Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich 
Przy oprogramowaniu do sterownika K1pV4 v. 3.6.0
pojawiły  się nowe opcje:

 

 

1. Pompa zaworu  - Co to i jak ustawić?

2. Kolejna rzecz to pokojówka pompa zaworu - nie było tego w wcześniejszej wersji

3. Pompa przewałowa czy pompa krótkiego obiegu ? chodzi o sterowanie pompą na powrocie, którą ustawić?

4. Wybór regulatora - jest teraz Regulator SPK LUX standard,  Regulator SPK LUX - który i dlaczego ?

Na razie to tyle zmian które zauważyłem.

Czekam na wskazówki.

 

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem - pompa na powrocie wówczas cały czas by pracowała. A taki stan niepotrzebny jest moim zdaniem, jeśli powrót jest dogrzany tj. ma temperaturę powyżej 50C

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bykmark napisał:

Witam Wszystkich 
Przy oprogramowaniu do sterownika K1pV4 v. 3.6.0
pojawiły  się nowe opcje:

 

 

1. Pompa zaworu  - Co to i jak ustawić?

2. Kolejna rzecz to pokojówka pompa zaworu - nie było tego w wcześniejszej wersji

3. Pompa przewałowa czy pompa krótkiego obiegu ? chodzi o sterowanie pompą na powrocie, którą ustawić?

4. Wybór regulatora - jest teraz Regulator SPK LUX standard,  Regulator SPK LUX - który i dlaczego ?

Na razie to tyle zmian które zauważyłem.

Czekam na wskazówki.

 

1 jeśli nie masz podpiętej pod wyjścia dodatkowe pompy i dodatkowego zaworu  to zapomnij o tych ustawieniach.

2 to samo co wyżej.

3 dla lepszej stabilności pracy kotła pompa krótkiego obiegu ( twoje przypuszczenia  i 50 stopni nie są do końca poprawne)

4 spk lux standard to pokojówka spk którą będzie działać jak zwykła dwustanowa, zaś spk lux ustawiasz sterowanie zaworem proporcjonalne.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bykmark napisał:

Sprawdziłem - pompa na powrocie wówczas cały czas by pracowała. A taki stan niepotrzebny jest moim zdaniem, jeśli powrót jest dogrzany tj. ma temperaturę powyżej 50C

Moja pompa na powrocie pracuje cały czas.Pobór mocy to tylko 5W.Kocioł stabinie pracuje,cały czas wygrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Darekgra napisał:

4 spk lux standard to pokojówka spk którą będzie działać jak zwykła dwustanowa, zaś spk lux ustawiasz sterowanie zaworem proporcjonalne.

Właśnie interesuje mnie własnie które sterowanie lepsze?

Włączyłem SPK Lux i tak domyślam się że wówczas otwiera zawór bardziej lub mniej w zależności od temperatury wnętrza.

Teraz w sumie nie wiem co i jak po zawór otwarł się dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Defo SPK LUX
 ale również działa jako sterownik SPK LUX stardard a takiego sterowika jeszcze nie widziałem

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, bykmark napisał:

Właśnie interesuje mnie własnie które sterowanie lepsze?

Włączyłem SPK Lux i tak domyślam się że wówczas otwiera zawór bardziej lub mniej w zależności od temperatury wnętrza.

Teraz w sumie nie wiem co i jak po zawór otwarł się dużo więcej.

Przy spk lux ustawiasz na pokojówce zadaną temperaturę na pokojówce natomiast w sterowniku kotła w ustawieniach zaworu /pokojówka ustawiasz parametr różnica temperatury zadanej np. 0,2 oraz parametr zmiana temperatury zadanej np 1.

Wtedy na każde 0.2 stopnia różnicy pomiędzy faktyczną a zadaną temperaturą na pokojówce zadana zaworu będzie się zmieniać o 1 stopień i będzie dążyć do utrzymania zadanej w pokoju. Oba powyższe parametry musisz dopasować do swojego domu i instalacji to co podałem to takie uniwersalne startowe.

 

Ps spk lux standard to ta sama pokojówka to tylko inny sposób sterowania zaworem tzn taki sam jak przy zwykłej dwustanowej.

Edytowane przez Darekgra
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) 

Nie powiem że jest super ale lepiej :)

Teraz pozostaje zobaczyć czy spalanie zmniejszy się tego "złota" co po 1500 zł sprzedają ? :)
 

Jak zniwelować albo zminimalizować załamania temp kotła gdy włącza się dogrzanie CWU ( tu zaznaczam że mam bojler 300 l i połączone sa 2 wężownice w jedną górna i dolna) ? Jak widać na wykresie wprowadza to niezłe zamieszanie.
Obecnie piec na 50% mocy PID

 


 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz przepływ przez wężownice dławiąc zaworami za pompę CWU. Będzie dłużej grzało ale trochę mniej szarpać kociołkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sposób pracy pomp priorytet bojler czy równolegle?
Bo jest inny problem gdy dogrzewa bojler, zawór 4D zamyka się, pompa CO zatrzymuje się a pompa podłogówki dalej działa co powoduje że schładza mi podłogówkę?

Jak to zgrać?

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór. Czy któryś z kolegów posiada i mógłby udostępnić ostatnią znaną aktualizację sterownika K1Pv2. Jest to chyba 2.4.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) wczoraj pół nocy tego szukałem ale finalnie i tak problem udało się zidentyfikować w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2021 o 23:09, Darekgra napisał:

Ustaw pompy równoległe.

Ok . pompy równolegle ale dalej dogrzewanie CO daje sie we znaki .
Mam 53 C + 3 C histereaza.
Może tu zmienić ??

A może histerezę 15 C i pompa priorytet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj optymalnego rozwiązania. Jak nie miałem siłownika na zaworze to podczas włączenia pompy na zasobnik kaloryfery robiły się po prostu zimniejsze. Teraz gdy mam siłownik, to podczas pracy pompy CWU zawór otwiera się aby utrzymać temperaturę kaloryferów, jednocześnie zalewając kocioł większą ilością wody na powrocie, co powoduje mocne rozpędzenie się kotła. Potem, w momencie gdy pompa CWU się wyłączy, kocioł siłą rozpędu dość mocno przeciąga temperaturę ponad nominalną. Masz dokładnie to samo na wykresie. Wolałbym, aby podczas pracy pompy CWU sterownik nie majsterkował zaworem (nawet kosztem temperatury grzejników), ale takiej możliwości chyba nie ma, ja przynajmniej takiej nie znalazłem.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to złagodzić ograniczając przepływ przez zasobnik wężownice cwu. Oraz ustawić wyżej temperaturę powrotu wtedy po jej spadku zawór na grzejniki się zamknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach zaworu minimalna temperatura powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz tak że jak zbytnio spada temperatura powrotu po załączeniu pompy cwu to zamyka się zawór co, co powoduje przyznanie całej mocy kotła dla grzania wody, następnie jak pompa cwu się wyłączy to kociołek nie przegrzewa mocno bo wtedy otwierający się zawór powoli zwiększa odbiór ciepła na obieg grzewczy, trzeba trochę pokombinować ale da się to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.