Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba się wyjaśniło z tym moim przegrzewaniem palnika. Po wczorajszym czyszczeniu palnika inaczej założyłem rurę i gdy dzisiaj przyszedłem do kotłowni, to pełno było pyłu z peletu <ZDJĘCIE 1>.

Wiadomo więc było, że gdzieś jest nieszczelność. No i znalazłem - na rurze doprowadzającej pelet z zasobnika do palnika. Już wcześniej ją kleiłem, bo na dole przy palniku była stopiona, ale nie przyjrzałem się jej dokładniej, bo wyżej (mniej więcej w połowie jej wysokości) też są dziury <ZDJĘCIE 2>.

No chyba, że wcześniej ich nie było... Teraz do tego nie dojdę ale obstawiam, że te dziury były wcześniej, bo wyglądają na mechaniczne, jakby zgremniała ta rura ze starości. Natomiast te, które zaklejałem wcześniej, były inne - ewidentnie z ciepła stopniało. Czyli prawdopodobnie z powodu tych dziur w połowie wysokości, zrobiła się cofka, przegrzał się palnik i z tego ciepła zrobiły się te dziury na dole.

Zakleiłem to póki co szkotem <ZDJĘCIE 3>, ale zamówię nową rurę.

20191217_193219.jpg

20191217_194208.jpg

20191217_195040.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania, jak wyglądały dziury na dole. Nie pęknięcia mechaniczne, tylko ewidentnie stopione z ciepła:

20191209_202017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregory ja nie chciałem cię w żaden sposób urazić, chciałem tylko pomóc zresztą nie tylko ja. napisałem co powinieneś zrobić żeby obniżyć spalanie i temperaturę w domu, a jak się to tego odniesiesz to twoja sprawa ale obniżanie temp. na Vide room-e nic moim zdaniem nie da.

Żebyś to bardziej zrozumiał to ci to spróbuje wytłumaczyć na moim przykładzie, w instalacji mam zawór 3D sterowany siłownikiem spięty ze sterownikiem Touch. Ustawione mam powiedzmy 23C na Vide room z histereza 0.1C plus stała pompa, w tym momencie sterownik miesza mi na zaworze 3D wodę i puszcza na CO powiedzmy 25-26C i tak praktycznie cały czas z wyjątkiem kiedy np świeci słońce i temp. w domu przebija zadana na Vide room, wtedy sterownik wpuszcza zimniejszą wodę przez zawór 3D o 1C lub kilka żeby zbić temperaturę w domu do tych zadanych 23C na Vide room ot i to cała filozofia sterowania zaworu 3D z siłownikiem.

Tak to wygląda u mnie.

IMG_20191217_214719300.thumb.jpg.00f84ab01ad18be93d17bbae2bf0c965.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix a ile masz ustawioną minimalną temperaturą na CO? Ma sens, żeby ci puszczał na podłogę wodę o temperaturze 24 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o minimalną temperaturę CO pomp? mam ustawiona na 24C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak idzie ci te 24 stopnie, to czujesz coś w ogóle po stopach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to przy tych temperaturach na zewnątrz to normalna temp. wody wpuszczana w podłogę, gdybym wpuszczał więcej to bym miał jak Gregory 27C w domu a tego nie chcę.

Musiał byś jedną rękę położyć na mojej podgrzewanej podłodze np w kuchni a drugą na niegrzanej w szafie przesuwnej to byś zauważył różnicę.

 

IMG_20191217_230732056.jpg

IMG_20191217_230954256.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili piec się wygasił, włączy się jak spadnie o zadana histerezę czyli gdzieś przy 62C. 

Ja mam cały czas stałą pompę więc piec się rozpala i wygasza. 

 

IMG_20191217_232223571.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ozi80 napisał:

na rurze doprowadzającej pelet z zasobnika do palnika. Już wcześniej ją kleiłem, bo na dole przy palniku była stopiona, ale nie przyjrzałem się jej dokładniej, bo wyżej (mniej więcej w połowie jej wysokości) też są dziury

Ile lat ta rura wytrzymała? - pytam, gdyż w tym roku po 9 latach też musiałem wymienić rurę, , ale u mnie ze starości się rozsypała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sambor napisał:

Ile lat ta rura wytrzymała? - pytam, gdyż w tym roku po 9 latach też musiałem wymienić rurę, , ale u mnie ze starości się rozsypała.

No właśnie mało. Piec mam od września 2016, czyli wytrzymała 3 lata i 3 miesiące.

 

23 minuty temu, matrix3078 napisał:

Ja mam cały czas stałą pompę więc piec się rozpala i wygasza. 

A ja mam stałą pompę, więc piec mi się w ogóle nie wygasza. Jedynie co 6 godzin na przymusowe czyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matrix3078 Nie doczytałem czy masz zasobnik CWU  grzany kotłem. Jeżeli tak, to spróbuj go wykorzystać jako dodatkowe źródło podtrzymania temp w kotle. Kocioł będzie się rzadziej rozpalał. Ja tak zrobiłem u siebie przy stałej pompie, ale mam same grzejniki. Komfort w chacie fajny, a co do zużycia opału, to szczerze mówiąc jest niższe. Instalacja teraz się nie wychładza i kocioł nie musi po ( przykładowo) dwugodzinnym postoju jej całej nagrzewać. 

@Ozi80 ta rura jest do wymiany i to jak najszybciej. Ona pod wpływem ognia się szybko topi, co zapobiega ewentualnemu zapalaniu się pelletu w rurze podającej z zasobnika. Teraz ta izolacja stwarza jedynie zagrożenie. 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi,  na początku każdy właśnie obstawiał lewe powietrze i teraz się wyjaśniło że to jednak była przyczyna. Z drugiej strony rura mogła się zwyczajnie "wytrzeć" od spadającego pelletu. Ja mam już na liczniku ponad 13ton. I weź to przesyp przez taką rurkę. Moja jest jeszcze ok,  ale z każdą chwilą jest coraz cieńsza w pewnych miejscach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rura rocznik 2014 wygląda jak nowa, zużycie mechaniczne jednak będzie zależało jak często jest zdejmowana i zakładana z powrotem, ja swojej nie ściągałem od pięciu lat. Tylko w pierwszym sezonie zaglądałem do środka palnika z ciekawości, teraz nie mam po co ją demontować Tekla Draco Bio ma palnik z boku więc za bardzo się nią nie narywa. Ton też za wiele nią nie przeleciało 5 X 3 to daje 15t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix a jaka masz histeryze załączania jak masz na 75C ustawione i kiedy Ci się załącza piec ? Spalił mi od wczoraj 12 kg sukces ;) zobavzymy jak dalej bedzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sambor napisał:

No u mnie jeszcze jest przed rurą plastikową kawałek rury stalowej  + zabezpieczenie termiczne - czyli nic nie przypiekę

Twój palnik to już na zdjęciu widać że to przemyślana konstrukcja, bez porównania z naszymi. W ogóle nie ma ślimaka w palniku i bardzo rozsądnie, pelet spada grawitacyjnie i nie ma szans zapalić się w korze ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarny38 napisał:

Twój palnik to już na zdjęciu widać że to przemyślana konstrukcja, bez porównania z naszymi. W ogóle nie ma ślimaka w palniku i bardzo rozsądnie, pelet spada grawitacyjnie i nie ma szans zapalić się w korze ślimaka.

To samo miałem pisać, u nas ten drugi ślimak potrzebny jak umarłemu kadzidło. hałasuję najbardziej z całego pieca, a mogłaby to załatwić grawitacja.

Ozi wymień rurę. patrze, że na allegro są po 25zł, nie ma co się męczyć ;)

Edytowane przez Gang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam panowie. Czy ktoś z was może powiedzieć w którym miejscu znajduje się woda w kotle ? Jej obieg w kotle? Mój ma 72 litry i powierzchnia wymiennika 2.4m2. Czy w moim wymiennik to tylko te 3 rury ? Pytanie z czystej ciekawości i chęci pogłębienia wiedzy

Screenshot_2019-12-18-10-17-12-083_cn.wps.moffice_eng.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gregory2203 napisał:

Matrix a jaka masz histeryze załączania jak masz na 75C ustawione i kiedy Ci się załącza piec ? Spalił mi od wczoraj 12 kg sukces ;) zobavzymy jak dalej bedzie 

Ustaw na czujniku pokojowym temp. 22 i histereze 0,3. Na 3D masz min 30 co jest rzeczywiście dziwne bo ja mogę nawet 23st puścić do 45 maxymalnie. Przy takiej pogodzie pompy od podłogówki powinny ci sie wyłączyć bo nie będzie miał problemu żeby temp osiągnąć w domu. Przy -5 pompa będzie ci chodziła cały czas prawdopodobnie bo 22 nie osiągnie, wiec na zaworze zwiększysz temp wody. Ja mam tak rozwiązane a nie mam siłownika na 3D ze mam ustawiona teraz temp. Wody 30 st i czujnik pokojowy 22,5 z hist. 0,3! Przy takiej pogodzie albo jak mocno grzeje słońce to mi czujnik pokojowy wyłączy podłogówkę, przy normalnej zimie pompa chodzi cały czas, a temp. W pomieszczeniu oscyluje w granicach 22st i w spalaniu nie ma to znaczenia. Dodam jeszcze ze widoczne to jest w pompie jak sobie zmienia  moc, przy całkowitym włączeniu podłogówki było 38W, teraz jak pompy chodzą praktycznie non stop to jest 12W i pobór ciepła mniejszy, dlatego w spalaniu nie ma różnicy a komfort jest lepszy

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Trener40 napisał:

@matrix3078 Nie doczytałem czy masz zasobnik CWU  grzany kotłem. Jeżeli tak, to spróbuj go wykorzystać jako dodatkowe źródło podtrzymania temp w kotle. Kocioł będzie się rzadziej rozpalał. Ja tak zrobiłem u siebie przy stałej pompie, ale mam same grzejniki. Komfort w chacie fajny, a co do zużycia opału, to szczerze mówiąc jest niższe. Instalacja teraz się nie wychładza i kocioł nie musi po ( przykładowo) dwugodzinnym postoju jej całej nagrzewać. 

 

Mam zasobnik CWU grzany kotłem.Możesz dokładniej wytłumaczyć jak taki zasobnik wykorzystać  jako dodatkowe źródło podtrzymania temp w kotle?To będzie działało jak bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kopiuj/wklej, gdyż już pisałem koledze na PW. Również mnie o to zapytał.. A więc :

Dokladnie mam trzy pompy. Poprzednia pompa CO była założona za zaworem 4D co skutkowało, że powrót był zimy,wiec po czasie dołożyłem pompę na powrocie z zaworu 4d i podłączyłem ją jako pompę CO. Ta co była nad zaworem zostawiłem ją, bo mi w niczym nie przeszkadzała. Obecna pompa na powrocie jest podłączona do sterownika kotla, a tam ustawiłem ją jako " stała praca" i pracuje cały czas. Nie wyłączy się, gdyż start pomp ustawiłem celowo na 40st i dlatego pracuje non stop. Kocioł ponownie uruchamia się gdy temp kotła spadnie do 46st. ( histereza kotla na 20st) Zadaną kotla ustawiłem na 66 st, ale wygaszanie następuje przy 71 st i podbija jeszcze temp o jakieś 2 stopnie. Palnik tak ustawiłem, że ma zacząć pracę od  mocy 70% i tak pracuje przez cały cykl ponownego dogrzewania.Pompę nad zaworem i pompę od CWU podłączyłem prosto pod 230V ( pracują cały czas) 

Zawór 4d ustawiony na 3... 

Niestety, ale nie mając pompy nad zaworem 4d nie da się tego osiągnąć, bo już próbowałem. Sama pompa na powrocie 4d przy domkniętym zaworze na "3" nie jest wstanie wepchnac gorąca wodę w instalacje, tylko mieli na krótkim obiegu. 

Jak się odpala ponownie kocioł, to dogrzewa i dom i CWU. CWU nigdy nie będzie miala temp 70 st, gdyż palnik szybciej się wygasi, natomiast gdy kocioł się już wygasi, to część gorącej wody idzie w instalacje, a że temp kotła jest wysoka, to dogrzewa CWU. Dzięki temu kocioł nie odpala się co 20 min jak u niektórych przy stałej pompie z powodu majej pojemności wody w kotle. 

Jak były temp w nocy - 5, a w dzień ok 3 st, to na grzejniki szła temp max 38 st i powoli malała do ok 32.5 st  i następowalo rozpalanie palnika. W chacie temp ok 22.8 do 23 st. 

To tak w skrócie. 

20191218_180826.jpg

Edytowane przez Trener40
Fotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Ozi80 napisał:

Chyba się wyjaśniło z tym moim przegrzewaniem palnika. Po wczorajszym czyszczeniu palnika inaczej założyłem rurę i gdy dzisiaj przyszedłem do kotłowni, to pełno było pyłu z peletu <ZDJĘCIE 1>.

Wiadomo więc było, że gdzieś jest nieszczelność. No i znalazłem - na rurze doprowadzającej pelet z zasobnika do palnika. Już wcześniej ją kleiłem, bo na dole przy palniku była stopiona, ale nie przyjrzałem się jej dokładniej, bo wyżej (mniej więcej w połowie jej wysokości) też są dziury <ZDJĘCIE 2>.

No chyba, że wcześniej ich nie było... Teraz do tego nie dojdę ale obstawiam, że te dziury były wcześniej, bo wyglądają na mechaniczne, jakby zgremniała ta rura ze starości. Natomiast te, które zaklejałem wcześniej, były inne - ewidentnie z ciepła stopniało. Czyli prawdopodobnie z powodu tych dziur w połowie wysokości, zrobiła się cofka, przegrzał się palnik i z tego ciepła zrobiły się te dziury na dole.

Zakleiłem to póki co szkotem <ZDJĘCIE 3>, ale zamówię nową rurę.

20191217_193219.jpg

20191217_194208.jpg

20191217_195040.jpg

Myślę, że masz za bardzo powyginaną tą rurę .......w miejscach zgięć jest bardziej narażona na uszkodzenia od spadającego peletu .....nie lepiej ją skrócić i zrobić w miarę prosty odcinek ? Zapas widzę jest

Edytowane przez Kriss12
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.