Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Jakim Pelletem palisz i jaką masz moc minimalną ustawioną na kotle? Wygląd trochę za dużo sadzy czyli brak tlenu lub za mała moc ustawiona i się kisi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek92 - zdecydowanie za dużo sadzy. Jak napisał kolega Pumping należy podnieść moc kotła lub zwiększyć nadmuch. Napisz jeszcze jakiego pelletu używasz. Palnik Fireblast przeznaczony jest do paliwa w klasie A1.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet mam od lokalnego sprzedawcy. Parametry pieca są opisane wyżej w poście. Zerknijcie i doradzcie co warto zmienić?

Doradzcie też jak ustawić PROGRAM CZASOWY gdy mam 120 M2 podlogowki? Ile ma grzać i ile przerwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podniósł moc minimum na palniku. Masz 50. Dałbym 80. Przed tym wszyść kocioł z tej sadzy. Po kilku dniach zobacz jak wygląda wnętrze kotła.

Czas pracy podłogówki musisz potestowac. Masz regulator przepływu na rozdzielaczu podłogówki? Wg mnie to może zająć nawet miesiąc :/ i trochę nerwów z uwagi na dużą bezwładność podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozdzielaczu mam rotametry ale na powrocie. Mam teraz ustawione na 2. I aktualnie mam że chodzi piec od 5-10 i od 15-20. Myślicie że to dobry czas pracy? Czy lepiej żeby 2 godziny chodził 2 nie chodził i tak dalej?

Mówisz o zmianie tego palnik*moc fla2? Z 50 na 80?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program czasowy czego masz tak ustawiony? CO, czy pieca?
W każdym razie przy podłogówce, to najlepiej, jakby cały czas grzało ale trochę (stała pompa i niska temperatura zadana na CO). Włączanie i wyłączanie przy takiej bezwładności jest nieekonomiczne.
Zwiększenie mocy min na palniku z 50 na 80% nic nie da, skoro ma ustawiony tryb automatyczny kotła. I tak mu będzie pracował na niskich temperaturach - stąd ta sadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program ma ustawiony na CO. Czyli najlepiej żeby grzał 24h? 

I w nastawanach CO zmienić tco zadana ręcznie z 45 na np 30?

Po pracy wstawię zdjęcie skali jak chodzi piec. Bo martwią mnie spadki z np 60 do 44. Skala powinna być chyba w miarę równa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy 24 na dobę, czy na noc wyłączać. Ja się skłaniam ku temu drugiemu, ale ja mam grzejniki, a nie podłogówkę.
Co do zadanej na CO, to 45 na podłogę, to nie parzy cię to? No chyba, że masz jakieś termostaty.
A czemu ustawiasz temp CO ręcznie? Nie masz pogodówki?
To, że piec zmienia swoją temperaturę, a nawet wygasza, a po jakimś czasie się rozpala, to normalne. Chodzi o to, żeby temperatura na CO była stała. Szczególnie przy podłogówce.
BTW: wy już grzejecie w domach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pogodynki ani czujnika pokojowego. A grzeje narażeni u syna i w lazience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie masz czujników, to sam tym czujnikiem musisz być i robić wszystko na czuja ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie grzeję jeszcze domu. Bo w dzień przez okna szczególnie na piętrze jest dość ciepło 22-23 stopnie. Włączyłem tylko drabinkę w łazience. Teraz zastanawiam się nad zakupem pelletu. Olczyk z dostawą 880zl tona ale testwalem teraz evuna chyba i wydaje mi się lepszy od olczyka. Napewno czystszy. Cena jak sam sobie przywioze 870.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega Ozi pisze na podłogowe temperaturę niższa ale żeby kocioł pracował długo. Ewentualnie na noc zmniejszać temperature zasilana podłogowego. A zwiększać jak wracacie do domu np od 15 do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosiłbym o podpowiedź. Otóż założyłem sobie pompę kotłową, która ma za zadanie wspomóc jako tako ochronę powrotu. Pompa jest założona bezpośrednio na rurach pomiędzy zasilaniem i powrotem (oczywiście przed zaworem 4D). Zadaniem pompy będzie pobieranie bezpośrednio z zasilania gorącej wody i wpuszczanie jej do kotła przy powrocie. I mam teraz trzy pytania:

1.  Jak to teraz podłączyć wszystko elektrycznie. W mojej Tekli Draco Bio 25kW mam już zajęte gniazda na pompy (jedna od CO a druga od CWU). Nie wiem gdzie teraz podłączyć tą pompę kotłową. Mam sterownik Igneo Touch z modułem BIG. Czy pod ten moduł podłącza się to jakoś.

2. Druga sprawa to jak i gdzie podłączyć czujnik powrotu (kupiłem zwykły NTC 10K i mam nadzieję ze będzie pasował). Na dole przy powrocie do kotła jest taka złączka na wprowadzenie kabelka, ale nie wiem czy to właśnie tu wkłada się sondę temperatury. No i gdzie podłączyć kabelki w sterowniku.

3. W którym miejscu w ustawieniach sterownika Igneo Touch trzeba coś poustawiać żeby powyższe zaczęło działać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa kotłowa jest podłączona przez sterownik przylgowy na rurę,  a kable wpięte zaraz za tym podświetlanym przyciskiem który wyłącza cały kocioł. 

Na inne pytania nie odpowiem ponieważ mam slima, a czujnik temperatury powrotu jest mi poprostu niepotrzebny... 

 

Screenshot_2020-09-24-18-04-25-963_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy- potrzebuję pomocy- podłączyłem VIDEROOMa do DRACO BIO COMPACT 12 i VIDEROOM działa tylko jako termostat. Pokazuje temperaturę w pokoju, kocioł ją "widzi" i zarządza ogrzewaniem. Poza tym nic więcej nie działa.

Na kotle ustawiony "sterownik pokojowy" "videroom".

Podłączałem rok temu, ale nie chciało mi się tym bawić latem. Pamiętam, że dawałem zworkę we wskazane gdzieś (nie pamiętam, ale chyba instrukcja) miejsce.

Zdjęcia ekranu zrobione oczywiście w trakcie pracy kotła.

Sterownik podłączony skrętką.

 

IMG_20200927_190718.jpg

IMG_20200927_190713.jpg

IMG_20200927_190453.jpg

IMG_20200927_181609.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz do serwisu Tekli. Ewentualnie też do Estymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAJSTER1234 - czy przypadkiem nie masz jeszcze jednego czujnika pokojowego podłączonego pod pierwszy obieg ? jeśli tak jest to w vide romm wybierasz menu serwis,, wpisujesz pin 1111 i zmieniasz obieg na nr 2, druga opcja  masz pomylone kolory kabli biały i brązowy, ale to jest mniej prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięku Mrekzo za podpowiedź. To jest chyba najprostsze rozwiązanie z takim czujnikiem przylgowym. Będę szukał jednak schematu jak to spiąć u mnie ze sterownikiem Igneo Touch.

PS. Ktoś wie co może oznaczać kod alarmu nr 139 w Igneo Touch. Pierwszy raz taki mi się przytrafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten "sterownik"  włącza pompę kotłową przy  ok. 50st. A kocioł pracuje 55-69 plus 5. Tak,  że w sumie pompa pracuje przez cały sezon grzewczy "non stop" tak samo jak pompa od podłogówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem naprawiony. Po kontakcie z serwisem i sprawdzeniu przez telefon, że wszystko jest dobrze ustawione- zapadła najprawdopodobniejsza diagnoza- nieaktualne sterowniki.

Diagnoza była prawidłowa- kocioł i VIDE ROOM miały nieaktualne sterowniki i nie potrafiły się ze sobą prawidłowo komunikować.

Po aktualizacji jest OK- wszystko działa.

Może się komuś przyda procedura aktualizacji sterownika ESTYMA TOUCH i VIDEROOM.

Karta pamięci musi mieć wgrany TYLKO jeden plik- sterownik do danego urządzenia.

Gdy wgrywamy do kotła- trzeba odpiąć wcześniej VIDEROOM i odpalić kocioł- aktualizacja nastąpi automatycznie.

Kocioł odpali się z czarnym ekranem i zaświeconą kontrolką (!). Po zakończeniu aktualizajii włączy się normalnie.

VIDEROOM- tak samo robimy z kartą- tylko odpowiedni plik do VIDEROOM- podłączyłem tylko zasilanie i tak uruchomiłem- nastąpiła aktualizacja. Następnie podpiąłem kable (oczywiście na wyłączonym zasilaniu). Gotowe.

 

W dniu 24.09.2020 o 16:52, robi007 napisał:

Panowie prosiłbym o podpowiedź. Otóż założyłem sobie pompę kotłową, która ma za zadanie wspomóc jako tako ochronę powrotu. Pompa jest założona bezpośrednio na rurach pomiędzy zasilaniem i powrotem (oczywiście przed zaworem 4D). Zadaniem pompy będzie pobieranie bezpośrednio z zasilania gorącej wody i wpuszczanie jej do kotła przy powrocie. I mam teraz trzy pytania:

1.  Jak to teraz podłączyć wszystko elektrycznie. W mojej Tekli Draco Bio 25kW mam już zajęte gniazda na pompy (jedna od CO a druga od CWU). Nie wiem gdzie teraz podłączyć tą pompę kotłową. Mam sterownik Igneo Touch z modułem BIG. Czy pod ten moduł podłącza się to jakoś.

2. Druga sprawa to jak i gdzie podłączyć czujnik powrotu (kupiłem zwykły NTC 10K i mam nadzieję ze będzie pasował). Na dole przy powrocie do kotła jest taka złączka na wprowadzenie kabelka, ale nie wiem czy to właśnie tu wkłada się sondę temperatury. No i gdzie podłączyć kabelki w sterowniku.

3. W którym miejscu w ustawieniach sterownika Igneo Touch trzeba coś poustawiać żeby powyższe zaczęło działać.

 

Robi- przepraszam, ale nie śledziłem tematu od początku i jeśli coś pomieszam to mnie popraw.

Chcesz podpiąć pompę kotłową?- ja początkowo podpiąłem pod CO2- ale zostałem "uświadomiony", że TOUCH ma wejście na pompę kotłową. Można ją w ustawieniach "ustawić" na kilka trybów pracy- ja ustawiłem jako "ładującą"- uruchamia się kilka "stopni" przed uruchomieniem pomp CO/CWU i działa do ostatniej pracującej pompy lub kotła. Jeśli kocioł się wygasi, ale CWU jeszcze pracuje, to ładująca też pracuje. Jak pompa stanie to ładująca się zatrzymuje, żeby kotła nie wystudzać. Jutro sprawdzę gdzie jest podpięta pompa kotłowa i czujnik temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MAJSTER1234 napisał:

Chcesz podpiąć pompę kotłową?- ja początkowo podpiąłem pod CO2- ale zostałem "uświadomiony", że TOUCH ma wejście na pompę kotłową. Można ją w ustawieniach "ustawić" na kilka trybów pracy- ja ustawiłem jako "ładującą"- uruchamia się kilka "stopni" przed uruchomieniem pomp CO/CWU i działa do ostatniej pracującej pompy lub kotła. Jeśli kocioł się wygasi, ale CWU jeszcze pracuje, to ładująca też pracuje. Jak pompa stanie to ładująca się zatrzymuje, żeby kotła nie wystudzać. Jutro sprawdzę gdzie jest podpięta pompa kotłowa i czujnik temp.

Dokładnie o to mi chodzi Majster. Żeby pompę kotłową i czujnik podpiąć bezpośrednio przez sterownik Touch. Jakby dało radę żebyś podejrzał u siebie, gdzie co jest wpięte to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem vide rooma do ver 2.35

W dolnym prawym rogu sa jakieś procenty (u mnie skakają od 15 do 30)- wie ktoś co to za funkcja? Update : po pewnym czasie zniknęło...

 

Toucha z kotla zaktualizowałem do 2.145

IMG_20201009_173457.jpg

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.