Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem co napisałeś. Tak ciężko podbić zadaną temperaturę do 80 stopni? To tylko na chwilę, testowo, nawet do 85 stopni. Patrz co się dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na zasilaniu wydaje mi się za cienka rura, żeby udżwignąć przepływy z wszystkich pomp. Pompa za ATV musi mieć spory i swobodny przepływ, żeby dała radę na grzejniki popchnąć. Tu lepszy byłby 3D, który przymyka od strony "gorącej"  Bodajże HERZ ma dwa typy takich zaworów.

@palacz66 dasz radę tak zrobić jak na szkicu? Wyjście z kotła 5/4" plus kolektor poziomy 2" i odejścia od niego 1' i 3/4" ? 

KOLEKTOR.png.e9553c5d0c2ed58ac2f95cee81b047ee.png

PS; @emigrant wie, co pisze. Jeśli będzie wyższa temp  na kotle, to ATV otworzy się bardziej na obieg kocioł -grzejniki a przymknie podmieszanie z zasilania. Jeśli to pomoże, to trzeba założyć wkładkę i przydławić przepływ tym nowo wstawionym zaworem przy ATV. Przy okazji przekonamy się, czy ATV reaguje prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 pewnie, że dałbym radę zrobić ale narazie to wstawię pompę tylko z ZZ i zobaczę co będzie się dziać.

Ale dziękuję za propozycję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pomyśl o tym, co napisał  @emigrant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, emigrant napisał:

Nie rozumiem co napisałeś. Tak ciężko podbić zadaną temperaturę do 80 stopni? To tylko na chwilę, testowo, nawet do 85 stopni. Patrz co się dzieje. 

Wszystko pójdzie na górę w grzejniki na dół nic. 

@gmaj22 

Nawet jak zamknąłem obieg na pietro przy 83C na kotle włączyłem ręcznie pompę nie poszło w grzejniki na dole i tego nie mogę zrozumieć wg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiesz o co chodzi. Tu chodzi o poprawność działania zaworu 3D. Jak nagrzejesz kocioł do 80 czy 85 stopni powinien 3D całkowicie się otworzyć i krótki obieg zamknąć całkowicie i cała woda to 80 stopni ma pójść na grzejniki. Jeżeli tak się stanie to zawór 3D działa poprawnie. To tylko pokaże, że przy niskiej temp. zadanej na kotle pompka na powrocie nie daje rady zasilić grzejników, bo częściowo jest otwarty obieg krótki, który pilnuje, żeby powrót do kotła za 3D był gorący. Wtedy wracasz z powrotem na swoją zadaną temperaturę na kotle i montujesz pompkę na grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, emigrant napisał:

żeby nagrzać kocioł do 80 stopni, żeby był duży zapas gorącej wody i żeby całkowicie otworzył się zawór 3D i zamknął obieg krótki i sprawdzić, czy w tym momencie zaczną grzać grzejniki. Jakimś termometrem sprawdzić jaka jest temperatura na powrocie za 3D. 

Ale to nie jest kocioł do zgazowania drewna, aby go tak grzać, wg danych on się już powinien otwierać od 50C.

Wg mnie to ten zaw 3-D jest albo na inną temp albo jest odwrotnie założony- pomylone wejścia z wyjściem i jego też trzeba by spróbować obrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sambor napisał:

Wg mnie to ten zaw 3-D jest albo na inną temp albo jest odwrotnie założony- pomylone wejścia z wyjściem i jego też trzeba by spróbować obrócić.

Wszystko możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Wg mnie to ten zaw 3-D jest albo na inną temp albo jest odwrotnie założony- pomylone wejścia z wyjściem i jego też trzeba by spróbować obrócić.

 

IMG_20200105_110405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, palacz66 napisał:

Nawet jak zamknąłem obieg na pietro przy 83C na kotle włączyłem ręcznie pompę nie poszło w grzejniki na dole i tego nie mogę zrozumieć wg. 

Jak dół był "zimny" to zawór 3D nie pozwolił tej gorącej wody puścić dalej, bo ganiał tę wodę na krótkim obiegu aż  do momentu zamknięcia krótkiego obiegu o ile w ogóle do takiej sytuacji dochodziło. Zamontuj jakiś termometr na powrocie zaraz za 3D i patrz jaka tam jest temperatura - ona jest kluczowa w jakiej pozycji jest w danej chwili zawór 3D. 

 

Po fotce widać, że 3D jest poprawnie podłączony. Do B zasilanie, do A powrót a AB do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo źle założony (to zdjęcie nic nie mówi bo nie wiemy jaka rura gdzie idzie) albo kolejny ATV Afriso który się zawiesza. W Esbe nie ma tych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, emigrant napisał:

Jak dół był "zimny" to zawór 3D nie pozwolił tej gorącej wody puścić dalej, bo ganiał tę wodę na krótkim obiegu aż  do momentu zamknięcia krótkiego obiegu o ile w ogóle do takiej sytuacji dochodziło. Zamontuj jakiś termometr na powrocie zaraz za 3D i patrz jaka tam jest temperatura - ona jest kluczowa w jakiej pozycji jest w danej chwili zawór 3D. 

Ale jak otworzę górę to wszystko idzie na górę więc jest otwarty Kolego! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ATV jest teoretycznie dobrze zainstalowany, ale dlaczego nie działa grzanie parteru , jeżeli piętro podłączone równolegle do niego jest ciepłe?

Albo jest rura przytkana do grzejników parteru , albo jakiś bypass na obiegu- czasem tak robiono aby pompa się nie psuła podczas pracy na zamkniętych głowicach.

 

Dodatkowo warto sięgnąć pamięcią wstecz czy przypadkiem nie był planowany dodatkowy grzejnik i zamiast niego zrobiono pętlę, która gdzieś pod tynkiem zaginęła , albo odwrotnie zdemontowano grzejnik i dano zamiast niego połączenie zasilania z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, palacz66 napisał:

Ale jak otworzę górę to wszystko idzie na górę więc jest otwarty Kolego!

Czyli, przy wysokich temperaraturach na kotle grzejniki grzeją i zawór 3D jest otwarty a krótki obieg zamknięty? Tak to mam rozumieć? Pisz pełnymi zdaniami, bo nie wiem co to jest "góra". 

 

9 minut temu, eliks napisał:

Albo źle założony (to zdjęcie nic nie mówi bo nie wiemy jaka rura gdzie idzie) albo kolejny ATV Afriso który się zawiesza. W Esbe nie ma tych problemów.

We wcześniejszych postach autora są fotki i widać instalację razem z zaworem 3D. Wygląda na dobrze zamontowany 3D. Może i się wiesza zawór - cholera wie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś skopane na poddaszu w instalacji i tyle nie ma innej opcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Albo jest rura przytkana do grzejników parteru , albo jakiś bypass na obiegu- czasem tak robiono aby pompa się nie psuła podczas pracy na zamkniętych głowicach

Tak sobie tez myslalem, dlatego zapytalem czy pompka pokazuje przeplyw czy nie (elektroniczna funkcja pomiaru). Mogloby cos podpowiedziec.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa nie pokazuje bo nie mierzy ;) Znalazlem foto. Dzieki. Ale dalej nic nie wiadomo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak przez grzejnik to by grzal. Jak pompa mieli gdzies na bypasie lub krotkim obiegu to pokaze przeplyw ale grzejnik zimny.

Jak nie ma przeplywu to ogolnie opory instalacji zbyt duze (zatkane, zakrecone, srednica itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najważniejsza rzecz czy pompa mogła się zepsuć po 10 latach pracy albo w jakimś stopniu? Jest jakaś metoda na sprawdzenie samej pompy może tu leży problem? 

IMG_20200105_135935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inna ta była zawsze ta na powrocie ? 

Odpowietrzona jest pompa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy też się zużywają - normalna chyba sprawa. To podmień pompę na inną, na coś nowszego. Wszytkie co masz pewnie mają ten sam korpus z tym samym rozstawem, więc tylko kwestia podmiany.  Tylko trzeba mieć nowe uszczelki, bo po odkręceniu stare pewnie do wyrzucenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam uszczelki i dziś tego nie ogarnę. Ale jak okaże się, że to pompa to szlak by mnie trafił chyba. 

Czy one wirniki maja plastikowe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.