Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie jak na chwilę obecną oceniacie Kocioł Tekla draco bio compact 12kw? Jest ponad 250 stron na tym wątku ale w chwili obecnej bardziej są omawiane sprawy techniczne/bieżące awarie niż sama opinia o kolte. Warto inwestować w ten kocioł? Szukam czegoś w granicach 9000 tys zł i polecono mi właśnie ten kocioł oraz viteco eg pellet micro. Przy tym drugim ponoc straszna jest awaryjność palnika wiec skupiam się bardziej na Tekli. Proszę o wasze opinie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Korzonek napisał:

Witam. Panowie jak na chwilę obecną oceniacie Kocioł Tekla draco bio compact 12kw? Jest ponad 250 stron na tym wątku ale w chwili obecnej bardziej są omawiane sprawy techniczne/bieżące awarie niż sama opinia o kolte. Warto inwestować w ten kocioł? Szukam czegoś w granicach 9000 tys zł i polecono mi właśnie ten kocioł oraz viteco eg pellet micro. Przy tym drugim ponoc straszna jest awaryjność palnika wiec skupiam się bardziej na Tekli. Proszę o wasze opinie. Pozdrawiam

Kolego na twoim miejscu szukał bym czegoś u Kostrzewa z palnikiem VG. Zapłacisz nieznacznie więcej ale kocioł kupujesz na lata. Za niewielką dopłatą masz o wiele lepszy kocioł z super palnikiem ze zmienną geometrią. Przemyśl zakup

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Daniel1 napisał:

Kolego na twoim miejscu szukał bym czegoś u Kostrzewa z palnikiem VG

Było już na forum o tym na ile lat starcza ten palnik. I co się z nim dzieje po dwóch latach. Szkoda słów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2020 o 12:53, Outsider napisał:

Było już na forum o tym na ile lat starcza ten palnik. I co się z nim dzieje po dwóch latach. Szkoda słów. 

Nie będę się spierał o jego wytrzymałość bo osobiście go nie posiadam. Sugeruje się tylko opiniami moich znajomych którzy użytkują go w swoich kotłach i są zadowoleni. To jest jak z każdą rzeczą są zwolennicy i przeciwnicy - każdy ma swoje rację. Teraz już Tekla chyba w każdym swoim kotle używa palnika Fireblast II. Ja osobiście posiadam jego pierwszą wersję i tu mogę się wypowiedzieć. Jedyny mankament kaki zauważyłem w tym palniku to blokowanie się pierścienia czyszczaka a dokładniej mówiąc bolec do którego jest on dospawany. Należy wtedy rozkręcać palnik wyjąć czyszczak i usunąć nagar nagromadzony na bolcu. Dodam że używam tylko certyfikowanych pelletów A1 od znanych producentów.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję kolegę z doświadczeniem Kostrzewy:

 

Jak same urządzenia są całkiem spoko tak ludzie w tej firmie to jakieś nieporozumienie.. Handlujemy Kostrzewą od 2000 roku ale to nigdy nie była normalna firma.

 

Fakt że samo urządzenie chyba nie jest złe jak się dba, @Trener40 przecież ma to już ładnych parę lat, ale te czarne już mają opinie delikatnie mówiąc "problemowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, ale nie VG i nie chciałbym palnika, który ma mnóstwo trybików, popychadeł i tego typu rzeczy.. Wcześniej czy później się wysr... Tzn. zrobi kupkę... 

Ja wiem ile kosztują w tej firmie części do palnika, ktorego akurat ja mam, ale że kumam czacze, to sam ogarniam problemy za parę złotówek. Wspoczuje ludziom, którzy nie mają pojęcia i będą zmuszeni skorzystać z serwisu przy VG. 

Także lepiej " przemyśl zakup", to kluczowe słowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, makrela napisał:

U znajomego siedzi taki kociołek tylko, że 18kW z palnikiem Fireblast 2 i jest bardzo zadowolony, instalacja ze sprzęgłem + 2obwody CO i CWU. Apropo samego palnika to mam w domu i nie przysparza problemów.

IMG20200601190806.jpg

W moim wypadku chodzi również o to aby kocioł nie zajmował zbyt dużo miejsca gdyż będzie stał w piwnicy przynależnej do mieszkania które będzie ogrzewał (55m2). Prawdopodobnie nie bede miec nawet możliwości rozbudowania zasobnika poprzez dołączone w tym celu części gdyż pomieezczenie jest niskie i bedzie problem z zasypem. W związku z tym zastanawiam się co ile będzie trzeba zasypywać kocioł w jego podstawowej wersji zasobnika zakładając że temperatura w mieszkaniu będzie utrzymywana między 22-24 stopnie? Oczywiście chodzi o przybliżony okres. No i najważniejsze pytanie czy kobieta da sobie radę z obsługą tego kotła i jego zasypem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :) Wielkim krokiem zbliża się mój drugi sezon grzewczy kotłem Tekla. Chciałbym dodać kilka modyfikacji by zejść ze spalaniem. W pierwszej kolejności będę zakładał RCK, bo mam ogromny ciąg w kominie przez co w wietrzne dni paliło mi prawie dwa razy więcej pelletu. Jako, że pracuje na laserze, chciałbym wykonać też zawirowywacze, i tu pytanie do kogoś kto robił, na jakiej maszynie i w jaki sposób je wygiąć ? Myślałem tez o dokupieniu 3 płyt szamotowych i wyłożeniu ich w srodku, czytałem że ktoś już to tu zrobił? Czy faktycznie jest jakaś różnica? Dosyć szybko wychładza mi się kocioł. Na sam koniec, chce również dołożyć czujnik temp. pokojowy, bo póki co steruje wszystkim ręcznie z poziomu sterownika, a tak będę mógł ustawić temp. Eko na noc i gdy nikogo nie będzie w domu. Za wszystkie podpowiedzi z góry wielkie dzięki i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawisz sobie to eko na noc to możesz osiągnąć skutek odwrotny w kwestii oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Outsider napisał:

Jeżeli ustawisz sobie to eko na noc to możesz osiągnąć skutek odwrotny w kwestii oszczędności.

Tak. Jeśli ma stary, nieocieplony dom z nieszczelnymi oknami.

Ja mam stary dom, ocieplony ale bez szału (10 cm styropian) oraz okna PCV dwuszybowe i mam eko na noc. Lepiej się śpi, a aż tak bardzo przez te 8 godzin się w domu nie wychłodzi, żeby był odwrotny skutek w kwestii oszczędności.

Szamoty, zawirowywacze, RCK - wszystko mam, ale nie zaobserwowałem po dołożeniu tego wszystkiego, jakieś drastycznej zmiany w spalaniu.

Natomiast bez czujnika pokojowego nie wyobrażam sobie funkcjonowania, jeśli nie mam termostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider nie koniecznie muszę to stosować, ale zeszły sezon grzewczy pokazał mi, że mam duzo większe oszczędności jeśli np. wygasze rano piec i po pracy go włączę i chodzi np.12h i 12 wyłączony, niżeli miałby chodzić cały czas, a że mam mały obieg to moment w domu jest ciepło. Kocioł szybko się rozpala, ale też szybko wychładza i mam rozpalanie średnio co 40min a jak wieje to częściej. Mimo, że spalanie mam mniejsze to i tak palę cała dobe, ale jak na 55m2 20kg na dobę to trochę dużo. Chciałbym zejść do 15kg stąd planuje wdrożyć modyfikacje ;)

@eliks nie mam czujnika temperatury spalin, ale już zakupiłem termometr laserowy i będę mierzył jaka jest temperatura na czopuchu. Podejrzewam, że wysoka, bo całe ciepło odbiera komin. 

@Ozi80 dokładnie, dom dosyć stary, ocieplony styropianem 15cm, jest bardzo ciepły, cała zeszła zimę grzalem na 33st. Na grzejniki i w nocy okna były często uchylane bo kobiecie za ciepło. Problem w tym, że kocioł szybko wytrąca swoje ciepło, czuję na ścianie od komina, że jest bardzo ciepła, a tak naprawdę to wykorzystuje znikome ciepło na grzejnikach, stąd chce by przy wygaszeniu pieca jak najdłużej utrzymać w nim ciepło. Wiadomo pewnych rzeczy nie omine i nie chce spalania w granicach 10kg, ale myślę że do 15 da się zjeść. Wiem, że RCK jest konieczny, bo przy silnych wiatrach spalał ponad 30kg, co dla mnie jest nie do przyjęcia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 15:46, Karolpele napisał:

@Outsider nie koniecznie muszę to stosować, ale zeszły sezon grzewczy pokazał mi, że mam duzo większe oszczędności jeśli np. wygasze rano piec i po pracy go włączę i chodzi np.12h i 12 wyłączony, niżeli miałby chodzić cały czas, a że mam mały obieg to moment w domu jest ciepło. Kocioł szybko się rozpala, ale też szybko wychładza i mam rozpalanie średnio co 40min a jak wieje to częściej. Mimo, że spalanie mam mniejsze to i tak palę cała dobe, ale jak na 55m2 20kg na dobę to trochę dużo. Chciałbym zejść do 15kg stąd planuje wdrożyć modyfikacje ;)

@eliks nie mam czujnika temperatury spalin, ale już zakupiłem termometr laserowy i będę mierzył jaka jest temperatura na czopuchu. Podejrzewam, że wysoka, bo całe ciepło odbiera komin. 

@Ozi80 dokładnie, dom dosyć stary, ocieplony styropianem 15cm, jest bardzo ciepły, cała zeszła zimę grzalem na 33st. Na grzejniki i w nocy okna były często uchylane bo kobiecie za ciepło. Problem w tym, że kocioł szybko wytrąca swoje ciepło, czuję na ścianie od komina, że jest bardzo ciepła, a tak naprawdę to wykorzystuje znikome ciepło na grzejnikach, stąd chce by przy wygaszeniu pieca jak najdłużej utrzymać w nim ciepło. Wiadomo pewnych rzeczy nie omine i nie chce spalania w granicach 10kg, ale myślę że do 15 da się zjeść. Wiem, że RCK jest konieczny, bo przy silnych wiatrach spalał ponad 30kg, co dla mnie jest nie do przyjęcia :) 

20 kilogramów na dobę przy powierzchni 55m2 to sporo za dużo. Mój dom ma 130m2 do ogrzania i jest słabo docieplony, 5cm styropianu. Temperatura w pomieszczeniach 23 stopnie przez całą dobę i CWU 70 stopni 200 litrów. W zeszłym sezonie średnia dobowa spalonego pelletu wyniosła około 25 kilogramów. Mam zainstalowany czujnik pokojowy i RCK ustawiony na 10 KP.

Panowie czy ktoś ostatnimi czasy aktualizował swój sterownik Estyma Slim. Jeśli tak to proszę o podanie co doszło w nim nowego i jaki jest numer softu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam piec Draco bio compakt 18  kw. Mam 120 m/2 podlogowki. 2 pompy 1 na ciepłą wodę i 1 na podlogowke. Jest też zawór 4d z silownikem. Nie posiadam bufora,pogodynki ani sterownika pokojowego. Oto moje ustawienia może coś doradzić co poprawić bo nie mam nawet czym się sugerować.

CO serwis

Max tzew. Pomp komfortowa 15©

Max tzew pomp ekonomiczna 10©

Min to pomp 30©

Temp maksym 70©

Czas mieszacza 140 s

Współczynnik korekcji 10©

CO NASTAWY

Temp komfortowa 22©

Temp ekonomiczna 19© 

Histereza 0.2 ©

Tco zadana ręcznie 45©

KOCIOŁ

Temp minimalna pompy45©

Tryb pracy auto

Histereza 10©

Minimalna temperatura powrotu 45©

Czas mieszacza powrotu 140 s

PALNIK

Powietrze min 45

Powietrze max 75

Podawanie max 4.9

Moc min fl2 50

Moc max 100 

Próg foto 30

Ilość paliwa test 16.3

Wartość opałowa paliwa 4.5

Tlen min 14.0

Tlen max 8.0

Dawka startów 15 s

Maksymalny czas pracy 2h

Interwał podawania 20 s

Proszę o opinie i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 kw na 120m2 to sporo za duży , bez czujnika pokojowego nie będzie komfortu , ja mam sterowniki SKZP i do sterowania pieca jest bardzo dobry , daj zdjęcia palnika wtedy coś będzie można powiedzieć o spalaniu , powinno być szaro a nie czarno , polecam na YouTube poszukać filmy Kamila Miernika i Jockeya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował zamiast edukacji na youtube i googlu pierwsze co to zamontować czujnik pokojowy - musi być dedykowany od firmy ESTYMA, czujnik zewnętrzny(u mnie był w zestawie z kotłem), regulator ciągu i  umawiać się na pierwsze uruchimienie przez serwis, nie dośc że jest to warunek gwarancji to jeszcze dowiesz się sporo rzeczy. A powyższe sprawy może Ci również zamontować serwis. 
 

 

 
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie czujnik pokojowy nie pełni żadnej funkcji, poza wyświetlaniem na kotle temperatury w domu. Przy instalacji z grzejnikami jak najbardziej, ale jeśli jest tylko podłogówka tak jak u mnie to sterowanie temperaturą w pomieszczeniach nie ma sensu... za  duża  bezwładność. W tych ustawianiach to w pierwszej kolejności zmieniłbym tco zadana ręcznie bo się ugotujesz w domu. Chyba, że masz jeszcze inne sterowanie podłogówką...

Ale czujnik temperatury zewnętrznej jak najbardziej jest obowiązkowy....

 

Edytowane przez mrekzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2020 o 09:18, mrekzo napisał:

u mnie czujnik pokojowy nie pełni żadnej funkcji, poza wyświetlaniem na kotle temperatury w domu. Przy instalacji z grzejnikami jak najbardziej, ale jeśli jest tylko podłogówka tak jak u mnie to sterowanie temperaturą w pomieszczeniach nie ma sensu... za  duża  bezwładność. W tych ustawianiach to w pierwszej kolejności zmieniłbym tco zadana ręcznie bo się ugotujesz w domu. Chyba, że masz jeszcze inne sterowanie podłogówką...

Ale czujnik temperatury zewnętrznej jak najbardziej jest obowiązkowy....

 

Jeżeli jest taka funkcja to przy podłogówce czujnik temp. wewnętrznej po dogrzaniu pomieszczenia może obniżyć temp. zadaną o np. 3 stopnie. 

To fajnie działa przy podłogówce.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszcie Panowie jakie są funkcje w sterowniku tylko z jakich korzystacie. Komfort cieplny jest wtedy gdy przez cały czas jest w domu temperatura odpowiednia dla lokatorów a nie raz dom przegrzany a raz niedogrzany... 

U mnie temperatura wody na podłogę idzie na podstawie krzywej grzewczej że względu na temperaturę zewnętrzną. Maksymalnie przy - 20 jest to 34st. a dla 10 to 27st. Dodatkowo każde pomieszczenie jest indywidualnie wyregulowane na pętlach. Dzięki temu przez cały sezon mam w domu temperaturę 22-23st. Nie zmienia się nawet o stopień... I to jest moim zdaniem komfort cieplny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie takie sterownie się nie sprawdzało, dom był przegrzany albo niedogrzany.

Dopiero po włączeniu obniżenia temp. zaczęła być stabilna.

Ale to mój przypadek, w innym budynku może być inaczej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z pracy to wrzucę zdjęcie z palnika. Jaka proponujecie tco zadana ręcznie? Te ustawienia które są ustawił serwisant z okolicy. 

Ogólna powierzchnia domu to 160 M2 dlatego mam 18 kw. 

 

Na pompie od podlogowki mam zawór 4d ze siłownikiem no i na rozdzielaczu rotametry. Nic innego nie mam do sterowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.