Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor słoneczny - własny pomysł


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś robił kolektor słoneczny z parownika od lodówki?

Rurki w takim parowniku są juz przylutowane do radiatora tylko czy srednica nie sie za mala, aby np przepuścić glikol i czy będzie w stanie odebrac ciepło?

Ewentualnie można rurki puścić równolegle tzn.:

 

 

solar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na blachy aluminiowe trapezowe

Nasunął mi się pomysł

Aby nie "bawić" się w rurki przylegające do blachy, czy nie łatwiej jest przykleić jakies podłoże do blachy trapezowej tak, aby  trapezy wytłoczone były zamknięte i przepuszczać miedzy  rowki (trapezy połączone (one by utworzyły meandry)) glikol

  Tym samym by była duża powierzchnia "styku" między glikolem a blachą

Blachę również można kupił jako czarny mat - tylko nie wiem czy jest wtedy pokryta?

Co myślicie o tym pomyśle??

 

solarTrabez.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, genesis72 napisał:

Aby nie "bawić" się

Kolego. Kombinujesz jak koń pod górę, a efektu zamierzonego nie osiagniesz. Wrócisz z kolejnymi pytaniami "dlaczego tak słabo mi grzeje" 

Narobisz się po pachy, a potem ponowna kasa na kolektor i przeróbkę instalacji. 

Kup nowy kolektor i po sprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Kolektor słoneczny - własny pomysł
50 minut temu, genesis72 napisał:

Tylko trzeba jednorazowy wyrzucić min 800 zł i czekać aż to się zwróci za kilka lat

 

 

CWU w okresie maj - wrzesień dla pięcioosobowej rodziny może wynieść 1000 albo i więcej PLN. Na przykładzie ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Outsider napisał:

CWU w okresie maj - wrzesień dla pięcioosobowej rodziny może wynieść 1000 albo i więcej PLN. Na przykładzie ekogroszku.

Mieszkam u teściów, którzy maja piec gazowy dwufunkcyjny

Jeszcze nie mieszkam w własnym domu

11 godzin temu, wojtas85 napisał:

na olx-ie są wystawione używane kolektory płaskie  Polskiej produkcji -  po 3 szt - 900 zł  do negocjacji razem ze stelażami, po co takie kombinacje w jakieś klejenie blach ?

Chodziło mi o uszczelnienie podłoża z blachą, aby wymusić obieg glikolu

Rozumiem, że to Ty wystawiłem te kolektory na olxie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej pomoc polega, aby zainteresowany nie popełnił błędów i niepotrzebnie wyrzucił pieniadze w błoto. 

Piszesz, ze "800 zl i kilka lat, aby się zwróciło". A co z resztą klamotów, które trzeba dokupić?  Samym kolektorem wody nie podgrzejesz.

Żeby wyjąć, trzeba włożyć. 

Albo zrobisz raz porządnie, albo bedziesz rzeźbił pół życia. 

Jak obawiasz się używanego kolektora, że może być nieszczelny, to kup nowy,ale z pewnością taka używaka będzie sprawniejsza, niz jakieś wynalazki z lodówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @genesis72 najpierw zajrzałem do sieci i spisałem dane jakiś kolektorów słonecznych płaskich.
Można przyjąć, że kolektor słoneczny o powierzchni czynnej 2 m2 posiada pojemność cieczową 1 L.

Wziąłem do ręki kalkulator i przeliczyłem powierzchnię przekroju jednego trapezu podanej przez Ciebie blachy trapezowej.
Wyszło mi, że pojemność cieczową 1 L zapewni Ci długość 57,4 cm jednego profila blachy trapezowej.


ps.
A teraz poważnie.
Jeszcze raz napiszesz posta z błędami językowymi (interpunkcja), to zaserwuję Tobie minusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@genesis72

Moze z innej beczki.

Jeśli chcesz już bawić się w samoróbkę to zrób kolektor z grzejnika np. takiego.

Usuń farbę z jednej strony, pomaluj na czarno, wstaw (2-3 cm) za szybę do skrzynki z wełną z tylu, napewno będzie sprawniejszy.

Mialem 2 takie połączone szeregowo. W słoneczny dzień nagrzewało baniak 270l. do 50*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2022 o 20:33, wojtas85 napisał:

na olx-ie są wystawione używane kolektory płaskie  Polskiej produkcji -  po 3 szt - 900 zł  do negocjacji razem ze stelażami, po co takie kombinacje w jakieś klejenie blach ?

Z ciekawości możesz podesłać link do aukcji. Przejrzałem i poza samoróbkami to nie ma nic w tej cenie co podajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy  lepsza by była większa "pojemność" kolektora (więcej glikolu w kolektorze), niż mniejsza ?

Więcej glikolu - to chyba lepsze odprowadzenie ciepła (i więcej jest tego ciepła - większa pojemność)

I tak można później regulować przepływem cieczy przez kolektor

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, genesis72 napisał:

Więcej glikolu - to chyba lepsze odprowadzenie ciepła (i więcej jest tego ciepła - większa pojemność)

Tylko to drugie. Ale tam nie potrzeba „magazynu”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2022 o 23:08, Trener40 napisał:

Zużywałeś wieczorem cale 270L?

Zużycie było różne - a bojler był słabo ocieplony, także przez noc spadało jakieś 10*.

Tu chodziło o to, że udało mi się zagrzać wodę w słoneczny dzień do tej temperatury od początkowej ok. 20* jeśli dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PioBin napisał:

Tylko to drugie. Ale tam nie potrzeba „magazynu”.

Większa "pojemność cieplna - magazyn) = większe straty

Czyli im mniejsza "pojemność cieplna" również mnie glikolu w kolektorze, tym lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie tak. Ilosc glikolu (wieksza pojemnosc) sprawi ze przeplyw przy sciankach wymiennika (rurka, plyta cokolwiek itd) bedzie wolny i tym samym gorsza przewodnosc (odbior ciepla). Cienka Warstwa laminarna, nieruchoma, izolator.

Dazyc nalezy do jak najlepszej przewodnosci (odbioru ciepla), pojemnosc nie ma znaczenia, ale dobrze uzyskac jak najwieksza powierzchnie przekazania ciepla. Dlatego czesc wymiennikow jest „karbowana” uzyskuje sie duza powierzchnie, mala objetosc i jednoczesnie przeplyw turbulentny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie opis fajnej konstrukcji , po francusku , ale google tłumaczy , jako szyba jest płyta z poliwęglanu

http://www.chaleurterre.com/forum/viewtopic.php?t=4178

A tu ze starych lodówek - wykorzystane drzwi i skraplacz (kratka z tyłu lodówki)

https://wiki.lowtechlab.org/wiki/Chauffe_eau_solaire 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sambor napisał:

A tu ze starych lodówek

Tylko dlaczego oni to zamontowali w pionie? Jak dla mnie to skraplacz ze wzgledu na ulozenie rurek powinien byc w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor w pionie ma lepsze wyniki w zimie (słońce jest nisko), tak jak można kolektor próżniowy zawiesić w pionie.

I taki kolektor jest mniej narażony na strzaskanie przez grad, kolektor wtedy raczej równolegle stoi do lecącego gradu (ześlizguję się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.