Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no no, pozazdrościć... mi przy tych mrozach -10 to po 40kg zjada.... 

Marwol, a grzejniki cały czas są ciepłe u Ciebie, czy może wyłączasz pomkę od C.O. i dogrzewa się dom od czasu do czasu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....aaa to dosyć ciekawa koncepcja.... ja u siebie mam 44* dla +10 oraz 55* dla -20, to jest dobre dla szybkiego nagrzania domu, ale może dla utrzymania stałej temperatury w domu wystarczy jakbym jednak bardziej obniżył temperaturę na zaworze...

ptaku - też masz takie niskie temperatury na zaworze na grzejnikach ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosuje u siebie obniżenie pokojówki na zaworze o 10*, czyli na grzejniki wyjdzie mi aktualnie... 37* i zobaczę jak będzie mi palił ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dany moment pompa chodzi caly czas przy blokacie pompy przy mrozach wrazenie bylo ze jest zimno .

regulator pilnuje krzywa grzewcza zmniejsza lub zwieksza temp na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol takie niskie temperatury na grzejniki wsytarczą do ogrzania domu ??? a jak masz ustawiony regulator ze chodzi CI piec 24/dobę???

i sterowanie piecem czy pompa C.O

Tak , 35stopni na grzejniki wystarczy ,aby przy -5stopni w pokoju było 22. Trzeba się tylko przyzwyczaić,że grzejniki są "letnie". Nowy dom: styropian grafitowy na ścianach, wełna na stropie, okna 3szyby.

 

Sterowanie obiegiem - tryb ręczny, regulatory pokojowe robią za termometry :)

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrącę. Mam inny kocioł - Tekla. Ale również mam ustawioną tak niską temperaturę na grzejniki. Nie wiem, jak w SAS, ale my mamy coś takiego jak "krzywa grzewcza", gdzie są trzy punkty. Ustawiamy ile ma iść stopni na grzejniki przy -20 stopni na zewnątrz, ile ma iść na grzejniki przy 0 stopni na zewnątrz i ile ma iść na grzejniki przy +10 stopni na zewnątrz. I ja to mam ustawione odpowiednio: 41-36-31. Do tego dochodzi współczynnik korekcji, który dodaje do tej zadanej na grzejniki ileś stopni w zależności ile brakuje stopni w domu do zadanej temperatury pokojowej (tutaj jest więc potrzebny czujnik temperatury pokojowej, czy jak to piszecie: regulator pokojowy). Czyli np. na zewnątrz jest 0 stopni, więc wylicza na grzejniki 36, ale jako że mam w domu zadaną 23,5 stopnia, a obecnie jest 23,3, więc brakuje 0,2 stopnia, to na grzejniki daje o 2 stopnie więcej i wychodzi mu 38 stopni. W każdym razie w ciągu dnia przy temperaturach lekko minusowych na zewnątrz na grzejniki nie idzie mi raczej więcej niż 40 stopni. Jedynie rano, gdy dogrzewa wychłodzony po nocy dom. Aby to jednak dobrze funkcjonowało, to muszę mieć cały czas włączoną pompę C.O. Grzejniki przez to są prawie cały czas letnie, nigdy gorące. Przy takiej pracy potrafię spokojnie utrzymywać w domu bardzo wysoką temperaturę 23,5 stopnia (rodzina jest bardzo zmarzła). Taka temperatura w domu ma oczywiście efekt uboczny w postaci dużego spalania. Przy moim starym domu z lat 60. o powierzchni 360m2 (połowa ogrzewane, połowa nie) w styczniu spalał mi od 32 do 54 kg dziennie, co dało średnią 44 kg dziennie.

 

Mnie tak jednak tylko zawsze zastanawiało jedno. Na piecu w tym czasie utrzymuję temperaturę 60-70 stopni. Skoro na grzejniki idzie max 40 stopni, to gdzie jest te pozostałe 20-30 stopni? :) ;)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol, masz u mnie "+" za podsunięcie pomysłu. Cały dzień chodzi kocioł, na zaworze jest 37*, grzejniki letnie, temperatura w domu stała 23,5st (ja i żona lubimy ciepełko :P ) i spalił mi dziś 23kg! i to z grzaniem cwu na 56*! wiem że też dziś jest cieplej - 0st, ale w pracy ciągłej do tej pory było mi to nie do uzyskania! najwyraźniej mam za duże temperatury na zaworze poustawiane :)

Ozi - ciekawe jest to co piszesz. U siebie też mam podobne opcje i spróbuje tego :) tylko najpierw muszę wszystkie zadane temperatury z pogodówki pozmniejszać o 10st ;)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam na imię Wojtek,mieszkam pod Elblągiem. Użytkuję SASA Bio SLim 29Kw ze sterownikiem MultiFun Recalart. Niestety pomoc techniczna SASa jest żadna a i hydraulicy, którzy montowali piec i robili rozruch nie potrafią sobie z nim poradzić. Piec palił na okrągło jak oszalały...

Dopiero czytając to forum doszedłem do momentu, w którym piec mając zadaną temp.60st grzeje do 68, przechodzi w podtrzymanie i załącza się przy 59. Grzeje 15min a podtrzymanie 30min. Przy domu nowym dwulokalowym(pokoleniowy), docieplonym,240m spalanie dobowe sięga 40kg peletu. Chciałbym zejść znacznie poniżej tym bardziej, że koniec lutego zapowiada się cieplejszy.

Panowie, którymi parametrami mam regulować? Nie znam się na tym bardzo. Widzę, że wszystko ma tu wielkie znaczenie.

Obecnie jadę na następujących ustawieniach:

Serwis:

-minimalna 50st

-maksymalna 85

-krytyczna 90

-ochrona powrotu 40

- dodatkowa 10

-wydajność podajnika 0,33kg

Zaawansowane:

Moc maksymalna 

-czas podawania 4s

-czas postoju 7

-postój rusztu 3m

- czyszczenie rusztu 1

- wentylator 50%

 

Temperatura z Multifuna grzejniki 41,woda 46,podłoga 33

Więcej grzechów nie pamiętam. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam jakoś podobnie, tylko zastanawia mnie taka sytuacja

 obserwowałem piec przez kilkanaście minut jak chodził w podtrzymaniu i było wszystko ok a w nocy okazało sie że wygasł. jakby którys z kolegów był tak uprzejmy i podał mi wszystkie swoje ustawienia, te dotyczące załączenia dmuchawy czy tam opóźnienia (nie pamiętam dokładnie jak to się nazywa teraz) to bym był wdzięczny. pozdrawiam.

Ja mialem sytuacje taką ze do 2 godzin w podtrzymaniu było ok póżniej zdarzało mu się zgasnąć. Zwiększyłem podawanie z 8s na 9s i jest bezproblemowo opóżnienie nadmuch 11 s przerwa podawania 6min  nadmuch 32 % opóznienie załączenie podajnika 10s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie:

Mam zawór 4D ...

zasilanie dochodzi z prawej strony.

w górę zaworu mam odejście na grzejniki i pompę C.O

z lewej strony powrót z grzejników

w dół powrót na piec.

 

i mam taki problem ustawiam go ręcznie na 3-ci poziom na grzejniki wychodzi 37/38 stopni.

A króciec powrotu z zaworu jest letni nie puszcza reszty parametru na powrót ???/

Jakieś pomysły???

 

 

fotki

post-71519-0-79466700-1487228073_thumb.jpg

post-71519-0-64433400-1487228088_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak przechodzi Wam w podtrzymanie to nie macie dużo sadzy? U mnie przez to ze pracuje w trybie palenie podtrzymanie mam bardzo dużo sadzy w piecu, kominie i całe zakończenie komina za zewnatrz. Zastanawiam się czy nie przejść w tryb palenie wygaszanie ale nie wiem czy tryb przerwy ok 1h jest nie za krótki?

 

E.

Ponawiam pytanie kolegi o sadzę w komorze spalania. Mam podobny problem i jestem prawie pewien, że ta sadza pochodzi z tlącego się pelletu w podtrzymaniu. Czy ktoś z was mając ustawione palenie-podtrzymanie nie ma warstwy sadzy na ściankach kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nic z temperatury 60-68 stopni.co mam na piecu nie trafia na powrót...

temp. powrotu 30-35 st.

chyba ze CWU sie załączy to wtedy 45st.

Jak masz instalację z zaworem 4D i zimnym powrocie to poczytaj sobie ten wątek o pompie na powrocie z 4d-> https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21618-schemat-do-oceny/page-6?do=findComment&comment=287756

 

Ja zrobiłem taką pompę, kierując się podpowiedziami Sambora bo na powrocie miałem temperatury 20 - 30*C i teraz kocioł pracuje mi tak (na sterowniku mam ustawioną temp. powrotu na 55*C):

post-70817-0-72670500-1487248390_thumb.jpg

 

ale cały czas chodzi mi po głowie przeróbka mojej instalacji w kierunku dwóch zaworów 3d i pompy kotłowej, myślałem że mi przejdzie, ale nie ... :)

Edytowane przez rymol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.