Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

No ja dałem 20cm i pomogło.

Spalanie z tego miesiąca, sterownik pomylił się o 5kg na całym miesiącu.

Nie wiem dlaczego rozrzedzającą mi się cyferki.

953464464_chart(5).thumb.jpeg.f866ba1e23b6dd0e51367176bec8b6d8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki.Wydaje mi się że dawałem linka już do tego artykułu,a może już to czytaliście.Jeżeli nie, to warto się zapoznać.Temat:"Korozja niskotemperaturowa".Myślę że rzetelnie opisany problem bez mitów i jakichś nie domówień.Po przeczytaniu tego jednak nie powinienem żałować że mam akurat Tytana,mimo wszystko że przewymiarowany.

http://czysteogrzewanie.pl/technika/korozja-kotla-weglowego-jak-hiszpanska-inkwizycja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście palę pelletem.TEKLA TYTAN BIO 20 KW.To że jest trwalszy bo ma żeliwne wymienniki to jedno,a dwa że jeden problem,opisywany tutaj wiele razy,czyli temp. powrotu,temp spalin mam z głowy.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczeń - 1450kg, stała pompa, temperatura komfortowa 21,5st; 6 osób do CWU

W dniu 31.01.2019 o 20:26, matrix3078 napisał:

Od dwóch dni testuje piec wyłożony płytami szamotowymi w całym palniku. Moje spostrzeżenia to przede wszystkim mniej popiołu osadza się na wymienniku oraz dłużej trzyma piec po wygaszeniu, no i chyba spalanie spadło mi o 2kg na dobę (tak myślę)

Mógłbyś zamieścić zdjęcie w jaki sposób wyłożyłeś szamotem palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kriss12 napisał:

Nie do końca Okman ....kotły peletowe nie bardzo lubią jak zalewa je zimna woda z powroty ....poza tym jeżeli powrót jest odpowiednio gorący kocioł pracuje stabilniej

Jestem typem który przyjmuje wszystkie uwagi,i krytyczne i te negatywne.Każde są bardzo cenne,Twoje też,ale piszesz tylko suche zdania.Napisałeś że " ...kotły peletowe nie bardzo lubią jak zalewa je zimna woda z powroty",jednak z tego zdania nic nie wynika.Nie bardzo lubią,czyli co?Trochę jednak lubią?:)Nie  napisałeś dlaczego tak jest.To samo z tym że kocioł pracuje stabilniej.Ok,ale na czym polega ta stabilniejsza praca kotła jeżeli z powrotu idzie ciepła a nie chłodna woda.U siebie nie zauważyłem żadnych objawów nie stabilnej pracy,chociaż temp.kotła nie przekracza 50 stopni.Na powrocie nie wiem ile jest,ale myślę że grubo poniżej 50.Czopuch mogę dotykać ręką i dosyć długo trzymać,tak więc myślę że temperatura spalin jest grubo poniżej 100 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zebbik napisał:

Styczeń - 1450kg, stała pompa, temperatura komfortowa 21,5st; 6 osób do CWU

Mógłbyś zamieścić zdjęcie w jaki sposób wyłożyłeś szamotem palnik?

Chyba kolega @matrix3078 wyłożył tymi płytami raczej wnętrze kotła,czyli ścianki boczne,a nie sam palnik.Też chętnie bym zerknął jak on to zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo szamotek to też nie najlepszy pomysł.  Miałem włożone 4 cegiełki ułożone na stojąco dwie na wprost palnika  i po jednej na bok. Efekt temperatura spalin 130 st.C . Po zostawieniu tylko 2 ustawionych w krokiewkę na wprost palnika , temperatura spalin 105 st.C przy mocy 100% . Wniosek nasuwa się taki że zakrywając za bardzo ścianki kotła tracimy na sprawności kotła (zmniejszamy powierzchnie wymiennika) a tym samym podnosimy temp. w kominie.

Spalony pellet w styczniu 517 kg,  średnie dzienne spalanie 16,7 kg. Temp kotła 55 st.C  stała pompa,  tryb pracy palnika skokowa. temp w mieszkaniu 22 st.C , ekonomiczna 20,5.

spalanie styczeń.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Jaka macie ustawiona moc dmuchawy przy wygaszaniu ? Teoretycznie jeśli zmniejsze moc np do 40% to pięć powinien "trzymać" dłużej. Tylko czy taka zmiana niesie za soba jakies konsekwencje ?

Capture+_2019-02-03-08-32-16.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2019 o 12:34, tomekgtx napisał:

Koledzy próbowałem coś po zmieniać ale nic mi z tego nie wyszło praktycznie zawsze przy mniejszych temperaturach piec miał problem się dogrzac..

Mam 135 m draco d bio 15kw zszedłem w spalaniu  na 23kg  z 32kg przy temperaturze na  zewnątrz minus 1. Poprzedni pellet to PSP Ukraina pakowana w Polsce, wiem, chwaliłem go na tym forum co do ładnego spalania, bo spala się spoko ale sporo piec go łyka by mógł się wygrzać. A więc....

zmieniłem temp zadaną z 70 na 61 histereza zał 10 wyłączenia 4 stopnie . Czas wygaszania 2 minuty dzięki temu dobija do ok 73 stopni. Pompę stałą wyłączyłem bo była non stop włączona. Mam siłownik a wewnątrz bez vide Rom tylko regulator techa z termostatem więc na sterowniku wybrany TERMOSTAT. temperatura między 6.00 a 22.00 to 22.6 a pomiędzy 22.00 a 6.00 22.4 czasem podbijam w dzień ręcznie do 22.8. Mam tryb pogodowy, tylko grzejniki i cwu. Palę pelletem maximer 6mm 4,6 kWh/kg test 20.2 kg  podawanie 3.4s , powietrze dmuchawy 30-63, temp co dla - 20 55st, dla 0 43st dla plus 10 35st. Start pomp 50 minimalna powrotu to 47. Teraz czekam na minus 8 by sprawdzić ile wtedy łyknie kg ale poprzedni nie schodził poniżej 30 kg przy temperaturze minus 1na zewnątrz przy poprzednich ustawieniach. To tyle, może komuś się przydadzą moje wypociny 

P. S mam dodatkową pompę na małym obwodzie za 4d więc powrót dogrzany na maksa 

Edytowane przez arek1263
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zebbik napisał:

Styczeń - 1450kg, stała pompa, temperatura komfortowa 21,5st; 6 osób do CWU

Mógłbyś zamieścić zdjęcie w jaki sposób wyłożyłeś szamotem palnik?

Zamieszczam zdjęcia płyt szamotowych w moim piecu, chciałem kupić płyty o gr. 1,5 cm (były tylko o gr. 2cm). właśnie dlatego takie cienkie żeby nie ograniczać przestrzeni w piecu. Głównym celem było polepszenie spalania (dopalania pelletu).

Wnioski jakie wysuwam po kilku dniach to:

mniej popiołu osadza się na wymienniku

piec po wygaszeniu trzyma dłużej niż bez płyt szamotowych

temperatura spalin się nie zwiększyła

Docelowo mam jeszcze dwie płyty które chcę umieścić na górnej ściance wymiennika.

IMG_20190203_112107914.thumb.jpg.ff5f4e9594082fc7680d10b7e7fdf8b8.jpg

IMG_20190203_112024964.thumb.jpg.5eb764c6a79aa4ada04a6671a6e5ceed.jpg

A teraz pytanie od wczoraj testuję nowy pellet 8 mm, pali się dobrze brak spieków czego nie mogę powiedzieć o tym którego używałem do tej pory. 

Tylko zauważyłem że popiół jest jakiś dziwny,  jest jakby czarno biały. Zastanawiam się czy powinienem zwiększyć nadmuch czy zmniejszyć?

Cena jest kusząca 600zł. za tone.

IMG_20190203_111933097.thumb.jpg.29fecd3ffb982aada7da148ab448a8fe.jpgIMG_20190203_112325064.thumb.jpg.51639caf51b33f5231e774d369b51a48.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeżeli można mam pytanie:

 czy te płyty szamotowe czymś kleiłeś do ścianek i spoinowałeś? Jak tak to czym i czy się nie odrywa?

Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie kleiłem po prostu sobie stoję jedna na drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te płyty cienkie, ja kupiłem cegły z szamotu w casto, nawet nie przyszło mi do głowy że są takie kominkowe do przyciecia, może po sezonie zmienię. ustawiłem jedna na drugą tak zostało i tak już hula od listopada, nie mam czujnika spalin z obserwacji mogę powiedzieć że dłużej utrzymuje ciepło gdy wygaszony, wcześniej była cienka płyta fabryczna oparta pod skosem która stała w uspawanym tandetne stelażu, kawałku zelastwa i nie była dalej od palnika niż ten szamot przeze mnie ułożony, uprzedzajac uwagi 

FB_IMG_1549193819407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie spostrzeżenie że popiół który osadza się na płytach szamotowych można bardzo łatwo przetrzeć rękawicą i nie potrzeba używać skrobaka z kompletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, matrix3078 napisał:

Niczym nie kleiłem po prostu sobie stoję jedna na drugiej.

Ok, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja jaką macie temperaturę spalin ? u mnie cały czas utrzymuje  145 stopni. Regulator ciągu nic nie zmienił, nawet jak na próbę zmniejszyłem nadmuch to temperatura spadła tylko do 140 stopni. W styczniu spaliłem około 550kg dobrego pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 70C do 105C zależnie od aktualnej mocy palnika, a jeśli mi wzrasta to czas na czyszczenie kotła u mnie minimum raz w tygodniu a najlepiej 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin około 135 na znamionowej, na 75% mocy około 125. W tej chwili spalam tygodniowo około 350kg, i w trzeci dzień po czyszczeniu kotła widzę spadek temperatury na samym kotle, około 1,5-2 stopni. W tych samych warunkach. Towarzyszy temu drobny wzrost temperatury spalin.

Czyszczę kocił raz w tygodniu i niestety nie mam czasu na częstsze czyszczenie, a widzę, żeby się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2019 o 12:00, matrix3078 napisał:

Zamieszczam zdjęcia płyt szamotowych w moim piecu, chciałem kupić płyty o gr. 1,5 cm (były tylko o gr. 2cm). właśnie dlatego takie cienkie żeby nie ograniczać przestrzeni w piecu. Głównym celem było polepszenie spalania (dopalania pelletu).

Wnioski jakie wysuwam po kilku dniach to:

mniej popiołu osadza się na wymienniku

piec po wygaszeniu trzyma dłużej niż bez płyt szamotowych

temperatura spalin się nie zwiększyła

Docelowo mam jeszcze dwie płyty które chcę umieścić na górnej ściance wymiennika.

IMG_20190203_112107914.thumb.jpg.ff5f4e9594082fc7680d10b7e7fdf8b8.jpg

IMG_20190203_112024964.thumb.jpg.5eb764c6a79aa4ada04a6671a6e5ceed.jpg

A teraz pytanie od wczoraj testuję nowy pellet 8 mm, pali się dobrze brak spieków czego nie mogę powiedzieć o tym którego używałem do tej pory. 

Tylko zauważyłem że popiół jest jakiś dziwny,  jest jakby czarno biały. Zastanawiam się czy powinienem zwiększyć nadmuch czy zmniejszyć?

Cena jest kusząca 600zł. za tone.

IMG_20190203_111933097.thumb.jpg.29fecd3ffb982aada7da148ab448a8fe.jpgIMG_20190203_112325064.thumb.jpg.51639caf51b33f5231e774d369b51a48.jpg

A czy ten stojak z ostatnia szamotką nie ma być w druga stronę czyli nogami do blachy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj porządnie wyczyściłem kocioł i temperatura spalin na 100% wydajności spadła do 120 stopni. Trzeba częściej czyścić;/ 

W palniku miałem masę pyłu jednak odkurzacz tego nie wyciąga bez rozkręcenia palnika. chyba też wrzucę te płyty szamotowe zawsze lepiej będzie czyścić kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tu nowym forumowiczem. Chciałem zapytać czy ktoś z Was posiada piec na pellet tekla draco bio 25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.