Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skam-Pv


papasmurfek

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie wymiennik jest identyczny, próbowałem palić jaretem,wymiennik był trochę czystszy za to opal szedł w oczach . Sądzę że bardziej jest to drobny popiół który nie wyleci kominem niż sadza. Jeśli chodzi o zawirowywacze to właśnie czyszczaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu chciałem pokazać popiół. Uwidoczniony wymiennik jest po kilkunastu godzinach palenia od czyszczenia.  Zobrazuję to tak. Po  miesiącu palenia wydrapałem 15l. sadzy z czyszczaków jak i komory spalania. Norma czy nie? nie mówię tutaj o popiele który się "przylepia".

Zwiększyłem moc dmuchawy na 75% oraz uchyliłem deczko więcej klapy dławiącej. Obecnie trwa obserwacja.

 

Na marginesie.

Lepsza nastawa dwustanowa  czy PID ?

 

Pozdrawiam,

Adam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że ostatnimi czasy odwiedził mnie serwis chciałbym napisać pochwałę dla Panów fachowców. 

Miałem problem ze zrywającą się zawleczką więc zgłosiłem się do SEKOMu. Piec na gwarancji, działa od czerwca, więc nie chciałem tam nic kombinować samemu. I tu moje zaskoczenie bo serwis przyjechał do mnie tego samego dnia, zrobili co mieli zrobić, doradzili co i jak i pojechali dalej :) A że do Pleszewa mam 200km to kawałek drogi do pokonania mieli. Mega plus. 

Później jeszcze był kontakt z producentem sterownika ale to już bardziej mój brak doświadczenia ( i trochę panika :)) o tym zadecydowały. Finał akcji jest taki że piec działa i elegancko utylizuje ekogroszek. Każdemu kto zastanawia się wymianą pieca szczerze polecam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Dlatego ja pisałem tego posta jako coś pozytywnego. Przecież awarie się zdarzają a serwis w 1 dzień to rzadkość. 

Forum przegląda dużo osób niezdecydowanych co kupić a jest mało informacji na temat serwisu danego producenta. Dla mnie byłaby to cenna informacja jak rozwiązywane są problemy przez daną firmę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2018 o 16:37, nieznajacysie napisał:

Witka,

Czy  przewymiarowany kocioł może obrastać sadzami? Jeśli tak, to czy paląc opałem o niższej kaloryczności coś na tym ugram? zawirowywacze w skam-pv20 to tzw. czyszczaki?

 

popiół jak i komora spalania wygląda tak:

IMG_20181123_150834.jpg

Kolego proponuję ci zerknąć do komory powietrznej palnika,u mnie po 3 miesiącach palenia z dnia na dzień pełno  sadzy myślałem ze opal a po odkreceniu blaszki z dołu palnika szok pelno popiolu. Malo tego u mnie połowę kanału powietrznego taka szczelina zaslanialo szczeliwo po wydlubaniu dopiero widzę co potrafi ten palnik. Do czyszczenia proponuje użyć lusterka bo kiepski dostęp. Problem tylko z uszczelnienie tej blaszki bo oryginalna uszczelka rozsypala  się a na Sulikowie niema sensu tego składać do co dwa miechy trzeba tam zajrzeć. Może ktoś ma pomysł z czego dorobić takie uszczelnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy ostatnim czyszczeniu, gdy ta oryginalna biała uszczelka podczas demontażu blaszki postanowiła już nie wracać na miejsce, dałem płaską uszczelkę kominkową z klejem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 13:06, Dioob napisał:

Problem tylko z uszczelnienie tej blaszki bo oryginalna uszczelka rozsypala  się (...). Może ktoś ma pomysł z czego dorobić takie uszczelnienie.

http://www.contakt.pl/tektura-termoizolacyjna-5mm-1220mm-do-1200c-p-20038.html

To jest dokładnie to co potrzebujesz, ja kupowałem z ww linku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie o to mi chodziło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wg lustra jednak najlepiej, moje lustro to szpachelka nierdzewna z dorobionym uchwytem żeby łapek nie poparzyło :)

Nie mam kotła jak w temacie a tylko palnik SV200n.

Wg moich obserwacji:

- jeśli lusterkiem widzisz że płomień wychodzi ze ślimaka a bliżej popielnika nie ma żaru lub jest go mało

- jeśli przydymia z rury (mocno odgazowuje paliwo ze ślimaka a zbyt mała ilość żaru lub brak płomienia nie zapalą tego gazu)

- jeśli jest za ciemno w rurze (pojęcie względne, brak płomienia lub malutki)

- jeśli charczy z dziurek (wypalone paliwo na dziurkach)

- temp podajnika wzrasta "w czasie" na podobnej mocy  - pojęcie względne,  u mnie jak osiąga 40C to już wiem że za blisko ślimaka

- dodatkowo mierzę też temp korpusu zewnętrznego i też mi to pomaga ale tutaj temperatura zmienia się dynamicznie zależnie od fazy modulacji więc nie będę zaciemniał sprawy opisując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2018 o 16:37, nieznajacysie napisał:

Witka,

Czy  przewymiarowany kocioł może obrastać sadzami? Jeśli tak, to czy paląc opałem o niższej kaloryczności coś na tym ugram? zawirowywacze w skam-pv20 to tzw. czyszczaki?

 

popiół jak i komora spalania wygląda tak:

IMG_20181123_150834.jpg

Witam.

Fajny widok....5 klasa.

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie... potwierdza się jednak teoria że nawet najlepszy palnik bez dobrego palacza i odpowiedniego węgla nie załatwi sprawy smogu. ;)

I co na to wymogi i klasy piąte i ecodisajn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale 5 klasa to chyba o to chodzi ze wszystki ten syf ma zostać w kotle a nie wyleciec kominem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Aktualnie posiadam sterownik IRYD PID Color ale bardzo brakuje mi w nim chociaż kilkugodzinnych wykresów poszczególnych temperatur. Mam w związku z tym problem z uzyskaniem w miarę małych wahań temperatur. Bardzo źle na stałość temperatury wypływa zasobnik ale nie chciałbym go puszczać na stałe. W związku z tym zastanawiam się nad zmianą sterownika na SPPv2. I tu mam pytanie. Czy ktoś z was użytkował oba sterowniki i czy jakość sterownia w drugim z wymienionych będzie lepsza? Zastanawiam się nad realizacją ochrony powrotu poprzez pompę CWU. Jak to wygląda w praktyce? U mnie uruchomienie tej pompy powoduje wręcz spadek temperatury powrotu czy w SPP działa to jakoś inaczej?

Mam jeszcze jedno pytanie do Pieklorza, ponieważ mam możliwość to zrobiłem analizę spalin. Tlen wychodzi mi na poziomie 12% przy obciążeniu w okolicach 12 kW. Natomiast na mocy w granicach 4 kW 13 - 13,5 (wzrasta przed kolejnym podaniem). Dmuchawa ustawiłem trochę inaczej niż w instrukcji. Zwiększyłem jakby dwukrotnie modulację. Czyli jak było, że 50 bieg to 50% to wpisałem 25%, 1 bieg zostawiłem bez zmian natomiast w ustawienia dla 100% mocy podwoiłem wartość biegu i skorygowałem lekko w dół. Czy te wartości tlenu w spalinach są optymalne? Przy schodzeniu z obrotami zaczyna już trochę przykapcać. Ogólnie mam problem z za dużym ciągiem kominowym i na tą chwilę otwarta jest wyczystka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wcisnę się między Jarka, nie mniej na temat IRYDA słowa nie zabiorę.
A dlaczego nie chcesz puszczać zasobnika na stałe?. Jeśli martwisz się o większe spalanie to raczej nie ma o co, bo o ile go w zimie nie odczujesz to może się okazać że nawet spali mniej (w zależności jak bardzo jest aktualnie rozbujana ta instalacja). Ochrona powrotu to też element który tylko zwiększy wahania bo sam zbiornik jest krótkim i dynamicznym obiegem. Przy sterowaniu 0-1 ochrony w zasadzie nie da się uzyskać bo pompa może się włączać nawet kilka razy na minute(!). Samo uruchomienie pompy CWU może spowodować spadek na poworcie, ale tylko na czas "wypchnięcia" zimnej wody z wężownicy zbiornika. Jeśli masz zimny powrót po załączeniu zbiornika to wyjścia są dwa:

1. Zbiornik jest wychłodzony, a przepływ na tyle mały że całe ciepło z wężownicy jest zabierane do zbiornika. Tutaj wypadało by zwiększyć przepływ, lub poczekać kilka godzin aż zbiornik się naładuje. Jeśli będzie pracować cały czas to siłą rzeczy jego powrót zrobi się ciepły nawet na małym przepływie.
2. Masz coś nakićkane z instalacją.

Z analizy mało wynika. Optymalny tlen masz w tedy gdy zawartość CO w odniesieniu do 10% O2 jest najniższa. To nie jest tak że czym niższy tlen tym lepiej, znaczy się jest, ale... nie do końca. Natomiast śmiało można stwierdzić że to co masz to przeciętne domowe warunki i na wyższej mocy w SV możesz spokojnie zejść o kilka %. Oznacza to jednak walkę o stabilne parametry komina. Dół, czyli jakieś 3-4kW już bym nie ruszał bo już w ogóle szkoda życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zbiornik jest wychłodzony. Mam niską zadaną 45 st.  Na prosbę żony, Sonda była nad wężownicą i w takiej konfiguracji wymuszałem duży i mały przepływ i temperatura leciała z zadanej 65 na nawet 56. Z koleji gdy sonde dałem na sam dół zasobnika to pompa załaczała sie częściej spadek jest wtedy do około 62 na małym przeplywie. Niewiem może oczekuje zbyt dużo ale taki spadek powoduje, że sterownik idzie na 100% bez wzgledu na nastawę PID. Po czym potrafi przebić na podtrzymanie pomimo wybiegu 3 stopni.

Co do spalin CO mam na pozimie 190 ppm 12 kW 300 ppm 4 kW i tu jestem zadowolony. Temperatura spalin w granicach 140 st. C. Pale ekogroszkiem z chwałowic (kupiony na lokalnym skladzie więc pewności nie mam). Komin mam ceglany więc chyba już ruszać nie będe. Generalnie brak mi dokładnych danych bo nie ma czasu posiedzieć przy kotle więc chyba na przyszły sezon zakupie SPP bo po 5 min na analizę wykresu zatąpi cały dzień w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem do niedzieli na wyjeździe, więc nie zagladam teraz za często do neta. 

W skrócie ja wolę pracować jak jest typ dmuchawy nr. 3 ale jak masz analizator, to możesz się bawić inaczej. Ja wybierajac typ 3 jak muszę mocniej rozbujać kocioł i palnik to daje pod bieg 25 dla 100%mocy a dla 1%mocy 2min:30sek i 1bieg. Podbicie obrotow po podaniu 5biegow na 8sekund (to w kodowym). Iryda mam na zakladowym kotle. 

Co do iryda, to niebawem będzie świezszy z wiekszym dotykowym wyswietlaczem, tam już wykresy wbite. Będzie też wersja uboższa między titanic a aktualny iryd na 3pompy 

Do iryda, który masz ustaliłem z producentem, że przerzuci tutaj też wykresy, jest trochę ciasno z pamięcią, ale jak pamiętam wejdą albo z 5 albo 6godzin,będą pod guzikiem info za histogramem spalania. Udało się upchać wykres co, cwu, mieszacza, spalin i temp podajnika. Po sezonie podrzucisz do serwisu prond sterownik, to Ci softa z tym wrzucą. 

SPPV2 mam w swoim domowym kotle i tutaj jak kolega Bolecki był ostatnio to na opale no name z marszu wsadzilismy analizator i szybki test na 6kW oraz 20kW machnelismy. Nic nie ustawialem specjalnie sterownika, szedl w liniowym, czyli coś jak pid w irydzie, tyle, że bez nastaw a wybiera się samą moc w kW o ustawia korekcje powietrza . W domu mam palnik sv200 - 25kW

IMG_20190109_103048.jpg

IMG_20190109_094846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chce Ci się dłubać to na zachętę masz fotkę z okolic 5kW. Pochodzi ona z mojego forum i wątku o tym palniku http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=859.msg34398#msg34398 . 190ppm na 12kW to sporo jak na ten palnik, masz za dużo powietrza. Dla niskiej mocy bym się zgodził z taką emisją. Jednak to też zależy jakich warunkach go wąchałeś, czy coś dopieszczałeś czy po prostu sobie pracował. Jak się coś akurat przewróciło na palniku, czy doszła spora opcja paliwa to wiadomo że skoczy. Możesz mieć też parszywy opał i choć byś tam łóżko wstawił to nic lepszego nie wyciągniesz. Tak samo pokaże super wartość gdy zablokujesz podawanie i zaczniesz dopalać to co zostało.  Ja bym w zasadzie nawet sobie nie ufał bo wynikami na krótką metę można nieźle manipulować właśnie takimi sztuczkami. Dlatego, żeby nie było, kilka postów niżej masz screena z analizatora (mój autorski więc możesz sobie przyjąć byka na poziomie nawet 10%) i jakiś 8 godzin pracy na granicy opłacalnej pracy (~3kW). Widać że mniej więcej utrzymuje te 13% O2 i setkę na CO.  Skoki do 20 lub 0% O2 to jakieś moje grzebanie przy sprzęcie.
Z SV to była taka akcja że jak pierwszy raz byłem w Technixie jakieś 2-3 lata temu to chciałem przykozaczyć i z marszu wsadziłem analizator w kocioł którym ogrzewali firmę. Kawałek złomu do którego tylko sypali opał, a ten dawał z 10kW. Pamiętam że wynik mnie powalił bo w życiu czegoś takiego nie widziałem, miał poniżej 10% i pojedyncze ppm na CO. Musiałem się ukłonić w pas. Normalnie jak leśne powietrze :D . To jest naprawdę palnik który bije resztę na łeb. Co się uzyskuje na innych konstrukcjach to nie będę pisać bo mi życie miłe.

BTW, nawet jak uda Ci się ustawić na tip top to może się okazać na drugi dzień że jest lipa i nie będzie to wina twoja lub palnika. Tak że trzeba podchodzić bez emocji ;)
O, jeszcze się Jarecki wtrynił z postem w międzyczasie. A zbiornik załącz na stałe jeśli się nie poparzycie, ewentualnie zmniejsz na kotle do jakiś 48-50st. W kilka dni zobaczysz co zyskujesz. Skoro goni 0-100% to na pewno będzie miał szanse chodzić równiej, a co za tym idzie czyściej.

index.php?action=dlattach;topic=859.0;at

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest obecnie najlepsze polecane przez producenta oprogramowanie do sterownika SPPv2L współpracujące z palnikiem SV 200 ? Obecnie jest wgrane  v2.425  .  Czy po zmianie sterownika z SPP na SPPv2L trzeba wymienić czujniki temperatury zewnętrznej i wewnętrznej bo chyba była różnica dwu i trzy żyłowe przewody ? Resztę czujników mam w komplecie ze sterownikiem tzn CWU spaliny i temperatura kotła.Przymierzam się do podmianki sterowników i najpierw chce skompletować zestaw uruchomić ewentualnie potem dograć oprogramowanie jeżeli ma być lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.