Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To wszystko dzieki bregho który założył temat i testował na swoim kotle chyba już wszystkow co można no i jeszcze do tego dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na forum.

O Timonie to już nawet nie wspominam bo gdyby nmie ty to dalej nic nie wiedzielibyśmy o naszych kotłach, ustawieniach itd.

Więc dzięki chłopaki.

Ja na dzień dzisiejszy mam tak:

zrobiłem sobie jeszcze tamtej zimy przepustnicę do wentylatora i myślę że są korzyści

deflektor oczywiście nad rusztem po pod nim nie ma miejsca

ustawienia na dziś 5/70 nadmuch 28% (nadmuch w serwisowym min. 10 max 40)

W podtrzymaniu nie pamiętam ale ustawione tak żeby kopczyk się nie zapadał.

Jeszcze modyfikuje bo mi troche przeżuca niedopalony węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem tu nowy i czytałem Wasze uwagi dotyczące wypoziomowania kotła. Sprawdziłem u siebie poziomicą i aż się za głowę złapałem jak to wygląda u mnie.

1 cm różnicy w kierunku wzdłużnym i to samo w kierunku poprzecznym.

Proszę o jakieś podpowiedzi odnośnie tego jak samemu wypoziomować kocioł.

Czy rozbierać (rozkręcać) ślimak czy wystarczą jakieś podkładki  pod nóżki?

Pytanie do Bregho bo chyba on się ostatnio tym zajmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie regulowalem stopka podajnika i potem ściąganie śrubami. Dodatkowo oczywiście regulowanie samego pieca nóżkami. Palnik dalej nie jest idealny ale już blisko. Pisałem chyba wcześniej więc polecam cofnąć się,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam palnik jest w miarę równo (choć do ideału jeszcze brakuje), to czy nierówność kotła mierzoną na wierzchu, czyli położyłem sobie po prostu poziomicę na kotle i na podajniku i tam właśnie są te nierówności rzędu 1 cm, to czy to regulować?, czy zostawić, gdy sam palnik jest "powiedzmy' równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.... Dziwne to , ale tak właśnie jest. Palnik jest poziomo, a kocioł mierzony po zewnątrz ma różnice w poziomie 1 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł może stać poziomo.

mogło się "Panu Staśkowi" na produkcji omsknąć narzędzie i nierówno nawiercił otwory w górnej pokrywie kotła stąd rozbieżność.

ważne że palnik poziomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz mierzymy poziom obudowy kotła który jest nieco inny niż wnętrze czyli palnik. Tak jak pisze Tymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i odpaliłem piec  :(

Podczas "postoju" wysmarowałem go zużytym olejem i teraz całe płaty "syfu" odłażą skąd  tylko mogą. Pod spodem goła blach więc działa. Kolejne fajne doświadczenie.

Węgiel pozostał m po zeszłej zimie - RETOPAL - więc podejrzewam że i problemy będą podobne. Powróciłem do fabrycznych ustawień korony - zero zatkanych szczelin i dziur a wiatrak przełożyłem z przodu. Zobaczymy.

Pozdrawiam Wszystkich.

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

palę w krs aqua duo 20 kw sterownik st-48 ,

mam pytanie czy do tego sterownika można podłączyć regulator pokojowy innej firmy niż Tech?

przyznam się iż nie pomyślałem o tym wcześniej i nie poprowadziłem żadnego przewodu pod tynkami ( bo tak naprwdę to nie wiedziałem gdzie ma być ten regulator)  i teraz mam taki mały kłopot, 

- czy może być innej firmy i gdzie go zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miksermi,

można podłączyć inne niż Techa, ale....

oprogramowanie ST-48 musi być zgodne z softem regulatora. U mnie nie działał jakiś Auraton chyba 2000. Powiedziano mi w serwisie Techa że muszą się softy zgadzać i oni mogą wymienić soft w moim st-48 za 200 zł + przesyłka. popitoliłem to i kupiłem regulator Techa i działa. Tamten oddałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

palę w krs aqua duo 20 kw sterownik st-48 ,

mam pytanie czy do tego sterownika można podłączyć regulator pokojowy innej firmy niż Tech?

przyznam się iż nie pomyślałem o tym wcześniej i nie poprowadziłem żadnego przewodu pod tynkami ( bo tak naprwdę to nie wiedziałem gdzie ma być ten regulator)  i teraz mam taki mały kłopot, 

- czy może być innej firmy i gdzie go zamontować?

Weź sobie kup tech ale z komunikacją RS będziesz mógł zmieniać parametry na kotle albo na mieszaczu.

Ja mam ST-280.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

palę w krs aqua duo 20 kw sterownik st-48 ,

mam pytanie czy do tego sterownika można podłączyć regulator pokojowy innej firmy niż Tech?

przyznam się iż nie pomyślałem o tym wcześniej i nie poprowadziłem żadnego przewodu pod tynkami ( bo tak naprwdę to nie wiedziałem gdzie ma być ten regulator)  i teraz mam taki mały kłopot, 

- czy może być innej firmy i gdzie go zamontować?

 

Do tego sterownika można podłączyć regulator pokojowy innej firmy przez złącze dwustanowe: zwarte - rozwarte czyli grzać - nie grzać (lub odwrotnie bo nie pamiętam dokładnie). Czyli może być każdy regulator co po osiągnięciu zadanej temperatury będzie zwierał styki (lub otwierał). Tech takie też ma w ofercie więc lepiej się nie pomylić.

Lepszym wyborem będzie regulator Techa ze złączem RS. Wówczas można, w zależności od modelu, mieć pod zdalną kontrolą znacznie więcej parametrów , a i podgląd na pracę kotła będzie. Na stronie techa można pooglądać.

Do regulatora RS potrzeba kabla dwuparowego (cztery przewody), może być telefoniczny czy skrętka komputerowa. Jeśli zupełnie nie masz możliwości podłączenia przewodowego to jest też opcja komunikacji bezprzewodowej, trzeba dodatkowy moduł podłączyć.

Edytowane przez Grum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jeśli chce się sterować temperaturą w domu za pomocą "pokojówki" nalezy najpierw prawidłowo wyregulować przepływy. podstawa to dobrze działająca instalacja.

jak to zaniedbamy to mamy część pomieszczeń przegrzanych a część niedogrzanych i nie ważne jaki sterownik na ścianie powiesimy i w jakim pomieszczeniu. i tak będzie źle.

najpierw zatem sprawdzić czy instalacja działa prawidłowo a potem dopiero wieszać pokojówkę. powinna być w pomieszczeniu w którym spędzamy najwięcej cxzasu. w odpowiedniej odległości od okien, słońca, kalafiorów/podłogi, oraz innych źródeł ciepła które będą zakłócać jej działanie.

inaczej kasa w błoto a komfortu jak nie było tak nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w którym pomieszczeniu w domu go zamontowałeś, ja mam dom z poddaszem użytkowym  i nie wiem gdzie go fizycznie na ścianie powiesić. Mój dom to z122 z zabudowaną antresolą i nie mam pomysłu gdzie go powiescić aby spełniał swoje zadanie

Sterownik jest w kącie pokoju wypoczynkowego.Dom mam parterowy więc nie wiem jak to się ma do domu z podaszem jak u Ciebie.

Wybrałem wypoczynkowy bo był w odczuciu ciepłoty najchłodniejszy a resztę pokoi poprzykrecałem zawory na grzejnikach żeby mniej więcej była taka sama temp. wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w każdym pokoju i jak na razie działa mimo że nie mam drzwi to czuć różnice temperatur. Umiejscowione są z dala od okien i podłogi. Jedynie w łazience mię mam. Reguluje termostatem w szafie. Zastanawiam się czy wiatrołap potrzebuje skoro będzie grzejnik to chyba nie ma sensu montować regulator temperatury i zrobię jak w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy możecie mi podpowiedzieć czy dobrze mam zamontowany zawór mieszający do podłogówki.

Nie wiem dlaczego ale zmiana temperatury cieczy nie zmienia się tak jak mi sie wydaje że być powinno.

Mam tak jak na załączniku.

Skalę można obracać o 360 stopni w zależności jak jest wpięty.

I teraz moje pytanie czy jak jak na zdjęciu jest poprawnie.

Teoretycznie jak dam na 10 to termometr za zaworem powinien pokazać prawie taką samą temp. jak na piecu (choćby ze dwa stopnie mniej) a jak dam na zero to powinien pokazać sporo mniejszą temperaturę.

Ale tak nie jest.

Jest tak że na 5 pokazuje najwyższą temp. prawie taką jaka na piecu.

Podejżewam że trzeba przestawić skalę ale nie wiem w którą stronę.

Może ktoś pomoże.

post-33750-0-78891600-1417115782_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już się połapałem jak powinno być.

Mianowicie trzeba tarczę przestawić o jeden ząbek w prawo (zgodnie z ruchem zegara).

Ale to nie wszystko.

Wtedy tam gdzie zgodnie z tą tarczą będzie 0 to u mnie będzie 10 i odwrotnie tam gdzie będzie 10 to u mnie będzie 0.

Potwierdzone badaniem temperatury cieczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALARM TEMP. PODAJNIKA

Proszę o pomoc.

Ostatnio po załączeniu wszystkiego co możliwe (kaloryfery, podłogówka i CWU) do tej pory było bez pogłogówki pojawił sie problem z temp. podajnika.

Faktycznie jest gorący i sterownik blokuje piec uruchamiając podajnik.

Czy to problem w ustawieniach ?

Piec pracuje OK, spalanie OK, kopczyk zarówno w trybie pracy jak i w podtrzymaniu OK wiec w czym problem ?

Czy ustawieniami można coś zaradzić.

Aqua Tech Duo 25 kW.

Ustawienia:

praca: 5 sek

przerwa: 65 sek

went. 30 % (serwisowe 10 i 40)

praca podtrzymania: 25 sek

przerwa podtrzymania: 20 min

wentylator w podtrzymaniu: 5 sek

przerwa: 20 min

 

Może zwiększyć czas wentylatora w podtrzymaniu ?

Powinien troche wychłodzić podajnik.

Nie wiem czemu tak jest bo przecież do tej pory nie było problemów.

Zaznaczam że temp. alarmu i tak już jest przestawiona na 75 stopni.

Może ktoś ma pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak by bardzo długo stał w podtrzymaniu. Sprawdź jeszcze raz kopczyk w podtrzymaniu. U mnie jak się zapadał to rosła temperatura podajnika. Teraz pilnuję aby żar wystawał trochę nad palnikiem, wtedy nie mam problemu. Wentylator w podtrzymaniu nic ci nie da, przez parę sekund nie schłodzisz podajnika a dodatkowo wzniecisz żar.

Masz ustawioną bardzo niską moc palnika, spróbuj mniej kalorycznego opału.

Sprawdź jak masz zamontowany czujnik temperatury podajnika. Możesz go przesunąć trochę w stronę zasobnika.

U mnie podczas pracy temp. podajnika jest ok. 50 stopni, w podtrzymaniu ponad 60, dobija do 70 jak dłużej postoi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miniek

kiedy czyściłeś kanał powietrzny ostatnio?

może zalega tam syfu sporo i nie chłodzi palnika dostatecznie w czasie pracy? w podtrzymaniu palnik się rozgrzewa i zwiększenie wentylatora w podtrzymaniu jeszcze pogłębi problem.

Grum dobrze napisał- sprawdź czy nie za krótko pracuje - może nie ma czasu się wychłodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba sytuacja jest odwrotna.

Przy takiej temperaturze jak teraz czyli noc (przynajmniej u mnie) około -5, dzień -2 pracuje dość długo bo koło 20 min i wytrzymuje też około 20 min i znowu praca. (W podtrzymaniu chyba nie zdąży się załączyć bo mam 20 sek co 20 min).

Wydaje mi się że krótko stoi ale z drugiej strony mam trzy  pompy (co, podłogowa i cwu) więc szybko zabierają ciepłą wodę z kotła.

Dziś na noc wyjąłem czujnik (tak na próbę) i wszystko ok no ale nie mam żadnego zabezpieczenia przed zapaleniem wiec nie może tak być.

Oczywiście mogę go przesunąć trochę w stronę podajnika. Jakieś 10 cm w zupełności załatwiłoby sprawę bo tam już podajnik jest chłody ale jednak producent w jakimś celu właśnie tam usytuował gniazdo na czujnik.

Co do czyszczenia kanału powietrznego to wstyd się przyznać ale nie pomyślałem nawet o tym od nowości czyli trzeci sezon !!!

Jak tylko wrócę do domu zaraz zabiorę się za czyszczenie i poobserwuję jeszcze kopczyk w podtrzymaniu.

Zmiana opału - no cóż 4 tony zalegają w piwnicy (eko z Wesołej) nie ma takiej opcji.

Jeszcze pytanie czy przy takich mrozach (niskich) to normalne że tylko około 20 min stoi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.