Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam, retopal potrzebuje minimalnych ilości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj rano patrzyłem się jak wygląda sytuacja od poniedziałku na ustawieniach praca PID: 1-5s podawanie i 40-120s przerwa, wentylator 20-25%, tak to wyglada, chyba nie za dobrze ? temperatura zadana 65 stopni i utrzymuje sie miedzy 64-66 stopni

czy palnik jest uszczelniony? 

z tego co w popielniku to wydaje mi sie że z jednej strony trafia za mało powietrza i stąd spieki koksowe

jesli palnik uszczelniony to można się bawić w zaklejanie otworów z przeciwnej strony lub wydłużenie przerwy minimalnej i maksymalnej. kociol i tak przewymiarowany więc mocy mu nie braknie a na niższej będzie pracował dłużej i stabilniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam pierwszy sezon, więc nie wiem jak jest uszczelnień, bo jest nowy, od października, spróbuję jeszcze z uszczelnieniem tych otworów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uszczelnienie palnika oraz zaklejanie otworów uszczelniaczem kominkowym do 1500stC. dobrze się sprawdza i łatwo usunąć gdyby trzeba było coś zmieniać

 

gothic

instalatorzy zazwyczaj zapominają o uszczelnianiu tych palników. póki ciepło warto sprawdzić 

jakbyś zrobił fotkę palnika tak żeby był cały dobrze oświetlony to mogę po jego wyglądzie spróbować ocenić czy jest tam silikon czy nie.

na nieuszczelnianym widać smugi poniżej korony- tamtędy ucieka lewe powietrze które powinno wpadać otworami i napowietrzać złoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro go wygasze i zrobię dokładne zdjęcia z zewnątrz i wewnątrz palnika i umieszczę zdjęcia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julo23 płomień bardzo jasny i spieki, wskazują na zbyt silny nadmuch. Ustaw w menu serwisowym " max wentylator roboczy" 34 lub 32 bo fabrycznie jest 38, lub zejdź w dół "współczynnikiem mocy kotła" w menu instalatora. Zrób to w ciągu dnia i skontroluj po 6 - 8 godzinach. Powinno pomóc.

 

Zszedłem z mocą nadmuchu do minimum  (u mnie jest na minusie)  ale pojawiły się wczoraj niedopałki, częściowo przesypywał niedopalony węgiel. to znaczy palenisko nie było na całym palniku.

Wczoraj wieczorem więc wróciłem do tego co było i dodatkowo wszedłem w menu instalatora i tam obniżyłem max obroty wentylatora.  Dziś jakby troszkę mniejsze te kalafiory z tego retopala.

Pospisuje te wartości albo zrobie zaraz zdjęcia to ocenicie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gothic

silikon wystaje spod korony- palnik uszczelniony przynajmniej z zewnętrznej strony. 

ten problem zatem jest wyeliminowany- pozostaje próba przesunięcia żaru bardziej na środek poprzez zaklejanie otworów w palniku

ze strony z ktorej spada niedopalony opał jest zbyt mało powietrza i trzeba to wyrównać. proponuję zakleić 1-2 otwory po przeciwnej stronie - powietrze powinno sie przesunąć w kierunku części palnika mniej do tej pory napowietrzonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś plusy dodatnie zaobserwowałeś ogrzewając tą platyną?

Pytam, bo mam tego 2 t. w kotłowni i jeszcze nie paliłem tym cudem,

a czytając na www jest to wyjątkowy dynamit w kotle.

"Luksusowe paliwo węglowe nie dostępne nigdzie indziej na rynku, niemal antracytowa czystość,

minimalna ilość popiołu oraz najwyższa możliwa wartość opałowa sprawiają, że jest to produkt wyjątkowy

stworzony z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach ceniących bezkompromisową jakość.

Prestige Platinum to szczyt możliwości paliw węglowych.

Doskonale sprawdzi się w najlepszych kotłach 4 i 5 klasy ekologicznej."

Wydaje mi się, że jak już z grubsza ustabilizowałem ustawienia, to ta "platyna" jak ją nazwałeś przekłada się pozytywnie na spalaną jej ilość w czasie. W tej chwili utrzymuję zużycie na poziomie 12-14 kg/dobę. Co prawda zima jeszcze nie nadeszła ( temp na zewnątrz D-5-8 st; N-2 st.), ale te 23 st. C w domu + CWU na 6 osób puki co mnie zadawala. Jedyny zaobserwowany problem, to spiek (dość duży), który tworzy się sukcesywnie po przeciwnej od podajnika stronie palnika. 

Natomiast, czy to jest szczyt możliwości paliw węglowych, to tego nie wiem, bo wszystkiego nie próbowałem.

Miałem ostatnio wizytę kominiarza, który stwierdził, że komin jest czysty (niewiele sadzy się odkłada), a w piecu również jest Ok, choć nie tak jak u Kolanina na fotkach które zamieścił trochę wcześniej w tym poscie. Jest natomiast potrzeba dokonania zmian ustawień konkretnie pod to paliwo, więc trochę zabawy i dochodzenia do zadowolenia to wymaga. Ja wciąż nad tym pracuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów z forum. Mam takie pytanko jak przeliczyć z jaką mocą pracował średnio kocioł na jednym zasypie. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Powodów jest kilka,najczęstszą przyczyną są niewłaściwie dobrane parametry spalania(czas podawania,przerwa,siła nadmuchu i notoryczny stan podtrzymania)

Jak skończyły się pierwsze przymrozki ustawiłem pracę kotła na 1:15 wcześniej było 1:9 i moim zdaniem za dużo,bo zbyt często kocioł się odstawiał.

Obecnie pracuje cały czas i b. rzadko się odstawia.

Mam również kocioł z rusztem wodnym ale u mnie nie powoduje to nadmiernej ilości sadzy w kotle.

Palę miałem z Piasta.

Wygląda to tak:

 

 

attachicon.gifZdjęcie-0012.jpgattachicon.gifZdjęcie-0013.jpgattachicon.gifZdjęcie-0014.jpgattachicon.gifZdjęcie-0015.jpgattachicon.gifZdjęcie-0016.jpg

 

Zapomniałem dodać,że kocioł był czyszczony w piątek.

Nigdy nie był i nie będzie generatorem sadzy.

Jasno szary/jasno brązowy pył,wszędzie suchutko.

Po za 1 zimą jak dołożyłem w duże mrozy niedosuszoną dębinę na ruszt to w kotle zrobiło się czarno.

Wyleczyłem się z tego raz na zawsze.

Od tamtej pory nie było i nie będzie w moim kotle czarno.

Jeszcze kilka pytań mam Kolanin do Ciebie:

Chodzi mi o te cegły w górnej wyczystce. Jak je stosujesz, do czego Ci służą? Robią jako przysłona czopucha? Czy są szamotowe czy zwykłe?

Ja nie mam przysłony czopucha i muszę przyznać, że jak wieje silny wiatr, to w piecu też mam niezły wir i czasami na termometrze skok w górę o nawet naście stopni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegły,a właściwie płytki szamotowe,to taki eksperyment na krótki czas,ułożone w takie rozwarte "v".

Efekt taki,że miałem w sumie przez jakiś czas położone na 3 półkach i obniżyły temp. spalin,dla mnie zbyt mocno i zrezygnowałem.

Nie mają absolutnie żadnego wpływu na czystość wymiennika.

Jeśli chodzi o czopuch również mam bez przysłony i jest do niczego nie potrzebna.

Takiego zjawiska jak u Ciebie nigdy nie miałem,żeby kocioł przeciągał temp. aż o kilkanaście stopni.

Najlepszym rozwiązaniem jest RCK,a nie dławienie wylotu spalin,to na dłuższą metę ryzykowna zabawa,nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu zamiast deflektora jest tarcza hamulcowa? Jeśli tak to jak się sprawuje jako deflektor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów z forum. Mam takie pytanko jak przeliczyć z jaką mocą pracował średnio kocioł na jednym zasypie. ???

 

Może lepiej to przeliczyć średnio-dobowo.

Np. w ciągu doby Twój kocioł spalił 20kg opału o kal. 26M/kg ze sprawnością ok. 70%,to pracował z mocą ok. 5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu zamiast deflektora jest tarcza hamulcowa? Jeśli tak to jak się sprawuje jako deflektor?

 

Sprawuje się dobrze,teraz mam założoną tarczę wentylowaną,oryginalny deflektor miał trochę za małą średnicę.

Chcesz taki założyć do swojego viaderka? ;),czy zmieniłeś już kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawam podstawę na wzór czeskiej nasze są troszkę za niskie.Na wiosnę będę pozarabiał. Komora spalania wyłożona szamotem.Palnik SV-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze,deflektor powinien wisieć 15-20 cm nad korona palnika,daj drugie tyle od deflektora do wodnego rusztu w Viadrusie,żeby jak najlepiej dopalić gazy.

PS.  Doczytałem,że montujesz palnik sv-200, czy w tym przypadku potrzebny jest deflektor?,żar wylatuje z boku,więc chyba nie jest potrzebny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z poradę.Mam pytanie co lepiej 4D + pompa kotłowa czy 3D+ pompa kotłowa.Chatka trzyma dobrze ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało.Teraz różnica między zasilaniem a powrotem 8-10 stopni ,nie posiadam zaworu 4D ani 3D.Bojler grany cały czas.Pompa na powrocie.Mam zamiar montować SV 200  ewentualnie Ardeo Iron ,ale raczej SV 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry

Prośba o poradę w ustawieniach pieca na ekogroszek Retopal > Do tej pory paliłam zawsze Wesoła ale mialam kłopoty z przegrzewaniem podajnika. W tym roku kopiłam Retopal i PIeklorza na razie próbuję ten pierwszy ale mam mieszane odczucia bo idzie go więcej w porównaniu z Wesołą . worek 25kg nie wystarcza na dobę Wesoła spokojnie wystarczała . Może jakieś sugestie do ostawień pieca ? :) W tej chwili mam 15 sek. podawanie przerwa 75 sek nadmuch moc 40% włącza się co 1 minute na 20sekund. Przykrywka przy wentylatorze mocno odsłonięta w sensie ze duży dopływ powietrza . Spala się ten Retopal ładnie bo popiół w miarę czysty jak z drewna ale dlaczego tak dużo go idzie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesola ma 29-30kj aw retopal ma 26 wiec pojdzie go wiecej. Kolego podaj troche wiecej informacji np. co ogrzewasz, jaka instalacja, jaki piec i sterownik? Ja pale reropalem i przy tych temp w okolicach zera spalanie dobowe mam na komfort eko 15kw w granicach 16kg/doba jak cwu czesto używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.