Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydajność kolektorów słonecznych


ŁukaszeK

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy właściciel solarów 😉 . Z grubsza od końca października do początków marca nie ma co liczyć na ciepłą wodę wartą wzmianki. Może pojedyńcze dni. W przybliżeniu masz ok 7 miesięcy ciepłą/gorącą wodę, z wyjątkiem dni deszczowych/niesłonecznych. Przy zbiorniku 300 L  gdy 2 dni brak słońca = brak cwu z solarów na 3ci dzień. Mając baniak 300 L i 6 m2 kolektorów (3 szt) w miesiącach marzec,kwiecień,październik przewymiarowana powierzchnia kolektorów pomaga "zebrać" więcej ciepła i jest to korzystne, w razie dużych upałów zasłaniam 1/3 ich  powierzchni.

PS może właściciele solarów na dachu maja inne uzyski w zimie,ale ja mam je przy gruncie i w słoneczne zimowe dni rzadko przekracza 35*C w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Panstan napisał:

Każdy właściciel solarów 😉 . Z grubsza od końca października do początków marca nie ma co liczyć na ciepłą wodę wartą wzmianki. Może pojedyńcze dni. W przybliżeniu masz ok 7 miesięcy ciepłą/gorącą wodę, z wyjątkiem dni deszczowych/niesłonecznych. Przy zbiorniku 300 L  gdy 2 dni brak słońca = brak cwu z solarów na 3ci dzień. Mając baniak 300 L i 6 m2 kolektorów (3 szt) w miesiącach marzec,kwiecień,październik przewymiarowana powierzchnia kolektorów pomaga "zebrać" więcej ciepła i jest to korzystne, w razie dużych upałów zasłaniam 1/3 ich  powierzchni.

PS może właściciele solarów na dachu maja inne uzyski w zimie,ale ja mam je przy gruncie i w słoneczne zimowe dni rzadko przekracza 35*C w bojlerze.

Dzięki za konkretną odpowiedz

a możesz powiedzieć pod jakim kątem masz ustawione te panele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na standardowym stelażu pod kątem 45*.

Podobno najkorzystniejszy kąt na jesien-zima-wiosna to 60*,ale u mnie to niemożliwe.

https://receptynadom.pl/katem-ustawic-kolektory-sloneczne-zeby-byly-najbardziej-efektywne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem przy kolektorach słonecznych wydajność jest różna też zależnie od miejsca w Polsce. Poszczególne województwa mają większą ilość słonecznych dni w ciągu (tu radzę sprawdzić jak to wygląda w przypadku Twojego województwa czy nawet miejscowości, co może być opisane w dokumencie dotyczącym analizy środowiska gminy). Wbrew pozorom na przestrzeni roku wydajność kolektorów słonecznych jest dobra (choć potrzeba dłuższego czasu żeby się zwróciły). Oczywiście w trakcie jesieni czy wiosny wydajność jest mniejsza i nie ma zbyt dużo ciepłej wody. Wiele też zależy od typu użytych kolektorów, w sumie jeśli interesuje Cię ten temat to sprawdź stronę https://kb.pl/porady/wybieramy-kolektory-sloneczne-rodzaje-ceny-opinie-wydajnosc-porady/, Poza tym grunt to zadbać o brak zacienienia kolektorów słonecznych, zależnie od pory roku słońce świeci pod innym kątem, więc najlepiej jest usunąć większość pobliskich gałęzi (szczególnie, że liście lubią zbierać się na kolektorach). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dwa kolektory na dachu, kąt 45*, bojler 300l. Gdy nie było mnie kilka dni w domu to cały bojler miał 80*. Gdy jestem w domu to przy obecnej pogodzie w nocy spada najniżej do 60*. Realne grzanie od kwietnia do września. W zimie tylko gdy świeci słońce to dół bojlera ogrzewa się z 10* do 30*. Po pełnym "naładowaniu" bojlera, po dwóch pochmurnych dniach trzeba załączyć grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam fakt że dół boilera jest podgrzewany o kilka-kilkanaście stopni to już nasza oszczędność by chociażby grzałką dobić do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest! W zimie wodę z bojlera solarnego puszczam na drugi bojler 140 L podpięty do kotła DS (Grawitacja). Zawsze te parę stopni więcej niz woda z wodociągu.

2 godziny temu, Wello napisał:

Realne grzanie od kwietnia do września.

Nie jest chyba tak źle? coś tam wcześniej i później uszarpie przecież? U mnie jest 1 kolektor więcej,ale taką gmina miała umowę.Dla mnie to lepiej,bo wodę miałem w tym roku już w II poł lutego (dość często starczało) i cały marzec praktycznie (wiadomo,pogoda była super). Generalnie od połowy marca do końca października jest dobrze :). W listopadzie może 5 razy ogrzeje do 40-50*C.

Problem zaczyna się w czerwcu 😄 przy upałach, 3 kolektory zbierają za dużo energii i np woda w baniaku dochodzi do 90*C a wtedy schładzanie poprzez uruchomienie pompki już nie działa,nie ma gdzie rozładować. Taka sytuacja zdarzała się np ok 13.00, na kolektorach 160*C a schładzanie powyżej 110* nie ruszy. Prostym rozwiązaniem okazuje się zasłona na 1/3 kolektorów, woda dobija sobie do 75*C przy pracującej cały dzień  pompce. Z tym,że kolektory są przy gruncie,dostęp dobry. W zimie zasłania je dodatkowo kilka drzewek,słonce nisko,a tu przeszkoda. Nie mam jednak serca aby je ściąć, zresztą dużo bym na tym nie zyskał.

Otwartym jest pytanie,czy dołożyć dodatkowy kolektor, wg mnie warto - na czas wiosna,jesień, ale nie na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę dodatkowy kolektor pomoże, zastanów się tylko co zrobisz z nadmiarem energii cieplnej w okresie maj-lipiec.
Widziałem już ciekawe konstrukcje z roletami nad solarami. Jak uzyskało żądaną to zasłaniało. Innym rozwiązaniem jest ładowanie bufora nadmiarem ciepła lub też na staty w postaci zainstalowanego grzejnika z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To ja napiszę jak jest u mnie bo listopad się zaczął a mam dwa panele Webera na 300l boiler. 2 osoby w domu. Zamontowane w kwietniu na gruncie pod kątem 60*. Bałem się ze będzie przegrzewać bo mały odbiór wody. Ale chyba tylko raz osiągnęło 70C. 

Cały październik panele grzały do 45/50C. Na panelu temp max jaką zauważyłem to 61C. Może dlatego tak dogrzewaly co dzień bo właśnie niskie zużycie. 

Wydaje mi się że gdyby były ustawione na 45* wtedy latem bym miał lepsze uzyski ale teraz już nie. 

Chciałem zrobic regulacje kąta ale na szybkości zrobiłem tylko tak. 

Ciekaw jestem jak jest u innych z kątem 45.

Fakt jest taki, że jeśli w zimie podgrzeje choć o 10C to już o tyle piec zaoszczędzi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.