Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Ze Sterownikiem Multifun


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

To może zamiast szukać miejsca na kotle, lepiej założyć czujnik który reaguje najszybciej dla temperatur, które są najczęściej spotykane, czyli właśnie około 60°C.

Jest taki ?

To nie takie proste, producenci zabezpieczają swoje interesy modyfikując czujniki (szlifowanie elementu pomiarowego itp) po zastosowaniu innego czujnika wszystko się rozjedzie i możesz zagotować. Jest PT100, PT1000, KTY, cała rodzina NTC które mają różne charakterystyki :D

 

Różni producenci używają czujników zbudowanych na różnych elementach pomiarowych i czujniki np Recalart nie zastosujesz do sterownika SKZP musisz kupić odpowiednie.

 

Sam czujnik to też nie wszystko bo sam w sobie ma pewną bezwładność która dodaje się do bezwładności elementu w którym jest (rura, studzienka pomiarowa).

Przepływ wody im mniejszy tym bezwładność większa i odwrotnie, wiec optymalne rozwiązanie wg mnie to czujnik zanurzeniowy tylko to już trochę zakrawa na paranoję :D

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czujników, to ewidentnie czujnik spalin jest za krótki, wystarczy go delikatnie wysunąć i zaraz  kociołek gubi proces i wywala awarię czegoś tam.

Czujnik spalin powinien sięgać do środka strugi tam jest dopiero prawidłowa temperatura, przy takach średnicach czopuchu nie ma szansy. 

W miśku mam czujnik spalin odpowiedniej długości, zresztą i spalin i temperatury działa ospale, w miśku przyrost jest szybszy i podaje temperaturę po przecinku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czołem,
mam Metalbeta bez czujnika żaru. Od kiedy testuję PID zawsze mam problem z za małą dawką paliwa, nawet jak dam +50% na paleniu i podtrzymaniu, a także bez nadmuchu na podtrzymaniu. Na ręcznym dwustanie temp. podajnika nie przekracza 30*C, na PIDzie rośnie ponad 50* i w zasobniku pojawia się dym.
Testowałem soft pod Metalbeta, dostałem też serwisu dla Tekli, obecnie mam dla SASa 17-10-2017. Nawet jak ustawię brunatny węgiel też za mało podaje, a palę Retopalem.
Czy u Was też tak jest? Podajnik taki jak w moim opisie - Pancerpol Duo 25 kW. Chciałem przejść na PID bo chyba mniej się syfi wymiennik, i chciałem porównać spalanie.
Co nieco opisałem też tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21885-piec-metalbet-ekogroszek-sterownik-multifun-control-system/?p=305475
Na dwustanie ustawiam:
podawanie 5s przerwa od 17 do 30s w zależności od temp. zewnętrznej.
nadmuch od 25 do 45% - też w zależnie od temp. na zewnątrz.

Czujnik CWU aktualnie podpiąłem pod podajnik (obok czujnika podajnika) żebym wiedział jakie są zmiany temperatury podajnika w czasie.

Wykres dla pracy na dwustanie:
post-65617-0-86325700-1521232632_thumb.png

Wykres dla PID:
post-65617-0-53150600-1521232647_thumb.png

W ogóle ciekawi mnie, że mimo że nic nie mam podpiętego w miejsce czujnika żaru (w szynie za sterownikiem), to pokazuje temperaturę żaru około 30*C (co widać na wykresie). Może to temperatura wewnątrz obudowy 'głównego modułu wykonawczego'. Nie jestem elektronikiem i nie wiem, czy bez podpiętego termistora pod gniazda 32 i 33 on tam może cokolwiek mierzyć (na schemacie oznaczone jako C11).

I jeszcze ciekawostka - jeśli korzystacie z programiku w javie eMultifunanalyzer2, można w pliku conf/app.properties zmienić URL na IP jaki ma nadany sterownik w Waszym LANie. Dzięki temu za każdym razem gdy odpalamy apkę nie musimy zmieniać IP, tylko już mamy nasz. Pewnie można też jakoś DDNS ustawić, ale za słaby jestem w te klocki, a i tak tylko w domu analizuję wykresy.

Na dysku mam jeszcze softy dla SASa 2014_11_20 i 2015_03_27, ich jeszcze nie sprawdzałem, nie wiem czy to cokolwiek zmieni.

Edytowane przez knedel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia, może Tobie uda się ujarzmić ten PID :D

Bo my tu trochę na ten PID narzekamy :D .

 

Odczytem żaru się nie przejmuj, jak nic nie podpiete to pokazuje właśnie tyle. To kwestia przetwornika, tak mi się zdaje, jakiś prąd tam płynie i tak go interpretuje.

 

Sprawdź i ewentualnie popraw w serwisowych ustawienie mocy kotła np na Solid25kW lub podobnej mocy, na logikę powinien podawać z krótszą przerwą.

Może dobrze byłoby po aktualizacji zrobić reset do ustawień fabrycznych w trybie serwisowym i w ust zaawansowanych. Ja zawsze tak robię.

 

U mnie temp podajnika spadła o ok 10C po zaklejeniu tych 3 dziur w kolanie. Może masz duży ciąg i zaklejenie też coś pomoże.

Nie wiem jaką masz automatykę w instalacji ale jeśli to prosta instalacja to sprobowałbym tego z 2015, może Ci podejdzie PID Standard.

Tylko nie wiadomo czy Twoja dmuchawa będzie dobrze obsługiwana przez soft SAS-a, to juz musisz sprawdzić.

 

W sumie nic odkrywczego nie napisałem, tylko parę swoich obserwacji, a nuż coś Ci się przyda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak @krisge napisał, zwiększ moc kotła w ustawieniach o "1 oczko". Będzie podawał więcej paliwa.

 

PS.

PID Turbo jest tzw. miękkim dwustanem.

"Stary" PID Standard próbował trzymać kocioł w pracy.

Edytowane przez robinet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie kiedyś poobserwowałem i stwierdziłem że PID Turbo potrafi pracować lepiej jak wyłączymy mu cz.żaru (autopaliwo).

Dotyczy oczywiście pracy z większym zapotrzebowaniem bo jak ciepło to podtrzymania bedą tak czy inaczej.

 

I jakby trochę jaśniej w kotle. Ale być może to błędna obserwacja i u innych użytkowników bedzie inaczej :D

 

Używam softu z lutego 2017 i u mnie ten najlepiej się sprawuje.

 

Edit.

Z obserwacji wydaje mi się że z czujnikiem żaru algorytm trochę goni za temp żaru, jedzie z koksem dopóki nie osiągnie zadanej.

Bez niego odczytuje tylko zmiany temp wody (załóżmy w rozdzielczości 0.1C) i potrafi stać na jednej mocy dłuższą chwilę i dopiero wtedy decyduje czy jechać w górę czy w dół i robi to powoli.

A z cz żaru jedzie cały czas w górę i ogranicza moc dopiero po przekroczeniu temp kopca a z mocą całkiem schodzi jak już jest "po zawodach".

Te kilka/naście godzin ciągłej pracy które miałem w tym sezonie były tylko w ustawieniach z wyłączonym cz żaru.

Ovzywiscie u innych może być zgoła odwrotnie :D

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdzę Twoją teorię z tym czujnikiem żaru :o  Jeżeli będzie bedzie to wymuszało ciągłą pracę, to Cię ozłocę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudów się nie spodziewaj, taki algorytm, jego priorytetem nie jest ciągła praca kotła :D

Poza tym jak zwykle zależy od instalacji, opału, ustawień, bezwładności odczytu temperatur zasilania/powrotu itp :P

Ale ciekaw jestem, napisz jak testy, idą chłodniejsze dni może coś da się poobserwować :)

A poza tym, jak piszesz to tylko teoria :D :D

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info. Wniosek z tego taki, że mimo początkowego marketingu ten czujnik żaru to trochę jak kwiatek do kożucha. W teorii ma poprawić PID, w praktyce różnie z tym wychodzi.
Zmieniłem moc na 48 kW, wydaje się być lepiej (sprawdzam czasy podawania stoperem). Na razie są mrozy, sprawdzę jak przyjdzie odwilż.

O zaślepieniu dziur w kolanie pomyślę po sezonie grzewczym, po wygaszeniu kotła. Metalbet założył wentylator WPA06 75W, bez hallotronu. Ciąg mam rzeczywiście dobry, komin 9 metrów o polu przekroju powyżej 300 cm2.

Na razie mam prosty układ, o czym pisałem tutaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21885-piec-metalbet-ekogroszek-sterownik-multifun-control-system/?p=305475. Ale planuję modernizację, więc chciałbym testować docelowy soft, bo już dość mam tych zmian. Może to trochę utopijne, ale wygodne :P

Czy możecie na forum umieścić testowy soft, który pokazuje na panelu obroty dmuchawy, temp. powrotu i podajnika? Z tego co pisał Robinet to soft z 23.10.2017. Jest on stabilny w pracy, czy sobie głowy nim nie zawracać?

Od Recalartu dostałem fotkę umiejscowienia bezpieczników sterownika. W Metalbecie są dwa, jeden przy gnieździe zasilania, drugi w 'module wykonawczym'. Oba topikowe szklane 5x20 mm, FSF 250 VAC 6.3A szybkie. Być może w SASie są podobnie umieszczone.

post-65617-0-27538900-1521319184_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba @robinet pali na tym sofcie jeśli nie zmienił :D .

Nie mogę załączyć bo mam na kompie w pracy, może ktoś wrzuci.

U mnie małe zapotrzebowanie i jak ustawiłem moc min poniżej 30% to potrafił zawalić mi weglem cały palnik i zadymić komorę. Dodatkowo resetował mi się panel i wywalał co jakiś czas jakiś błąd i musiałem zrezygnować a szkoda bo te dodatkowe odczyty fajne :D .

Ale może u mnie coś nie tak i u Ciebie będzie OK tym bardziej że piszesz że mało węgla podaje to tutaj jak znalazł :D .

Czujnik żaru jakoś tam działa ale cholera wie co tak naprawdę robi i na co ma wpływ, brak dobrego opisu algorytmu :D .

Fakt że jak paliłem z nim to jakoś ten kopiec trzymał na różnych paliwach a bez niego trzeba ustawić odpowiednie korekty paliwa/powietrza żeby kopiec się nie zapadał albo nie rósł.

Przynajmniej u mnie z cz żaru kocioł pracuje inaczej niż bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej działał bez deflektora a czym niżej deflektor to tym większe zakłócenia odczytu :D

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi udało się choć trochę wyrównać parce pieca.

Przynajmniej nie przegrzewa jak wcześniej nawet o 10 stopni i więcej.

Otóż zamiast pompy przewałowej  zostawiłem na stałe włączoną pompę cwu.

Mam zbiornik 140l dwupłaszczyznowy. Moim skromnym zdaniem praca całej instalacji się wyrównała.

Piec pracuje równiej, a i zawory tak nie szaleją.

 

Palę ekogroszkiem Wesoła i strasznie piec zarasta sadzą.

Po tygodniu wygarniam co najmniej pół wiaderka, a po czyszczeniu temperatura spalin spada średnio o 15 stopni.

Pokazany wykres jest z zasyfionego pieca.

 

Jest jakaś rada na tą sadze ?? Żeby tego nie było tak dużo ??

post-23476-0-45819100-1521369191_thumb.jpg

post-23476-0-85773700-1521369206_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@knedel

Jak za mało podaje, to w wersji od RobikF, pamiętam że przed wejściem w podtrzymanie podawał dużo poniżej 30% - tak jak pisze krisgie.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1Po70V0mMIIXcT4gnYxzQhjodG9e13hEc?usp=sharing

 

Dla mnie zaś najlepsza wersja (PID Standard działał najlepiej) to ta z 12.2015. Jednak w niej brakuje w tabelce ze statystyką spalania informacji o temperaturze zewnętrznej. Co już jest poprawione w wersji z 06.2016.

 

 

Czy nadal w e-multifun nadal nie podaje wam zużycia paliwa z ostatnich dni? :angry:

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rudobrody1, a na której wersji softu palisz?

Bo jeśli na 10.2017 lub późniejszej od Robika to jak masz moc min 20% do po schodzeniu od 30 do 20% podaje za dużo przy małym nadmuchu i może stąd ta sadza?

Spróbuj moc min 30% i poobserwuj.

 

Edit.

Już widzę jaka wersja. Spróbuj z tymi 30%.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś rada na tą sadze ?? Żeby tego nie było tak dużo ??

Spróbuj pomysłów z deflektorem wklęsłym nad retortą https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25263-jaki-deflektor-rodzaje-kształty-materiał-fakty-i-doświadczenia/?p=357212

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25263-jaki-deflektor-rodzaje-kształty-materiał-fakty-i-doświadczenia/?p=360397

W miarę trwale i po taniości wyjdzie udanie się na szrot lub do gazownika samochodowego, zakup używanej butli walcowej o odpowiedniej średnicy (by się zmieściła do komory spalania), przecięcie jej i dospawanie uchwytu do powieszenia. Z jednej butli wychodzą dwa deflektory :P Butle LPG mają ściankę o grubości 3-4 mm, zatem raczej grubszą od garnków, powinny dłużej wytrzymać.

U siebie mam na razie patelnię o średnicy 27 cm i wysokości ścianki 5 cm - szału nie ma, płomień wyłazi, ale planuję zmienić na butlę o średnicy około 30-32 i ściance 15 cm. Na więcej nie pozwala mi wielkość komory spalania.

 

W ogóle wątek który linkuję jest o dwóch tematach - kształcie deflektorów i testach palników podobnych do SV200n.

 

jarrek, dzięki za soft :)

Edytowane przez knedel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia sadzy zależy od opału i spalania przez palnik, deflektor raczej cudów nie zrobi.

Piszę bo zmieniłem talerz retorty na taki, który jest w podajniku V klasy.

W kotle po zmianie było dużo czyściej. Jednak z jakichś powodów temp. podajnika wzrosła do 50°C.

Zakleilem cały rząd otworów najniżej położonych i teraz widać, że ma za mało powietrza bo zasadza kocioł szybciej niż na początku, przed zmianą talerza.

Zatem najważniejsza jest ilość powietrza oraz jego dostarczenie.

Drugim parametrem nie możesz regulować, więc pozostaje zmiana nadmuchu.

Jak palisz wesoła to spróbuj zwiększyć nadmuch, ale tak żeby nie spiekał.

 

I wracając do tematu

Podbijam pytanie. Czy e-multifun nadal nie podaje wam zużycia paliwa z ostatnich dni? :angry:

Edytowane przez jarrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rudobrody1, a z tym drugim mieszaczem coś poprawili czy odpuściłeś?

Jeśli chodzi o zasyfienie kotła to jeśli to rzeczywiście sadza czarna to jak @jarrek pisał pokombinuj z powietrzem. U mnie było tego sporo jak nowy soft przeładowywał palnik poniżej 30% mocy.

Ale jeśli to nie sadza tylko szary syf to eksperymenty z deflektorami mogą coś poprawić :D .

 

Z e-multifun słabo to wygląda, może na przyszły sezon zdążą wdrożyć ;) ;)

 

Edit.

Kiedyś zrobiłem takie foto po 3 tygodniach bez czyszczenia bo czasu brakło.

Na górze były jeszcze większe zaspy :D

post-44592-0-80966100-1521388744_thumb.jpg

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady.

Na szamocie mi się zbiera raczej taki jaśniejszy, jasno brązowy pył a na wymienniku z tyło czarna sadza.

Wesoła jest ewidentnie mieszana.Większość eko jest taka bardziej czarna, a pomiędzy tym takie matowe bardziej szare kawałki węgla.

Jedno z nich spieka do takich małych kalafiorów, ale spala się ładnie.

 

Z deflektorem pokombinuje na następny sezon, na razie zwiększę nadmuch i zobaczymy.

 

Odnośnie obiegu drugiego, niestety nic nie wskórałem. Sas rozkłada ręce, a Rekalart potraktował mnie delikatnie mówiąc po macoszemu. Cytuje:

"Jeśli wymieniony został sterownik i dalej jest to samo to znaczy że któryś z przewodów podłączonych w kotle jest przyczyną usterki"

"W naszej instalacji nie wykryliśmy takiego błędu jak u Pana. Dlatego nie wiemy co jest przyczyną"

 

Podnoszenie temperatury na obiegu był ewidentnie związany z ustawioną korektą czujnika pokojowego, dlatego przełożyłem na co2 podłogówkę na której mam ustawioną korektę 0 % i jakoś z tym żyje.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krisgie, czy jesteś pewien, że to soft Robika z 23.10.2017? https://drive.google.com/drive/folders/1Po70V0mMIIXcT4gnYxzQhjodG9e13hEc?usp=sharing

Na głównym ekranie panelu nie mam temperatur podajnika i powrotu, a jak wejdę w info o sterowniku pokazuje mi wersję 17.10.2017. Także rozmiary plików firmware są zgodne. Robiłem reset ustawień fabrycznych. Chyba że to trzeba gdzieś ustawić?

 

PS. Nie wykupiłem sobie abonamentu na e-Multifun, także nie pomogę. Z tego co piszecie to dość awaryjna platforma, i nadal nie ma poziomu paliwa w zasobniku, tym bardziej mnie to zniechęca. Jeśli zrobią tak, bym mógł zmieniać wszystkie parametry łącznie z ust. serwisowymi, które mogę ustawić w sterze, to mnie zmotywuje :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo to @jarrek wrzucał :D

Może to rzeczywiście 17.10.2017 albo coś Ci się nie wgrało.

Jak nikt nie wrzuci to jutro wrzucę.

 

Do ustawień serwisowych musisz mieć konto instalatora, wtedy masz wszystko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@knedel

fakt nie ta wersja. Gdzieś zaginęła mi ta od Robika, mam w dwóch różnych folderach wersję z 17.10.2017 :huh:

A jednak jest, zatem poniżej wersja z 23.10.2017

https://drive.google.com/open?id=1pRyasZr0_rnp-ZLvtEM8ZzNequ-mDQ1w

Edytowane przez jarrek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterze podaję hasło 19800. Krisgie, a Ty masz większe uprawnienia?

Edytowane przez knedel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do serwisowych jest takie jak piszesz.

Ja mam konto instalatora wyżebrane w Recalart ale dotyczy dostępu do ustawień serwisowych przez emultifun.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o logowanie się tutaj: http://www.recalart.com/web.n4?go=56 ? Możesz w skrócie opisać na co to pozwala? Jest gdzieś jakiś manual?
Jarrek, teraz juz jest ok, to wersja 23.10.2017. Wielkie dzięki, zobaczym co jest warta :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.