Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

Mam pytanie o dobór zabezpieczenia temperatury powrotu wody (55 stopni C) do kominka Louis Aqua. W zasadzie to porada dotyczy całej instalacji. Kominek ten ma ogrzewać grzejniki, w przyszłości nagrzewnicę wodną do rekuperatora, zasobnik wody ciepłej. Instalacja będzie na wymienniku płytowym. Mam zawór czterodrogowy z siłownikiem, ale zastanawiam się gdzie go podłączyć i czy nie lepiej zawór ATV. Mam zamiar zastosować trzy pompy obiegowe. Na obiegu kominka będę miał naczynie uzupełniające. Będę wdzięczny za pomoc, poradę i jeśli można to schemat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak robisz układ z wymiennikiem to nie dajesz zaw 4-D ani zaw ATV czy VTC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kominek musi mieć na powrocie minimum 55 stopni. Jak to zrealizować bez zaworu termostatycznego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najprościej jest to zrobić bez wymiennika - cała inst otwarta, wtedy można dać i ochronę powrotu i pomp ile się chce, tylko potrzeba sprzęgło i naczynie musi by c w najwyższym punkcje.

Zrób jakiś schemat , inaczej dyskusja jest utrudniona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Dayan
      Hej.
      Proszę o ocene mojego schematu ideowego instalacji z wymiennikiem płytowym.
      Obecnie mam instalacje z zaworem 4D ale musze przenieść naczynie wzbiorcze (adaptacja strychu z grzejnikami) bo brakło na nie miejsca. Będzie obok kotła w podpiwniczeniu.
      Jestem po wstępnej rozmowie z hydraulikiem. Generalnie zgadza się z moim planem (cyt: zrobie jak Pan będziesz chciał) tylko twierdzi, że można użyć obecny zawór 4D za wymiennikiem (cyt: po co kupować nowy jak ten już mamy).
      Kocioł ma 2 wyjścia i 2 powroty, dlatego jeden chce użyć z pompą kotłową (obecnie drugie wyjście jest tylko na CWU) a drugi na reszte aby czujniki ze sterownika miały lepsze dane. Temperaturą wody na grzejniki by zarządzał sterownik poprzez zawór 3D. Czy może jednak użyć starego 4D?
      Z góry dzięki. Wszelkie uwagi mile widziane. Odpowiedź mam dać hydraulikowi do wtorku.

• Przez admiralbar
      Cześć,
      poproszę o ocenę instalacji CO + CWU ew pomysły przeróbki
      Założenia są takie - kominek z płaszczem, kiedy będzie się palić,grzeje CWU + podłogówkę ( nie ma kaloryferów) + bufor. A jak nie będzie się palić oba zbiorniki będą grzane prądem, podłogówka zasilana z bufora grzanego wysokotemperaturowo.
      Zastanawiam się nad tym jak odcinać kominek jak będą pracować tylko grzałki.
      Na rysunkach brakuje naczynia wbiorczego.
      Dzięki za wszelką pomoc

• Przez hajdusss
      Witam,
      Posiadam kocioł defro duo Eko komfort 20kw ze sterownikiem k1pv4. W instalacji jest zamontowany zawor czterodrogowy. Dzisiaj próbowałem do tego zaworu podłączyć siłownik Honeywell M6063. Po podłączeniu przewodów do sterownika i włączeniu sterownika oraz włączenia opcji w ustawieniach 'zawor wbudowany' siłownik zaczyna pracować i obraca się w jedną stronę i na końcu się zatrzymuje i tyle. Na sterowniku wywala błąd: 'Uszkodzony czujnik zaworu wbudowanego'. Generalnie żadnego zaworu wbudowanego nie mamy.

Pytanie czy sterownik k1pv4 posiada moduł sterujący zaworem mieszającym. Sterownik k1pv4 PZ oraz k1prv4 wg instrukcji producenta posiadają, ale czy k1pv4 również? Z czym może być związany ten błąd?

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
    • Przez vomer1967
      W celu likwidacji smoły (lub przynajmniej ograniczenia jej ilości), dzięki podpowiedziom kolegów z Forum (bardzo dziękuję), wprowadziłem w moim Kalvisie kilka ulepszeń/poprawek. Jedną z podstawowych jest podwyższenie temperatury powrotu do min. 55-60 stopni. W tym celu zamontowałem na zaworze czterodrogowym (który wcześniej obsługiwałem ręcznie a właściwie stał sobie na 5 bez ruchu) siłownik Afriso wraz ze sterownikiem Euroster 11M ustawiony na opcję ochrony powrotu. Instrukcję do sterownika przeczytałem, zasady pracy urządzenia są zrozumiałe jednak nie mając wcześniej do czynienia z takim zestawem, trudno jest ocenić jakie nastawy zastosować. Stąd moja prośba do osób, które stosują Eurostera o podanie, Waszym zdaniem najodpowiedniejszych nastaw. Chodzi mi o:
      1.  jaką temperaturę nastawić 55, 60 czy więcej ( mniej), 
      2. jaką wartość histezy,
      3. przy jakiej temperaturze ma włączyć się pompa

Z reguły temperatura zmieszanej wody na grzejniki wystarcza ok.  50 st.C  a przy silnych mrozach 60 st.C

pg]

• Przez daves
      Witam, jestem nowy na forum, to mój pierwszy post - bardzo proszę o wyrozumiałość. Przeglądnąłem tematy i dalej nurtuje mnie pytanie, czy instalacja którą sobie wymyśliłem ma sens. 

Realia: stary dom drewniany słabo ocieplony, bez instalacji gazowej. Jedyne źródło ogrzewania - kominek, w centralnym miejscu domu. Powierzchnia 70m2 na dole + ok 40m2 pow uzytkowej na poddaszu.

Plany: ocieplenie całego domu. Zrywam podłogi wybieram to co tam będzie na głębokość ok. 20cm. Kładę styropian 15cm + wylewka 5cm. Ocieplenie z zewnątrz wełną minimum 10cm. W przyszłym roku ocieplenie dachu od wewnątrz (być może wymiana dachu)

Instalacja co: chce wykorzystać taryfę g12e czyli 12 godzin prądu za ok 30gr. kwh i akumulować ciepło. Chciałem wstawić zbiornik buforowy 800-1000l który byłby zasilany kotłem elektrycznym lub grzałkami w zbiorniku + dogrzew kominkiem z płaszczem przy niskich temperaturach. Ze względu na dużą rodzinę i brak czasu potrzebuję rozwiązania w miarę bezobsługowego. dlatego głównym źródłem ogrzewania byłby prąd. Domek nie jest duży dlatego mam nadzieję, że przy dobrym ociepleniu zda to egzamin. W domu miałaby być podłogówka wodna + kaloryfery (salon tam gdzie kominek bo podłoga drewniana + 2-3 kaloryfery na poddaszu)

cwu. Mam dwa bojlery elektryczne na ten moment. 

Bardzo proszę o pomoc. Główne pytanie, czy to ma sens? Mam wielki kłopot ze znalezieniem kogokolwiek, kto zna się na instalacjach z buforem. Mieszkam pod Krakowem, firmy do których dzwonię polecają piece akumulacyjne dynamiczne + podłogówka na kable. Na pytanie o bufor słyszę odp. "będzie sobie Pan zagracał tak mały domek"? A mi się pomysł podoba, zważywszy że można pod instalację później podpiąć gaz czy pompę ciepła. 

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.