacz66 napisał:

Teraz na spokojnie to sobie wlaczalem po kolei to tak, gdy wylaczylem całkowicie podłogę a kotłowa chodziła to od razu grzeje grzejnik jak włącze podłogę już tak nie jest tylko czy jest to spowodowane tym że podłoga nie pracuje cały czas i jest bardzo zimny powrót i ATV go zamyka czy wszystko idzie w podłogę z pompy kotlowej bo pracują razem

Zainstaluj ternometry na zasilaniu i powrocie z kazdego obiegu (kalaryfery i podlogowka). Na podlogowce rotametry. Jakby pompy byly elektroniczne tez by Ci to ulatwilo zadanie/analize wiedzialbys gdzie ta woda plynie i orientacyjnie ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wkładce też był zadzior też go spilowalem i posmarowalem smarem wkładka chodzi jak trzeba nawet na sucho. 

Kolejna próba włączyłem palnik przy 67C grzejniki góra dół otwarte ale bez pompy podłogi i działaja grzejniki i ten na dole też. Czyli albo podłoga tak mocno studsi ATV albo kotłowa pcha w podłogowa innej opcji nie ma. 

Temperatura spada na kotle do 60C i zaczyna rosnąć więc podłoga wysysa wszystko strasznie. 

@sambor @gmaj22 @emigrant czy mogę powrót podłogi tak zdlawic żeby tylko był minimalny przepływ? Zawory mam kulowe od powrotu? Wcześniej zamykalalem zasilanie nad pompa zawór teraz powrót podłogi zdlawilem do minimum choć ciężko to określić i teraz temperatura na kotle nie spada tylko utrzymuje się na poziomie a wcześniej momentalnie temperatura szła w dół. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 A czy masz te grzejniki z kryzowane, czy wszystkie chodzą na maksymalnie otwartych nastawach wstępnych w zaworach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Już dawno pisałem abyś podłogę zdławił.

Zakrecalem ale z tego wkurzenia nie powrót a zasilanie. 

 

Godzinę temu, mironw napisał:

@palacz66 a czy masz zawór na powrocie podłogówki - nie czytałem całego wątku - bo  może powrót podłogi go dławi

 

Mam zawór i go właśnie skrecilem do minimum. 

 

Godzinę temu, sambor napisał:

Już dawno pisałem abyś podłogę zdławił.

Teraz kocioł w ciągu 10min zszedł z 64C na 63C a wcześniej błyskawicznie. Tylko czy nic tej podłodze nie będzie a może założyć zawor grzybkowy dla świętego spokoju? 

Kurde jak to normalnie idę po bimberek. 

Ale dokładnie to sprawdze na zimnej instalacji. 

Otworzyłem na maks powrót nic się nie dzieje temperaturę trzyma normalnie cuda jakieś. 

Ewentualnie jeszcze mogło być tak że kocioł już mocno się rozgrzal i nic nie robił sobie z powrotem podłogi. 

Wyłącze wszystko i na zimnym sprawdzę po raz kolejny czy w tym problem. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, palacz66 napisał:

Mam zawór i go właśnie skrecilem do minimum

Ja mówiłem o zaworze zwrotnym  ale już go widze , czy ta rura nad rozdzielaczem to powrót z tych grzejników , bo ja to bym troche przymknoł powrót z wężownicy bojlera

 

 

 

Godzinę temu, palacz66 napisał:

Zakrecalem ale z tego wkurzenia nie powrót a zasilanie przepraszam ale to było w nerwach. 

ale ja widze na powrocie tylko zawór zwrotny to jak przydławiłeś powrót

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jakbyś zamknął ( przymknął  ) ssanie pompy patrzyć kiedy zacznie kawitować  , w którą strone jest ztrzałka kak jak na rysunku

 

palacz poprawiony1.jpg

 

42 minuty temu, sambor napisał:

lub przykręcenie pętli na powrotach do belki - chyba są tam jakieś zaw odcinające.

mini zaworki kulowe - ROZDZIELACZ to do grzejników a nie do podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to już było stwierdzone. Szukamy rozwiązań budżetowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sambor napisał:

Tu też przydała by się zmiana biegu pompy podłogówki na mniejszy lub przykręcenie pętli na powrotach do belki - chyba są tam jakieś zaw odcinające.

Tak wygląda. 

Pompa jest na 1 biegu. 

IMG_20200108_163107.jpg

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pełnych przepływach podłogi-czytaj pexa - i pompie kotłowej na powrocie to ciężko to zrobić teraz albo ograniczyć przepływ podłogi i troche wyżej temperatura 3D

 

to pompa podłogi nie ciągnie na ssaniu , dławi się zawsze tłoczenie unika się przy tym kawitacji i zapowietrzania pompy

moim zdaniem to wywalił bym pompę kotłowa na zasilanie , ach a to układ zamknięty czy otwarty  jak wysoko zbiornik wyrównawczy od najwyższego grzejnika

 

palacz poprawiony2.jpg

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2020 o 06:10, sambor napisał:

Tak jak piszesz, ale co do Kvs to ten parametr nie powinien być za duży gdyż są pewne minimalne oporu tłoczenia pompy aby ona mogła prawidłowo działać.

Jak dasz za duży VTC to może być potrzebny zawór regulujący przepływ aby zapewnić minimalne opory instalacji podczas pracy.

Inaczej przy otwarciu pełnym zaworu pompa może przestać prawidłowo działać.

To wbrew pozorom nie tak jak z kutaskiem - im większy tym lepiej.

Poniżej zrzut doboru takiego zaworu - na zielono najlepsza opcja VTC531

esbe dobór VTC.jpg

Ja tam się nie znam ale czy nie należy przyjąć większej wartości parametru maks.delta t zaworu niż 3kPa bo to jest wartość minimalna?Przedział w jakim dobieramy to 3-25kPa Zgodnie w wytycznymi producenta odnośnie doboru zaworu.152462542_DobrVTC.thumb.jpg.abdf31ee0f7f177ddba972b9e45dd9ea.jpg

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mironw napisał:

to pompa podłogi nie ciągnie na ssaniu , dławi się zawsze tłoczenie unika się przy tym kawitacji i zapowietrzania pompy

moim zdaniem to wywalił bym pompę kotłowa na zasilanie , ach a to układ zamknięty czy otwarty  jak wysoko zbiornik wyrównawczy od najwyższego grzejnika

 

Otwarty, 0,7m. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.