Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po primo zapomnij o Wesołej kup to https://pgg.pl/sklep/index/produkt/id/4%2CRetopal%2B-%2BEkogroszek  albo Chwałowice, oni teraz mają RI poniżej 5. Wesoła to najbardziej energetyczny wegiel w Polsce :) już o tym 3 razy pisałem na forum. :) Retortę widzę że masz ekoenergia 25KW tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 25kW to przy retopalu zmień

 

Ad2-8sec  na 7
Ad3-48sec  na 75 / tu się zdziwisz ale zobaczysz jak fajnie hula przy 75/ ja mam 81. Wentylator mam 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie małe, a to dlatego żeby zniwelować bezwładność kotła . Wczoraj miałem tak że kocioł mi przez 4 godziny nie chodził. Więc ustawiłem na 18 min  przedmuch 60s podawanie 7 s i znowu przedmuch 60s. Jak ustawisz np. na 30-40 min to zanim się rozpędzi to znów więcej czasu potrzebuje. Poza tym mocno rośnie Ci temperatura podajnika, bo żar wchodzi do środka zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podaj dokładne typy pieców z tych  firm . Same nazwy firm nic nam nie mówią. Po drugie dziwni Ci twoi "fachowcy" . Czy nie będzie taniej ich zebrać do kupy żeby ustalili wspólnie między sobą po której stronie leży wina ... ? A po trzecie weź sobie pod uwagę też firmy SAS, Tekla , Eko ogniwo czy największy producent w Polsce Defro. Są i oczywiście  inni . Z tym że jakbym miał doradzać Ci to tak, pełna automatyka sterownik + zawór 4D z siłownikiem/ jak nie masz zaworów na kaloryferze/ poza tym możesz ten twój stary 4D wykorzystać/ . Następna sprawa to piec który ma czyszczenie od czoła. Nie daj się przekonać do czyszczenia od góry. W tym przypadku będziesz miała duży syf w piwnicy po czyszczeniu kotła. Następna sprawa to podgląd i zmiana podstawowych ustawień przez internet / to tylko dopłata za Router 100 zł/ , a będziesz miała na wszystko wgląd przez np. smartfona. Ruszt raczej nie wodny :) chociaż tu opinie są mocno  podzielone :) Przede wszystkim kieruj się serwisem. Sama widzisz jaki w tej chwili masz problem.... Tu masz jeden z wielu rankingów kotła  może coś Ci pomoże http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/1aq5 . Jak coś wybierzesz daj znać wspólnie ocenimy wybór. :)

Jeśli chodzi o moich fachofców to nie chcą się razem spotkać by nie było wiadomo kto to wszyscy robią w hydraulice.

HEITZ EKO 24 zasobnik ma na 200

https://www.valkor.pl/pl/p/HEITZ-EKO-24kW-/46   chyba to ten 

 

a tu mam hermann ale oni sami przyjeżdzają do domu mierzą i wykonują piec

http://hermann.net.pl/pl/produkty/linia-eco-hr-plus

 

właśnie ruszt wodny dobra sprawa ??? czy  nie?

bo oglądałąm piec heitz z 2 drzwiczkami i tam bym mogła mieć wymienne ruszta 

bo z 3 drzwiczkami masz ruszta wodne już 

ale z 2 miej sprzątasz czyśćisz

 

nic nie wybrałam ... patrzę oglądam w razie jak by mój piec jednak mnie teraz zawiódł

czekam na propozycje od ludzi co w tym siedzą i mają większę wiedzę niż ja

ja już troszkę mądrzejsza jestem hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba chcesz wpaść z deszczu pod rynnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj nam mniej więcej gdzie mieszkasz i jaki przewidujesz budżet. Coś odpowiedniego zaproponujemy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie małe, a to dlatego żeby zniwelować bezwładność kotła . Wczoraj miałem tak że kocioł mi przez 4 godziny nie chodził. Więc ustawiłem na 18 min  przedmuch 60s podawanie 7 s i znowu przedmuch 60s. Jak ustawisz np. na 30-40 min to zanim się rozpędzi to znów więcej czasu potrzebuje. Poza tym mocno rośnie Ci temperatura podajnika, bo żar wchodzi do środka zasobnika.

Nie kumam: czyli masz w podtrzymaniu ustawione - podawanie 7 sec co?......wentylator 60 sec co 18 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie po krótkiej przerwie. Dziś był u mnie hydraulik odnośnie niskiego powrotu do pieca co wspominałem kilka stron wczesniej i zaproponował mi takie rozwiazanie jak poniżej na zdjęciach przedstawiam. Chce wywalić zawór termostatyczny z podlogowki i tam wstawić zawór 4D z siłownikiem i do tego sterowanie modułem (chyba pokojowym). Koszt z robocizna miałby wynieść ok 1000zl. I teraz pytanie do was. Czy to przyniesie pożądany efekt wyższej temp powrotu i czy to jedyne wyjście? Zaproponowałem mu że może ten powrót chłodny z podłogi wpiąć w powrót z 4D to powiedział że to nie zda egzaminu. Rys.1 przedstawia obecny stan instalacji, a rys. 2 jak by to miało wyglądać po jego zmianach.

post-66718-0-63479700-1487370153_thumb.jpg

post-66718-0-98412300-1487370168_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to miało wpływ na temperaturę powrotu i będzie wyższy ja mam takie rozwiązanie że mam wystawiony zawór 4d na podlogowke ale i tak temperatura powrotu przy zadanej 65 na piecu wynosi 45

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie kumam: czyli masz w podtrzymaniu ustawione - podawanie 7 sec co?......wentylator 60 sec co 18 minut
Tak u mnie na sterowniku Recalart Multifana mam takie opcje na podtrzymaniu jak standard podanie, wentylator i czas postoju podajnika, ale jeszcze mam coś takiego jak czas wstępnego nadmuchu i czas dodatkowego nadmuchu, oraz blokadę cykli nadmuchu / tej ostatniej nie używam/ . Czyli po np. 15 minutach postoju wentylator ma wstępny nadmuch 60 s później 7 podawania i znów dodatkowy nadmuch 60 s. Po 15 min cykl się powtarza, no chyba że temperatura zadana kotła spadnie poniżej zadanej to wtedy przechodzi w tryb palenia.

 


A to wykres dzisiejszej pracy kociołka.

post-69750-0-11832000-1487401511_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp powrotu na poziomie 42* to teraz mam. Czyli to może okazać się że wcale to nie da rezultatu i tylko wydane pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ustaw na kotle np.65 a na zaworze 4d 60* i termostaty sobie ustaw jak chcesz. U mnie teraz przy zadanej 62 mam powrót 55-58 tylko ze mam bypass na rozdzielaczu od grzejników. A miałem ostatnio 46* na powrocie przy zadanej 68 i mi sie czarno w kotle zrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę przerabiał swoja instalacje na wiosnę. Dam chyba zawór 4d 6/4" i rury obiegu kotłowego tez takie. Podłogówka za zaworem ale przed pompą od grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu z deszczu pod rynnę? co ? złe piece? 

mieszkam blisko Gdańska

8-9 tyś myślę

Piece nie wiem czy złe bo ich nigdy nie sprawdzałem , ba nawet na oczy nie widziałem. :) Ale zapamiętaj sobie iż przy wyborze pieca liczy się przede wszystkim dobre sterowanie całym procesem spalania oraz retorta . Piec jak piec jest blacha czasami 6 mm czasami 8 mm a czasami 10 mm . Wszyscy producenci biorą z tego samego źródła czyli z Mittala . Są i też tacy co biorą z hut z Ukrainy. Ale ci akurat co tam kupują narażają się na straty i złą opinię o trwałości pieca. W samym piecu liczy się jego sposób czyszczenia. Jeśli jest od góry, nie ma bata żeby kurz nie wydostawał się na zewnątrz. Dla mnie to wielki dyskomfort. Kiedyś czyściłem piec u koleżanki marki HEF . Piecyk dobry ale.. przy czyszczeniu ja i pół piwnicy zostało zafajdane. Jak masz czyszczenie od czoła to tego problemu aż "tak nie widać" :) Następna sprawa to gwarancja. Jeśli dają 2-3 lata to znaczy że blacha do bani. Jeśli dają 5 lub więcej to znaczy  że wiedzą co robią i używają materiału do produkcji pieca z górnej półki, nie wspominam o jakości spawów. Następną sprawą ważną jest powierzchnia wymiennika. O tym ludzie nie wiedzą. Ten parametr mocno wpływa na zużycie ekogroszku. Standard to 1 m kw na 10kW mocy kotła, im większy tym lepiej bo energię pobierasz w większości ze spalin a nie wywalasz do komina. Temperatura spalin w zasadzie nie powinna przekraczać 100-110 stopni C . Są i też tacy palacze gdzie ich temperatura spalin nie przekracza 90 stopni. Wyciskają z pieca co się da. Ale sa tez tacy co na kotle 5 klasy mają po 200 C, bo mówią że kocioł im szybciej dochodzi.. :) ale zamiast spalać 18 kg spalają 40 kg ekogroszku. A w domu mają tą sama temperaturę co inni lepsi palacze. W dodatku muszą piec czyścić 2 razy szybciej od pozostałych. Tylko tu wielka uwaga im mniejsze temperatury spalin tym większy kondens Ci się tworzy.. Jak nie masz wkładu to za 1-2 miesiące palenia będziesz miała to co ja . Czyli wykwit na kominie i nieprzyjemny zapach kwasu siarkawego / nie mylić z siarkowym/ :) temperatura spalin na poziomie 110 jest temperaturą bezpieczną. Poniżej tego leje się przez komin i któregoś pięknego dnia wychodzi wykwit a z wyczystki leje się czarna woda... nie mylić ze smołą  :) bo to sadza. I ostatni parametr to serwis. Sama to już przechodziłaś i wiesz jakie jest zagrożenie. Jak serwisant przyjeżdża i mówi że on nic nie może pomóc to uciekaj od takich ' pseudo producentów" . musi ci zapewnić wsparcie przez 24h/ dobe/ 7 dni w tygodniu. !!! Jeśli tego nie spełnia to jest wielki hazard. Bo może być ok ale jak będzie nie ok to sama widzisz co się dzieje.

Następną sprawą jest sterowanie. to jest cały mózg systemu !!! Te sterowniki co mi wysłałaś to fajne były 10 lat temu ale w tej chwili sa inne lepsze zdecydowanie lepsze standardy. Ja znam takie sterowniki : firma Tech, Recalart, Bruli.pl-esterownik, oraz Timel https://esterownik.pl/nasze-produkty , https://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-580-zpid/, http://recalart.com/web.n4?go=119, http://www.timel.pl/produkty.html. Tylko te sterownik znam, bawiłem się tym i mogę polecić. Oczywiście mogą być jeszcze inne sterowniki , przyznaję sie nie znam wszystkich. :) im więcej bajerów i możliwości sterownika to masz więcej możliwości, podejrzenia, zobaczenia, skorygowania lub też puszczenia wszystkiego w automacie . Masz wtedy taka przewagę że tylko dosypujesz węgiel do zasobnika i wyciągasz popiół. A kontrolujesz tylko prace kotła na swoim smartfonie. Jednym słowem masz komfort pracy. Takie sterowanie w zależności od producenta kosztuje w dopłacie jakieś 300-700 zł. Wystarczy tylko na początku sie pomęczyć a po 1 miesiącu obserwacji tak jak ja zapominasz o kotle . Ja również zapomniałem o nim .. do momentu w którym dostałem SMS że się wyłączył.... bo kocioł już nie miał paliwa. :) Jeśli kupujesz z różnych składów zamontuj sobie tzw. czujnik żaru , on Ci będzie modulował ustawienia w zależności od jakości paliwa. jeśli kupujesz od sprawdzonego  dostawcy to to się nie opłaca. No chyba że kupujesz mokre paliwo to ten czujnik również dobrze się sprawdza. I ostatni ważna część w piecu to palnik. Tu powiem Ci nie mam aż tak wielkiej wiedzy na ten temat. :( z tego co czytam i obserwuję to jeden z lepszych palników na rynku ma ekoenergia II generacji. Są również pancerpolu ale .. no cóż jakoś mnie ta firma nie przekonuje. Ale tym się nie sugeruj. Każdy będzie chwalił co innego.  pamiętaj że są palniki tłokowe i retortowe. Obydwa mają swoje wady i zalety w sposobie czyszczenia i podawania. A i ustawienia na sterowniku się mocno różnią. Bardzo ważną rzeczą jest również obliczenie mocy kotła . Proponuję Ci stronkę http://cieplowlasciwie.pl/  wypełnij tam swoimi danymi te pola i wyjdzie Ci jaką moc musisz mieć max !! Zaznaczam max bo oni tam zawyżają o jakieś 15-20%. Do tego zawsze trzeba brać pod uwagę sprawę docieplenia w późniejszym okresie. Przykład ludzie kupują piec np. 28KW i to im działa. Ale później docieplają chatę i to już im nie działa... :). zamiast 28Kw dom potrzebuję wtedy 15KW. Wtedy w piecu się strasznie wszystko kisi bo jest przewymiarowany. Brak tych założeń powoduje to że ludzie zamiast sobie polepszyć pogarszają sytuację. bardzo dobrze docieplony dom potrzebuje koło 50w/ m kw zaś normalny "golas" koło 120W mkw, przy założeniu tej samej temperatury w pomieszczeniu. A z resztą sobie poradzisz. Podzwoń po tych producentach , porozmawiaj z nimi i za kilka tygodni kup nowy piec. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ustaw na kotle np.65 a na zaworze 4d 60* i termostaty sobie ustaw jak chcesz. U mnie teraz przy zadanej 62 mam powrót 55-58 tylko ze mam bypass na rozdzielaczu od grzejników. A miałem ostatnio 46* na powrocie przy zadanej 68 i mi sie czarno w kotle zrobiło.

Spróbuję tak przestawić a jak zrobiłeś ten baipas? Tylko zastanawiam się czy jeśli ustawie ten zawór na 60* to będę musiał wyłączyć pogodówke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego jak na zdjęciu. Pogodówke musisz wyłączyć i ustawić 60* na zaworze. I termostaty ustawić na grzejnikach a jak nie masz tego bypassu to jeden w łazience ustawić na max lub zdjąć głowice, żeby pompa miała przepływ cały czas. A i pompę od grzejników na 2gi bieg

post-66668-0-08068200-1487407133_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakieś rozwiązanie ale nie chciałbym pozbywać się tej pogodowki.Mnie cały tydzień w domu nie ma ,a żona to praca, dom i dzieci i nie chce jeszcze jej tłumaczyć żeby pilnowała temp w domu. A takie rozwiązanie jakie przedstawił hydraulik może dać ten efekt wyższej temp powrotu? Ja rozumiem to tak,że coś może z tego byc,gdyż na podłogę pójdzie temp dajmy na to 35* których będzie pilnował silownik,a większość gorącej wody pójdzie na powrót do pieca razem z powrotem z 4D od c.o. Wynikiem tego będzie gorąca woda na powrocie bez mieszania z zimną wodą z podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ci grawitacja zadziała w obiegu kotłowym? Ja tez na teraz tak zrobiłem żeby chronić kocioł do,momentu aż przerobie instalacje. Chyba najlepsze rozwiązanie to pompa kotłowa.

 

Z resztą jak sa termostaty to temperatura w pomieszczeniach jest utrzymana. Pogodówka najlepiej na OP i zawór 3d z siłownikiem.

 

Sam juz nie wiem. Czy zrobić na zaworze 4d 1" i pompa kotłowa czy 6/4" bez pompy. Ale na pewno dam 3d na op za zaworem u powroty wpięte w zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie jest ok w pokojach temperatura stabilna i powrót tez ok. W kotle siwo od pyłu nie ma sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz kolego a u mnie jest sadza i jest czarno. I chyba bez przerobienia się nie obejdzie. Szkoda pieca. Hydraulik mowi, że założenie pompy na powrót z 4D może spowodować zabieranie wody z instalacji i zmniejszenie mieszania w 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odpowiednio pompy ustawić na zasilaniu i powrocie. Najchętniej zrobiłbym na zaworze 4d 6/4" a podłogówkę na 3d 1" bez pompy. Tylko czy zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.