Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor słoneczny - własny pomysł


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.05.2022 o 11:58, PioBin napisał:

Dazyc nalezy do jak najlepszej przewodnosci (odbioru ciepla), pojemnosc nie ma znaczenia, ale dobrze uzyskac jak najwieksza powierzchnie przekazania ciepla. Dlatego czesc wymiennikow jest „karbowana” uzyskuje sie duza powierzchnie, mala objetosc i jednoczesnie przeplyw turbulentny.

Czyli najlepiej jak by przestrzeń gdzie ciecz płynie było jak najwięcej przetłoczeń - przepływ turbuletny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, genesis72 napisał:

Kolektor w pionie ma lepsze wyniki w zimie 

W zimie jest tyle zysku co w pysku 😁 i czy to bedzie w pionie czy do góry nogami 😜

P. S. 

Ty budujesz ten kolektor, czy gitare zawracasz? 🙃 Poczytaj lub popatrz sobie jak jest zbudowany kolektor płaski, to nie będziesz sie zastanawiał ile ma być w nim glikolu, a ile przetłoczeń. Ktos już nad nim pracował i zostal w jakiś tam sposób zaprojektowany. 

Tu sobie poczytaj. Milej lektury.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 17:36, Witek-z-Ulicy napisał:


A teraz poważnie.
Jeszcze raz napiszesz posta z błędami językowymi (interpunkcja), to zaserwuję Tobie minusa.

Prosze wyjac mnia z tego ostrzezenia  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 19.09.2022 o 13:47, szakallo napisał(a):

 

Czy ktoś z Was liczył sprawność kolektorów słonecznych własnej produkcji, a sprawność kolektorów firmowych płaskich i próżniowych w okresie listopad - maj?

Czy cena kolektorów firmowym jest np.: adekwatna do ich sprawności?

Chodzi mi o zimne miesiące?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić kilka paneli fotowoltaicznych i od tyłu zamontować w nich kolektor słoneczny, chłodzenie własnej roboty, przynajmniej będzie wyglądać estetycznie i da trochę prądu z ciepłą wodą.

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/104882/dwa-w-jednym-panel-fotowoltaiczny-i-kolektor-sloneczny  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
przeczytałem , że wykorzystanie paneli foto (zakup używanych paneli) do grzania dla małej rodziny, jest lepszym pomysłem niż kolektory słoneczne (gdyż wymagają kosztowniejszej inwestycji i są trwalsze)
Co o tym sądzicie?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nagrzać wodę z PV potrzebujesz większej powierzchni do montażu. 

Solar o mocy 2 kW da Ci energię około 2 kW i zajmie około 2m2

PV o mocy 2 kWp da Ci energię około 2 kW i zajmie około 10m2

To jest bardzo duże uproszczenie. 

W lato moja instalacja PV 2,65 kWp bufor 160 litrów z 30 stopni do 60 stopni nagrzewa w trzy godziny. O 9:00 już było nagrzane. Od 9:00 mogę sobie podłączyć pod falownik i do sieci oddawać nadprodukcję.

Przy solarach o 9:00 mogę zacząć się zastanawiać nad schładzaniem instalacji, chyba że mam basen do ogrzania.

Solarów nie mam, więc mogę się mylić. Może jest coś o czym nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku masz bodajże z soboty uzysk.

Ja tą instalacją nie grzeję CWU, tylko CO. Cały wrzesień ogrzewanie szło na tej jednej grzałce 2 kW off-grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.