Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłacalność Kolektorów Słonecznych


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

I to cała odpowiedź?

Co z cena kWh?

Co z niżem przez tydzień?

Co będzie się gotowało, gdy nie będzie regularnie odbioru ciepła, np tygodniowy urlop z wyżem?

to będą się ładowały w dzień i rozłowywały w nocy ponadto płytą będzie się załączała dopiero jak będzie miała 130st a przy takiej temperaturze ma około 30% sprawności a reszta to już automatyka systemowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnio tak ,natomiast w okresie od maja do końca sierpnia bez podgrzewania

Żeby być rzetelnym to nie da się wprost obliczyć czasu zwrotu, gdyż ciągle dogrzewamy prądem, czyli nie mamy stałej kwoty do obliczenia zwrotu.

Ale da się oszacować.

 

Na przykład odpowiedzieć na pytanie czy po 15 latach solary się już zwrócą:

 

Koszt 1 kWh na mojej fakturze (opłata przesyłowa+cena prądu, taryfa 2) wynosi 0,17 zł brutto.

Dlaczego bez opłat stałych? - i tak je muszę zapłacić czy grzeję prądem czy solarami.

 

Czyli gdy używam solarów, to w ciągu 15 lat zapłacę:

8500. +15x365x2,5x0,17 = 8500 + 2326 = 10 826 zł

 

Gdy używam prądu zapłacę za 15 lat:

 

15x365x8x0,17 = 7 446 zł

 

No to widać, że po 15 latach jeszcze się nie zwrócą.

 

Sprawdźmy po 20 latach:

Solary - 8500+3102= 11 602 zł

Prąd - 9 928 zł

 

Dalej się nie zwróciły.

 

Nie chce mi się liczyć, ale chyba na 25 latach się nie skończy...

 

Tak, że Vlad to jeszcze za mało policzył, a już mu miałem dać plusa :lol:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cena kWh i niż ;)

albo dajmy, już temu spokój

jak by to było opłacalne dla przeciętnej rodziny, to przeciętny dach miałby na sobie solary.

Tak widziałem tylko w Łochowie, ale tam ponoć były bardzo korzystne dopłaty z gminy. U nas z dopłatami i tak wychodziło ok 10000 tys i tylko na kredyt. Nie znam żadnego kto by skorzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby być rzetelnym to nie da się wprost obliczyć czasu zwrotu, gdyż ciągle dogrzewamy prądem, czyli nie mamy stałej kwoty do obliczenia zwrotu.

Ale da się oszacować.

 

Na przykład odpowiedzieć na pytanie czy po 15 latach solary się już zwrócą:

 

Koszt 1 kWh na mojej fakturze (opłata przesyłowa+cena prądu, taryfa 2) wynosi 0,17 zł brutto.

Dlaczego bez opłat stałych? - i tak je muszę zapłacić czy grzeję prądem czy solarami.

 

Czyli gdy używam solarów, to w ciągu 15 lat zapłacę:

8500. +15x365x2,5x0,17 = 8500 + 2326 = 10 826 zł

 

Gdy używam prądu zapłacę za 15 lat:

 

15x365x8x0,17 = 7 446 zł

 

No to widać, że po 15 latach jeszcze się nie zwrócą.

 

Sprawdźmy po 20 latach:

Solary - 8500+3102= 11 602 zł

Prąd - 9 928 zł

 

Dalej się nie zwróciły.

 

Nie chce mi się liczyć, ale chyba na 25 latach się nie skończy...

 

Tak, że Vlad to jeszcze za mało policzył, a już mu miałem dać plusa :lol:

 

Pozdrawiam.

zle liczysz bo wieszkosc opłąt masz od kW a nie jako stałe ,stałe masz jedynie opłąty za licznik około 3zł za G11 i około 25zł za G12w reszta zależy od ilości kW wiec podziel cały rachunek na kW i wyjdzie cena brutto za kW i dopiero możemy rozmwiać bo tak to twozysz niepotrzebną ideologię która do niczego nie prowadzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cena kWh i niż ;)

albo dajmy, już temu spokój

jak by to było opłacalne dla przeciętnej rodziny, to przeciętny dach miałby na sobie solary.

Tak widziałem tylko w Łochowie, ale tam ponoć były bardzo korzystne dopłaty z gminy. U nas z dopłatami i tak wychodziło ok 10000 tys i tylko na kredyt. Nie znam żadnego kto by skorzystał.

masz niewielką różnice za kW rzedu 3 gr a jak będzie niż to będzie grzać pradem ale to jest takie samo prawdopodobieństwo ze w styczniu będzie wyż i w tym roku solary tak zapi.... w styczniu że aż miło patrzeć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zle liczysz bo wieszkosc opłąt masz od kW a nie jako stałe ,stałe masz jedynie opłąty za licznik około 3zł za G11 i około 25zł za G12w reszta zależy od ilości kW wiec podziel cały rachunek na kW i wyjdzie cena brutto za kW i dopiero możemy rozmwiać bo tak to twozysz niepotrzebną ideologię która do niczego nie prowadzi

Ja liczę dobrze, nie wiem o czym tu piszesz.

Wliczanie opłat stałych (które i tak trzeba płacić nawet jak się używa tylko 1 żarówkę) to niepotrzebne mieszanie w temacie, mam nadzieję, że nie po to, żeby klienci mniej mogli zrozumieć i sami sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz niewielką różnice za kW rzedu 3 gr a jak będzie niż to będzie grzać pradem ale to jest takie samo prawdopodobieństwo ze w styczniu będzie wyż i w tym roku solary tak zapi.... w styczniu że aż miło patrzeć

To kolego, żeby być rzetelnym, to pisz, że "u mnie", bo u mnie przez całą zimę było 6 dni słonecznych (a u Cibie się solary gotowały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę dobrze, nie wiem o czym tu piszesz.

Wliczanie opłat stałych (które i tak trzeba płacić nawet jak się używa tylko 1 żarówkę) to niepotrzebne mieszanie w temacie, mam nadzieję, że nie po to, żeby klienci mniej mogli zrozumieć i sami sprawdzić.

skład rachunku to : cena energii g11 : cena energii 33gr netto ,opłata sieciowa ,23 gr ,opłata jakosciowa 0,007zł ,rata kredytu na inwestycje 3,9zł za miesiąc ,abonament ,2,4zł na miesiąc ,opłata za siec 5,2zł za miesiąc do tego wszystkiego VAT i dokładnie 1kWh = 70groszy wiec co mydlisz ludziom oczyczy ,jak weźmiesz 5000kWh to wyjdzie może 68gr i tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolego, żeby być rzetelnym, to pisz, że "u mnie", bo u mnie przez całą zimę było 6 dni słonecznych (a u Cibie się solary gotowały).

nie gotowały tylko osiągały płyty 60st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skład rachunku to : cena energii g11 : cena energii 33gr netto ,opłata sieciowa ,23 gr ,opłata jakosciowa 0,007zł ,rata kredytu na inwestycje 3,9zł za miesiąc ,abonament ,2,4zł na miesiąc ,opłata za siec 5,2zł za miesiąc do tego wszystkiego VAT i dokładnie 1kWh = 70groszy wiec co mydlisz ludziom oczyczy ,jak weźmiesz 5000kWh to wyjdzie może 68gr i tyle

Mydleniem oczu można nazwać wliczanie opłat stałych do porównywania ile kosztuje ogrzewanie wody prądem i solarem.

Jak grzeję solarem, to są opłaty stałe za prąd, jak zacznę grzać prądem to opłaty stałe zwiększą się o ile?

O 0, słownie zero.

 

Dlatego do prównań nie należy tego uwzględniać, by nie mącić.

 

A z opłat zmiennych mam na rachunku:

opłaty przesyłowe - 0,03 zł/kWh + opłata za prąd 0,11 zł. Netto, do tego vat i jest 0,17 zł brutto.

Taryfa G12e, 13 tańszych godzin na dobę, wszystkie soboty i niedziele oraz święta.

 

Nikt Ci nie broni mieć G11, ale inną taryfę i sprzedawcę może sobie dobrać każdy (a o tym coś mało w marketingu solarowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj składowe twojego rachunku dokładnie tak jak ja i zobacz co jest stałe bo te 3 ostatnie pozycje musisz mieć bo to każdy ma wiec karty na stół a i nie wmawiaj miz że kupujesz energie taniej niż jest koszt jej wytworzenia bo to bzdura na kiju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci podaję dane z oferty, bo jakbym podał swoje, to byś ugryzł stół ;)

Podaję dane, jakie 1/4 Polski może sobie załatwić bez problemu, są dokumenty w internecie, każdy może poczytać, sprawdzić kruczki itp.

Jak wiadomo dystrybutorem w Małopolsce jest Tauron i to dobre miejsce do rozpoczęcia liczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tauron to jeden z najdroższych operatorów na rynku podaj cenę ostatniego rachunku oraz ile zużyłeś kWh w jednej i drugiej taryfie i nic się nie ugryzę bo w tym siedzę tym częściowo jak i cześć rodziny pracuje wiec mnie nie zaskoczysz niczym od strony energetyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kolego rata kredytu np. za budowę bloku w Belchatowie ,bloku w Adamowie czyli każdy dokłada się na kredyt na inwestycję jakie energetyka robi ,wcześniej tez była taka opłata ale dużo mniejsza za budowę sieci za czasów Gierka jak zaczną budowę bloku atomowego to każdy się dołoży około 10zł miesięcznie na ratę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi no ok ta opłata to się nazywa opłata zmienna znaczy ze może się w każdej chwili zmienić jeśli np. kurs euro się zawali ale nieważne wcześniej przedstawiłem faktyczne koszty pradu i uzysku z solarów i możemy wysnuć wniosek iż względem energii elektrycznej się to opłaca natomiast względem innego źródła ciepła już nie i to się już nie zmieni ze solary przechodzą do muzeum techniki myślę ze teraz będzie szał za chwile na ogniwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tauron to jeden z najdroższych operatorów na rynku podaj cenę ostatniego rachunku oraz ile zużyłeś kWh w jednej i drugiej taryfie i nic się nie ugryzę bo w tym siedzę tym częściowo jak i cześć rodziny pracuje wiec mnie nie zaskoczysz niczym od strony energetyki

To jak w tym siedzisz, to tym bardziej zrozumiesz ofertę - taryfa G12e do dystrybucji.

Co w tym jest drogiego?

Sprzedawcę, czyli cenę prądu można sobie dowolnego w Polsce znaleźć i podpisać umowę, a ceny startują od 11gr netto za kWh a może nawet mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój z moim rachunkiem, tu chodzi o to, żeby informacja była uniwersalna, więc podaję jakie taryfy należy użyć, żeby zwrot z kolektorów wynosił ponad 25 lat.

Jak ktoś nie wierzy to poczytać, policzyć i wyjdzie co napisałem.

Nie mówię, że w całej Polsce jest tak samo, ale parę milionów osób to dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chodzi o to żeby była rzetelna informacja dla układu dwutaryfowego bo unikasz tematu jak ognia masz własną ideologię i tak w niej trwasz ,podaj i zobaczymy

 

sprawdziłem i lecimy energia wraz z przesyłem w drugiej taryfie 42gr brutto z 1 kWh w pierszej taryfie 78gr do tego opłat stałych na poziomie 12zł czyli podobnie do mnie wiec się obron gdzie ty masz pad poniżej kosztów produkcji czyli za 17gr brutto tyle wynosił koszt produkcji energii w 2005 roku a mamy 2013...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wszystko napisałem a Ty dalej po swojemu liczysz.

Prąd kup sobie gdzie indziej a od Tauronu weź jedynie dystrybucję G12e.

Chociaż w tym nie siedzę, to wiem, że tak można... ;)

 

Słabo coś sprawdzałeś, bo wyraźnie stoi tam, że w drugiej taryfie (w Tauronie) energia+przesył to 28gr brutto a nie 42gr brutto:

link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28gr to koszt produkcji energii elektrycznej wiec podaj ten twój rachunek bo przynajmniej to ze jesteś na pierwszym miejscu na forum pod względem ilości postów to zobowiązuje do pisania prawdy i nie mydl ludziom oczu wiec czekamy na twój rachunek ile i za co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.