Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ojciec kupił piec na ekogroszek ,,stempin piece '' i ma mały problem ... piec ustawiony na 51 ' C od piątku a temp. na piecu nie idzie wyżej jak 34 ' C ...Chciałbym dodać ,że piec ma zamontowany zawór 4d (4-drożny)-ustawiony po środku (w skali 1-10 na 5).Piec ogrzewa tylko dom ,wody nie trzeba ogrzewać mamy gaz.

 

Na początku podam ustawienia na sterowniku TITANIC +  ,które ustawił hydraulik :

 

-nast .kotła  51' C

-czas podawania 10 s

-temp. kotła 31,3 'C

-podgląd temp CWU  22'C

-podajnik włącz

-nastawa CWU 50'C

-temp.pracy pomp. zima

-krotnośc 01

-czas przerwy w podtrzym. 10 min

-czas przedmuchu 06 sek

-wydajnośc dmucha.05 bieg

 

Co jest nie tak ustawione ,że piec nie może podciągnąć temperatury wyżej ? piec mało teraz pali ,wszystko ładnie wypalone ,nie ma spieków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na początku podam ustawienia na sterowniku TITANIC +  ,które ustawił hydraulik :

 

-temp.pracy pomp. zima

-krotnośc 01

-czas przerwy w podtrzym. 10 min

-czas przedmuchu 06 sek

-wydajnośc dmucha.05 bieg

 

Ja wczoraj także pierwszy raz w tym sezonie grzewczym rozpaliłem.

Ważny jest także czas między podawaniami, czego nie opisałeś

tryb pracy pomp w Twoim przypadku powinien być "brak CWU"

Moje wczorajsze ustawienia na Titanicu

podawanie 9 sek, czas miedzy 01:10, dmuchawa 03, krotność 02, podtrzymanie 10 minut, przedmuch 25 sek.

zawór 4D, ustawiony na 2,5 kocioł 60°C, na CO wchodzi 35°C, na powrocie mam 56°C bez kompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas miedzy podawaniem 4mni 40 sek mam ustawione , a co to jest CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas miedzy podawaniami powinien być około 1 minuty. CWU to podgrzewacz ciepłej wody.

Ja również nie korzystam z zasobnika ciepłej wody z kotła, więc czujnik cwu podłączyłem do

powrotu kotła i na wyświetlaczu sterownika widzę jaka jest tam temperatura.

Tylko w parametrach instalatora trzeba zmienić wybór temperatury zadanej z "tylko nastawa"

na "nastawa+strefy"

post-73893-0-09869500-1505728419_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozmieniem troche i zobacze czy coś sie zmieni ....dzięki Oldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czasu przerwy to różnie bywa.

Najlepiej ustalić stały czas podawania (5s, 10s) i potem robić przerwe w stosunku do podawania. U mnie 1:4 to już dość mocno palił a 1:3 to piekło w kotle. U ciebie jest 1:31 więc nie ma co się dziwić, że nie osiąga temperatury. Zacznij od 1:10 (10s podawania, 100s przerwy) i obserwuj dostosowując nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostawiłem czas podawania na 10 s i czas miedzy podawaniem 2 min...a z nadmuchem tez cos zmieniać (zmniejszyć) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększysz podawanie węgla, co właśnie zrobiłeś, bez zwiększania powietrza to w końcu zacznie ci wyrzucać niedopały. Delikatnie zwiększ powietrze. Jak kocioł zacznie łatwo dochodzić do zadanej a nie będzie ci się podobał popiół to schodź delikatnie z mocy wydłużając przerwe w podawaniu i kontrolując nawiew.

 

Jak to zawsze bywa na początku trzeba się zaopatrzyć w zgrzewke piwa, zeszyt z długopisem i notować: jaka zmiana -> jaki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam zakupiłem piec na ekogroszek z pleszowa model KWM-SGR moc 25KW z podajnikiem wentylator WPA 06 i regulator Titanic+1S do tego jeszcze bojler 200L. Ekogroszek ma 29 KJ 2 znajomi biorą z tego samego miejsca ekogroszek i sa zadowoleni cena za tonę to 950zł i jest suszony przed pakowaniem.

Problem z popiołem, to co mi zostaje to nawet nie można nazwać popiołem jak miałem ustawienia :

 

Temperatura zadana - 45C

Czas podawania - 10s

Czas między podawaniem - 60s

Wydajność dmuchawy - 3 (od 0 do 12)

Czas przedmuchu - 10S

Czas przerwy w podtrzymaniu - 10MIN

Krotność podawania w potrzymaniu - 3

i jeszcze są ustawienia CWU ale to juz nie ważne

 

i było pełno spieków potem poczytałem i zmieniłem na

 

Temperatura zadana - 45C

Czas podawania - 5s

Czas między podawaniem - 35s

Wydajność dmuchawy - 7 (od 0 do 12)

Czas przedmuchu - 10S

Czas przerwy w podtrzymaniu - 10MIN

Krotność podawania w potrzymaniu - 3

 

 

spieków już niema ale popiołu dalej niema teraz jest niedopalony ekogroszek

POMOCY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45°C na kotle to troszkę za mało, chyba że masz pompę kotłową

i na powrocie masz także 45°C. Popatrz dokładnie w instrukcję kotła

i z pewnością znajdziesz tam zdanie takie jak napiszę lub podobne.

" zaleca się zastosowanie pompy kotłowej w celu podtrzymania 50°C

na powrocie kotła"

Myślę że przy kaloryczności  29MJ spieki to żadna nowina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popiół to mały pikuś w porównaniu z temperaturą powrotu.

pełen pojemnik popiołu to mogą być małe gabaryty tego pojemnika

lub cienki groch. Poczytaj na forum tematy związane z zaworem 3D, 4D

temperaturą powrotu i instalacją CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim cudem palicie teraz pierwszy raz - mnie by w domu zjedli przy temperaturach od połowy września :D

Pytanie z innej beczki. Spaliłem około 400 kg grocha przez ten miesiąc (gdzieś od 18go września) - 100 kg siana (19MJ) 300kg (25-26 MJ).
Ogrzewane 3 podłogówki, Bojler 300L + teraz z 2 tyg grzejniki na noc jak zimno. W domu ciepło (160 m2, piec 15kW). Czy to w miarę normalny wynik?

Coś mi się wydaję, że jak tak pójdzie to 2,5 tony które jeszcze mam znikną w oczach. Niestety muszę palić non stop - żeby w kominie utrzymywała się w miarę temp. bo potem się jajca dzieją np. jak włączę tryb letni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spalilem na 30 dni 300kg retopala. Same grzejniki. W domu 22.5

 

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaję, że jak tak pójdzie to 2,5 tony które jeszcze mam znikną w oczach.

Chyba nie wierzysz w to że przy niższych temp. też ci będzie palił 400kg na miesiąc

Ja kupiłem na początek sezonu 2t (to mój pierwszy sezon z eko, więc nie szalałem, żeby sprawdzić z czym to się je), zacząłem pod koniec września palić i po cichu liczę że Mikołaja muszę sobie zafundować kolejne 2t żeby w Święta choinką nie palić :)

Dodam, że w tej chwili poszło mi ok. 300-350kg grochu, ale przez prawie 2 tygodnie paliłem "na pałę" bo uczę się dopiero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że nie liczę na spalanie 400 kg w grudniu styczniu :) Liczyłem, że jednak 3Tony przetrzymają atak cięższej zimy - pewnie do osiągnięcia gdybym zaczął teraz palić... Trzeba pewnie będzie domówić paletę Retopala... Grunt, że spalana ilość jest w miarę normalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak to wygląda, palę od 4 października. Słupki nie pokazują miejsca po przecinku wiec można dodać z pół kg do każdego ale mniej więcej się zgadza patrząc ile ubyło. Grzana całość podłogi (bez kotłowni) + drabinki i bez CWU bo jeszcze nie mieszkam.

Wewnątrz 21-22 oprócz garażu, tam mam Z-tkę i jest kilka stopni chłodniej.

Opał Skarbek, dalej nie wiem czy Piekary czy Bobrek ale nie chcę innego, popiół dopiero dzisiaj wywaliłem ;) .

Obliczeniowo powinienem spalić ok 26kg przy średniodobowej -22C i ok 2t za sezon, zobaczymy co z tego wyjdzie, obym się nie zdziwił bo mam tylko 2t ;) .

post-44592-0-04092400-1508534101_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam zakupiłem piec na ekogroszek z pleszowa model KWM-SGR moc 25KW z podajnikiem wentylator WPA 06 i regulator Titanic+1S do tego jeszcze bojler 200L. Ekogroszek ma 29 KJ 2 znajomi biorą z tego samego miejsca ekogroszek i sa zadowoleni cena za tonę to 950zł i jest suszony przed pakowaniem.

Problem z popiołem ekogrosze się nie dopala to moje ustawienia:

Temperatura zadana - 55C

Czas podawania - 10s

Czas między podawaniem - 45s

Wydajność dmuchawy - 5 (od 0 do 12)

Czas przedmuchu - 10S

Czas przerwy w podtrzymaniu - 10MIN

Krotność podawania w potrzymaniu - 3

i jeszcze są ustawienia CWU ale to juz nie ważne

 

Jak ktoś może doradzić czym mogę próbować regulować żeby bardziej się dopala ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść retortę, w trybie ręcznym rozpal  tak, żeby całość się paliła. Następnie sprawdź na jakich minimalnych obrotach dmuchawy pali się ładnie całe palenisko. Jeśli przy np. 30% ładnie się pali to dmuchawę celuj w granicach do 30- 40% Następnie ustaw podawanie - przerwa w stosunku gdzieś 1:6 (np 6 do 30) i sprawdzaj co się dzieje. Jak w trakcie palenia palnisko się zapada to zmniejsz do 1:5 jak w trakcie palenia przesypuje niedopalony żar - zwiększ do 1:7. Sprawdź co się dzieje jak piec jest w podtrzymaniu - jeśli paliło się dobrze ale wychodząc z podtrzymania widać, że jest dużo niedopalonego węgla - zwiększ przerwe w podawaniu lub ilość węgla, jeśli słabo trzyma się żar - dmuchnij x2 nie razy 3. Po chwili z wyjścia w podtrzymania palenisko powinno się tak zapalić, że pod koniec cyklu pracy pali się całe palenisko i węgiel się nie przesypuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U  mnie wyszło 11 kg na dobę teraz przez 2 tygodnie. ale mam problem z sadza. pale wesoła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 tym samym średnio wychodzi ok. 16kg na dzień

Trzeba jednak dodać że początek tygodnia był cieplejszy, od czwartku było chłodniej więc temp. na układ miałem trochę podkręconą, ale tak czy inaczej uważam że wynik całkiem niezły i napawa optymizmem, zwłaszcza takiego laika jak ja :)

 

Całkiem przyzwoicie, ja spalam podobnie, podobnie tz. więcej <_<

Tak około 20 kg, mam mieszany groszek z miałem.

Ale nasze spalanie jest poniżej jakiejkolwiek krytyki.

Peleciarze taką średnią mają za cały okres grzewczy, a teraz spalają

(chyba nawet wczoraj czytałem) 4-5 kg. ruskiego pelletu.

Rusek to ma moc, chociaż od lokalnego producenta na bank jeszcze lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.