Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szukam Pomysłu


ryszardl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Jak w temacie, czyli szukam pomysłu jak zmniejszyć komorę zasypową mojego pieca (a tym samym jego moc), co przy obecnych temp. na zewnątrz byłoby wskazane... Nadmienię, że piec posiada ruchomy, uchylny ruszt.

Czy ktoś ma może jakiś pomysł??

 

Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle robi się szczelną zabudowę z cegiel szamotowych (na tylnej ścianie w kotłach górnych), wymurowaną na zaprawie szamotowej. Ja mam ściankę postawioną na kawałkach profila stalowego 20x20 mm. Dzięki temu ruszt zachował ruchomość.

 

W kotłach dolnych zabudowuje się ściany boczne i przednią klinami z szamotu, stalowymi płytami itp.

 

Nie wiem, czy powyższa informacja Ci sie przyda bo nie napisałeś jako kocioł posiadasz i jak wygląda ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Też myślałem o szamocie, tyle że na przedniej ściance - jak pisałem mam uchylny ruszt :huh: Jest jednak problem jak ją zamocować - spawać bym nie chciał (brak umiejętności, no i piec już 7-letni), a i postawić nie bardzo jest na czym - cały ruszt się uchyla...

 

Tak wygląda piec i ruszt:post-21545-1294987013_thumb.jpg post-21545-1294987023_thumb.jpgpost-21545-1294987033_thumb.jpg post-21545-1294987044_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego rusztu nie da się wyjąć? Jest jakoś przykręcany?

 

Spróbowałbym go podmienić na jakiś inny, np. spawany z grubych prętów. W ostateczności nawierciłbym więcej otworów - wydaje mi się, że jest ich zbyt mało.

 

Gdyby dało sie go wyjąć i skrócić (od strony tylnej ściany) to można byłoby postawić ściankę na podłodze popielnika - z zachowaniem ruchomości rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego rusztu nie da się wyjąć?

 

Witam

 

Ten ruszt jest z jednego kawałka blachy grubości 12mm, zajmuje całą powierzchnię paleniska (470 * 360 mm), jest przyspawany do pręta 32mm, który wychodzi przez płaszcz na zewnątrz i jest poruszany za pomocą wajchy (dźwigni). Nie da się go wyjąć, w zasadzie jest nierozbieralny (no chyba, że palnikiem) :huh:

 

Otworów jest dość (to piec miałowy z nadmuchem) - piec ma b. dobry ciąg i dobrze łapie temp. (nawet bez nadmuchu). Obecnie palę groszkiem, do miału raczej nie wrócę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może warstwownica/ruszt skośny?

Byłaby to gruba blacha wsparta z jednej strony o krawędź otworu zasypowego i opadajajaca pod skosem w kierunku rusztu. Długość górnej części zasypu pozostałałaby bez zmian, skrócony byłby on na poziomie rusztu np. o 10-15 cm.

Blacha musi być dosyć gruba - bo inaczej stopi się lub wygnie. Raczej dwuczęściowa bo w jednym kawałku chyba nie przejdzie przez otwór zasypowy.

W dolnej części powinna posiadać jakieś wypustki, które luźno wejdą w otwory rusztu (luz pozwoli na ruchy rusztu). Całość powinna być dosyć dobrze dopasowana do paleniska - szczelna na bokach.

Blachę trzeba nawiercić (otwory np. 10 mm) i zrobić próbę z otworami otwartymi i zaklejonymi (sprawdzić kiedy efekty sa lepsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Już kumam :) ( a myślałem że ma być w poziomie - nie wiem czemu - taki zonk :))

 

Tak, to mogłoby rozwiązać problem - jest tylko jedna kwestia: czy powietrze - jako że będzie mieć łatwiej - nie będzie uciekać między tą blachą a przodem kotła, zamiast przeciskać się przez węgiel??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie.

Dlatego pisałem, że to powinno być dosyć szczelne (dopasowane).

Po przemyśleniu uważam, że chyba lepiej będzie jeśli te wstawiane płyty będą bez otworów.

Można też spróbować zatykać ten kawałek rusztu z przodu.

 

 

[dziękuję adminowi za usunięcie zbędnego posta]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HP79 :), w wolnej chwili biorę się za próby.

 

Myślałem też o tym, żeby z przodu kotła zamontować kawałek blachy nad rusztem wsparty na dwóch innych kawałkach blachy (cienkiej - zmieści się pomiędzy rusztem a płaszczem), zaś na tym ściankę z szamotu - tyle że będzie ona z przodu kotła (co chyba (?) w niczym nie przeszkadza)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tyłu się nie da :) przez ten uchylny ruszt. No chyba że "na wysokości" ( co raczej jest bez sensu ). Tak więc zostaje tylko przód....

Ciekaw tylko jestem czy przesunięcie paleniska ( o tę ściankę czy też blachę ) nie spowoduje, że opał będzie się szybciej wypalał... No ale od czego próby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.