Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Ze Sterownikiem Multifun


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam powie ktoś jakie są najlepsze ustawienia dla Multifana w PID Turbo mam go razem z Sas Multi 17kw. Mam 4D z siłownikaiem + pogodynke chodzi fajnie tylko kociał pracuje na zasadzie praca-podtrzymanie. Chciałabym żeby przy takiej zimie kociał chodził minimalnie ale cały czas. Zadana mam 60 ale gdy  temp. zaczyna spadać kociał powoli pracuje ale tak powoli że spada nawet do 55 wtedy kociał coraz mocniej aż przebije do 65 nie można tego wypłaszczyć? Bawię się z ustawieniami ale zero efektu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żeby chodził równiej zimą mam pompę cwu włączona na stałe, a bojler działa jak swego rodzaju bufor ciepła. Zaś podstawowe korekty jak nadmuch, paliwo i czujnik żaru mam na minus. Nie pamiętam dokładnie, ale coś w okolicach minus 25 /33 i na tych ustawieniach pracuje w miarę równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU jako bufor fajna opcja ale nie chce żeby dzieciaki się poparzył i mam na 45 mam też pompę kotłowa także powrót koło 50 trzyma, mam tez problem z kopczykiem na retorce jak mam mało to się robi nagar i tak trzymam żeby było chociaż na równo on tam sobie później podgoni i jest ok. Pewnie każde ekogroszek innaczej się spała i ciężko ustawić optymalnie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak 60 stopni na cwu to trochę dużo, ale daje rady, jak znajdę trochę czasu to spisze wszystkie ustawienia.... Może się komuś przyda. Jako opcja wyjściowa do testu. A pomysł na bufor z cwu wymusił brak funduszy na taki z prawdziwego zdarzenia, a instalacje mam o małej pojemności tz. parter podłogówka a piętro kilka kaloryferów aluminiowych.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka temp. powrotu? Ja czujnik żaru mam wyłączony , przyrost mocy na 2% spadek 55% ograniczenia 20%-75%. Jakie masz ustawienia podawania i nadmuchu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie podajnik mam +2%(zeby kopczyk utrzymać nawet jest ok) czujnik żaru włączona z korektą 0% reszta też na 0%. SpadekMocy masz 55% i jest ok.? Właśnie zauważyłem  że gdy juz się rozbuja dobija do zad. 60 to on jeszcze pracuje dosyć wysoko koło 50% zastanawiam się po co już mógłby zwolnić np. do 20-30% i pomału pracować to zwalnia jak już jest 62 jeszce chwilę pracuje aż dobije jak ma 64-65 przechodzi na podtrzymanie czeka aż zejdzie do 61 i startuje. Powrót mam ok. min. 50 na 4D mam też pompe kotłowa. Nie przeszkadza mi że tak pracuje tylko wolałbym żeby jak najżadziej wchodził w potrzymanie pomału a cały czas... 

Edytowane przez marcin459
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp powrotu super , tak spadek mocy mam 55% i jest dobrze. Czujnik proponuje wyłączyć zazwyczaj robi więcej złego niż dobrego spróbuj. Ten ster tak ma że jak temp. spadnie za bardzo od żądanej  więcej niż 3 stopnie to potem po dobiciu jeszcze przez jakiś czas trzyma wysokie obroty i przebija. Nie wiem jaki masz węgiel ja pale sambudrol ecodesign i mam ustawienia wiatr +5% podawanie +35% w zeszłym roku miałem powermax i wiatr -3% podawanie +6%. Proponuje żebyś zwiększył moc podawanie +10% wiatr +3%. Przyrost +15% uważam za bezsensowny ster zapierdziela do przodu  szybko a na palniku niema węgla 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawekry tak jak napisałeś jak by węgla na początku było za mało i temp. Nie rośnie później poda sobie więcej to znowu temp rośnie szybko i mocno aż przebija. Wprowadziłem Twoje ust. zobaczę jutro czy wykres się wypłaszczy. Węgiel mam z lokalnego składu 25-26kj. dobrze się spala bez spieków może trochę więcej popiołu ale nie przeszkadza mi to cenę też mają spoko... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem....
Korekta nadmuchu 13%
Korekta paliwa -34
Wegiel standard
Przyrost mocy 10%
Spadek mocy 43%
Ograniczenie mocy dolne 20%,górne 75
Czujnik żaru, korekta -18%
Moc kotła 19kw
Temperatura nastawiona kotła 60 stopni
Temperatura pracy powrotu ok. 54 przy 58 zasilanie
Soft 17.10.17 gro test pid

Nastawy te mogą wydawać się ciut nie logiczne, ale przy tym piec pracuje jakoś równo i odstawia się może 2 razy na dobę. A czy kopczyk właściwy i takie tam to już z czasem jakoś się przestaje przejmować. Ważne że popiół przepalony, nie ma spieków a w domu ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudobrody dzięki przynajmniej wiem w która stronę robić korekty ja mam obrotową retorte fajnie się na niej spala mam porównanie bo sąsiad ma stała i opal mamy ten sam. Ale pilnuje kopczyka bo jak się za nisko pali to na wyjściu z kolana robił się taki nagar aż ciężko miał ślimak przepchnąć eko. w instrukcji sas pisze że co kilka mc.nalezy to czyścić a jak u was ten nagar???kopczyk mam ok to i problem nagaru zniknął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, slawekry napisał:

Czujnik proponuje wyłączyć zazwyczaj robi więcej złego niż dobrego spróbuj. 

Czujnik żaru potrafi się przekręcić poza pole pracy, na zewnątrz, wtedy jest przewęglanie, tego trzeba pilnować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuciłam go na PID standard dosyć dziwnie to pracuje jak by temp. zadana nie była priorytetem ale przynajmniej pomału spokojnie cały czas pracuje nawet jak przebije temp.zadaną to nie przechodzi w podtrzymanie tylko zawalnia do min ale pracuje. Będę obserwował co prawda kociał w użyciu czwarty sezon i dopiero teraz włączyłem PID S. i jeszcze wiosna za oknem ale jakieś wnioski będą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID standard to porażka w domu ma termostat który utrzymuje temp. w domu jak kociął pracuje to nawet fajnie się PID standard  spisuje ale gdy dom się nagrzeje i kociął nie pracuje to gdy termostat daje sygnał że trzeba grzać to temp. na kotle spadła do 48 i PID standard nie reagował nie wiem czy wogóle by ruszył. Wniosek podczas pracy nawet ok ale taka praca mieszana to jakaś porażka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa wyłącza lub włącza pompe CO. ale gdy dom się wychłodzi to pomka CO startuje mam też siłownik na 4D które pomału stopniowo puszcza ciepło wodę w obieg według charakterystyki pogodowej ale zauważyłem że zadana na kotle spadła do 48 a PID standard nie reaguje PID Turbo pod tym względem dużo żwawiej reaguje. Zostaje przy PID Turbo będę się bawił i korygowany ust. jeszcze doczytam o tym sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załącz stałą pracę pompy. I obserwuj. Jak pompka wyłączy się od termostatu to woda w obiegu się wychładza. Po ponownym uruchomieniu ta zimna woda zalewa ci kocioł. I stąd takie kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zalewaniem nie do końca tak jest mam ustawiona ochronę powrotu na 50C do tego pompa kotłowa,także siłownik na 4D pilnuje temp. powrotu. przez to po prostu dłuzej nagrzewa mi się obieg CO ale nie jest to problem. Przy PID standard temp. zadana na kotle chyba zbyt wolno opadała dlatego nie  przeszedł w tryb pracy on był w podtrzymaniu czekam kiedy ruszy do pracy a on nic 48 a on dalej cisza, właśnie problem był temp. spadła a on dalej nie rozpoczął pracy taki leniwy czy co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.