Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys kolega @Andrzej_M_ podal fajny przyklad, nie odszukam wiec sprobuje powtorzyc:

Ojciec i syn „przechadzają” sie w parku. Ojciec spokojnie spaceruje od wejscia do wyjscia podczas gdy synek biega jak szalony w poprzek i wzdluz. Tyle samo „czasu” spedzili w parku tylko ktory zuzyl wiecej „energii”?

W takiej „waskiej” przestrzeni pyl nie bedzie sie chcial odlozyc. Zostanie porwany.

Wszystko ma swoje granice i mozliwosci wiec z rozsadkiem 🙂

30 minut temu, Sandek napisał:

Nie wiedziałem, że kotły również "robią" przeciwprądowe. 

Wszystkie konstrukcje kondensacyjne sa tak robione. Tam „zimna” woda z powrotu CO ochladza spaliny przed wylotem.

8 minut temu, Sandek napisał:

Piobin, widziałeś Pelluxa 20kW od środka ? 

Nie 😞

Ale jak tam jest wymiennik rurowy to mozna z niego wycisnac co nie co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sandek

 

Każdy włoski kocioł ma podobną konstrukcje. Zobacz tutajunnamed.jpg

I tabliczka kotła, spójrz na spaliny:

IMG_20200408_131338.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks, to Twój ? 

Dopiero teraz w stopce widzę, że jesteś użytkownikiem tego kotła. 

Opowiedz no coś o tym, jakie wrażenia, wygląd, napięcie, takie tam pierdoły, może spalanie ..  :-)))

 

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa jak nie ma sznura w drzwiczkach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś rozwiązanie problemu wpadania pelletu do kanału fotokomórki w pellux compact 12kw

Zmniejszenie dawki startowej pelletu trochę ograniczyło problem ale nie wyeliminowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Sandek napisał:

Eliks, to Twój ? 

Dopiero teraz w stopce widzę, że jesteś użytkownikiem tego kotła. 

Opowiedz no coś o tym, jakie wrażenia, wygląd, napięcie, takie tam pierdoły, może spalanie ..  :-)))

 

Jest tam co nieco filmów na YT

https://youtu.be/6S5yTaGoniY

Kocioł działa 4ty sezon bez awarii. Pali ile mu wsypie, co 2 miesiące opróżnie kasetę z popiołem a wyczyszcze jak mi się przypomni 🙂

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, obejrzałem.  Ciekawe urządzenie.  

Ja cały czas coś grzebie u Siebie z ustawieniami, to czas, to cykl itp.  W sumie to nie mam szans zauważyć spektakularnych wyników z racji pojemności silosu na pellet > 1000 kg.   Niemniej, moje ustawienia spowodowały temp finalna na czopuchu ( włożyłem kapilarę z termoparą tam, gdzie wkłada się sondę lambda ) to ok. 120 stopni C. 

Popiół zrobił się już ciut jaśniejszy, gdyż jak wspomniałem wcześniej - zasypując zbiornik - mieszałem na przemian ( Golg 5 worków / Olczyk 5 worków itd ) - pewnie spalam obecnie Olczyk.

Idąc tropem użytkownika PioBin, oraz po analizie z głównym inżynierem ( mój Tato :-) ) pozwoliłem sobie zaingerować delikatnie w pionowy wymiennik, mianowicie - włożyłem między turbulatory spalin żebrowane pręty fi10 ( na fi12 jest za ciasno ) - na każdy turbulator po 3 pręty po 79 cm. 

Temp na czopuchu spadła do 102 stopni, temp na kotle wzrosła nieznacznie, moim zdaniem o ok. 1 stopień przy tych samych ustawieniach.  Płomień jakby delikatnie zmalał. Popiół bez zmian. Nadciśnienie w kotle nie występuję - sprawdziłem za pomocą okienka w drzwiczkach. 

Teraz idealnie było by mieć sondę z komputerem, wrzucić po takim ładowaniu bufora wszystko do Excela i mógłbym coś więcej powiedzieć. 

A tak to bryndza.  

Czy widział Ktoś może użytkownika Gonzo ?? 

 

 

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dym tylko jakies 2-3minuty przy rozpalaniu i to nie w takich ilosciach. Pozniej moze byc tylko para.

W dniu 9.01.2022 o 18:00, Sandek napisał:

Idąc tropem…

To ja Ci (z ciekawosci tylko) pokaze moje.

00881052-B9B8-4EBC-9AD4-AF6F00936911.thumb.jpeg.1cd9612f55118e56057af3c8f1a6f473.jpeg


F2807BDE-12CE-4B47-8DA3-B741760CBC9A.thumb.jpeg.768591831f814391e130d1838bc530d5.jpeg


PS. Szerokoscia odchylenia lopatek „reguluje” podcisnienie w kotle.

Gdybym jednak mial wymiennik pionowy rurowy z automatycznym czyszczeniem zrobilbym jeszcze inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wzor slimaka od podajnika weglowego.

Pelne w srodku i spirala po obwodzie.

Dobrze zeby podczas czyszczenia wykonywaly ruch obrotowy a nie gora/dol.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Outsider napisał:

To zależy. Jeżeli w trakcie rozpalania to ok. Masz sonde?

Podczas rozpalania. Czasem mam wrażenie że trochę dużo tego. Przy silnym wietrze na zewnątrz czuć palony pellet. Nie mam sondy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N

W dniu 9.02.2022 o 12:57, PioBin napisał:

To ja Ci (z ciekawosci tylko) pokaze moje.

No ja włożyłem takie pręty żebrowane - 6 szt.  Na początku było ich 18 szt ale sądzę, że przesadziłem ( boje się, że spowoduje nadciśnienie w kotle, choć w okienku kontrolnym takiego nie widziałem ).  

Jaką masz temp na czopuchu PioBin przy mocy max ?  Sam zobiłeś te "zawirowywacze" ?  

 

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2022 o 21:38, arturwin87 napisał:

Podczas rozpalania. Czasem mam wrażenie że trochę dużo tego. Przy silnym wietrze na zewnątrz czuć palony pellet. Nie mam sondy. 

załącz rozrzażanie na dwie trzy minuty.

10 minut temu, Sandek napisał:

No ja włożyłem takie pręty żebrowane - 6 szt.

Po co? Zwiększasz tym ciężar. I mechanizm, ten obracający się pręt albo mostki par zawirowaczy  szybciej cie się przetrą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sandek napisał:

Jaką masz temp na czopuchu PioBin przy mocy max ?  Sam zobiłeś te "zawirowywacze" ?

Przy 12kW okolo 85-95

Przy 10kW 75-85

Temperatura kotla 55-60

Wymiennik mam slaby bo to dwie polki poziome (tutaj tez mam pomysl na inne zawirowywacze bo te ogolnie stosowane sa slabe) i dwa kanaly okragle dlugosci ~40cm i to one robia robote.

Sam robilem. kawalek blachy wyciete kolko o srednicy kanalu. Sa na wkretarke takie “narzynki” podobne jak do g-k tyle ze do metalu. Ewentualnie szlifierka najpierw kwadrat potem kolko.

Otwor w srodku sam sie robi od wiertla, co najwyzej trzeba powiekszyc. Poskrecalem te koleczka na kawalek preta i cztery naciecia szlifierka. Odgiecie lopatek tyle ile mi potrzebne. Im mniejszy kat tym lepsze zawirowanie ale spada podcisnienie. Eksperynentalnie odgiete gdzies 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Outsider napisał:

załącz rozrzażanie na dwie trzy minuty.

Po co? Zwiększasz tym ciężar. I mechanizm, ten obracający się pręt albo mostki par zawirowaczy  szybciej cie się przetrą. 

Po to by zmniejszyć temp na czopuchu, myślę zwiększając sprawność.   Bez prętów, na brudnym wymienniku na czopuchu było ok. 115 - 120 stopni.  Zapiąłem 18 prętów - temp spadła do 102 - 105 stopni.  To mi wskazało drogę choć wiem, że nie koniecznie poprawną. 

Ciężaru żadnego nie zwiększam, gdyż pręty stoją w szufladzie na popiół.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sandek wymysl to tak aby skierowac strumien spalin przy sciance wymiennika bo narazie to wiekszosc zapitala środkiem zamiast “krazyc” jak najblizej wymiennika.

To co robia sluzy do „czyszczenia” a nie do zawirowania spalin.

Jak jest wentylator wyciagowy to mozna „wiecej” jak na ciagu grawitacyjnym to z glowa (szczegolnie) latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł wydaje się być ok, jednak nie chciałbym rezygnować z czyszczenia wymiennika "automatem". Niemniej, jeśli będę coś przerabiał to na Twój wzór.

Wiem, że zapitala większość środkiem jednak musisz przyznać, że coś tam działa bo zbijam temp na czopuchu o ok. 10 stopni. Jednak zastanawiające jest to, że temp na kotle nie wzrasta, mimo że nie zygluje przy ustawieniach.  Być może gdybym miał całe opomiarowanie kotła net. 24 to bym zobaczył na wykresach różnice.   No i robi się laboratorium 🙂

Tak do końca do czyszczenia nie służą kolego.  Kiedyś miałem przyjemność rozpalić w kotle drewnem ( na ruszcie ).  Założone były "turbulatory" - celowo.  Nie  mogłem zapanować nad bestią :-))   Temp wody dość szybko rosła, było to powiedziałbym niebezpieczne.   Bez turbulatorów na drewnie  spoko.  Kocioł był bardziej "sterowny".  

Po tym doświadczeniu wiem, że nie są one na pewno tylko od czyszczenia wymiennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Nie wiem czy to wina ustawień, pelletu czy obecnych wichur. Podczas rozpalania pełno dymu w kotłowni. Nie mam pojęcia skąd się ulatnia. Zanim poczuje w części mieszkalnej to kocioł przechodzi z trybu rozrzarzania na pracę. Wrzucam screeny ustawień. Zerknijcie i coś podpowiedzcie. Dodam że dwa dni temu po takiej syt wyczyściłem kocioł do "zera". Jednak nie pomogło. 

IMG_20220218_180559.jpg

IMG_20220218_180605.jpg

IMG_20220218_180622.jpg

IMG_20220218_180628.jpg

IMG_20220218_180645.jpg

IMG_20220218_180656.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to ewidentna wina teraźniejszej pogody.  Jest ciepło, wietrznie.   Komin masz nierozgrzany więc i ciąg lichy przy rozpalaniu a wiatr ciśnie do środka. Jeśli nic nie zmieniałeś w ustawieniach a przy chłodnych dniach było lepiej, to nie jest to na pewno wina ustawień kotła. 

Jak rozpalam w kominku przy tym wietrze to masakra, cały dym leci kilkanaście sekund do salonu ... Potem, jak się wszystko porządnie rozgrzeje - jest OK. 

Dla spokoju sprawdziłbym drożność komina.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cześć,  

Czy są tutaj jacyś użytkownicy Pelluxa Slim 12kw ? 

Ostatnio podczas czyszczenia zauważyłem taki rdzawy nalot powyżej wrzutki pelletu do palnika - pytanie - czy to normalne? 

Dodatkowo- jaką dać zadaną temperaturę kotła? Obecnie mam 70 stopni - dużo, mało czy w sam raz? Temperatura ochrony powrotu 55 stopni

 

20221125_170054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry wszystkim,

Czy Ktoś z Szanownego towarzystwa posiada może na sprzedaż sondę lambda od swojego kociołka ( pelmax 100 20kW ) ? 

Pytam, bo niektórzy z Was mogli założyć sobie np. pompy ciepła.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.