Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam jeszcze foto z rewizji czopucha. Kocioł wyczyszczony, popielnik też. Nie wiem co mogło być przyczyną wczorajszego dymienia. 

@sambor rozwiń swój post. 

IMG_20210108_183739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Scigacz21 napisał:

 u mnie teraz przy podawaniu 6.0  nadmuch  25 mam kolo 140 st i sonda miedzy 9-11% tlenu pokazuje  a Ty jakie masz te nastawy ?

 

U mnie wiatr jest w obr/min, a wygląda to tak:

Przy 100% mocy podawanie 5,7 s. a nadmuch 2400 obr/min. Instalator ustawił nadmuch 2650 a ja to zmniejszyłem, bo wiadomo że oni ustawiają to z zapasem. Wydaje mi się, że te 2400 jest ok., chociaż ustawiłem to trochę na wyczucie.  Płomień jest dość stabilny, utrzymuje się przez większość czasu na poziomie 100%. I teraz ciekawostka, po przeważeniu dawki z podajnika wyszło mi, że ma wydajność ok 7 kg/h, a w sterownik było wpisane dużo więcej, chyba 8,5 czy jakoś tak. Po zapisaniu rzeczywistej dawki do sterownika wyszło, że max moc  przy w/w podawaniu wynosi 10 kW! Przypadek? Nie sądzę. Kaloryczność pelletu wpisałem 5 kWh/kg. Tego podawania dla 100% chyba nigdy nie zwiększałem. Z resztą te 10 kW i tak jest na wyrost dla mojego domu. Ten kocioł nigdy nie pracował nawet (średnio) na poziomie 50% mocy. Podawanie dla mocy 30 i 50 wpisałem odpowiednio proporcjonalnie do wartości 100%, a nadmuchy pozmniejszałem.

Edytowane przez Pablo555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wiatr jest w obr/min, a wygląda to tak:
Przy 100% mocy podawanie 5,7 s. a nadmuch 2400 obr/min. Instalator ustawił nadmuch 2650 a ja to zmniejszyłem, bo wiadomo że oni ustawiają to z zapasem. Wydaje mi się, że te 2400 jest ok., chociaż ustawiłem to trochę na wyczucie.  Płomień jest dość stabilny, utrzymuje się przez większość czasu na poziomie 100%. I teraz ciekawostka, po przeważeniu dawki z podajnika wyszło mi, że ma wydajność ok 7 kg/h, a w sterownik było wpisane dużo więcej, chyba 8,5 czy jakoś tak. Po zapisaniu rzeczywistej dawki do sterownika wyszło, że max moc  przy w/w podawaniu wynosi 10 kW! Przypadek? Nie sądzę. Kaloryczność pelletu wpisałem 5 kWh/kg. Tego podawania dla 100% chyba nigdy nie zwiększałem. Z resztą te 10 kW i tak jest na wyrost dla mojego domu. Ten kocioł nigdy nie pracował nawet (średnio) na poziomie 50% mocy. Podawanie dla mocy 30 i 50 wpisałem odpowiednio proporcjonalnie do wartości 100%, a nadmuchy pozmniejszałem.

To pewnie jak wpiszesz podawanie 8.8 pokaze Ci moc 12+ ;) u mnie podali wzor do wyliczenia bo ja mam starszy sterownik Estyma ;) ale ja podawanie ustawialem metoda prob i bledow ;) narazie jest ok ;) u mnie przy nadmuchu 25 tez jest kolo 2400 obr tylko sonda moduluje troche obrotami nie sa stałe choc sterownik sondy chyba nie dokonca plynnie moduluje nadmuchem moze przez to ze kupilem uzywke niby z reklamacji ale jakos dziala mi wystarczy ze pokazuje tlen to jakos moge dobrac parametry podawania i nadmuchu ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturwin87

Przeglądając Twoje posty zwróciłem uwagę, że w sterownik kotła masz wpisane następujące wartości dla mocy 100%:

podawanie 4,7 sek., nadmuch 2100 obr. Jak dla mnie to dziwnie mało i mam podejrzenia, że kocioł nie pracuje na mocy 12 kW, a na nieco skręconej. Robiłeś może próbę wagową? Jaką masz zapisaną wydajność podajnika? Masz nowy kocioł ale domniemam (po identycznych parametrach dotyczących rozpalania) że dmuchawy mamy takie same. U mnie przy podawaniu 5,7 sek. (co odpowiada mocy ok 10 kW) przy poziomie 2100 obr. kocioł jest już (z uwagi na deficyt tlenu) na granicy dymienia.

 

18 minut temu, Scigacz21 napisał:

To pewnie jak wpiszesz podawanie 8.8 pokaze Ci moc 12+ ;)

Dokładnie tak. Właśnie odnalazłem w telefonie pierwotne nastawy i wydajność podajnika wpisali nawet 9,2. Dla kaloryczności 4,6 dawało to 12,1 kW a dla 5,0 chyba 13,1 czy jakoś tak. Ja myślę że ten kocioł został skręcony przez instalatora nie przypadkiem, a wydajność podajnika została specjalnie zawyżona, żeby klient się nie czepiał:)

Edytowane przez Pablo555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pablo555 mam nowiutki kocioł. Pracuje od miesiąca. Nastawy bez mojej ingerencji, wszystko wpisywał serwisant Pelluxa przy 1szym uruchomieniu. To dymienie wczoraj 1szy raz odkąd kocioł załączony. Wybierałem popiół i wsypywalem pellet. Popielnik oprozniany raz na tydz choć myślę że i tak często patrząc na jego pojemność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymienie w kotłowni może być spowodowane zbyt słabym ciągiem kominowym choć przy takiej pogodzie to raczej mało możliwe. U mnie w lecie w ciepłe dni praktycznie zawsze przy rozpalaniu ulatnia się trochę dymu do kotłowni bo jest zero ciągu. Jak się palnik rozbuja to jest już ok. 

Edytowane przez Pablo555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w tych kotłach i tych sterownikach jedynymi wartościami ktore wpływają na faktyczną moc kotła jest czas cyklu i czas podawania.

Kaloryczność, wydajność podajnika i inne absolutnie nie mają znaczenia.

Skoro @arturwin87 ma ustawiony czas podawania na 4,7 to pewnie czas cyklu ma ok 16s. Jeśli 20s to moc kotła jest ok 10kW. Moc faktyczna, nie wyliczana przez kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturwin87

Przeglądając Twoje posty zwróciłem uwagę, że w sterownik kotła masz wpisane następujące wartości dla mocy 100%:
podawanie 4,7 sek., nadmuch 2100 obr. Jak dla mnie to dziwnie mało i mam podejrzenia, że kocioł nie pracuje na mocy 12 kW, a na nieco skręconej. Robiłeś może próbę wagową? Jaką masz zapisaną wydajność podajnika? Masz nowy kocioł ale domniemam (po identycznych parametrach dotyczących rozpalania) że dmuchawy mamy takie same. U mnie przy podawaniu 5,7 sek. (co odpowiada mocy ok 10 kW) przy poziomie 2100 obr. kocioł jest już (z uwagi na deficyt tlenu) na granicy dymienia.
 
Dokładnie tak. Właśnie odnalazłem w telefonie pierwotne nastawy i wydajność podajnika wpisali nawet 9,2. Dla kaloryczności 4,6 dawało to 12,1 kW a dla 5,0 chyba 13,1 czy jakoś tak. Ja myślę że ten kocioł został skręcony przez instalatora nie przypadkiem, a wydajność podajnika została specjalnie zawyżona, żeby klient się nie czepiał:)

Moj Podajnikma wydajnosc 9.2 ze wzoru od nich z instrukcji powinienem dac 6.6 podawanie wtedy mam moc nominalna z ich zalozen ja dalem 6 i fajnie chodzi im mniej tym bardziej plomien poszarpany jak zejde z nadmuchu zaczyna kopcic a teraz mam bialo w kotle :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Rozumiem o czym piszecie ale przez miesiąc było ok a nie ingerowałem w ustawienia podmuchu, dawek pelletu itd. Jedynie zmieniałem temp na mieszaczach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Panowie, w tych kotłach i tych sterownikach jedynymi wartościami ktore wpływają na faktyczną moc kotła jest czas cyklu i czas podawania.

Kaloryczność, wydajność podajnika i inne absolutnie nie mają znaczenia.

O faktycznej mocy nie śmiał bym tutaj pisać. Miałem na myśli oczywiście moc wyliczaną przez sterownik kotła, a ta oczywiście zależy też od wydajności podajnika i kalorycznosci pelletu. Bynajmniej w programie mojego kotła tak się to odbywa. I wychodzi na to, że moc podawana na wyswietlaczu wyliczana jest z prostego wzoru: czas podawania do czasu cyklu i to mnożone jest później przez wydajność podajnika i kaloryczność paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czyszczenie palnika ustawione co 300min. Zauważyłem że podczas pracy kocioł się wygasza, czyści i znów rozpala. Czy jest możliwość by tego nie robił a czyścił się jedynie po osiągnięciu zadanej temperatury? A może tak ma być i tak korzystniej dla kotła? ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Spokojnie. Nie zostałeś sam. Kocioł w kwestii palnika i wymiennika jest rewelacyjny pod każdym względem. Minusem tego kotła jest sterowanie Plum. Choć niby najlepsze na naszym krajowym rynku. Drugim zasadniczym minusem jest podajnik. Jak wszystkie długie żmijki podaje pellet nierównomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.