Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

No jak nie ma jak mam Biawar  pellux compact 12 Kw i wstawilem fote z wzorem z instrukcji obsługi przy moim sterowniku Estyma slim jak widac jest a palniki mamy te same  tylko masz inny sterownik mozesz troche wiecej opcji ustawic niz w moim ale proces spalania w kotle na palniku mamy taki sam ilosc podanego paliwa i powietrza musi byc taka by zachodzilo poprawne spalanie i tyle ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest identyczny bylem w sklepie porownac rozni sie tylko panelem i modułem sterowania a reszta mamy to samo palnik podajnik jest ten sam dlatego zastanawialem sie jesli u was w instrukcji nie ma wzoru tzn ze serwisanci biawara na kursach ucza sie jak wprowadzic odpowiednie parametry bo nie robia tego na tzw. Pałe ;) choc niektorzy moze i tak ;) musi byc to jakos wczesniej wyliczone zeby dobrac algorytmy w sterowniku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 na wyjściu z bufora jest trójnik. Odnoga na podłogę z 3d plus siłownik plus pompa wilo tece wymontowana z rozdzielnicy. Druga odnoga to grzejniki z 3d ręczny herz plus pompa lfp. Wiem że mały. Myślałem że większy nie wejdzie. Teraz po fakcie kupiłbym 500L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, arturwin87 napisał:

Druga odnoga to grzejniki z 3d ręczny herz plus pompa lfp.

dołóż siłownik, sterownik obsłuży, ręczny bez sensu.

11 minut temu, arturwin87 napisał:

Myślałem że większy nie wejdzie. Teraz po fakcie kupiłbym 500L

A pisałem, żeby 500 kupić i się zmieści :)

18 minut temu, Scigacz21 napisał:

zastanawialem sie jesli u was w instrukcji nie ma wzoru tzn ze serwisanci biawara na kursach ucza sie jak wprowadzic odpowiednie parametry bo nie robia tego na tzw. Pałe ;) choc niektorzy moze i tak ;) musi byc to jakos wczesniej wyliczone zeby dobrac algorytmy w sterowniku 

Być  może uczą, mój miał kajecik i różne ustawienia które przepisał. Miały się one jak piernik do wiatraka. Ogólnie chodzi o takie ustawienie aby kocioł wytwarzał odpowiednia moc i poprawnie spalał pellet.

W Plumie i wersji oprogramowania dla Biawara, pokazuje jaką moc wytwarza w zależności od:

  • wpisania kaloryczności kalorycznosci
  • wpisania wydajności podajnika
  • czasu cyklu
  • czasu podawania

To jest tylko pokazanie, nie brane pod uwagę przez algorytm.

Dla stwierdzenia z jaka mocą pracuje potrzebne byłoby odpowiednie opomiarowanie odpowiednimi przyrządami.

ja próbowałem rożnych ustawień i dla mocy 19kW i dla mniejszych az zostałem przy 12kW pokazywanej mocy. Na "większych" mocach tylko więcej spalał a czasy ładowania bufora były tylko kilka minut krótsze, za to temperatura spalin potrafiła wzrosnąć nawet do 180-190stC. Teraz mam od 110 przy czystym kotle do 130 przy brudnym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 500L jest tylko 5cm większy na srednicy. Miałem go wsadzić w róg ale tu dobrze pasuje a ja mam dużo miejsca do wyczystki i pompek.

Mysle właśnie by zmienić na 3d z siłownikiem. Ale póki nie mieszkamy w tym domu to na razie niech będzie. 

To co radzisz by dogrzać ten bufor? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, arturwin87 napisał:

To co radzisz by dogrzać ten bufor? 

Bufor ustaw sobie tak :

Temperatura rozpoczęcia ładowania - 49stC

Temperatura zakończenia ładowania - 60stC

i dodatkowo:

Podwyższenie temp. kotła od CWU i mieszacza - 10-14stC

 

Im wyższa temperatura kotła tym szybciej naładuje bufor. Kocioł i tak ustabilizuje sie przy ok 62-63stC (jeśli masz zawór ochrony powrotu 55stC)

 

zobacz wykres ponizej

obraz.png.f2887876236cac8aa7e599438e4cd049.png

od 4:00 do ok 5:20 temperatura kotła była stała w granicach 62-63stC Dopiero jak nagrzało bufor i dół był cieplejszy, to wzrastała temp kotła

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 mam zasobnik cwu 120L ale na chwilę obecną nie grzeję CW bo nie ma takiej potrzeby. Wspominałeś coś o wył FL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, arturwin87 napisał:

mam zasobnik cwu 120L ale na chwilę obecną nie grzeję CW bo nie ma takiej potrzeby.

to nie ma znaczenia do tego ustawienia:

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Podwyższenie temp. kotła od CWU i mieszacza - 10-14stC

to ustawienie dotyczy tez bufora. Zobacz, ze teraz masz ustawione 5stC a to jest za mało

13 minut temu, arturwin87 napisał:

Wspominałeś coś o wył FL.

tak, wyłącz to, bo to nie działa do końca tak jak potrzeba zwłaszcza przy pracy z buforem. Za dużo paliwa żre.

Lepiej standard i histerezy h1 i h2 ustawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo Dobrze prawisz :) ja tez mam dol bufora 60 a gore 55 mialem tez gore auto ale pozniej dluzej ładowal bufor a przestoj nie byl jakos dluzszy  a teraz laduje mi bufor w 1-1.5 godz zalezy czy grzeje tez cwu w tym czasie rozladowuje bufor w 1,5 1,5-2 godz  mam 300L i dom traci szybko cieplo bo nie ocieplony  wczesniej mialem problemy z doborem nadmuchu ale sie z tym uporałem podawanie czasem koryguje ale narazie mam 5.8 i sprawnie smiga tlen w granicach 8-10%  temp spalin 110-130 st kiedys nawet do 200 bylo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja górę mam 49. chodziło mi o maksymalne rozładowanie bufora, ale jeszcze nie na tyle aby przestały mi grzać grzejniki i podłogówka. Na grzejniki mam limit temperatury 44st, załączenie pomp CO 45st i akurat jak bufor rozładuje sie do 49 na górze, wtedy odpala sie kocioł i zanim zacznie grzać to akurat temp góry bufora spada do ok 46st. Czyli mam maksymalnie wykorzystane ciepło z bufora jednocześnie cały czas pracuje CO bez spadków temperatur.

Natomiast dół jest bardziej zawiły. Przeniosłem czujnik dołu bufora w 1/3 od dołu(nie na samym dole) i grzeje do 67st. Dół wtedy wychodzi jakieś 60 lub 60parę stopni albo niżej, nie sprawdzałem. Sam dół ciężko nagrzać do wyższych temperatur z uwagi na to, ze cały czas powraca zimna woda z podłogówki i miesza. Często wychodziło mi tak (zanim zmieniłem) że ostatnie 2-3stopnie dogrzewał mi z 1 h. Teraz grzanie bufora to jakieś 2h do 2h20minut a wcześniej prawie 3-3:20 z czego ostatnie 2-3st ok 1h. to było bez sensu.

obraz.png.140ffe655adadc4b7e0a095d3134f653.pngprzy tych temperatura teraz akurat kocioł sie wygasza

a temperatura kotła jest taka obraz.png.9b71fddff59f4cbe6e91f6aec1199768.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie to za wysoko, nie wykorzystasz i tak małego bufora

ja mam taki obraz.png.58b5b0025a0896c9a770643c43adeadc.pngi te cienkie króćce po prawej to miejsca na kapilary do czujników.

 

Dajesz 50stopni na grzejniki? u mnie do tej pory max 41stopni przy minus 4stopniach, w domu 23-25stopni w zaleznosci od pomieszczenia, w łazienkach wyżej, pewnie ze 26 lub 27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 wył FL. Przestawiłem bufor. Wrzucam parę foto. Do oceny.

W chwili obecnej kocioł 61,zadana 70 ale coś zwiększyło do 72stC.

Bufor tak jak pisałeś 60max, 49min. Teraz gora 55, dół 55. 

IMG_20201220_113452.jpg

IMG_20201220_113558.jpg

IMG_20201220_113935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znów bufor na dole 28stC.  Na podłogę idzie 30st, na grzejniki 35-40 (więcej póki co nie potrzeba). Może to za niskie temp by wróciła ciepła woda? Tym bardziej że pompki ustawione na max mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, arturwin87 napisał:

Dziś znów bufor na dole 28stC.

jak to znów? przecież to normalne, zawsze tak będzie.

Przy rozładowaniu bufora nie ma znaczenia ile jest na dole, dopóki na górze temp nie spadnie do >49st to kocioł nie ruszy a dół będzie miał tyle ile temp powrotu z instalacji.

 

Chciałeś mieć cały czas na dole 60st? To bufor Ci nie potrzebny tylko ciagła praca kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle rozumiem jeszcze całą tą pracę kocioł-bufor. 

Kocioł nie ruszy do 49? A u mnie pracuje. Bufor 55/28 Kocioł 72 a było 55.

Wczoraj zmieniłem ust o których pisałeś. Nie zmieniłem histerezy H1 i H2 bo nie wiem co do czego. Zerknij na foto. Coś jeszcze proponujesz? A te pompki ok? Załączają się od 35stC.

Edytowane przez arturwin87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada pracy kotła z buforem.

Nowy kocioł, świeżo zalane wodą, woda zimna powiedzmy 15st.

Ustawiono temperatura załączenia kotła 49st(górna bufora), temperatura wyłączenia kotła 60st(bufora dolna)

Włączamy kocioł.

Kocioł sprawdza temperatury i odczytuje, ze góra bufora(49st) jest poniżej progu załączenia , Kocioł odpala.

1. Odpalony kocioł w tym momencie ma temperaturę załączenia czyli górę bufora głęboko w czarnej dziurze , teraz interesuje go dół bufora i hajcuje ile wlezie, albo ile może do momentu aż osiągnie 60st na dole bufora. Jeśli tylko wykryje temperaturę na dole bufora powyżej 60st np. 60,00001 stC wtedy zaczyna się wygaszać i mówi, ze kuźwa mam was wszystkich dość idę spać(albo na wodkę). Zostawia tylko ciecia co ma pilnować temperaturę góry bufora i jak tylko ona spadnie poniżej 49st ma go obudzić(rozpalić) aby nagrzać cały bufor. W tym czasie wali go jaka jest temperatura dołu bufora, czy jest 50 czy 10 czy -2. Teraz wracamy do punktu 1. i tak w kółko Macieju aż do us...j śmierci.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I fajnie. Niby proste ale dla laika dziwna sprawa. Bufor niby podłączony górą z kotłem a grzeje dół bufora. 

Przestawiłem bufor na 59stC. a kocioł na 62stC ale cały czas trzyma go coś na 70stC. Histereza kotła to 5stC. Co jeszcze może podnosić temp kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, arturwin87 napisał:

Co jeszcze może podnosić temp kotła? 

temperatura dołu bufora wraz z podwyższeniem CO i cwu.

2 minuty temu, arturwin87 napisał:

kocioł na 62stC ale cały czas trzyma go coś na 70stC. Histereza kotła to 5stC

zarówno to co ustawisz jako temperatura kotła i jego histereza do pracy z buforem nie ma znaczenia, jest bo jest a kocioł ma to w głębokim poważaniu. Jesli Ci to przeszkadza i nie daje spać, to zaklej papierkiem tak abyś nie widział.

Niektóre ustawienia mają priorytet(wyższość) nad innymi ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.