Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zapalonym testerem swojego pieca i kilkakrotnie przekazywałem swoje spostrzeżenia 
posiadam AQUA DUO 20kW - powierzchnia grzania około 200 m2, 50 m2 podłogówka do ocieplony 15 cm

 

Nie wiem ale już chyba się więcej nie da z tego pieca wycisnąć - widać takie jest zapotrzebowanie na ciepło 

 

W załączeniu tabelka z ustawieniami

 

Jeżeli szanowni koledzy maja jakieś sugestie o będę wdzięczny.

post-46998-0-55815100-1418209140_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariv1

U mnie bardzo podobnie jak u Ciebie.

6/62/28% (serwis 10-40)

Czas pracy podobny, czas podtrzymania podobny.

Tylko grzej troszkę więcej bo prawie 300 m2 łącznie z piwnicą w tym około 70 m podłogi.

Na dzień dzisiejszy 15-16 kg na dobę.

Nawet spoko jestem zadowolony tym bardziej że to pierwszy rok mieszkania.

Ale problem ma taki sam jak ty.

Niedopalony węgiel w popielniku.

Wydłużenie przerwy powoduje zapadane kopca. Więc nie wiem jak mam zrobić żeby dopaliło się wszystko.

No i jeszcze spieków od groma - więcej i większe od twoich.

Kopalnia Wesoła :)

Ale ale...jeżeli u mnie przy ustawieniach 6/60/15% i czasach praca 18 min, podtrzymanie 22 min to wg. moich obliczeń powinno być:

 

W dobie (1440 min) jest 36 cykli pracy (18praca+22podtrzymanie), z czego czas pracy kotła wynosi: 36 cykli *18 min=648 min= 38880s

dalej...

przy podawaniu 6s i przerwie podawania 60s: cykl podawania wynosi 66s

38880s/66s=589 cykli pracy kotła podawanie+przerwa

W każdym takim cyklu kocioł podaje węgiel przez 6s, co daje 3534s samego podawania węgla

przy podawaniu węgla przez nasz podajnik na poziomie około 3-4 gram/s daje to spalanie rzędu 11kg-14kg

I jak to się ma do rzeczywistości???

Co o tym myślicie?

 

Mój kocioł pracuje od 2 dni po 2 dniach przerwy, gdzie 2dni temu temp. w domu była 6 st.

Te moje 25kg to spalanie z zeszłego tygodnia przed zmianami (dodany deflektor, rury w płomieniówkach, zasilikowana klapka w drzwiczkach dolnych, no i inne nastawy czasów)

Zobaczymy jak wyjdzie ten tydzień.

Mam nadzieję, że trochę spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bój się wentylatora rozkręcić porządnie. daj mu ze 30% nadmuchu przy tej ilości opału. zasypujesz palnik dwukrotnie większą iloscią eko ale w początkowej fazie cyklu(podawanie +przerwa) powietrza jest zbyt mało, stąd płomień leniwy. dopiero pod koniec tych 90sekund gdy żar się trochę rozniesie po złożu to lepiej się pali - no ale w tym momencie zapodaje mu kolejną porcję paliwa.

nie bój się większego nadmuchu- zawsze masz z czego ująć przecież.

jeśli poziom żaru stały to daj mu więcej wiatru i obserwuj efekty.

jak zacznie spiekać zmniejsz dawkę przy niezmienionym stosunku

Timon Potrzebuje pomocy

co sadzicoe o ekogroszku z rosji eco energo? Posiadam kociol termotech aqua duo 15kw. Ile w ogóle wchodzi w ten podajnik? Czy moge rownoczesnie palic ekogroszkiem i zarazem w palenisku dodatkowym weglem z drzewem ??? Posiadam budynek swierzo postawiony nie ocieplnoy tele ze podwujny mur  w w sroku wykladka ze styropianu 3cm okna plastik. Powierzchnia parter około 60m2 260 m bierzącego podlogówki i jeden grzejnik Pietro okolo 60m2 5 grzejnikow. Wydaje mi sie ze dosc duzo mi spala podajnik starcza na 3, 4 doby. Proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodaniu deflektora i rur w płomieniówkach temperatura spalin spadła do około 150 st, czyli jest dużo lepiej niż wcześniej (180-200st)

Poniżej zdjęcia w fazie pracy i to co wpada do popielnika po 1 dniu pracy przy ustawieniach temp na kotle 55st 6/60/15% (w serwisowym 10-40).

Że pojawiają się spieki to oczywiste, ale ten niespalony węgiel...

Ładny popiół spada z przodu palnika od strony drzwiczek, natomiast z tyłu spieki i niespalony węgiel.

Nie chcę zwiększać nadmuchu bo wtedy temp spalin mi podskoczy jeszcze bardziej, a przy zmniejszonej przerwie podawania zapada się kopczyk i pali się na takim że ledwo wystaje z korony.

Wydaje mi się, że ten niespalony węgiel może być wynikiem zaklejenia wszystkich okrągłych otworów na obwodzie korony. Wcześniej gdy nie były zaklejone to były spieki ale nie było niedopalonego węgla.

Czy Wy u siebie macie na koronie zaklejone te otwory?

A... i jeszcze jedno. Zauważyłem jeszcze że w dolnych drzwiczkach klapka, ta z pokrętłem nie dolegała szczelnie, była szczelina 1mm przez które powietrze dostawało się do kotła. Teraz zakleiłem ją silikonem - może ona też przyczyniała się do podniesienia temp. spalin...

skoro spada niedopał to kopiec się nie powinien zapaść - może on powstaje w podtrzymaniu - trwa ono u Ciebie dłużej niż cykl pracy. może podajesz za dużo w czsie podtrzymania i potem podczas grzania niedopala wszystkiego?

ja mam zaklejone wszystkie otwory :P łącznie ze wszystkimi nacięciami. okragłe na obwodzie zakleiłem jako pierwsze.

 

 

Timon Potrzebuje pomocy

co sadzicoe o ekogroszku z rosji eco energo? Posiadam kociol termotech aqua duo 15kw. Ile w ogóle wchodzi w ten podajnik? Czy moge rownoczesnie palic ekogroszkiem i zarazem w palenisku dodatkowym weglem z drzewem ??? Posiadam budynek swierzo postawiony nie ocieplnoy tele ze podwujny mur  w w sroku wykladka ze styropianu 3cm okna plastik. Powierzchnia parter około 60m2 260 m bierzącego podlogówki i jeden grzejnik Pietro okolo 60m2 5 grzejnikow. Wydaje mi sie ze dosc duzo mi spala podajnik starcza na 3, 4 doby. Proszę o pomoc:)

ile w podajnik wchodzi to masz w DTR albo na stronie.

o węglach pisz z SUSPENSEREM - on testuje i ma wiedzę odpowiednią w tej materii.

co do spalania wspólnego to chyba trochę ryzykowne. aby spalić to co na ruszcie i tak musisz dmuchać przez palnik. aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu musisz ten wiatr zwiększyć dość znacznie. w efekcie możesz mieć mnóstwo spieków w palniku a i tak syf w kotle bo wiatru nadal do poprawnego spalenia tego co na ruszcie za mało będzie.

do tego nawet jak się uda to po przejściu w podtrzymanie duże ryzyko schodzenia żaru nisko w palnik. dużo więcej energii niż zazwyczaj zostanie,co wydłuży cykl podtrzymania i jak nie przypilnujesz żar zejdzie w rurę ślimaka. mozesz przegrzać palnik, ślimak, nawet coś przepalić.. kiedyś sam tak próbowałem i dymiło z komina jakbym w śmieciuchu butelkami palił. jak już to zostawić węgiel i drewno na okresy przejściowe albo grzanie CWU latem z rusztu awaryjnego - jeśli Ci się zabawa po 2 próbach nie znudzi.

policz sobie na cieplowlasciwie.pl ile potrzebuje Twój dom energii. zakładam że około 80W/m2 czyli przy 120m to jest 9,6KW. 

w temperaturach jakie teraz czyli średnia dobowa lekko poniżej zera potrzebuje trochę więcej niż połowę z tego- załóżmy że 5KW

żeby pracował z taką mocą musi spalić na dobę około 26kg eko 28MJ z 60% sprawnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro spada niedopał to kopiec się nie powinien zapaść - może on powstaje w podtrzymaniu - trwa ono u Ciebie dłużej niż cykl pracy. może podajesz za dużo w czsie podtrzymania i potem podczas grzania niedopala wszystkiego?

ja mam zaklejone wszystkie otwory :P łącznie ze wszystkimi nacięciami. okragłe na obwodzie zakleiłem jako pierwsze.

W podtrzymaniu mam ustawioną pracę podajnika po 19 min przez 12s, po 20 min podtrzymania zaczyna się praca.

Nie wiem jak to jest, ale ten niespalony węgiel wypada razem ze spiekami tylko z tyłu palnika (ze strony naprzeciw drzwiczek), po stronie przy drzwiczkach pali wypala się ładnie i popiół piękny, tylko tu kopiec jest niższy niż tam. Z tyłu się wszystko wypiętrza a z przodu tak jakby brakowało węgla.

Może z tyłu odkleić ze 3 otwory okrągłe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz taką sytuację że nawęglasz palnik tuż przed fazą pracy. może być zatem tak że jest tego opału za dużo i się nie dopala. napisz mi jeszcze czy korona założona w dobrą stronę i z której strony masz wentylator z przodu czy z tyłu 

prędzej bym zakleił jeśli już pierwszy pionowy kanał od przodu. będzie mniej dmuchać i może ciut przesunie się żar na środek palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tego węgla nie jest zbyt dużo bo na koniec fazy podtrzymania nie ma kopca tylko węgiel jest na równo z palnikiem może nawet delikatnie wklesly. Koronę założyłem w dobra stronę, strzałka w przeciwna stronę co zasobnik, wentylator mam z przodu. Ale... Przypomniałes mi o jednej rzeczy. Gdy uszczelnialem Koronę od środka, to wydaje mi się że mogłem zakleic któreś nacięcia pionowe po przeciwnej stronie drzwiczek albo częściowo. To chyba mogłoby być przyczyną takiego stanu rzeczy? W sobotę sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabawa z tymi nacięciami i uważaniem by ich nie zaklajstrować jest wkurzająca

dlatego ja mam inny patent

nakładam silikon po wewnętrznej stronie korony na całym obwodzie mniej więcej na wysokości styku z dołem palnika. potem pozostaje po nałożeniu przeciagnąć palcem aby wyrównać i uzupełnić tam gdzie ciut zabraknie.

pomijam że u mnie nacięcia zostały zaklejone w całości :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjałem wczoraj Koronę i nacięcia były w porządku. Zajrzałem z lusterkiem w palnik i stwierdzam tak jak Ty TIMON. Bez uszczelnienia korony nie opanujemy tego kotła. Na styku palnika i korony od strony kosza jest szpara na 3mm wiec nie dziwne ze nie dopala po przeciwnej stronie kosza bo całe powietrze dmucha właśnie przy koszu. Z lusterkiem uszczelnilem w końcu porządnie Koronę i mam nadzieje ze w końcu będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prawidłowym uszczelnieniu korony prawie na 100% trzeba zredukować moc nadmuchu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do jaacka

Jaki masz nadmuch w serwisowym?

bregho, mariv1

 

Sorry za późną odpowiedź.

Moje ustawienia wentylatora w serwisowym to min 1, max 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam szczerze że u mnie przy takich serwisowych i jak piszesz ok.20%głównym to huragan

obecnie mam serwis 15-35 i główne 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 20% z 60 to jest mniej niż u Ciebie Bregho 20% z przedziału 15-35 wiec nie bardzo rozumiem dlaczego u Ciebie huragan. U Jaacka mniej wiatru niż u Ciebie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czysto matematycznego punktu widzenia nie masz racji <_<  ale jak na to spojrzeć pod innym kątem to chyba masz rację  :)

z tego wniosek chyba iż ciągle dmucham za mocno

ciekaw jestem jeszcze opinii innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W zeszłym roku grzałem na ustawieniach serwis min 10 max 35 w głównym 5/55 - 60/32-40%.Oczywiście nieład i nieporządek. Dmuchawa była z tyłu.

W tym roku przeniosłem dmuchawę w pierwotne miejsce i zszedłem z nadmuchem już nawet do 15% /serwis 15/35/. Czyżby aż tak duża różnica? Żadnego silikonu, zabawy w zaślepianie itp.

Dalej popiół nie jest idealny ale zastanawia mnie post mariv1 "Ale 20% z 60 to jest mniej niż u Ciebie Bregho 20% z przedziału 15-35 wiec nie bardzo rozumiem dlaczego u Ciebie huragan. U Jaacka mniej wiatru niż u Ciebie teraz."

Może rzeczywiście dmucham jeszcze za mocno.

Palnik oczywiście bez zmian - nierównomierny rozkład wiatru potwierdza się w dalszym ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko do wszystkich - z jaka histerezą CO palicie?

Czytam forum i znajduję coraz więcej zwolenników palenia ciągłego czyli w przypadku naszym z histerezą równa 0. Skoro podtrzymanie to strata to chyba coś w tym jest.

Ciekaw jestem waszych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Przestudiowalem cały temat jednak nadal nie znalazłem rozwiązania wobec czego postanowiłem napisać. A więc do rzeczy. Posiadam kocioł Krs Tech Aqua Duo 20 kw + sterownik st-48 + Moduł pogodowy+regulator pokojowy. Kocioł ten ociepla nowo wybudowany dom o powierzchni użytkowej 130 mk, ocieplony styropianem grubości 20cm. Aktualne ustawienia to:

-Temperatur co 57

- podłogowa max 42

- histeraza co 7

- czas podawania 10

- czas przerwy 30

- nadmuch 30

- praca podtrzymania- podawanie 10

- przerwa podawania 30

- wentylator w podtrzymaniu 30

Na tych ustawieniach kocioł nie dopala groszku robota się ogromne spinki. Ponadto w dobę konsumuje on ponad 50 kg groszku o wartości opałowe 29kj. Może ktoś podpowie co zmienić aby poprawić jakoś pracy kotła.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nowego domu 130m użytkowej potrzebujesz jakieś 6KW więc po jakiego grzyba kocioł o mocy 20KW??- podłącz sąsiadów e dwóch to bedzie jego potencjał wykorzystany

ciekaw jestem czy tam mała czy juz duża ekoenergia siedzi?

palnik uszczelniony?

jeśli nie to wykonac i dopiero do ustawień

jak niedopala wydłużać przerwę podawania a to co niedopalone wrzucić ponownie w zasobnik i spalić, teraz ten kocioł nie spala a jedynie przerzuca przez palnik takie ilości opału

nie wróżę Ci dobrego z nim związku bo jest za wielki i albo zajedziesz kocioł qlbo komin i to w szybkim tempie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

Mam do ciebie pytanie.

Ty kiedyś chyba na jakimś forum pisałeś o zapotrzebowaniu na ciepło budynku, doborze mocy kotła itd.

Dostałem niedawno Świadectwo charakterystyki od "fachowca" mam nadzieje, że dobrze obliczone i mam pytanie jak z niego obliczyć potrzebną moc kotła.

Oczywiście kocioł już dawno jest (za duży) ale chciałem z ciekawości sobie obliczyć.

W świadectwie mam EP - 118,48 kWh(m2rok). EK - 141,45 kWh(m2rok)

I teraz tak: parteru mam 85 m plus garaż 25 ale grzeję go tylko "na gwiazdkę" czyli około 8 - 10 st.

poddasze - 110 m

oraz piwnica - 35 m ale bez grzejników ( w jednym pomieszczeniu stoi kocioł reszta to graciarnia).

Jak to policzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem w poradniku o doborze kotła na ekogroszek

według Twoich danych energia koncowa jest wyższa czyli zakłada niższą sprawność instalacji i była chyba liczona pod kocioł węglowy

Ek może być różne w zależności od sprawności źródła ciepła- tak ja to rozumiem po lekturach różnych publikacji

 

według wzorów jakie mam od madrzejszych ode mnie wychodzi mi z Ep zapotrzebowanie w okolicy 50W/m2 

jak policzymy bez piwnicy i garażu czyli dla 195m to da 9,75KW bez uwzględnienia sprawności kotła

jak uwzględnimy sprawność 80% to wychodzi 12,18KW i musi być kociołek w okolicy 13-14KW

jak policzymy dla całości z garażem i piwnicą 85+25+110+35=255x50W=12,75KW i dla sprawności  80% moc kotła 16KW

takie to moje wyliczenia są- a na ile poprawne to musiałby ktoś mądrzejszy ode mnie zweryfikować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich obliczeniach patrz raczej na Ek - odnosi się do energii zużytej, zaś Ep do "energii pierwotnej" - teoretycznie, gdyby założyć ogrzewanie oparte o źródła odnawialne - załóżmy teoretycznie, że istnieje system ogrzewania zasilany energią słoneczną, który nie potrzebuje do działania dodatkowych urządzeń zasilanych energią elektryczną, czyli działa na grawitacji, wówczas Ep mamy równe 0 kWh(m2rok) albo blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do serwisu pytając o to czy uszczelnia się palniki dostałem odpowiedź że NIE, więc jak to w końcu jest uszczelnić czy też nie? Serwisant stwierdził, że jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to na kierunek strzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uszczelniać!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.