Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Własnego Pomysłu


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

piotr3 fajny pomysł może jakieś foto, a i czym palone, drewnem?, w moim kotle drewno (trociny, wióry, zrąbki, zboże) spala się całkowicie bezdymnie, problem dymienia jest na węglu i tylko przy bardzo małym odbiorze ciepła, ale szukam najlepszego rozwiązania i nie raz siedziałem do późna albo w kotłowni albo na necie, a następnego dnia warunki się zmieniają i już wszystko od nowa, kusi mnie aby zrobić syfon w kanale ogniowym chodzi oto aby idący w górę ogień zawsze trafiał na nagrzany materiał i dodatkowe powietrze i takie rozwiązanie powinno dopalić wszystko na różnych stanach odbioru mocy, pamiętać należy że nie wszystkie rozwiązania będą dobrze funkcjonowały po zmianie skali szczególnie na mniejszą

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobić syfon w kanale ogniowym chodzi oto aby idący w górę ogień zawsze trafiał na nagrzany materiał i dodatkowe powietrze

Fotogeniczne to nie jest i istotnych rzeczy i tak nie widać, dlatego szkic

schematpzgz.jpg

jak widać do drewna i innej biomasy.

Tutaj płonące gazy najpierw trafiają same na siebie, potem jeszcze kilka obrotów w rozgrzanej do czerwoności, albo wręcz żółtej przy nadmuchu komorze. Co do sterowania mocą to przyznam się, że za bardzo na nią nie panuję, ale z góry zakładam współpracę z buforem i nadmuch powietrza. Na ciągu grawitacyjnym ma po prostu dość małą moc i komora się pokrywa spiekami popiołu, zaś przy nadmuchu jest czyściutka. W drodze do wymiennika przydałby się jakiś cyklonowy odpopielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj płonące gazy najpierw trafiają same na siebie, potem jeszcze kilka obrotów w rozgrzanej do czerwoności, albo wręcz żółtej przy nadmuchu komorze. Co do sterowania mocą to przyznam się, że za bardzo na nią nie panuję, ale z góry zakładam współpracę z buforem i nadmuch powietrza.

 

nadmuch można dobrać i sterowanie też do uzyskiwania określonej mocy, z czego jest ta komora?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś lekka, izolacyjna ceramika z demontażu pieca oporowego. Dzielnie znosi temperatury, ale czyszczę to pędzelkiem :D

W założeniach miało popracować chociaż parę godzin dla sprawdzenia koncepcji, a "ogrzewa" mi dom już kilka dni. Fakt, że w tej prototypowej postaci obsługa tego jest dość kłopotliwa, ale w porównaniu do kotła mniej żre i rzadziej trzeba karmić.

Zakładam, że z odpowiednim wymiennikiem, a nie kotłem w jego roli powinno być jeszcze bardziej efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe a powietrze podane "niebieskimi" rurami do komory odgazowania? i później w dół do komory dopalania, zamontowane w piecu czy przedpiec? po demontażu rusztu też mogę zrobić też taką komorę, trochę pomyśle nad tym, a jest płaszcz wodny?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że się wcinam, ale mnie ten pyszny palnik kojarzy się (jak zwykle) z kolektorem wydechowym od samochodu. Spróbujcie z takim łatwo dostępnym elementem który trudno zepsuć. Nawet można jakąś dziurkę dowiercić na zasysanie powietrza ? Ja w to wierzę.

Reded i Przemek gratuluję podstawowej konstrukcji.

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontowane w piecu czy przedpiec

Przedpiec. W kotle raczej cięzko by było to upchać. Niebieskie, bo niestety ta wersja jest karmiona zimnym powietrzem, chociaż zapewne w kanałach pod komorą się nieco ogrzewa. Brak płaszcza komory uważam za plus, gdyż bez problemu i smoły połyka wilgotne paliwa. Minusem są gabaryty, bo trzeba ją solidnie izolować. Jak ktoś używa sketchupa to tu znajdzie pobieżny projekt http://hostuje.net/f...71144f2f1ee777d

 

def z części samochodowych to chętnie bym w tym widział lambdę, nawet żadnego podgrzewania by nie wymagała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

defie dziękuje za słowa uznania, Przemek pewnie też, jestem mechanikiem i zapewniam że idealnego kształtu to raczej nie znajdziesz a i przekroje pewnie też za małe, kiedyś miałem kolektor wydechowy od forda jako dysze nadmuchowe, mniejsza, idea wirowego dopalania podoba mi się chcę sprawdzić jaką komorę trzeba zrobić do węgla,

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idea wirowego dopalania podoba mi się chcę sprawdzić jaką komorę trzeba zrobić do węgla,

 

 

 

W te 120mm które tam masz włożyłbym dwie pionowe. Trudno z góry stwierdzić, co by się dzialo z popiołem, ale na pewno część by opadała na ich dno, więc powinna być możliwość usuwania go. I powinny wspólnie dostawać gazy, aby jednakowo pracowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do cyklonu idea mi się podoba może spróbuję, a PW otworami bocznymi nawiercanymi na styk z okręgiem do rozwiązania, obawiam się sterowalności takiego "odrzutowca" z dwoma silnikami i jakie okno do wlotu do cyklonu, ciekawe czy dmuchawa nie będzie wyrzucać spalin otworami PW, a może na początek coś w rodzaju syfonu/ litery W postawionej na boku?

 

pozdrawiam RedED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW jeszcze przed wlotem/oknem a właściwie dyszą, i z tej samej dmuchawy, więc wyrzucać nie ma prawa. Trzeba tylko dobrać proporcje. Do komory można trzecie, ale nie sądzę, aby było potrzebne.

Wymiary kanały masz akurat takie, że wszelkie próbne komory możesz budować w nim z plasterków, czyli cegieł termoizolacyjnych i jeszcze ciut miejsca zostaje na "łobetkanie" wełną dla uszczelnienia. Wiertarka, brzeszczot, tarnik. Ja ciąłem na pile taśmowej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dysze.jpg

 

mniej więcej tak bym to widział. Możliwe, ze przy takim cyklonopodobnym kształcie duża większość popiołu osiądzie na dnie komory. Oczywiście trzeba gdzieś jeszcze podać PW.

Piotr to jest właśnie to o czym pisałem wyżej tylko nie panuje nad google sketchup ;) Jednak aby to działało właściwie to powinno wytwarzać podciśnienie w komorze zasypowej. czyli dmuchawa odpada bo wytwarza nadciśnienie i czar pryska chyba że... można by ją wpiąć bezpośrednio w palnik na zasadzie inżektora a PG podawać miarkownikiem tyle tylko że powstaje problem jak to zmieścić w tym wąskim kanale? Musiałby to być odlew ceramiczny lub żeliwny (testowałem na stali na zwykłym ciągu kominowym to rozpłynęło się w 3 dni :unsure: - działa jak turbina stale i stale zwiększa prędkość , tyle że u mnie bez miarkownika, więc na razie się poddałem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wczoraj przez przypadek popełniłem fajny palnik, próba z syfonem zawiodła moje oczekiwania a, że zniszczyłem materiał włożyłem grubszą płytę ok4cm grubą z tym, że płyta ma w poziomie odciśnięte rurki jedna obok drugiej taka fala, ładnie ogień po tej fali płynie mieszając się z powietrzem, i przy samych rusztach na "dnie" komory ogniowej-dopalającej jest zwężenie po 7,5cm z każdej strony, środkiem zasuwają spaliny i ładnie się mieszają z 3p, na małej mocy prawie cały czas jest płomień jak z dużej świecy a jak dmuchawa zastartuje to jest prawie na całej szerokości, zobaczę jak będzie za dwa dni

 

pozdrawiamRedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca, gdzie się podpiąć, więc wpiszę to w tym temacie.

 

Przeglądając stare numery czasopisma "SAM ZROBIĘ" (1988), natrafiłem na artykuł o piecu konstrukcji ks. Stanisława Fijałka. Była tam opisana jego szczegółowa konstrukcja i koncepcja. Wspominano też o metodzie rozpalanie od góry, która pozwala na wydłużenie stałopalności. Fragmenty tego artykułu są dostępne w necie, tak samo jak opis techniczny i przekrój pieca (zgłoszenie patentowe).

 

http://pubserv.uprp.pl/publicationserver/Temp/0c80c53rjkimk8hio2p9sfurf1/PL147755B1.pdf

 

http://www.kurhan.suport.pl/prasa/skf.htm

 

Co sądzicie o jego pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca, gdzie się podpiąć, więc wpiszę to w tym temacie.

 

Przeglądając stare numery czasopisma "SAM ZROBIĘ" (1988), natrafiłem na artykuł o piecu konstrukcji ks. Stanisława Fijałka. Była tam opisana jego szczegółowa konstrukcja i koncepcja. Wspominano też o metodzie rozpalanie od góry, która pozwala na wydłużenie stałopalności. Fragmenty tego artykułu są dostępne w necie, tak samo jak opis techniczny i przekrój pieca (zgłoszenie patentowe).

 

http://pubserv.uprp..../PL147755B1.pdf

 

http://www.kurhan.su...l/prasa/skf.htm

 

Co sądzicie o jego pomyśle?

 

Witam

pomysł niezły w szczególności DGP, tylko zastrzeżenie do szczelności wykonania wewnętrznej konstrukcji - ważne aby spaliny nie mieszały się z ogrzewanym powietrzem.

Zamieszczam kilka wynalazków z za wschodniej granicy gdzie piece kanałowe są popularne.

 

Pozdrawiam

piece kanałowe1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czemu na wschodzie piece są lepsze?

prawda jest taka że one palą na maxa i stąd sprawność i czystość, po ostatniej zmianie też pale czysto choć z węglem jest trudno ale idzie, może jutro jakieś ciekawe fotki zrobię,

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie napisałem że są lepsze lecz że są popularne - dobrzy fachowcy, duża ilość literatury tematycznej, tradycje palenia drewnem - węglem zaczeli palić praktycznie po wojnie,

 

Dobrym przykładem kotła na drewno są kotły prod.litewskiej, które reklamuje kolega @Sanitsystem.

Duże tradycje palenia drewnem są także w Skandynawii np Finlandia - ale nie mam dostępu do tamtejszej literatury, a kotły fińskie sprzedawane u nas są droższe od najlepszych produkcji zachodnich.

 

A u nas brak dobrych zdunów, brak literatury, drogie drewno opalowe - słowem nowoczesność.

 

Szukałem kogoś kto zrobi piec kanałowy do pokoju, praktycznie nikt w okolicy Warszawy nie wie jak do tego się zabrać.

Wszyscy "fachowcy" proponowali wkład kominkowy w obudowie szamotowej - bo tak się teraz robi.

 

Poszukałem w necie , znalazłem trochę wiedzy i od maja buduję sam piec kanałowy na drewno w salonie.

Ma być funkcjonalny i pełnić funkcje ozdobne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.