Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skam-Pv


papasmurfek

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba do Ciebie . Coś więcej o tym ogrzewaniu pelletem . Jaki kocioł , moc na te 320 m . instalacja , spalanie . komin , eska itd . 

 U mnie 90 m z grzejnikami plus dodatkowe 30  poddasza bez grzejników . 

Myslałem o skam pv 13 albo seko maxx le 14 ale mnie spsikali że za duża moc i znów zaczynam interesować się pelletem , tym bardziej że pojawia się możliwość dofinansowaniia w mojej gminie. .

Kocioł to RBR-K12kW , instalacja otwarta 1 podłogówka w kuchni reszta grzejniki (22szt) 

Komin murowany z cegły.Groszku spalałem ok 6t za rok , z peletem powinienem sie w 8t zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, obecnie ogrzewanie gazowe (zwykły kocioł z zamkniętą komorą - nie kondensat) a chciałbym ograniczyć koszty i myślę nad dostawieniem kotła na ekogroszek (gazowy zostaje w zasadzie tylko na grzanie wody latem). Wynik ze strony ciepło właściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/38au. W niedalekiej przyszłości chciałbym docieplić dach styropianem 20cm.

Zastanawiam się nad kilkoma wariantami: SKAMP-PV 13, Defro sigma 12, ogniwo eko plusm 14.

 

Ogrzewanie w układzie zamkniętym zrobione na rozdzielaczach, rurki pex:

- rozdzielacz na parter: 3 grzejniki panelowe (moce dla 55/45/20: 1333, 857, 413) + 1 drabinka (238w),

- rodzielacz na piętro:4 grzejniki panelowe (857, 514, 724, 857).

 

Rozważałem opcję z wymiennikiem ciepła, ale skłaniam się raczej w kierunku wężownicy schładzającej.

 

Pytanie do mądrzejszych: który piec wybrać i jak go zabezpieczyć? Ile ekogroszku potrzebne będzie na sezon? Może jakiś namiar na sensownego fachowca w Bydgoszczy który ogarnie temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na odpowiednie moce. Wybierz co Ci się podoba. W kwestii modelu pv po poworcie wyślę priva.

 

Co do instalacji. Przez wymiennik bezpieczniej dla samego kotła w otwartym, ale nieco komplikuje układ, dodatkowa pompka i każdy wymiennik potrzebuje cząstki mocy kotła. Krótko mówiąc nieco podnosi spalanie.

Zastosowanie wężownicy lub zaworu dochładzającego DBV-1 upraszcza układ, minimum jedna pompka mniej i nie podnosi spalania. W modelu PV można skorzystać z DBV-1 koszt takiego zaworu to ok. 300zł,wężownice schładzające w zależności od typu od ok. 550zł w górę. Dani producenci wymagają i dopuszczają tylko konkretne. Sprawdzić musisz czego oczekują pozostali producenci i jakie są to koszty dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam pytanie do tych którzy użytkują te kotły Skamp-PV lub znają się na nich. Czy kocioł o mocy 20kW (Skamp-PV) ogarnie temat do ogrzania 230mkw starego budynku. Dom praktycznie słabo docieplony bo tylko w stropach 20cm wełny i ściany z pustką w środku. Niby na ciepło właściwe wychodzi że powinienem mieć 24kW z grzaniem ciepłej wody. Nie chcę przewymiarować gdyż już w poprzednim śmieciuchu miałem za dużo mocy ale grzałem troche mniejszą powierzchnię i miałem 20kW i miałem problemy ale po  przeróbkach jakoś to było. Teraz nastał ten czas że pora wymienić kocioł i mój wybór padł na PV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na ciepłowłaściwe wyszło że powinienem kupić 12KW i taki nabyłem. Jak teraz się przyglądam to i te 12 KW jest nadwymiar. Kocioł pracuje przy tych temperaturach ze średnią mocą na poziomie 3KW. 

Mam wrażenie że te 12 KW będę mógł wykorzystać dopiero jak będzie -25 przez parę dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. A jak ten palnik SV200n spisuje się na groszko-miale? Bo takim paliwem zamierzam opalać. Czy lepszy palnik będzie ten standardowy Ardeo bodajże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tym paliłem, jest dostępny u nas na lokalnej składnicy

Ogólnie spala się bdb, ilościowo schodziło mi podobnie jak ekogroszek od tego dostawcy, popiół porównywalnie, może minimalnie więcej, powiedziałbym,że jego wygląd jak z retopalu.

Jedyny minus taki,że ten od mojego dostawcy daje brudny, czarny wymiennik, ale jest tańszy i dopala sie okej, tyle,że kocioł trzeba częściej czyścić.

 

Kolega RedEd-a z tego forum na tym palniku tez spala groszko-miał, dzisiaj nawet dzwonił i rozmawialiśmy o tym

Poproś RedEd-a o kontakt do niego, to Ci opowie jak to idzie z pierwszej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest dostęp do w miarę dokładnych rysunków prezentujących wymiary zewnętrzne kotła (np. umiejscowienia krućców, czopucha, drzwiczek, kosza itp. ). Chodzi mi np. o coś takiego https://www.google.pl/search?q=skam+pv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjGx9-qz4rZAhUMlSwKHbVNAcoQ_AUICygC&biw=1920&bih=915#imgrc=dk2NulbaV5v7tM:

Najlepiej dla każdej wersji produkcyjnej. Szukałem na necie ale nie znalazłem nic dokładnego. Byłoby też super zamieścić więcej zdjęć tego kotła z każdej strony. PLZ...

Zależy mi na tych rysunkach bo muszę dobrać wersję kotła a mam ograniczoną powierzchnie do dyspozycji w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim sposobem długo będziesz szukał....

 

Zamieść rysunek z rzutem Twojej kotłowni, oczywiście z wymiarami , rozmieszczeniem wejścia, komina, drzwiczek wyciorowych, zasilania i powrotu do kotła.

   Na takiej podstawie łatwiej coś znaleźć i wpasować.  Koledzy pewnie pomogą....

 

Przyznam że miałem ten sam dylemat , ale.... zaprosiłem producenta kotła z miarką - pomierzył co i jak, jego pracownicy kocioł przynieśli, zamontowali, dorobili czopuch i jest OK! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,rzuć szkic z wymiarami i po sprawie. Producent jest na tyle elastyczny , że w miarę możliwości zmiany wg potrzeb dorobi o ile konstrukcja na to pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , ja wysłałem szkic i na jego podstawie mam w PV 13 : podajnik z prawej , czopuch i zasilenia po lewej wysoko a powrót po lewej przy podłodze i jest dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja chciałbym się zapytać jak wygląda różnica w pracy kotłów Skamp PV 13 (z palnikiem SV200n)  i PV 20 na niskich mocach - chodzi mi o spalanie obu kotłów na mocach np. z mocami np 6, 8, 10 i np. 12-13 KW. Chodzi mi o to że już wiem, że zapotrzebowanie na poziomie 14KW ogarną oba kotły ale czy jest znacząca różnica w ilości spalanego paliwa na takich mocach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w ilości spalanego ekogroszku w moim pv 13 wynika z jakości paliwa , im lepsze tym mniej go zużywa , już o popiele nie wspomnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 6kW na obu na stanowisku badawczym jest już 90%sprawności.

Ogólnie to większy będzie miał niższe spaliny, można zwiększyć wyjmując np dwa z czterech zawirowaczy. Plusem jest większy popielnik, popiół do 60%mocy będzie drobniejszy i spali się więcej paliw.

 

Mniejszy pracując na maxa będzie wymagał dobrego paliwa o niskiej spiekalności, inaczej będzie wychodzić kluska spieczona. Częściej będzie trzeba opróżnić mniejszy popielnik. Jak zapotrzebowanie masz wyliczone na 14kW to ja pewnie mniej popularnie patrzyłbym na większy, szerszy wybór paliw i spokojniej z popielnikiem.

 

Jak zapotrzebowanie to widełki 10do12kW to ten mniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zapotrzebowanie to trochę ponad 14KW, jak docieplę strop w piwnicy to zejdę do ok. 13KW (co zrobię na pewno w tym roku) a jak trochę nazbierało i docieplę poddasze to zejdę do 11,6 KW (ale nie wiem kiedy mi się to uda).

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.