Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłacalność Kolektorów Słonecznych


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...

Jesli moge oswiezyc.

Mam dwa hewalexy na jeden zasobnik 200(tylko) i swietnie sie sprawuje.

Oczywiscie zestaw pompowy z separatorem po wietrza, naczynie przeponowe itp.

wystarcza na 5cio osobowa rodzine . czasem w zimie tez dogrzewa zasobnik mimo ze kociol daje czadu.

Podziwiam tworczosc kolektywu.

Ten duzy panel samorobka z video jest ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

może nie tak do końca ,teraz ceny źródeł energii jak i ceny zestawów solarnych się ustabilizowały niestety opinie i czas zwrotu inwestycji psują markety i all...o tam pojawiają się cuda za smieszne pieniądze i jeszcze gorszej jakości i później tak jest jak jest,

markowy zestaw i dobrze wykonany i wysterowany dla domku jednorodzinnego przy 4 osobach koszt instalacji 10-12 tys i czas zwrotu około 7 lat przy paleniu gazem i około 5-6 lat przy energii elektrycznej i tak to wygląda w realu ,a ludziska kupują tanie marnej jakości i jeszcze gordzych uzyskach zetawy albo tez kupują rurowe (co w naszym klimacie jest pomyłką) i tak jest jak jest ,naszczescie ogniwa tanieją koszt produkcji spada i trzeba będzie za jakies 5 lat przestawić na ogniwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając zużycie cwu 10kWh na dobę, kasy wydanej na solary starczyło by na 12 lat grzania w jednej taryfie i ok 15 lat w drugiej. Nie licząc prądu zużytego przez pompę cyrkulacyjną. Chyba, ze zrobi się je we własnym zakresie za 1500 zł

Nawet pompa ciepła za 6000 w jednej taryfie zwracała by się 7,5 roku i ponad 11 lat w drugiej. Wytrzyma tyle?

Cyba, że się zrobi we własnym zakresie za 1500 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyyy policz jeszcze raz bo koszt grzania prądem wg twoich obliczeń to około 31 tys zł ????? może przedstawisz schemat twoich wyliuczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kWh x 200dni x 0,6zł = 1200zł / sezon 1 taryfa

10kWh x 200dni x 0.4zł = 800zł / sezon 2 taryfa

Przy solarach i jednej tar pomyliłem się o 2 lata

2000 kWh / kop 3 x 0,6 zl = 400zł/ sezon 1 taryfa

2000 kWh / 3 x 0,4 zł = 266zł / sezon 2 taryfa

6000zł pompa / 1200-400= 7,5 roku

6000zł / 800-266 = 11,2 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie rok ma około 365 dni a prad w taryfie pierwszej kosztuje brutto około 72gr ,

proszę o uzasadnienie tych obliczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze żeby wyliczyć opłacalność musimy wyliczyć ile zużyjemy energii z naszego źródła i później od tego obliczyć ile da nam solar i tą różnica stanowi kiedy wróci się nam inwestycja Wiec proszę o rzetelne wyliczenie na forum ile zapłacimy za prąd w taryfie podstawowej ile w systemie dwutaryfowym i dopiero możemy rozmawiać o solarach i opłacalności tak aby laik ktróry tu wejdzie miał rzetelną wiedzę bo Ja napisałem prawdę oparta praktyką a ty wypisujesz .... wiec proszę stań teraz na wysokości zadania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy w zależności od wielu czynników będzie miał inną cenę za kWh prądu. Co to znaczy więc " rzetelne wyliczenie"? Wg warunków twoich, moich, czy jakichś bliżej nie sprecyzowanych średnio przeciętnych?

Więc nie mogąc przedstawić ci " rzetelne wyliczenie" które by cię usytysfakcjonkwało, zdaje się nie mogę dalej z tobą rozmawiać ;)

a szkoda, bo fajnie było

i proszę mnie nie stawiać przed swoimi zadaniami, sam będę decydował gdzie i przed czym będę stawał.

Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widze ze cisza jakby ktoś umarł jak to mówiła moja nauczycielka wywołując uczniów do tablicy ...

to lecimy taryfa G11 cena brutto ze wszytkimi kosztami to przekładając na 1kW ok 72gr

365* 10kW mamy 3600kW za cenę 2600zł brutto

Taryfa G12w taryfa dzienna ok 78gr za 1kW ,taryfa tania ok 55gr za 1kW brutto

zakładając że grzejemy w taniej taryfie to koszt roczny ok 2000zł ale nie ma tak słodko część pradu do celów bytowych używamy w droższej taryfie a tu mamy roznicę pomiędzy taryfą G11 a G12 i lecimy 52 tygodnie po piec dni drogiego prądu gdzie zużyjemy około 4kW dziennie na inne cele w drogiej taryfie roznica pomiędzy taryfami około 6 gr i lecimy i mamy dodatkowo około 65zł czyli koszt roczny grzania wody dla 3 osób około 2600 w taryfie g11 i 2060zł w systemie dwutaryfowym i teraz zakładając system na 3 płyty komplet wyjdzie 10 tys zł z montażem co pokryje nam w 60% zapotrzebowanie roczne na cwu to czas realny zwrotu inwestycji to około 6-7 lat dla drugiej taryfy i 5 lat dla jednej taryfy g11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy w zależności od wielu czynników będzie miał inną cenę za kWh prądu. Co to znaczy więc " rzetelne wyliczenie"? Wg warunków twoich, moich, czy jakichś bliżej nie sprecyzowanych średnio przeciętnych?

Więc nie mogąc przedstawić ci " rzetelne wyliczenie" które by cię usytysfakcjonkwało, zdaje się nie mogę dalej z tobą rozmawiać ;)

a szkoda, bo fajnie było

i proszę mnie nie stawiać przed swoimi zadaniami, sam będę decydował gdzie i przed czym będę stawał.

Miłego dnia.

cena energii może być zroznicowana brutto max do 6gr w zaleznosci od regionu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie zapotrzebowanie latem czyli od maja do końca sierpnia pokryje jedna płyta spokojnie natomiast 3 płyty jak napisałem wcześniej z zasobnikiem to koszt około 10 tys brutto i to pokrywa średnio rocznie 7kW ale w twoim przypadku trzebaby dwie płyty czyli koszt około 8,5 tys co by odpowidało średniorocznie 5,5kW dziennie oczywiście to już uzyski brutto wszelkie koszty pomp zawarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena energii może być zroznicowana brutto max do 6gr w zaleznosci od regionu

 

 

Mam też inne rzeczy do roboty, a nie śledzenie forum i odpowiwdanie ci na czas ;)

Weź sobie swoją fakturę i oblicz cenę za kWh przy rocznym zużyciu 2000 kWh, a następnie przy zużyciu 5600 kWh.

Założenie z prospektów kolorowych 60% pokrycia nie przystaje do tak szczególowych wyliczeń które próbujesz przeprowadzać.

Jak zużywasz 10kWh, to tyle zużywasz i tyle uzyskasz ze swoich solarów. Jak przez tydzień będą gotowały glikol nic na tym nie skorzystasz, a nawet możesz stracić na wodzie jak będziesz nadmiar ciepła zrzucał z zasobnika do kanalizy. Z drugiej strony jak przez tydzień nie dadzą ci po 10kWh na dobę bo niż, to do interesu dołożysz, hrzejąc prądem, albo paląc w kotle.

Moje założenie, że pokryją one 2000 kWh w 100% już było nadmiernie optymistyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 2 płyty za 8,5k i prądem dogrzać 2,5 kWh dziennie?

średnio tak ,natomiast w okresie od maja do końca sierpnia bez podgrzewania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też inne rzeczy do roboty, a nie śledzenie forum i odpowiwdanie ci na czas ;)

Weź sobie swoją fakturę i oblicz cenę za kWh przy rocznym zużyciu 2000 kWh, a następnie przy zużyciu 5600 kWh.

Założenie z prospektów kolorowych 60% pokrycia nie przystaje do tak szczególowych wyliczeń które próbujesz przeprowadzać.

Jak zużywasz 10kWh, to tyle zużywasz i tyle uzyskasz ze swoich solarów. Jak przez tydzień będą gotowały glikol nic na tym nie skorzystasz, a nawet możesz stracić na wodzie jak będziesz nadmiar ciepła zrzucał z zasobnika do kanalizy. Z drugiej strony jak przez tydzień nie dadzą ci po 10kWh na dobę bo niż, to do interesu dołożysz, hrzejąc prądem, albo paląc w kotle.

Moje założenie, że pokryją one 2000 kWh w 100% już było nadmiernie optymistyczne

solary nie będą się gotowały chyba ze braknie pradu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie mówiąc względem prądu to jestem się wstanie podpisać pod wyliczeniami recami i nogami natomiast jeśli chodzi o gaz i technikę kondensacyjną która sprawia że gaz spalamy niemal na 100% to faktycznie czasz zwrotu inwestycji na poziomie 15 lat jest scisle nieopłacalne i już nigdy nie będzie opłacalne bo żywotność materiałów jest sztucznie skracana ,a jeśli chodzi o firmy z dużą iloscia osób to mam obiekt gdzie zainstalowałem 18 płyt i czas zwrotu instalacji wyniósł 2 lata ale gość grzeje olejem opałowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.