jacekma Opublikowano 28 Sierpnia 2012 #1 Opublikowano 28 Sierpnia 2012 Witam, mam zamontowany nowy piec camino 15kW, uruchomiony wczesną wiosną tego roku, do tego czopuch 90 stopni do komina 27x27. W zasadzie nie mam za wielkich doswiadczen z piecem ze wzgledu na temperature panujaca na zewnatrz i brak konieczności grzania domu, lecz problem pojawia się taki, że przy uchylonych dolnych drzwiczkach dymi strasznie z gornych drzwi zasypowych, dymi klapka powietrza wtórnego, po otwarciu dym tez wydostaje sie na kotlownie, często gęsto także ogień lubi ucieka aż do miarkownika ciągu.... Co jest powodem tego stanu rzeczy ? Cytuj
Vlad24 Opublikowano 28 Sierpnia 2012 #2 Opublikowano 28 Sierpnia 2012 za duży i zimny komin a skutek to brak ciągu Cytuj
vernal Opublikowano 28 Sierpnia 2012 #3 Opublikowano 28 Sierpnia 2012 No i może jeszcze brak dostępu powietrza z zewnątrz do kotłowni. Otwórz okno i sprawdź, chyba, że masz rurę przez ścianę - jaką? Cytuj
jacekma Opublikowano 28 Sierpnia 2012 Autor #4 Opublikowano 28 Sierpnia 2012 (edytowane) Czy czopuch moze mieć wpływ na to dymienie ? Czy ustyuowanie komina może mieć wpływ, leży u skraju dachu budynku, dach kopertowy 15 stopni, poniżej najwyższego punktu dachu ? Czy zimą sytuacja się zmieni ? Czy strażak na kominie coś pomoże ? Dlaczego przy drzwiach wyczystki zamkniętych a otwartej klapce powietrza głównego problem jest znikomy ? Jeśli ciąg słaby, dlaczego ogień wyciąga na drzwi zewnętrzne, albo do komina ? Rury nie mam przez ścianę, okno jest ale przy piecu i w zasadzie nie zmieni się nic, być może otwarcie drzwi do garazu i bramy garażowej powoduje, że jest lekka poprawa... Edytowane 28 Sierpnia 2012 przez jacekma Cytuj
przemyslaw2ar Opublikowano 29 Sierpnia 2012 #5 Opublikowano 29 Sierpnia 2012 (edytowane) Kolego, Camino projektowano z myślą o koksie. Dolnych drzwiczek nie otwieraj tylko wyreguluj powietrze klapką w taki sposób aby poprzez uchyloną górna klapkę na ok 5mm nie wylatywał dym (powietrze powinno być podawane obydwiema klapkami. męczyliśmy się z tym kotłem blisko 30lat do dnia aż wypadła dziura w tylnej ścianie :) Edytowane 29 Sierpnia 2012 przez przemyslaw2ar Cytuj
HP79 Opublikowano 29 Sierpnia 2012 #6 Opublikowano 29 Sierpnia 2012 Jest oddzielny wątek o camino: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2390-camino-kwd3/ Cytuj
jacekma Opublikowano 29 Sierpnia 2012 Autor #7 Opublikowano 29 Sierpnia 2012 ok wiem, ze reguluje się powietrze dolna klapką, lecz u mojego taty taki sam piec chodzi z otwartymi drzwiami i nie ma problemu dymu w kotlowni. Komin ma prostokatny mniejszy i rure czopuch wprowadzona odcinkiem 15 cm wprost do komina stad zastanawiam sie dlaczego u mnie jest problem ? czy to wina czopucha 90o czy za dużego komina Dodatkowo zastanawiam się czy problem stoi za wysokoscia komina, ktora jest nizsza niz kalenica domu a dach ma nachylenie 15 stopni koperta ?! Cytuj
przemyslaw2ar Opublikowano 29 Sierpnia 2012 #8 Opublikowano 29 Sierpnia 2012 Jeżeli komin znajdzie się na zawietrznej to wiatr będzie wpychał spaliny spowrotem i takie problemy będą normą. Komin powinien wystawać 60cm ponad kalenice. Cytuj
jacekma Opublikowano 11 Września 2012 Autor #9 Opublikowano 11 Września 2012 Tak będzie na 90%, gdyż front domu mam na pd-zachód a wiatry są własnie z tego kierunku, stąd dotychczas takie wiatry zaobserwowałem. Czy strażak kominowy coś pomoże ? Czy czeka mnie konieczność wprowadzenia rury żaroodpornej do komina murowanego ? i wydłużenie komina ??? Cytuj
rzeznik2555 Opublikowano 11 Września 2012 #10 Opublikowano 11 Września 2012 (edytowane) Wkład nie zaszkodzi ale przedłużenie komina w ten sposób to najgorsze co można zrobić . Było o tym na tym forum o tym pisane ja mam Camino 18 kw podpięty pod komin 15x15 i daje rade aż gra w dni takie jak dziś , ciekawe jak to będzie zimą Edytowane 11 Września 2012 przez rzeznik2555 Cytuj
jacekma Opublikowano 12 Września 2012 Autor #11 Opublikowano 12 Września 2012 Właśnie takiego dnia jak wczoraj :) piękny koniec lata, 22C w kotłowni, na zewnątrz 18C, zrobiłem próbę razem z ojcem ZERO CUGU w kominie 27x27 :(, otwarte okno nic nie pomogło, dym ze spalajacych sie gazet wychodził na kotłownie :( Będę przerabiał wejście do komina na bardziej pod kątem 45o bo jest prawie w poziomie, skrócę też minimalnie rurę, która wchodzi w światło komina od środka oraz dodatkowo uszczelnie... Ale powątpiewam aby to się zmieniło, obawiam się, że ten komin jest za duży ??? Zastanawiam się nad zmniejszeniem średnicy / włożeniem wkładu ? Czy to ma sens ? Jakie są koszty ? i na ile taka rura starcza ? Cytuj
kociołsam Opublikowano 12 Września 2012 #12 Opublikowano 12 Września 2012 każda przeróbka tu nie pomorze, jest za ciepło i podejrzewam, że teraz za ciepło i pewnie u mnie też bez nadmuchu bedzie dymić . Komin musi sie rozgrzać bo za mała rożnica temperatur jest ,Tak jest u każdego! weż mu kopciucha daj w wyczystke kominową wtedy pociągnie i ruszy Trzeba go ,, popchnąć '' A potem już ruszy. Cytuj
sambor Opublikowano 12 Września 2012 #13 Opublikowano 12 Września 2012 Umie komin 11m fi 200 zawsze ciągnie, w zimie muszę w ramach regulacji ciągu otwierać wyczystkę. Cytuj
jacekma Opublikowano 12 Września 2012 Autor #14 Opublikowano 12 Września 2012 każda przeróbka tu nie pomorze, jest za ciepło i podejrzewam, że teraz za ciepło i pewnie u mnie też bez nadmuchu bedzie dymić . Komin musi sie rozgrzać bo za mała rożnica temperatur jest ,Tak jest u każdego! weż mu kopciucha daj w wyczystke kominową wtedy pociągnie i ruszy Trzeba go ,, popchnąć '' A potem już ruszy. Co znaczy kopciucha ? Dziś jest chłodniej, spróboje po południu odpalic... No i czeka mnie wizyta kominiarza... co by cug sprawdził... Cytuj
kociołsam Opublikowano 12 Września 2012 #15 Opublikowano 12 Września 2012 (edytowane) z tyłu komina dajesz gazety troche ropy tylko nie wysokie oktany bo bum zrobisz tylko ropa podpałka grila morze być i podpalasz komin chwyta ciepło a tym sammy dostaje cug i zamykasz wyczystke i już ciągnie Tak się dzieje w upały trzeba troche wspomoc Kol sambor gdzie teraz masz zime>? jesienią już sam zaskoczy co innego teraz jak ciepło z dmuchawą tego problemu niema Edytowane 12 Września 2012 przez kociołsam Cytuj
jacekma Opublikowano 13 Września 2012 Autor #16 Opublikowano 13 Września 2012 Hej, na dworze 15C albo mniej, w domu 21C, zrobiłem próbę z gazetami i bez zmian... nie ma ciągu, :( nie wiem czy mam za szczelna chałupe, czy co, bo przy zamkniętym oknie, nic nie ciągnie, pomaga trochę otwarcie bramy, bo okna w kotłowni, na tej samej ścianie co piec to nic, pomieszczenie się szybko wychładza ale nic poza tym. Ciągu brak... Nie wiem czy ten komin to za duży nie jest na ten mój piecyk... Cytuj
rzeznik2555 Opublikowano 13 Września 2012 #17 Opublikowano 13 Września 2012 A morze jakieś ptaki zrobiły sobie w kominie gniazdo Cytuj
mac65 Opublikowano 14 Września 2012 #18 Opublikowano 14 Września 2012 Za duży przekrój komina do tej mocy kotła . W zimie powinno być lepiej jak się komin wygrzeje . W oststeczności wkład dla zmniejszenia przekroju . Cytuj
sambor Opublikowano 14 Września 2012 #19 Opublikowano 14 Września 2012 Kol sambor gdzie teraz masz zime>? jesienią już sam zaskoczy co innego teraz jak ciepło z dmuchawą tego problemu niema Nie czytasz ze zrozumieniem - w moim poście jest napisane że obecnie mam dobry ciąg a w zimie za mocny. Cytuj
tomek66 Opublikowano 14 Września 2012 #20 Opublikowano 14 Września 2012 Za duży przekrój komina do tej mocy kotła . W zimie powinno być lepiej jak się komin wygrzeje . W oststeczności wkład dla zmniejszenia przekroju . Nie myślę, że w tym jest problem. Mam taki sam komin i zawsze jest ciąg, nie ważne co jest do niego podłączone i czy się pali czy nie. U kolegi ten komin może być za niski i tu bym szukał przyczyny. Cytuj
jacekma Opublikowano 14 Września 2012 Autor #21 Opublikowano 14 Września 2012 Nie myślę, że w tym jest problem. Mam taki sam komin i zawsze jest ciąg, nie ważne co jest do niego podłączone i czy się pali czy nie. U kolegi ten komin może być za niski i tu bym szukał przyczyny. Sprawdze wysokość komina, ale będzie cos koło 7m, czy to jest za mało ? Być może to, że jest poniżej kalenicy, a dach ma 15 stopni koperta i jakieś zawirowania powstają ? Nie mam "Ztki" w kotłowni, ale jak pisałem otwieram garaz, stad naplyw powietrza powinien wystarczyc... Może faktycznie musi złapać i się wygrzać ? Cytuj
Mikesz62 Opublikowano 14 Września 2012 #22 Opublikowano 14 Września 2012 Pozwolę sobie zacytować kolegę Lastrico na temat dużego przekroju komina cyt. Przyczyną twoich kłopotów nie jest kocioł ale komin. Komin musi mieć odpowiedni przekrój dla wydajności danego paleniska. To że nie może być za mały jest jakoś ogólnie zrozumiałe, ale komin nie może być również za duży. W dobrze dobranym przekroju komina, gorące spaliny wędrując ku górze oddając po drodze część energii ściankom. Komin od tego się nagrzewa co zdecydowanie poprawia ciąg. Jeśli wykonamy komin o wielkim przekroju do małego kotła, to ten kocioł nie nagrzeje tego komina nigdy ! Mechanizm jest taki, że środkiem kanału idą gorące spaliny, a po ściankach (z góry na dół) spływają masy zimnego więc cięższego powietrza. Dzieje się tak dlatego, bo w ten sposób naturze najłatwiej wyrównać ciśnienia obu gazów.. Nie wiem jak duży masz ten przekrój... ale należy go ostro zawęzić na szczycie komina. Najlepiej zrób na kominie czapkę z mniejszym otworem. Zdecydowanie odradzam montowanie rur metalowych wystających ponad komin, tego nie rób - mimo że inni tak mają. Cytuj
tomek66 Opublikowano 14 Września 2012 #23 Opublikowano 14 Września 2012 (edytowane) Sprawdze wysokość komina, ale będzie cos koło 7m, czy to jest za mało ? Być może to, że jest poniżej kalenicy, a dach ma 15 stopni koperta i jakieś zawirowania powstają ? Nie jest aż taki niski, to że poniżej kalenicy może mieć wpływ, ale nie koniecznie to jest przyczyną. Jeśli chcesz tak na szybko coś poprawić, to proponuję zrobić zwężkę wyrzutową na wylocie komina z 27cm/20cm o długości ok. 1m. Zwężka musi być ze stali nierdzewnej, zwykle ze stali gatunku 1.4404, na pewno będzie lepiej. Jeżeli zda to egzamin wtedy należy ją ocieplić. Edytowane 14 Września 2012 przez tomek66 Cytuj
jacekma Opublikowano 14 Września 2012 Autor #24 Opublikowano 14 Września 2012 Czyli tak na próbę najmniejszym kosztem jest zmniejszenie przekroju wylotu komina z 27 cm na powiedzmy 20 cm. Co proponujecie, aby odbyło się to w zasadzie bezkosztowo ;) Dlaczego wkładanie rur metalowych odradzacie ? Kolega zamontował nawet do kominka wkład kwasowy Cytuj
tomek66 Opublikowano 14 Września 2012 #25 Opublikowano 14 Września 2012 Zaproponowałem Ci najtańsze rozwiązanie, jeśli masz pieniądze to możesz zastosować wkład. Pytanie czy kwasoodporny się nadaje? Do kotła na paliwa stałe powinien być wkład żaroodporny, a to już jest koszt ok. 160 zł za metr rury. Jeśli chcesz spróbować ze zwężką to zrób na próbę ze zwykłej blachy i zobaczysz czy coś pomogło a potem zdecydujesz co dalej. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.