Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, matrix3078 napisał:

To chyba pytanie do mnie, więc tak u mnie wygasza się piec przy 30% mocy przy włączonych trzech pompach ( kotłowa, drabinka w łazience i podłogówka).

No to czyli palnik zdąży zejść z mocą do 30%, ale wzrost temperatury nie zdąży wyhamować i mamy wygaszanie. W sumie przy FL to niestety standard, a skokowej nie masz możliwości włączyć. Kwestia taka jak często Ci się tak dzieje. Bo jeśli za często, to musisz zmniejszyć podawanie. Masz Vide Net? Byśmy zobaczyli wykresy.

 

11 godzin temu, matrix3078 napisał:

Podejrzewam ze również przy braku odbioru ciepła piec się wygasza,

No to raczej logiczne, że skoro przy odbiorze ciepła ci się wygasza, to przy braku  odbioru też będzie się wygaszał.

 

11 godzin temu, matrix3078 napisał:

nigdy nie zauważyłem żeby stała pompa mi się wyłączyła.

Widocznie ustawiłeś niską "MIN Tco pomp" w ustawieniach CO.

 

11 godzin temu, arek1263 napisał:

ostatnio z ciekawości zmniejszyłem moc max na 40% poczekam z wnioskami na razie. 

Powiem Wam, że nie rozumiem sensu parametru "moc max" w tych naszych sterownikach. W efekcie użytkownicy, jak zacytowany powyżej Arek, mają namieszane w głowach i błądzą tracąc przy tym czas. Przecież zmiana mocy max to to samo, co zmiana czasu podawania. Efekt identyczny. Chyba, że jest w tym jakiś ukryty sens, którego nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy się dziwią że chce uzyskać na mocy skokowej podawanie mniejsze niż 2,4. A to dlatego że chcę zmniejszyć moc kotła przy pracy na Mocy 2 czyli 100% gdyż mam wtedy około 10 kW i temperatura bardzo szybko podchodzi mi do góry i kociołek potrafi nie wyhamować i się wygasić. Sądzę że ciągła praca kotła jest bardziej ekonomiczniejsza niż ciągłe rozpalanie i wygaszanie. Dążę do ustawień aby kocioł wyłączał się tylko na co 6 godzinne czyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na FL2 próbowałeś takich ustawień żeby kocioł nie dochodził do zadanej?Na skokowej nie możesz regulować mocy.Masz tylko 30% i 100%.Możesz tylko regulować podawaniem,natomiast na FL2 masz możliwość regulacji mocą i podawaniem.Nie mam takiej możliwości przy skokowej bo nie zejdę poniżej 2,4 bez aktualizacji sterownika (jeżeli po aktualizacji będzie to w ogóle możliwe),ale moim zdaniem jakie by nie było niskie podawanie na skokowej ,to kocioł pracuje jednak na 2 mocy na 100% i zawsze może ci przekroczyć zadaną + 5 i się wygasić.Tak jak mówię mogę się mylić bi nie mam możliwości ustawić na skokowej niżej niż 2,4.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie jeśli komuś się często wygasza kociołek i nie może sobie z tym poradzić na FL2 to rdze przełączyć na moc skokową jest o niebo lepsza do ogarnięcia kotła. Na w/w mocy przy osiągnięciu temperatury 5 stopni do temperatury zadanej sterownik przechodzi w moc 1 (30%) - niskie podawanie a nadmuch z mocy 2 (100%) w celu dopalenia narzuconego pelletu. Przy osiągnięciu temperatury zadanej zostaje zmniejszony nadmuch do minimalnego i kociołek ma jeszcze 5 stopni do wyhamowania przed wygaszeniem. podsumowując w mocy skokowej mamy niejako 10 stopni na ostudzenie kotła a nie 5 jak w modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - tak próbowałem i wszystko chodziło super do puki nie zaczęła chodzić pompka od CWU wtedy temperatura na piecu spadała i brakowało mocy na dogrzanie zasobnika. Na Mocy skokowej nie ma takiego problemy iż kocioł ma dużą moc na całej swojej rozciągłości temperaturowej i 10 stopni na wyhamowanie i nie wygaszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
49 minut temu, Ozi80 napisał:

Powiem Wam, że nie rozumiem sensu parametru "moc max" w tych naszych sterownikach. W efekcie użytkownicy, jak zacytowany powyżej Arek, mają namieszane w głowach i błądzą tracąc przy tym czas. Przecież zmiana mocy max to to samo, co zmiana czasu podawania. Efekt identyczny. Chyba, że jest w tym jakiś ukryty sens, którego nie rozumiem?

To nie jest dokładnie to samo, zmniejszając moc zmniejszasz jednocześnie nadmuch który jest nastawiony odpowiednio do mocy, zmniejszając podawanie nadmuch się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Okman napisał:

Nie mam takiej możliwości przy skokowej bo nie zejdę poniżej 2,4 bez aktualizacji sterownika (jeżeli po aktualizacji będzie to w ogóle możliwe)

Pisali tutaj już kilka razy inni użytkownicy, że po aktualizacji jest to możliwe.

 

3 godziny temu, Okman napisał:

jakie by nie było niskie podawanie na skokowej ,to kocioł pracuje jednak na 2 mocy na 100% i zawsze może ci przekroczyć zadaną + 5 i się wygasić.

Ale gdy zbliża się do zadanej, to zmienia się na moc 1, czyli 30%. Zawsze więc w mocy skokowej następuje wygaszanie przy mocy 30%. No chyba, że wygaszanie jest wymuszone maksymalnym czasem palnika, albo ręcznym wyłączeniem palnika.

 

3 godziny temu, Daniel1 napisał:

A tak na marginesie jeśli komuś się często wygasza kociołek i nie może sobie z tym poradzić na FL2 to rdze przełączyć na moc skokową jest o niebo lepsza do ogarnięcia kotła. Na w/w mocy przy osiągnięciu temperatury 5 stopni do temperatury zadanej sterownik przechodzi w moc 1 (30%)

Mała poprawka. Nie 5, a 4 stopnie poniżej zadanej zmienia moc ze 100% na 30%. Potem z powrotem zmienia z 30% na 100% przy 5 stopniach poniżej zadanej.

 

3 godziny temu, Daniel1 napisał:

moc 1 (30%) - niskie podawanie a nadmuch z mocy 2 (100%) w celu dopalenia narzuconego pelletu. Przy osiągnięciu temperatury zadanej zostaje zmniejszony nadmuch do minimalnego

W skokowej nadmuch zmienia się wraz ze zmianą mocy, a nie po osiągnięciu temperatury zadanej. Tak więc dla mocy 1 nadmuch jest MIN, a dla mocy 2 nadmuch jest MAX. Wszystko jest w instrukcji:

image.png.851004a2f1b5684738292e54d580272f.png

 

 

2 godziny temu, adamaadres napisał:

To nie jest dokładnie to samo, zmniejszając moc zmniejszasz jednocześnie nadmuch który jest nastawiony odpowiednio do mocy, zmniejszając podawanie nadmuch się nie zmienia.

No ale można zmienić i podawanie i nadmuch i na jedno wyjdzie. 

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80 - Mylisz się przy skokowej nadmuch nie zmienia się wraz ze mianą mocy. Działa tak jak pisałem wcześniej. Czyli 4 stopnie do zadanej temperatury moc idzie na 1 a nadmuch zostaje z mocy 2. Dopiero przy osiągnięciu temperatury zadanej nadmuch zmniejsza się do nastaw z min czyli mocy 1. Pale tak od jakiegoś czasu i to sprawuje się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ozi80 napisał:

No to czyli palnik zdąży zejść z mocą do 30%, ale wzrost temperatury nie zdąży wyhamować i mamy wygaszanie. W sumie przy FL to niestety standard, a skokowej nie masz możliwości włączyć. Kwestia taka jak często Ci się tak dzieje. Bo jeśli za często, to musisz zmniejszyć podawanie. Masz Vide Net? Byśmy zobaczyli wykresy.

 

No to raczej logiczne, że skoro przy odbiorze ciepła ci się wygasza, to przy braku  odbioru też będzie się wygaszał.

 

Widocznie ustawiłeś niską "MIN Tco pomp" w ustawieniach CO

Ozi80 nie wiem o jakim ty piszesz schodzeniu z mocy skoro u mnie piec chodzi prawie non stop na 30%, wyjątkiem jest tylko dogrzewanie CWU ale to trwa 15 min i z powrotem wraca do min mocy (obserwowałem to niejednokrotnie i wygaszanie następuje tylko na min mocy).

Napiszę to kolejny raz nie jest to dla mnie żaden problem i nie mam zamiaru zmniejszać podawania aby piec mi się nie wygaszał, mnie to po prostu odpowiada. Do tej pory wygasił mi się 4 razy i spalanie nie przekroczy dzisiejszego dnia 13 kg.

1365793124_chart(7).thumb.jpeg.fcdec7b101d4ad187b226c7f6c486f31.jpeg

Oczywiście taka sytuacja częstego wygaszania ma miejsce tylko w cieplejsze dni, jeżeli natomiast jest temperatura ujemna no to może piec się wygasi raz na dobę może dwa a pozostały czas chodzi non stop z przerwami na czyszczenie co 7 godzin.

I teraz najważniejsza rzecz, używam cały czas pelletu no name bez jakichkolwiek parametrów więc musiałem coś wpisać w sterownik.

Wpisałem kaloryczność 4,7

wydajność podajnika wyniosła 17,1 kg/h

podawanie ustawiłem na 2,7

Po wklepaniu tych wszystkich parametrów w sterownik na mocy 30% pokazuje mi 3kW , na 100% 10kW.

Być może pellet którego używam ma mniejszą kaloryczność być może większą tego nie wiem, ale mniej więcej parametry które wpisałem ( a jakieś musiałem wpisać) pokrywają mi się ze spalaniem na godz/dobę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanie. Obecnie używam czujnika pokojowego i na podstawie jego temperatury kocioł dobiera temperaturę która idzie na grzejniki. Do kotła mam jeszcze podłączony czujnik zewnętrzny i tu moje pytanie czy na podstawie temperatury zewnętrznej sterownik dokonuje także jakieś korekty czy tylko temperatura z czujnika pokojowego wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pokojowy zmienia temperaturę wody w grzejnikach na podstawie temperatury w domu,  zależnie jak masz ustawiony współczynnik kolekcji w menu CO,  natomiast czujnik temperatury zewnętrznej,  zmienia ci temperaturę wody w zależności od temperatury zewnętrznej na podstawie krzywej grzewczej w menu CO pod warunkiem,  że masz ustawiony tryb pogodowy.  Tak jest w slimie.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrekzo - Dzięki za odpowiedź. Możesz coś więcej mi powiedzieć o tym współczynniku korekcji. Mam go ustawionego na 10 jaki ma on wpływ na temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zakończenie moich wywodów na temat mocy skokowej załączam mój wykres pracy kotła na ów ustawieniach.

IMG_20190216_085318_resized_20190216_091103183.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z instrukcji

Korekcja temperatury zadanej c.o. względem zadanej temperatury w pomieszczeniu na każdy 1°C. Np. Jeżeli współczynnik korekcji ustawiony jest na 6°C, temperatura zadana w pomieszczeniu na 20°C, a zmierzona w pomieszczeniu to 20,5°C wtedy temperatura obliczona c.o. zostanie obniżona o 3°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na skokowej w Slimie,podczas dogrzewania CWU moc automatycznie się zwiększy żeby dogrzać CWU?A co w momencie jak w skokowe kocioł pracuje już nawet na mocy 2 (100%), podawanie jest tak nisko ustawione że kocioł nie może dogrzać CWU,temperatura kotła też spada,kocioł chodzi na granicy pracy pompy CO,pompa CO co chwilę się wyłącza,czy podawanie w takim przypadku się automatycznie zwiększy (moc już zwiększyć się nie może bo kocioł chodzi mocy 2 na 100%)?Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?Chodzi o to,że w tej chwili kocioł pracuje u mnie na FL2 z dosyć niskimi ustawieniami podawania i mocy.Jak przyjdzie czas na dogrzewanie wody to tak jak pisałem wyżej,spada temp kotła,kocioł pracuje na granicy załączenia pomp CO.W zasadzie mi to nie przeszkadza bo w końcu CWU zostanie dogrzane i temp kotła też wzrasta i nawet jak w czasie dogrzewania wody kilka razy pompa od CO się wyłączy to komfort cieplny się nie zmienienia.Jednak chciałbym uniknąć tego drastycznego spadku temp kotła w czasie dogrzewania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - Na mocy skokowej w slimie moc automatycznie się nie zwiększy gdyż kocioł pracuje albo w 1 mocy (30%) albo 2 moc (100%). Ustawienia pracy w trybie skokowym są o tyle fajne że w całej rozciągłości temperaturowej (do nastawionej na kotle) masz moc 100% i 9 stopni na wyhamowanie przed wygaszeniem kotła u mnie jak najbardziej to wystarcza kocioł się nie wygasza (wykres pracy powyżej). Podawanie i nadmuch można tak nastawić aby na 2 mocy kocioł dał radę ciągnąc CO i CWU bez większego spadku na kotle. Ja mam kocioł nastawiony na 65 stopni maksymalnie do jakiej mi dochodzi na 1 mocy to około 67-68 stopni i powoli sobie spada do 60 stopni gdzie przechodzi w 2 moc. Jak dla mnie działa to o niebo lepiej niż w FL2 gdyż tam mi często wygaszało kocioł a jak ustawiłem nisko podawanie to gdy załączyła się pompka od CWU to kocioł nie dawał rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
41 minut temu, Daniel1 napisał:

niż w FL2 gdyż tam mi często wygaszało kocioł a jak ustawiłem nisko podawanie to gdy załączyła się pompka od CWU to kocioł nie dawał rady.

Pewnie Okman tak bardzo ograniczył podawanie, że przy max mocy ma jak ma... Niestety, ale Okman nic z tym nie zrobisz dopóki nie zwiekszysz podawania. Sam " zaciągnąłeś mu lejce", więc jak ten koń ma się rozpędzić.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  mam tak ustawione podawanie,  że gdy włączyła się pompa CWU to kocioł ledwo dawał radę.  Ale bez CWU chodzi właśnie tak,  że nie grzeje się zbyt szybko.  Od 60 do 74st zajmuje mu godzinę później godzinę stoi.  Ustawiłem porostu priorytet CWU i mam spokój 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, matrix3078 napisał:

1365793124_chart(7).thumb.jpeg.fcdec7b101d4ad187b226c7f6c486f31.jpeg

 

 

Myślałem, że u mnie zbiornik CWU tak beznadziejnie trzyma ciepło, ale widzę, że to reguła. Już kombinowałem jak go ocieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do posiadaczy Tekla Tytan Bio 20 kW. Jaką macie moc na naklejce umiejscowionej na palniku 7,5 - 25 kW czy 6 - 20kW? Dodam że chodzi o palnik fireblast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7,5-25kW. Oprogramowanie w sterowniku Touch też jest na wersję 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam dlatego o moc palnika na naklejce gdyż na moim palniku widnieje moc 7,5-25 kW w DTR kotła jest napisane że pracuje on z mocą 6-20 kW. W kotłach Tytan Bio 25 kW jest taka moc jak na moim palniku dlatego się zastanawiam dlaczego tak jest i czy podnosić larum w Tekli. Jeśli chodzi o reklamacje pisałem już wcześniej że reklamowałem nie działające podawanie poniżej 2,4 na mocy skokowej. Moja reklamacja poszła wraz z filmikiem i opinią z Tekli do Estymy zobaczymy co na to odpiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

szanowni koledzy, gdzie można kupić częsci do kotła bio compact 18 KW.

Piec mam drugi sezon siadła zapalarka i spaliła się rura z podajnika do palnika (powodem było skorzstanie z telefonicznej porady serwisanta żeby rozpalić doraźnie za pomocą rozpałki do grilla. Dwa razy się udało ale za trzecim ogień poszedł w rurę, piec zgłosił przegrzanie palnika)

Sklep na stronie Tekli nie działa a wyszukiwania w google niestety nic nie pomogły. Proszę o pomoc bo mi zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz może jakaś Ci przypasuje

2018_Pellet_Heater_Catalogue_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, krzych1234 napisał:

witam

szanowni koledzy, gdzie można kupić częsci do kotła bio compact 18 KW.

Piec mam drugi sezon siadła zapalarka i spaliła się rura z podajnika do palnika (powodem było skorzstanie z telefonicznej porady serwisanta żeby rozpalić doraźnie za pomocą rozpałki do grilla. Dwa razy się udało ale za trzecim ogień poszedł w rurę, piec zgłosił przegrzanie palnika)

Sklep na stronie Tekli nie działa a wyszukiwania w google niestety nic nie pomogły. Proszę o pomoc bo mi zimno.

Dzwonisz do Tekli i zamawiasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.