Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór zaworu 4D


VolRecon

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze mówisz mironw z tą leniwą wodą. Grzejników mam 14 na rurkach 1/2 grawitacyjnie i jest troszkę rozgałęzień. Niech mi tylko ktoś powie, że wielkość zaworu 4D będzie dobrze mieszał, a jednocześnie przepłynie przez niego grawitacyjnie to nie ma już tematu :) Jeżeli nie będzie mieszał tak jak zadeklarował Afriso (zdaje sobie sprawę, że te zawory nie uwzględniają grawitacji tylko na obiegu pompy C.O), czyli mam na myśli to, że np: ustawie 65 C na piecu to na grzejniki mi pójdzie 60C a na powrót 40C, to ja dziękuje za taka grawitację... :)

15 minut temu, mironw napisał:

to sam sobie życie utrudniasz i po co ci zawór różnicowy  skoro i tak musisz być w domu żeby otworzyć te kulowe , czy tak często nie masz prądu , no i jak do tego masz wpięte solary , żeby odbierały grzejniki ?

To w sumie też jest bardzo dobry pomysł z pozbyciem się tej grawitacji bo jest niepotrzebna. Solar słoneczny ma też zawór kulowy i gdy na bojlerze jest 60C system wyłącza pompę obiegowa glikolu przez co zaraz robi się na solarze 200 C. Gdy otworze kulowy, ciepło z bojlera idzie grawitacyjnie na grzejniki i pompa po spadku w bojlerze znów się uruchamia i działa znów wszystko OK. Oczywiście dokupiłem sobie akumulator gdy nie będzie prądu, aby pompa od glikolu ciągle działała, ale panowie ile tak system pociągnie ? Najwyżej dzień, a co z jutrem np. jak nie będzie grawitacji ? Oczywiście jest rozwiązanie. Zasłanianie roletą solaru ale to są koszty liczone w tysiącach zł. A tak to otwieram sobie kulowy i jest spokój :( Jakieś porady dalsze ?

Zawsze mogę dokupić druga pompę do solaru (jedna będzie podgrzewała bojler w zime), a druga bedzie zbijać temperature gdy jest słonecznie. Ale boje się, że prądu nie będzie z 2 dni, przyjdzie słońce i dupa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2020 o 13:08, VolRecon napisał:

(pompa do podgrzewania solaru gdy nie ma słońca i zawór kulowy do odprowadzania ciepła gdy jest bardzo słonecznie, działający na grawitacji).

Raczej bojlera a nie solaru , a co do grawitacji to przez ten 4D to może nie pociągnąć  na grzejniki tylko podgrzać wodę w kotle -no chyba że to wystarczy - jak będzie przymknięty na C.O . A tak w ogóle to jak to idzie grawitacyjnie na grzejniki skoro masz dwie instalacje C.O. i CWU osobno - to na bank oddaje tylko ciepło do kotła

a może coś takiego spróbować 

 

 

 

kocioł i solary.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam sie tylko nad jednym. Gdy zaworek 4d ustawie od 0 do 4,5 idealnie reguluje temperature na zasilanie grzejnikow a temp powrotu jest super. Natomiast jak dam 5 do 10 to powrot jest totalnie zimny a przeciez powinno byc 50% na 50%. Hmm dziwne czy normalne. Niby gorace idzie do gory i zimne chce w dol, ale czy to nie powinno lepiej mieszac  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym więcej puścisz ciepłej wody na inst to powrót chłodniejszy gdy niema mrozów to 38max 40 moim zdaniem starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.