Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Ze Sterownikiem Multifun


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Rudobrody, prawdopodobnie znalazłeś błąd w sofcie i serwis nic tu nie pomoże. :D

 

Krisgie dziękuje że Ci się chciało i przeprowadziłeś ten test.

 

Potwierdziłeś tym moje podejrzenia. Od początku celowałem w uszkodzony moduł lub błąd softu, a każdy kolejny test z czujnikami potwierdzał moje podejrzenia.

Serwisant Sasa na wizycie podmienił moduł i panel, czyli praktycznie cały ster.

A anomalia jak dla mnie jest zbyt powtarzalna jak na problem z okablowaniem, czy też z czujnikiem.

 

Piec przyjechał z softem 15.06.16 GRO SAS - 2.  Montaż był pod koniec maja.

Wtedy grzałem tylko cwu i nie zwracałem na to uwagi.Potem aktualizacja, sezon grzewczy i się zaczęło...

 

Serwis RecallArta na prośbę podesłania starszego softu jakoś mnie zbył.

Ciekawe co wymyślą.

 

Jeszcze raz dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wyśle Ci starszy soft niż 15.06.2016 ale nie sądzę by polepszył sprawę.

Ma inny PID ale sporo ograniczeń w sterowaniu mieszaczami. Jeśli ktoś nie używa siłowników to OK ale jeśli używa tak jak Ty to nie będziesz zadowolony, ale daj znać.

Moim zdaniem potrzebna poprawka softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ostatnio z recalart i nie zapewniają już wsparcie dla SAS. Trzeba pisać do Sasa. A Sas tu nie zrobi nic.

 

W sumie, gdyby tyle osób ile jest na forum napisalo do Sasa, to może by ich coś tknęło. Ponoć w Sasie są "nowi właściciele" i jeżeli do nich dotrze ta skarga to może...

Spróbuję się dowiedzieć do kogo konkretnie pisać.

Edytowane przez jarrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ostatnio z recalart i nie zapewniają już wsparcie dla SAS. Trzeba pisać do Sasa. A Sas tu nie zrobi nic.

 

W sumie, gdyby tyle osób ile jest na forum napisalo do Sasa, to może by ich coś tknęło. Ponoć w Sasie są "nowi właściciele" i jeżeli do nich dotrze ta skarga to może...

Spróbuję się dowiedzieć do kogo konkretnie pisać.

Moim zdaniem bez zbiorowego pozwu sądowego nic nie wskórasz. Oni będą przewlekać tak długo jak się da. Zwalając winę na Recalart. Co oczywiście nie jest prawdą, bo to Sas polecał ten sterownik do swojego urządzenia no i oczywiście go sprzedawał. Co prawda mogą się bronić tym że sterownik działa więc na tą chwilę możemy ich pocałować w 4D

 

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sterowniku Multifun w menu serwis jest taka opcja ustawienie Mocy kotła. Czy ktoś może bawił się tym parametrem i zmieniał go np z 22KW na 16KW . Czy zmiana coś daje czy to tylko tak dla informacji i ten parametr nie wpływa na pracę kotła. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz sam sprawdzić bo u każdego może być inaczej, a u tych co mają cz żaru to on też na parę rzeczy ma wpływ i tym gorzej coś wywnioskować. Wydaje się jednak że jest to jakoś zoptymalizowane pod dany palnik, u siebie testowałem na 14kW, Solid19 kW, Smart 10kW i dla tego ostatniego spaliny były ciut wyższe co by potwierdzało że jakieś różnice są, nie mniej jednak może to być fałszywa teoria wynikająca z aktualnej sytuacji na palniku ;) . Jakbyś coś zauważył to skrobnij, może się komuś przyda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem  ze swojego19 solid na 17kw i różnica jest taka , że obecnie na PID zaczął modulować praktycznie nie odstawiając się. Poprzednio pracował na miękkim dwustanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17-stki to jeszcze nie próbowałem. Może też przy okazji sprawdzę bo walczę z pracą ciągłą już drugi sezon, doszedłem do wniosku że chyba mam za duży kocioł/palnik :D i stąd moje próby na 10kW Smart ale to też nie pomogło niezależnie od opału.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem jeszcze na 25kW Solid.

I tak zostawię. Kocioł dostał power, podniosła sie temp. spalin i żaru, sterowanie z czujnika żaru zadziałało, tzn. zredukowało moc kotła.

Bardzo ładnie moduluje PID, Od 13-ej nie odstawił mi się na podtrzymanie. Kopczyk żaru w sam raz, nie przesypuje. Popiół praktycznie pył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wydaje mi się że rozwiązałem u siebie problem z brakiem ciągłej pracy kotła czyli pracą w takim miękkim zaokrąglonym dwustanie pomimo kombinacji z nastawami PID.

Pewności jeszcze nie mam ale od wczoraj pracuje ciągle pomimo niewielkiej mocy.

Ponieważ ostatnio zmieniłem w swoim kotle palnik na SV200n, praca ciągła była wskazana by nie zaczerniło się w kotle.

 

Wczoraj mnie olśniło i czujnik temperatury kotła przeniosłem na rurę wyjściową wody tzn podłaczyłem inny czujnik do stera.

 

Wygląda mi na razie na to że studzienka pomiarowa w Solidach jest w niewłaściwym miejscu albo sam czujnik jest montowany źle i powoduje że pojawia się duża bezwładność odczytu temperatury wody a co za tym idzie przekraczanie zadanej i odstawianie się kotła.

Opisany problem może nie występować przy dużym odbiorze ciepła i zależeć może od samej instalacji.

 

Wiadomo że w okresach cieplejszych odstawianie się kotła jest nieuniknione ale chodziło mi o pracę ciągłą przy normalnych temp zimowych.

 

Komu przeszkadza ten miękki dwustan proponuje zrobić to co ja.

 

Jeśli to komuś jeszcze pomogło to dajcie znać ;) .

 

Nie mogę załączyć wykresu bo piszę z fona ale jak dla mnie wykres modulacji jest taki jak oczekiwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Rok temu zmienilem umiejscowienie czujnika temp kotla na krociec zasilajacy z kotla i praca jest plynna.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dancych a możesz jakieś foto wrzucić ?

Dziś chwilę się z przerzuceniem czujnika pobawiłem, ale przewód czujnika jest za krótki żebym mógł do płaskiej powierzchni przymocować.

Z jakiego materiału masz rurę, do której przełożyleś czujnik?

 

Krisgie ma miedź, więc przepływ ciepła ma bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjecie za pozno bo jest ppd otulina. Rura metalowa 6/4. Czujnik przylozylem do rury. Uzylem pasty termoprzewodzacej zeby lepiej temperature przewodzilo. 2 trytytki i potem otulina. Oto wykres.

 

813ca738ed73686dc8d2312245263c43.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisge - Czy po tych kilku dniach po przełożeniu czujnika temperatury faktycznie Multifun pracuje ci płynniej?

Nie przekładałem tego czujnika, ale moje przemyślenia są takie, że nie za bardzo to pomoże.

Dlaczego?

Na rurze zasilającej mam czujnik powrotu, który zawsze wskazuje temperaturę 1 do 2 stC mniejszą niż czujnik zasilania w kotle.

Wg mnie algorytm PID nie jest wzorcowo zrobiony. Przy dojściu do zadanej, moc powinna być szybciej wyhamowana, natomiast moc z minimalnej powinna startować już przy spadku o 1-2stC. Również dziwnie się zachowuje PID przy rozpalaniu, temperatura zadana np. 82stC, a on przy około 50stC zaczyna ograniczać moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie :( za szybko się podjarałem...

Być może wtedy trafiło na jakieś bardziej stabilne warunki odbioru ale zastanawiające że zaczął tak pracować dokładnie od momentu zmiany czujnika.

Na dodatek zauważyłem że zmiana prędkości pompy na stronie pierwotnej wymiennika płytowego zmienia pracę PID, być może przepływy się nie pokrywają i fale zapotrzebowania są przesunięte ale to tylko teoria, może głupia ale już różnie kombinuję.

Czasem PID potrafi pracować parę godzin zmieniając moc płynnie a wystarczy że się odstawi i cały PID szlag trafia.

PID jest niedopracowany i nie potrafi się ustabilizować na potrzebnym zakresie tylko jeździ od podłogi do sufitu.

Co do czujnika to mam odczyty obydwóch: ze studzienki i z rury i są przesunięcia, tzn z rury szybciej zmienia odczyt ale być może czujnik kotła jest częściej próbkowany i dlatego.

Ogólnie mówiąc do nowego palnika chyba muszę pomyśleć nad innym sterem który utrzyma palnik w płynnej pracy, myślę nad SKZP-02 i SPPv2, ale to dopiero na przyszły sezon. Tym bardziej że miałem już kilka alarmów o braku paliwa /temperatura nie rośnie/ co było wierutną bzdurą bo akurat wtedy modulował, bardziej podejrzewam że spaliny za niskie i stąd alarmy, ale to na marginesie. Zawirowywacze wywaliłem, spaliny 61C.

Przed godziną poprawiłem czujnik na rurze (pasta przewodząca) i jak na razie pracuje w niewielkich zakresach mocy i już sam nie wiem co o tym myśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do alarmów z brakiem paliwa, poradzono mi podnieść trochę moc minimalną. Zdarzało mi się to na gorszym opale. I faktycznie pomogło. Teraz mam oprogramowanie od Robika i praktycznie wygasi sie kocioł to wtedy mam alarm, ale tu ciekawostka "Nieudane rozpalenie" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś nowy soft? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten z obrotami, temp powrotu i podajnika na panelu, czy jeszcze inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na tej wersji resetował się panel i poniżej 30% mocy przeładowywał palnik wiec zmieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się nie da, minimum to 90C spalin które można ustawić jako ograniczenie a takie spaliny widziałem tylko na Pancerpolu, wyższych mocach i długo nie czyszczonym kotle  :).

 

Załączam dwa obrazki:

1. kilkunastogodzinna praca po zmianie położenia czujnika kotła (początek wykresu) - i już myślałem że jest OK.

2. następna doba w której dostał STOP-a  - na początku widać jak się powoli stabilizował i zakończył Alarmem a potem to już było tak jak na dalszej części wykresu.

post-44592-0-47530300-1518601112_thumb.jpg

post-44592-0-93088700-1518601121_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u Ciebie idzie jak po linijce.

Ja mam pogodówkę i czujnik pomieszczenia, który wieczorem do najczęściej 6 rano ma obniżoną temperaturę pomieszczenia o 1,4stC

PID pracuje jak na miękkim dwustanie i żadne ustawienia tego nie zmieniają.

 

post-16882-0-01070700-1518606029_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.