Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, zmniejsze z 35 na 25. Węgla nadal nie dodała przy ustawieniach czas podawania 10 czas przerwy 60. Poniżej zdjęcie popiołu. Jakieś propozycje?

post-61351-0-11784400-1422187552_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zmniejsze z 35 na 25. Węgla nadal nie dodała przy ustawieniach czas podawania 10 czas przerwy 60. Poniżej zdjęcie popiołu. Jakieś propozycje?

zamiast 10/60 zrób 5/30 (1:6) i obserwuj.Nadmuch jak pisze TIMON -za duży.

Skoro niedopala to wydłuż przerwę podawania z 1-6 zrób 1-7 czyli 5/35 choć moim zdaniem to i tak za duża moc.Ale obserwuj i zmieniaj jeden parametr.

Ja mam 5/70/20% (serwis 15/35) spaliny ok.100 i daje spokojnie radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ruszt sztabkowy bo nie dojdziesz ze spalaniem, jego się wkłada tylko jak palisz na rezerwowym ruszcie.

Spróbuj zakleić parę szczelin od strony podajnika, powinno się palenisko przesunąć w stronę środka.

Ja pale teraz na ustawieniach 5/60/18 (serwis 0-70) spaliny 110-140, niżej staram się nie schodzić, za duże ryzyko.

U mnie ogień malutki na palniku, ten na filmie to przy nim huragan.

Na tych ustawieniach ostatnie dwa tygodnie testowałem groszek pieklorza: łącznie w 15 dni spalił 200 kg.

Wcześniej miałem retopal to mi szło worek na dzień więc dużo od grochu też zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, będę stopniowo wszystkie Wasze sugestię wprowadzał za które serdecznie dziękuję. Piszecie o tym serwisie co to jest i czy go gdzieś znajdę u mnie na pięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5162, tam masz max i min wentylatora

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to już za mała moc na Twoje zapotrzebowanie. Ja teraz palę 5/45 i jeszcze się odstawia na bardzo długo.

Jakim ekogroszkiem palisz?

Czy kopiec się zapadał zanim piec zgasł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po środku palnika była dziura wiec kopiec był zapadniety zrobił się tzw "krater". Wartość opałowy groszku 29. Teraz to jest problem z rozpadniem pieca :(

Jeśli odpala piec to który parametr zmienić?

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wartość opałowa 29MJ to masz na worku napisane, czy starszy Pan na składzie Cię zapewnił, że jest taki mocny?

Skoro kopiec się zapadł, to są dwa wytłumaczenia:

- zbyt długa przerwa w podawaniu

- zbyt duży nadmuch w stosunku do podawanego paliwa (opału)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane na worku.

Ok wiec teraz testuje na ustawieniach 7/40/20%. Ale chyba będzie lipa bo od 20 minut temp się nie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzeju, a nie masz Ty przypadkiem wyjątkowo mocnego ciągu kominowego ?

To by tłumaczyło zapadanie kopczyka po części.

 

Natomiast co do problemów ze wzrostem temperatury- domek wg opisu nowy - wygrzałeś go już konkretnie, czy tylko takie pierwsze palenia z mizernymi sukcesami za Tobą?

Te podłogi i mury muszą się wygrzać - moze spróbujesz dać większą temperaturę na grzejniki (automatycznie większą temperaturę zadaną CO), to by pozwoliło szybciej rozgrzać chatę, a i powrót byłby cieplejszy (tak kombinuję na podstawie tego, co się u mnie dzieje, natomiast ja nie mam 3D, reguluję tylko głowicami termostatycznymi). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balbulus   Ciąg raczej w porządku, kiedy piec chodzi na innych ustawieniach w domu utrzymywała się temperatura na poziomie 24 C. Juz nie chodzi mi o ilośc spalania a o jakośc :) Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniach 5/45/18% piec zgasł i pojawił się komunikat temperatura nie rośnie :(

jeśli przy tak niskim nadmuchu masz płomień jak na filmiku było pokazane i do tego wypaliło krater w środku to za mocno dmuchasz, obniż nadmuch i podaj ustawienia nadmuchu z menu serwisowego

 

 

za krótka przerwa podawania

ustawienia 10/45/40

potwierdzam powyższe- powinieneś zmienić czas podawania z 10 sek na 5 sek i dopiero dobierać moc nadmuch. teraz to jest prawie maksymalna moc a do niej nadmuch powinien być w okolicy 80%

zejdź z podawaniem o połowę 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim poszedłem do pracy ustawiłem piec na 7/37/18% (serwis 0-80), podobno do chwili obecnej pali się. Wieczorem wyślę zdjęcia jak wygląda popiół. Na płomień pokazany na filmiku dmuchało z siłą 30%.

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o "stosunek"  :)

parametry 5/40 i 10/80 - stosunek 1/8 - powodują, iż tyle samo węgla jest podawane, jednakże warunki, w jakich odbywa się spalanie są inne.

  • 5/40 częstsze podawanie małej dawki powoduje iż eko jest częściej poruszany w złożu i nie skleja się w przypadku spiekających. powoduje też lepsze rozchodzenie się powietrza w złożu
  • 10/80 rzadziej podajesz ale za to więcej. eko dłużej leży i może powodować spieki, przez co powietrze ma gorsze warunki do rozchodzenia się.

Zanim poszedłem do pracy ustawiłem piec na 7/37/18% (serwis 0-80), podobno do chwili obecnej pali się. Wieczorem wyślę zdjęcia jak wygląda popiół. Na płomień pokazany na filmiku dmuchało z siłą 30%.

 

 

Zmiana z  5/45/18% na 7/37 to wzrost mocy z 1/9 na 1/5.

Jeżeli już to trzeba było zmienić jeden parametr - przy powyższych masz stosunek 1/5,28 spróbuj więc 5/27 nie zmieniając pozostałych parametrów i obserwuj - a tak to zabawa od nowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzeju

źle dobrany nadmuch- poprawiłbym w serwisowym (obniżył zakrfes pracy dmuchawy)

teraz zwyczajne za mocno dmucha, wypala krater, żar schodzi poniżej nadmuchu i wiaterek wychładza kocioł zamiast napowietrzać złoże

 

toki

u Ciebie jeszcze bardzo daleko do schodzenia żaru w dół palnika. zanim to się stanie to jeszcze masz po drodze poprawne spalanie i spieki z popiołu dopiero potem jak będzie zbyt drastyczny nadmiar powietrza żar zacznie schodzić w dół

u Ciebie niewiele brakuje do przesypania wszystkiego do popielnika i wygaszenia 

zamiast 10/45 zrób 5/45- nie bój się tylko tak zrób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku grzałem na ustawieniach serwis min 10 max 35 w głównym 5/55 - 60/32-40%.Oczywiście nieład i nieporządek. Dmuchawa była z tyłu.

W tym roku przeniosłem dmuchawę w pierwotne miejsce i zszedłem z nadmuchem już nawet do 15% /serwis 15/35/. Czyżby aż tak duża różnica? Żadnego silikonu, zabawy w zaślepianie itp.

Palnik oczywiście bez zmian - nierównomierny rozkład wiatru potwierdza się w dalszym ciągu.

Możesz coś więcej – bardziej szczegółowo  napisać jakie były zalety przekładania dmuchawy?

U mnie też cały czas nierównomiernie się pali i lada chwila przekładam dmuchawę z tyłu do przodu.

To chyba ostatnia opcja jaką mogę wykonać ;). Bawiłem już się chyba we wszystko – ostatnio zakleiłem po dwa pionowe nacięcia  i nadal lipa…

Teraz mogę jedynie przełożyć dmuchawę i mieć nadzieję, że to coś zmieni.

 

ps. czym teraz palisz i jaki popiół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiołu nie będę wrzucałem bo taki sam jak ostatnio. Zmieniłem wg waszych zaleceń czyli 5/27/18% (serwis 1-60). No i czekam na popiół o ile przez noc nie zgaśnie. Jeszcze jedno pytanie dosypywalem groszku podczas tej czynności z podajnika wydobywa ładnie się dym... Wiadomo jaka przyczyną tego jest? Dodam że kocioł był w trybie pracy.

Edytowane przez Dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej – bardziej szczegółowo  napisać jakie były zalety przekładania dmuchawy?

U mnie też cały czas nierównomiernie się pali i lada chwila przekładam dmuchawę z tyłu do przodu.

To chyba ostatnia opcja jaką mogę wykonać ;). Bawiłem już się chyba we wszystko – ostatnio zakleiłem po dwa pionowe nacięcia  i nadal lipa…

Teraz mogę jedynie przełożyć dmuchawę i mieć nadzieję, że to coś zmieni.

 

ps. czym teraz palisz i jaki popiół?

nie zauważyłem znaczącej różnicy w przekładaniu dmuchawy. jeżeli pamiętam to również NAHUM miał podobnie. Ciekawe jak masz ponacinaną koronę - 8 szczelin z tyłu czy z przodu?

W serwisie powiedzieli iż montują dmuchawy z przodu z uwagi na łatwość dostępu- zmiana nie ma znaczenia. Co do ograniczania mocy wen w tym roku to wymieniłem uszczelki wentylatora z oryginalnych papierowych /zużyły się przy przekładaniu/ na gumowe i jest większy wiatr.

w tym sezonie mam serwis 15-35 i w głównym szedłem już nawet do 10% przy 10/75 i piecyk dawał radę tylko sporo syfu i ogień jak ze świeczki.

Zarówno w Twoim jaki moim piecyku przydało by się zastosować patenty TIMONA w zakresie zmniejszenia mocy palnika - moja 15 ma palnik 25kW czyli chyba coś nie tak. dlatego serwis poleca pracować z zupełnie inną mocą niż jest polecana na forum. można zmniejszać poprze silikonowanie - ale ja chyba już wszystkie możliwe wersje robiłem i dałem sobie spokój. co prawda obecny eko skłania mnie do ponownych prób ale jakoś wiara w sukces jest mała.

 

Co do Ciebie - moje rady i doświadczenie służą innym ale tak naprawdę jak nie przetestujesz to ie będziesz wiedział - masz troszkę większy piecyk

 

palę tym http://energobielsk.pl/ i przyznam szczerze z dotychczasowych doświadczeń jest najlepiej.

w moim rejonie popsuł się bardzo eko. dostawcy którzy wśród znajomych byli zaufani sprzedają chyba sami niewiedząc co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.