Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłacalność Kolektorów Słonecznych


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy na dzień dzisiejszy i nie chce nikogo oskarżać ale hewalex jeszcze 3 lata temu dostarczał kolektory dla buderus i były one oklejone jako buderus a mały druczek made in china .... te droższe podobno miejscowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak na tyle się spazyłem na tzw markowych tzn hewalexach właśnie ze teraz niestety ale tlko Wolf ,widziałem jak produkują montowałem już każdy i zmam cenne i jakość ,a co do buderusa tzn naklejki buderusa i zakup kolektorów od hewalex już jako Bosch technik i dla lepszej marki podklejone buderus to masakra jest dlatego ta firma jest na rynku przekreślona od dwóch lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-55278-0-59576700-1382618076_thumb.jpg wszystko poddajecie w wątpliwośc. płyty TECALOR TSK 27 BASIC,w sieci jest dużo różnych płyt a jak się im przyjrzeć to nie jest żadne magiczne cacko po prostu rurka miedziana fi7 rozłożona na piance i przykryta szybą cena zazwyczaj zależy od powierzchni i promocji marki. Nie mówię że macie robić tak jak ja , twierdzę że nie ma konieczności płacić 12 tys za zestaw z montażem. gotowe zestawy w sieci za 6 tys i taniej,a montaż ze szwagrem to zwykła zabawa.

I proszę nie pisać że wykonałem amatorszczyznę, instalacja nie odbiega standardem od zakładanych przez profesjonalistów.

Uważam że dopłaty są po to aby windować cenę produktu. U mnie zużycie opału spadło o 1 tonę rocznie stanowi to 20% całkowitego zużycia opału w ciągu roku. Jeżeli gospodarka odnotowała by spadek zużycia węgla na poziomie 10% w skali roku kolejną kopalnię trzeba by zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty piszesz o płaskich, rzeczywiście są nawet lokalni magicy, którzy takie wykonują na zamówienie za ułamek wartości firmowych, a niczym się nie różnią, tylko zapominasz o jednym drobnym szczególe. Obecny poziom dopłat doprowadził do absurdalnej sytuacji i koszt kompletnie wykonanej instalacji może zamknąć się w zaledwie 1-2 tys. złotych i przy takiej dopłacie lepiej wybrać sprawniejsze kolektory próżniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby instalacja solarna zamykała się kwotą 2000 zł to faktycznie gra jest warta świeczki. Przy dzisiejszych cenach to dalej drogi i nieopłacalny gadżet. Oczywiście jest pełno takich, co udowadniają, że solary mimo wszystko się opłacają. Mnie tak udowadniał jeden koleś który wybulił 15 000 zl na instalację do domku jednorodzinnego. Na pewno opłacają się nad morzem Śródziemnym gdzie nie ma mrozów a instalacje te są super proste. Tam faktycznie korzysta się z tego powszechnie i jest to dobrodziejstwo. U nas, przy dzisiejszych cenach to drogie hobby. Tak samo zresztą jak pompy ciepła.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mi namiary na firmę, która załatwi za mnie wszystkie potrzebne papiery i zainstaluje kompletny zestaw biorąc za to 1000 zł, to dziś sie tam zgłoszę.

Jestem skłonny zapłacić za to nawet 2000 zł ;)

Takie są obecnie warunki w Katowicach po uwzględnieniu dotacji z UM i NFOŚiG, a jakby jeszcze pokombinować, to .... przy takich warunkach instalacja jest bardzo opłacalna, ale nie wierzę, że takie dotacje tylko u nas. Ostatnio czytałem, że w Krakowie przy wymianie źródła ogrzewania płacili nawet 900zł za każdy kW mocy, nie wdawałem się w szczegóły, ale to jest dopiero cyrk . Proponuję się rozpytać, bo urzędnicy w Polsce szastają pieniędzmi na lewo i prawo nic tylko kieszenie nadstawiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu się zaczyna .... pisze i napisze jeszcze raz jak ktoś się kąpie w łyżce wody to nawet solar kompletny za 2000zł nie będzie opłacalny ,jeśli rodzina żyje wygodnie i jest sporo ludzi w domu to każdy system markowy się opłaci i tyle ,a po co rurowe w naszym klimacie to nie wiem a jak ktośsie nie zna w temacie pop ciepła to proszę nie zabierać głosu chyba że ten co napisał o opłacalności ma pompę i zle wykonaa instaalcję i mu się nie opłaca a odnośnie pomp ciepła Jaro proszę o dowody chętnie podyskutuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłacalność instalacji solar nie jest na pewno oczywista w każdym przypadku.

O ile może być opłacalna to i często nie jest opłacalna. To bardzo indywidualne podejście do tematu ze względu na wiele czynników.

Mimo dofinasowania do instalacji solar, to daleko do tezy że kolektory się opłacają w każdym przypadku

 

Cena (niska cena nie ma nic wspólnego z czasem zwrotu, układ solar kosztujący połowę ceny dobrego układu zazwyczaj nie zwróci się nigdy, ten wiele droższy da oszczędności ale na pewno nie po 5 latach. Opierając się na wyliczeniach a nie na hasłach marketingowych i naciąganych wyliczaniach które często są stosowane bez poparcia na danych)

  • Odkąd pojawiły się dotacje na instalacje solar i zwęszono możliwość niezłego zarobku, to w zastraszającym tempie pojawiły się firmy oferujące kolektory słoneczne i jak to się rozumie, sami specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Niestety w większości przypadków doświadczenia brak zupełnie a i znikanie firm jest dość zastanawiające. Przeglądając strony wielu firm spotkacie się ze stwierdzeniem iż „ wiodąca firma w technice solar od 10 lat”, firma z wieloletnim doświadczeniem w branży solar” i wymieniać można tak dalej. A jeśli ktoś jest dociekliwy to raptem okazuję się iż firma jest zarejestrowana od 2008 czy 2011 roku a wcześniej nie miała nic doświadczenia z techniką solar a zajmowała się czymś dalekim od ogólnie techniki związanej z ogrzewaniem.
  • Często te firmy będące na rynku od 2-4 lat udzielają gwarancji na kolektory sprowadzone z Chin czy kolektory OEM na okres 10-12 lat. Tylko jeśli firma zejdzie, to proszę o wyegzekwowanie gwarancji od firmy X zarejestrowanej w bloku z kapitałem 100.000 zł., zwrócicie się do chińskiego dostawcy który nie odpowiada prawnie za kolektory OEM robinie dla danej firmy?
  • Wielu użytkowników okazyjnie kupionych zestawów solar już jest z tym problemem., układ kupiono tanio, miał się zwrócić po około 5 latach, co nawet było realne przy przeanalizowaniu kosztów zakupu i teoretycznym uzysku, tylko iż jest to już złom który można wyrzucić bo jest brak dostawcy i opieki serwisowej a uzysk daleki był od teorii.
  • Patrząc na powstające instalacje solar obserwuje iż zwłaszcza w ostatnim okresie powstawały na budynkach gdzie „widać raczej brak zasobności portfela” i przeświadczenie że jak ktoś coś daje „ dofinasowanie” czyli pieniądze za darmo to tylko brać. To wynika niestety nie z racjonalnej analizy a z nawyków społeczeństwa. Jak ktoś coś daje to tylko brać.
  • Program dofinasowania który, w końcu zmieniono był błędny na czym bazowały firmy handlujące kiepskimi kolektorami byle zyskać na dofinasowaniu co trochę po zmianach się poprawiało i sądzę iż rynek trochę się po mału wyklaruje.

Zasadność ekonomiczna (dużo instalacji solar nie ma uzasadnienia ekonomicznego)

  • W związku z dofinasowaniem branie kredytu na kilka lat ze względu na dofinasowanie (tylko szacunek: kredyt na 5 lat dla kwoty 10000 zł instalacja), oprocentowanie kredytu 8% czyli koszt roczny kredytu przekracza oszczędność układu solar) Nie zwróci się nigdy.
  • Korzystając z dofinasowania przy braniu kredytu: korzysta się z niego mając 100% środków a kredyt bierzemy tylko po to aby dostać dofinansowanie. Na pewno nie kupujemy kolektorów biorąc kredyt na kilka lat, bo kredyt pochłonie całe oszczędności.
  • Wykorzystanie ciepłej wody i energii dostarczonej przez układ solar musi być na wysokim poziomie ( zdążają się klienci chcący układ solar do domu gdzie bywają w weekend czy sporadycznie ) inaczej nie ma to to sensu.

Temat jest dość złożony i nie zgodzę się ze stwierdzeniem " kolektory nie mają sensu", "czy są super" żadne stwierdzenie nie jest prawdziwe w większości przypadków.

Tylko indywidualne podejście do klienta da odpowiedź czy sensowne czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Co do stosowania w domach jednorodzinnych, to bez dotacji, to chybiony pomysł. Do wspomagania grzania gazowego CWU, tym bardziej chybiony (opłaty za gaz na przygotowanie cwu nie są duże)

Z dotacją gminną i przy założeniu, że ktoś nie ma gazu, to możnaby pomyśleć. Latem nie byłoby wówczas potrzeby grzać wody prądem (palenie w kotle latem, to nieporozumienie wg mnie)

Z tego co pamiętam w latach 2010-2014 (gmina Kobylnica), to komplet można było mieć za 5 tyś pln. Należy pamiętać, że pompa też nie pracuje za darmo, glikol, serwisy, nic nie ma za darmo i nic nie jest wieczne.

Wg mnie ostateczny bilans po 10 latach da wynik typu, że to po prostu modny bajer.

 

Znajomi mają i sobie chwalą - no bo co niby mieliby mówić, jak bez dotacji wybulili 12 tyś PLN. Mają ogrzewanie gazowe, więc mogliby grzać wodę gazem. Szybko licząc, kasy starczyłoby spokojnie na 10 lat ogrzewania wody gazem

.

Dodatkowy wniosek jest taki, że należy się zastanowić, czy warto wydać kilka-kilkanaście tyś. z góry na to, aby w sezonie wiosna-lato (jesień, zimę pomijam celowo) mieć wodę za darmo.

 

PS. Jak byłem w Turcji na wczasach, to każdy hotel ma dach pokryty solarami - i tam to ma jakiś sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

podzielę się "solarem" . Założyłem solar (próżniowy, zalewowy ) , wpierw miał podgrzewać wodę w basenie ALE okazało się że basen jest za duży i takich solarów by musiało być ze 5 to go odłączyłem od basenu i podłączyłem do bojlera cwu , system bardzo prosty , czujnik temperatury przy solarze, pompka wody , i wężownica w bojlerze (bojler 240L ), centralne ogólnie jest zalane glikolem -dla świętego spokoju.  SZOK -przyjeżdżam z pracy i WOOOODA CIEPŁAAAA WODA, ZA FRIIIIKO ,  jestem mega zadowolony z inwestycji rzędu 1300zł łącznie ( nie licząc własnej roboty) . Jak ktoś się namyśla to ja mówię zakładać , REWELACJA !!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie co niektórzy widzą opłacalność solarów, dobry zestaw 12 tysi. W załączniku macie moje koszta ogrzewania wody w zasobniku 300l dla 3 osób w tym maluszek.

Weźmy średnią 50zł i niech te solary działają codziennie z taką samą sprawnością co kocioł gazowy i nie liczmy już kosztów eksploatacji, to mamy 20 lat.

post-61551-0-88483800-1453981323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logan zapomniales o jednym... Nie kazdy ma dostep do gazu

Nie miał bym gazu to poszedł bym w pellet i tym paliwem bym grzał wodę, na szczęście mam gaz.

 

@EdisonIras

Coś to podał cenę za jakiś panel, a gdzie reszta i oczywiście jakość i sprawność, Polonezem też można jakoś jeździć a jednak dużo na drogach Mercedesów itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szari

Człowieku nie pisz co masz w gratisie, bo nie ma czegoś takiego, to jest tylko takie fajne określenie. Jak mam kocioł w domu, nie ważne na jakie paliwo to po co mi solary i bufory w gratisie :))) Podaj koszty inwestycji, eksploatacji, sprawność i żywotność i później dyskutuj.

 

Jeszcze inna ciekawsza sprawa, a nawet fakt, gdzie te solary na domach co grzeją wodę za darmo, u mnie w miejscowości prawie 800 numerów domów, domów z kolektorami 5. W Rzeszowie też nie widzę tych domów z solarami, dziwne przecież to za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wladzy(dofinansowanie) u mnie w okolicach Bialej Podlaskiej jest multum domow z solarami , a w Wisznicach i okolice to chyba brak tylko na domach nie zamieszkalych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Każdy z Was Panowie/Panie chce zabłysnąć, tak że ta dyskusja stała jałowa. Sami zwróćcie na to uwagę. Po co to?

 

Lepiej wykorzystać tą ekscytację na bardziej pozytywne aktywności.

 

Moje dość skromne, ale jednak jakieś doświadczenie pokazuje, że jeśli chcesz udowodnić sobie że kolektory się nie opłacają to sobie to udowodnisz sam, bez opinii innych.

Np. CWU z bojlerka za 20 zł/ mc lub koszt utrzymania kolektorów 800 zł / rok.... Kolektory się nie opłacają.

 

Z drugiej strony jeśli chcesz udowodnić, że kolektory to sensowna rzecz, też sobie to udowodnisz.....

Wymaga to szerszego spojrzenia na zagadnienie - jakie są Twoje upodobania, co do kąpieli/ ciepła w domu, w jakim domu mieszkasz etc.

Liczą się również upodobania każdego z nas jak i sama filozofia postępowania.... ( wiem jak to brzmi, ale np. dla mnie to ważne )

 

Jeśli nie potrzebujesz energii, ponieważ mieszkasz w energooszczędnym domu i prowadzisz bardzo oszczędny/wstrzemięźliwy tryb życia - nie potrzebujesz efektywnych źródeł energii (wystarczy prąd)

Jeśli jesteś po drugiej strony i Twój dom to potwór energetyczny, będziesz inwestował w najtańsze źródła energii (np.węgiel)....

Między tymi dwoma stanami jest wiele możliwości kombinacji i to waszą rolą jest zastanowić się jakie są Wasze potrzeby i wtedy można określić jaki system u Was się sprawdzi.

 

Może gaz, pompa ciepła, kominek, kocioł na paliwo stałe, kolektory słoneczne i inne. A może parę połączone w system????

 

Nie ma czegoś takiego jak dobre i tanie - a ta dyskusja kręci się wokół tego.

 

Sprzedaję zestawy które potrafią być trzykrotnie droższe od zestawu, który był tutaj nieco wcześniej wspomniany. Nie muszę się ukrywać z racji kosztów, bo klient być może przeczyta takie forum i będzie miał wątpliwości. Zestawy działają, klienci są zadowoleni z wydajności i ekonomi, a to najważniejsze...

 

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SolPol

W końcu konkretnie i w temacie.

"Nie ma czegoś takiego jak dobre i tanie - a ta dyskusja kręci się wokół tego."

 

Niestety niektórzy tego nie rozumieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<< ,,,Np. CWU z bojlerka za 20 zł/ mc lub koszt utrzymania kolektorów 800 zł / rok.... Kolektory się nie opłacają. '''

To żart oczywiście?

Kolega się myli u mnie tanie i dobre kolektory słoneczne własnej roboty sprawdzają się i zarobiły na siebie kilkadziesiąt razy

Teraz wiem jedno gdybym miał tą wiedzę co teraz to montował bym je ,wiem jedno że warto wydać każdy grosz Z drugiej strony biorąc np.;

Każdy z nas ma samochód . Niech sobie każdy policzy czy tak naprawdę się opłaca go mieć?

 

 

,,,Niestety niektórzy tego nie rozumieją.'''

post-39699-0-73581900-1454057473_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Koledzy, nie mam czasu wertować stron, bo potrzebuję pilnej odpowiedzi. Gdyby ktoś mi odpowiedział, to byłbym niezmiernie wdzięczny. Coś tam słyszałem o kolektorach. Ale mam pytanie.

Jak ktoś zakłada kolektory to tyle ile wytworzy i zużyje to jego, a czego nie zużyje to oddaje na linię, czy to sprzedaję? Jak to wygląda? Czy może tylko sprzedawać?

Sprzedawanie wygląda tak,że jeśli wyprodukujemy więcej niż zużyjemy to Enea,Tauron czy inny czort nam oddaje za nadwyżkę? Czy po prostu wychodzimy na zero?

Może dla was głupie pytania. Ja tymczasem wertuję forum w celu znalezienia informacji, a może między czasie ktoś odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.