Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

A jeżeli zdejmowałeś ten deflektor to montując go z powrotem źle go podwiesiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Artur. Zmieniałeś pellet, więc z pewnością robiłeś test wagowy. Tak czarny czopuch, to wyłącznie za mało dmucha wentyl w stosunku do podawanego paliwa na roznych progach mocy. Metodą prób i błędów podnieś obroty wentylatora i co jakis czas sprawdzaj jak wygląda płomień. Warto też sprawdzić łopatki wentylatora czy nie są pozaklejane pyłem,bo jak są, to wydajność wentylatora też jest gorsza. 

P. S. 

A to co kapało z czopucha, to czasem nie powstało po deszczu?  Tzn.  Po ulewie? 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa tego typu że kocioł zamontowany w zeszłym roku do nowo budowanego domu. W zeszłym roku odpalony przez serwis. Palił do kwietnia. Prace na wykończeniu szkoda wnętrza, farb itd więc przy ostatnich temperaturach postanowiłem kocioł odpalić. Własnoręczny przegląd, uzycie odkurzacza. Start sobota godz 9. Wcześniej ważenie (każda próba inna waga, też tak macie? ). Do dziś wszystko ok. Skroplinami bym się nie przejmował w mojej sytuacji. Po kontakcie z wami szybki przegląd. Palnik z poluzowana jedna śruba. Dokręciłem. Kocioł w postoju więc zobaczymy później efekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że spotkałeś się z takim zjawiskiem? U mnie nadmuch ustawiony 2100. Trochę twoim zdaniem to 50 czy 200? Poważnie pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, jest może na pokładzie jakiś serwisant ogarniający Biawara ? Pacjent Biawar Slim.  Dom z zamieszkałym poddaszem, poddasze sama podłogówka, dół same grzejniki, wszystko spięte na 1 obiegu. Pompa, która jest w piecu ma ganiać wodę na grzejniki, na podłogówkę dodana pompa i termostat pokojowy (ecotouch). Piec po osiągnięciu temperatury zadanej przechodzi w "postój", przestaje działać pompa która jest w piecu, przez co po dłuższym czasie na dole robi się zimno, piec trzyma temperaturę i dopiero jak spadnie o 10stopni znowu się rozpala. Od 2 serwisantów dostałem sprzeczne informacje, jeden nie widzi problemu, drugi mówi żeby dołożyć termostat pokojowy na dół i przypisać do pompy, na infolini usłyszałem, że trzeba zrobić tak jak mówi ten drugi tylko wymaga to modułu rozszerzeniowego B. W wielkim skrócie, każdy mówi co innego a nie jest w stanie dać zapewnienia, że dane rozwiązanie pomoże na 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Piec po osiągnięciu temperatury zadanej przechodzi w "postój", przestaje działać pompa która jest w piecu,

Cześć, pompa po przejściu pieca w postój ma pracować dalej aby "wyciągnąć" ciepło z pieca w moim pelluxie 100 jest parametr temp zał\wył. pompy

panel pokojowy może warto przenieść do innego pomieszczenia {zimniejszego} w pozostałych pokojach zostaje regulacja termostatami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, soulfly napisał:

. Piec po osiągnięciu temperatury zadanej przechodzi w "postój", przestaje działać pompa która jest w piecu,

Cześć, pompa po przejściu pieca w postój ma pracować dalej aby "wyciągnąć" ciepło z pieca w moim pelluxie 100 jest parametr temp zał\wył. pompy

panel pokojowy może warto przenieść do innego pomieszczenia {zimniejszego} w pozostałych pokojach zostaje regulacja termostatami

właśnie panel pokojowy jest na poddaszu i steruje pracą pompy na podłogówkę, przeniesienie nie bardzo coś pomoże  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Scigacz21 napisał:
znajdz w ustawieniach  i wlacz stala pompa bedzie wtedy chodzila caly czas 
 

Nie lepiej temp zał /wył pompy=histereza kotła. Zawsze kocioł będzie cieplejszy niż otoczenie
 

Edytowane przez RedEd
Regulamin pkt 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Scigacz21 napisał:

znajdz w ustawieniach  i wlacz stala pompa bedzie wtedy chodzila caly czas 

 

nie mam takiej opcji w sterowniku, mam w tej chwili włączone "wyłączenie pompy CO od termostatu " na nie, jednak i tak nie pomaga. Ustałem, że jak włączę w opcji "wymiennik ciepła" na "tak" to pompa CO chodzi nawet w postoju, ale wyłącza ją jak osiągnie temperaturę zadaną na poddaszu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest temp. zał/wył. pompy.
Temp kotła - histereza taką temp wpisać i pompa chodzi kiedy trzeba a nie cały czas.
 

Edytowane przez RedEd
Regulamin pkt 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich,

Ostatnio przeczyściłem swój zbiornik na pellet, nasypałem świeżego mieszając dwie różne marki ( 6 mm ). Po tym zabiegu odniosłem wrażenie, że czopuch jest bardziej gorący niż wcześniej ( wcześniej mogłem gołą dłonią trzymać czopuch przez 2-3 sek ). 

W związku z tym postanowiłem zrobić test podajnika ( PBMX 20.1 ) sypiąc bez przerwy pellet do wiaderka przez 15 min.  Po wytarowaniu wagi ( nowa, elektroniczna ) wyszło mi że podajnik nasypał 2.02 kg czyli x 4 = 8,08 kg/h.  Taki też parametr wprowadziłem w " wydajność podajnika".  Test wykonywałem dwukrotnie, dwa dni po pierwszym razie. Znów podobny wynik. 

Po tych zabiegach, zauważyłem, że moc kotła podczas pracy na 100% spadła do 12 kW ( powinno był 20 kW ), więc by ją podnieść przestawiłem parametr czasu podawania pelletu przy 100% mocy - na 9,5 sekundy ( moc wróciła do 20kW jednak czopuch jest jeszcze bardziej gorący ).  Pozostałem czasy - 30 oraz 50% nie mają dla mnie większego znaczenia gdyż kocioł grzeje bufor ciepła, bez taktowania ( kosmetycznie jest podniosłem ). 

Przerw w podawaniu paliwa nie zmieniam - jest na 20 s.  Kocioł uzyskuje temp zadaną czego wcześniej nie było ( zdana 72 stopnie i taką ładuje bufor, wcześnie pracowałem ciągle na 64 - 68 stopni ) ale że pompkę kocioł / bufor mam ustawioną na min. ( by woda spokojnie się uwarstwiała w buforze ), kocioł zaczyna obniżać moc w pewnych momentach ( pompa nie nadąża przepychać wody ). 

Ponadto, dziś obejrzałem popiół - może nie jest taki zły ale w porównaniu z tym pyłem, który był wcześnie to niebo a ziemia. Ponadto, znalazłem nadpalone pellety, może kilkanaście szt ( popiół sprawdzałem po jednokrotnym ładowaniu bufora, tj. kocioł pracował ok. 4h bez przerwy na 100% mocy ).  

Jak wy Panowie macie w swoich kotłach  ?   Proszę o opinie szczególnie osoby, które mają połączone PELLUX 20kW z buforem ciepła.  

Wesołych Świąt

 

 

 

 

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po dłuższym czasie. Wspominałem o kopceniu, czarnym czopuchu itd. Przed świętami był u mnie serwisant na corocznym przeglądzie. Stwierdził ze w kotłowni brak powietrza choć mam Zetke vis a vis kotła, metr od palnika i fajnie dmucha. Zmienił (zwiększył) też kaloryczność pelletu. Zobaczymy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szczęście że się nie udusił 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku ! 

Nikt nic nie pisze...  Słuchajcie, dziś trafiłem na filmik - podam poniżej - powiedzcie mi, jakim cudem kociołek osiąga temp na czopuchu 82 stopnie przy temp kotła 67 stopni ( ponoć moc max ) ...  Czyżby Nasze Pellux'y są przestarzałe w technologii wymiennika  😞  ? 

Niestety, nikt się nie pochwalił swoimi ustawieniami. Sam próbuje coś tam zmieniać, jednak temp na moim czopuchu cały czas oscyluje w temp 110 - 130 stopni, przy temp kotła 65 - 70 stopni. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wszystkiego dobrego. A co do temperatury. Peleciaki kondensacyjne schodzą poniżej 40 jak dobrze pamietam. Red to włoski kocioł. I taka jest właśnie różnica co do naszych krajowych. Wymiennik to jedno, a prowadzenie palnika to drugie. I takie są właśnie pozytywy posiadania Włocha. U mnie temperatura spalin nie przekracza 105-108 stopni. A pellux robi przy buforze na mocy max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się Grudzień wpiął daleko od kotła, ale generalnie te włoszki tak mają. Tutaj w Performie Red ma swój system optymalizacji spalania, naturalny układ płomienia, sprytny wymiennik i bardzo nisko czopuch. U mnie czujnik jest 20cm od kotła. Widać jak w trakcie modulacji spaliny troszkę spadają.

 

laguna spaliny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sandek napisał:

powiedzcie mi, jakim cudem kociołek osiąga temp na czopuchu 82 stopnie przy temp kotła 67 stopni ( ponoć moc max )

To akurat jest mozliwe.

Jesli dobrze widze to czopuch jest na dole kotla - swiadczy to o wymienniku przeciwpradowym. To dobre rozwiazanie.

Pomiar daleko od kotla fałszuje wynik.

10 godzin temu, Sandek napisał:

Sam próbuje coś tam zmieniać, jednak temp na moim czopuchu cały czas oscyluje w temp 110 - 130 stopni, przy temp kotła 65 - 70 stopni. 

Jak obnizysz temperature kotla o 10C to o tyle mniej-wiecej spadna spaliny. Jak zmniejszysz przestrzenie w kotle (sprytne zawirowywacze) to spadna o kolejne 10-20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę jak człowiek jeszcze mało wie ..  

Nie wiedziałem, że kotły również "robią" przeciwprądowe.  Rzeczywiście, pomysł dobry. Ciekawe jak sytuacja wygląda w kominie przy takich temperaturach.  No i ciekaw jestem, ile taki kocioł pelletu spali.  Bo jego cena jest zabójcza, ponad 25 tys. masakra.

Outsider, wiem że masz ciut inny kocioł ale mimo to pochwal się ustawieniami dla 100% mocy. Czym palisz ?

PioBin idąc Twoim tropem pasowałoby zacząć majstrować co nie co z szamotami przy wymienniku, by i obniżyć ciut temp na czopuchu, i zwiększyć sprawność - odzysk ze spalin. 

W sumie to kiedyś już "przytkałem" wylot spalin przy wymienniku cegłą szamotową ( na tyle, by nie wytworzyło się nadmierne podciśnienie w komorze spalania ) - jednak oprócz wzrostu temp czopucha, nic nie uzyskałem.  Taki stan trwał ok . 1h pracy na mocy 100%.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie szamot. Tam go nie potrzeba!

„zwykla” stal „powyginana” robi robote! Trzeba przyspieszyc spaliny przy sciance  i wydluzyc droge spalin przez kociol!

Trzeba uwazac zeby nie przesadzic bo spada ciag kominowy. Jak masz wentylator wyciagowy to podciagniesz na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sandek napisał:

powiedzcie mi, jakim cudem kociołek osiąga temp na czopuchu 82 stopnie przy temp kotła 67 stopni ( ponoć moc max ) ...  Czyżby Nasze Pellux'y są przestarzałe w technologii wymiennika  😞  ? 

Niestety

 

 

Przy moim mini bio 10KW i pracy kotla tylko na 10KW temp spalin różni się w zależności czy wyczyszcze kociol + połomieniówki, czy nie. Przy wyczyszczonym kotle i temp wygaszania 80 st temp spalin jest ok 88 st, a po 7 dniach od czyszczenia temp spalin 95 st przy tej samej temp wygaszania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak tu wydłużyć drogę spalin - gdzie w środku jest tak mało miejsca .. ? Piobin, widziałeś Pelluxa 20kW od środka ? 

No chyba, że trzeba by coś dosztukować dodatkowego.  Ale czy to ma sens..  

Trener40 - trafna uwaga.  Niemniej, w pionowym wymienniku z samoczyszczeniem cudów nie ma - aż takiego bajzlu tam nie ma. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.