Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Ze Sterownikiem Multifun


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w tej wersji co mi wysłałeś jest dostęp zdalny? Bo to w sumie dla mnie dość ważne ;)

Tak.

 

wojtys888  

Wysłane.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam około 15cm.

Pomierzyłem, może nie dokładnie bo gorąco tam było ;) mam ok 14-15cm tak jak u Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zdjęty deflektor.Tylko szamot na ścianach dookoła palnika.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez niego jest lepiej, czyściej, oszczędnej ew jakieś inne plusy?

A sklepienie nad palnikiem też szamotowe czy blacha wymiennika?

U mnie szamot pi razy oko 30-35 cm nad palnikiem nie wiem czy nie za wysoko jakby zdjąć deflektor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kjuku masz dobrze, bo moc cały czas masz modulowaną, kocioł pracuje na pół "gwizdka".

Chodzi mi bardziej o temperaturę żaru że PID dopuszcza do tego że żaru jest na tyle mało że spada do 215 stopni później go goni aż do 450 żeby ten deficyt uzupełnić. Teraz mam korektę temperatury żaru daną na + 15 % i jest lepiej temperatura spalin spadła troszkę bo gdy jest deficyt ciepła i pid zwiększa moc, jest większa ilość jakby to nazwać energii na palenisku tym samym stosunek powietrza do spalonego groszku jest lepszy.

 

Jeżeli chodzi o same sterowanie PID widzę że aby te wykresy były równe i spalanie równomierne, ważna jest stała temperatura pracy instalacji i kotła. Jeżeli kocioł oddaje impulsowo energię do instalacja to i impulsowo jest wychładzany co w skutku daje duża sinusoidę na wykresie pracy. A decyduje o tym system zabezpieczenia powrotu kotła czy to sprzęgło czy zawór 4D czy zawór termostatyczny a zarazem sam przepływ czynnika i  ładowanie CWU. Kolega np ma zrobione to czego się nie robi z punktu widzenia hydrauliki. CWU ma włączone na stałe bo wynikło to z tego iż zawór 4 drogowy bez pompy ta obiegu kotłowym nie daje rady bo albo mamy ciepły powrót a ciepło nie idzie na instalacje bać odwrotnie. Jakie by nie były średnice zaworu efekt u wszystkich jest podobny. Kiedyś przeglądałem symulacje różnych kotłów na esterownik i byłem szokowany na jakich parametrach pracuje piece np temperatura zadana 50 a powrót 40 w konsekwencji zbiera się kondensat i co dalej za tym idzie to wiadomo. Ale tam gdzie jest pompa mieszająca nie ma z tym problemu bo miedzy zadaną a powrotem w takim przypadku różnica jest bardzo mała. Nie wiem czy sprzęgło hydrauliczne by nie rozwiozło sprawy lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mam pewien kłopot ze sterownikiem multifun, z którym nie potrafi sobie poradzić  zarówno serwis Recallarta,  jak i Sasa.

Czy ktoś z Was posiada konfiguracje: dwa zawory mieszające z siłownikami plus czujnik zewnętrzny i dwa czujniki pokojowe po kablu ??

U mnie przy takim zestawie sterownik po otwarciu klapy zasobnika podnosi temperaturę zadaną obiegu CO2 o kilkadziesiąt stopni. Skutkuje to przeliczeniem i podwyższeniem temperatury kotła, otwarciem zaworu i kompletnym wychłodzeniem kotła przy dłuższym dosypywaniu węgla….

Dla mnie zachowanie kompletnie niezrozumiałe. Piec jest praktycznie nowy, Solid 19kW. Serwisant wymienił chyba wszystko co się dało, a problem dalej pozostał. Może to jakiś błąd w oprogramowaniu. Poratujcie starszymi wersjami softu dla testu, posiadam tylko dwa ostatnie.

Nadmienię tylko, że piec przy zamkniętej klapie pracuje w miarę poprawnie, mógłby lepiej modulować mocą, bo ciągle przegrzewa się i odstawia się…

Jeżeli mógłby ktoś to sprawdzić u siebie, czy dzieje się coś podobnego, to bardzo proszę.

Może jakieś sugestie??

Tak to wygląda na platformie e-multifun:

 

 

post-23476-0-06435500-1513512942_thumb.jpg

post-23476-0-02340600-1513512951_thumb.jpg

post-23476-0-85327400-1513512966_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak, a po podniesieniu klapy staje dmuchawa i podajnik?

Opis sugeruje na błąd w sofcie ale sprawdził bym czy wszystkie czujniki dobrze podłączone, szczególnie czujnik klapy i czujniki co2 jeśli z tym obiegiem problem. Rozumiem że po wyłączeniu mieszacza co2 jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się ciągle odstawia.

Ale spalam teraz ok 10-12 kg to przy średniej mocy brutto ok 3kW się nie dziwię.

Widzę że zablokowałeś mu moc max na 50% żeby dłużej pracował.

Spróbowałbym na Twoim miejscu dać mu minimalną 30-35%, przyrost 1% i spadek z 10-15% czy coś koło tego - tak na próbę, może dłużej popracuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pewien kłopot sterownik po otwarciu klapy zasobnika podnosi temperaturę zadaną obiegu CO2 o kilkadziesiąt stopni. Skutkuje to przeliczeniem i podwyższeniem temperatury kotła, otwarciem zaworu i kompletnym wychłodzeniem kotła przy dłuższym dosypywaniu węgla….

Najprościej, możesz  wyłącznik klapy (przewody) wypiąć ze sterownika i podłączyć w obwodzie głównego wyłącznika sterownika, po otwarciu klapy sterownik się wyłączy całkowicie. Po zamknięciu zastartuje jak z wyłącznika głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wpiąć w obieg siłownika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wejść w sterowanie ręczne, piec staje i tyle... Tylko poco?

Sterownik jest praktycznie nowy a tu taki zonk.

Serwisant podmienił moduł wykonawczy, panel, wyłącznik krańcowy, sprawdził okablowanie i jeszcze pewnie parę innych rzeczy.

Po otwarciu klapy piec wstrzymuje palenie, tylko po cichu otwiera zawór co2 :D

 

Może jeszcze ktoś coś wymyśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A problem z siłownikiem brałeś pod uwagę? Zamień na próbę siłowniki, zobacz wtedy czy CO1 będzie się otwierał po otwarciu klapy.

 

w sumie nie trzeba podmieniać, wystarczy zamienić kable.

Edytowane przez rymol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować.

Tylko siłownik pracuje właściwie, pod dyktando sterownika... Tu bym raczej nie szukał problemu.

Będzie czas to protestuje.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wejść w sterowanie ręczne, piec staje i tyle... Tylko poco?

Sterownik jest praktycznie nowy a tu taki zonk.

Serwisant podmienił moduł wykonawczy, panel, wyłącznik krańcowy, sprawdził okablowanie i jeszcze pewnie parę innych rzeczy.

Po otwarciu klapy piec wstrzymuje palenie, tylko po cichu otwiera zawór co2 :D

 

Może jeszcze ktoś coś wymyśli :)

1.Może masz gdzieś jakieś przebicie, wyłącznik klapy przecież odcina cześć instalacji.Zamień przewody w gniazdku (L,N), z którego zasilasz sterownik.

Sprawdź czy nadal to występuje.

2.Odłącz całkowicie wyłącznik klapy od sterownika i zobacz co się będzie działo, może wyłącznik szwankuje, z czujnikiem żaru trzeba uziemiać moduł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie porady, niestety nic się nie zmieniło.

Dodatkowe spostrzeżenia to, to iż po dłuższym czasie znika z panelu domek z temperaturą pokojową co2,

oraz wartość o jaką podnosi sterownik temperaturę co2 jest zależna od ustawionego parametru wpływu czujnika pokojowego.

 

Czas świąteczny się zbliża, czasu trochę brak na kombinowanie :) zobaczymy co wymyśli serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby były za długie przewody, to czujnik błędnie wskazywałby temperaturę, jakby przewód był zwarty/otwarty to sterownik zgłosiłby błąd.

 

Rudobrody. Dla testu spróbuj podpiąć czujnik temp. pomieszczenia tego problematycznego obiegu bezpośrednio do kotła na krótkim kablu. Może masz kabel od czujnika pociągnięty blisko kabli elektrycznych i coś się tam indukuje i stąd sterownik głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody raczej nie przekraczają 10m, jest to linka 2x0.75m2.Tu korekta czujnika powinna wystarczyć.

A czujniki na prośbę serwisu, podmieniłem już chyba wszystkie oprócz zewnętrznego.

Podkreślę, że przy normalnym paleniu, dopóki nie podniosę klapy zasobnika na wykresach niema żadnych anomalii.

Edytowane przez rudobrody1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste podmienić kable;-)

Zostały położone przy remoncie...

A czujniki na próbę podłączyłem na "krótko" przy samym piecu.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba zrobić próbę przewodów i osprzętu zewnętrznego, inaczej nie dojdziemy, pierwszy obieg działa poprawnie, więc przy sterowniku, trzeba przełożyć  wszystkie przewody z pierwszego obiegu na drugi, a z drugiego na pierwszy, jeżeli zacznie szwankować teraz pierwszy obieg, to znaczy że coś na zewnątrz jest nie teges, jak nadal drugi, to w serowniku, czegoś nie ustawiłeś tak samo dla drugiego obiegu, lub jakieś błędy softu.   

 

 

M1 – mieszacz obiegu C.O.1. (19 – otwieranie, 20 – zamykanie, 21 – N)                                        1.2 (0.6)A, 230V~, przewód 3x 1mm2

M2 – mieszacz obiegu C.O.2. (23 – otwieranie, 24 – zamykanie, 22 – N)  (1.2 (0.6)A, 230V~)       1.2 (0.6)A, 230V~, przewód 3x 1mm2

 

 

C.O.1 Wyłączanie obiegu: Obieg włączony Typ ogrzewania: Grzejnikowe Sterowanie obiegiem: czujnik pokojowy/termostat + czujnik zewnętrzny) Pompa>Typ pracy:Pompa C.O. Zawór mieszający>Włącz sterowanie zaworem: Mieszacz zamontowany C.O.1

 

C.O.2 Wyłączanie obiegu: Obieg włączony Typ ogrzewania: Grzejnikowe Sterowanie obiegiem: czujnik pokojowy/termostat + czujnik zewnętrzny) Pompa>Typ pracy:Pompa C.O. Zawór mieszający>Włącz sterowanie zaworem: Mieszacz zamontowany C.O.2

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudobrody, prawdopodobnie znalazłeś błąd w sofcie i serwis nic tu nie pomoże.:D

 

Podłączyłem sam czujnik wew do wejścia C3, załączyłem i skonfigurowałem mieszacz tak jak obiegu CO1.

I mam taki sam efekt jak Ty, po otwarciu klapy zadana obiegu się podnosi.

Fizycznie mieszacz nie jest podłączony do obiegu CO2 ale ster przecież tego nie wie wiec raczej błąd softu.

 

Edit.

No chyba ze ja też mam coś źle podłączone :D

 

Aha, i domek z temp wew dla CO2 też się gubi na drugim ekranie.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.