Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oszczędniejszy 15kw Czy 19kw ?


mj7j

Rekomendowane odpowiedzi

Do wczoraj byłem zdecydowany na kocioł 19KW KWM-SR 19 firmy Dziubarczyk

już prawie go zamówiłem , ale wczoraj przez mój dom przewinął się zupełnie przypadkowo doświadczony - podobno hydraulik i powiedział , że 19KW jest bardzo dobrym wyborem ale oszczędniejszy będzie 15KW LING DUO .

Przypomnę : powierzchnia mojego domu to dokładnie 116m2 6 grzejników płytowych w pokojach 2 drabinkowe w łazienkach i w tym 35 m2 podłogówki + 140l CWU. Dom nowy ściana z porothermu 30cm+12cm styropian poddasze wełna mineralna 30cm.

Z parametrów podanych przez producenta wynika ,że kociołek 19KW ma pojemność wodną 130l a 15KW(LING DUO) tylko 60l i tu mój hydraulik powiedział ,że LING ogrzeje szybciej wodę przez co zużyje mniej paliwa a 15KW w moim przypadku to w zupełności wystarczy.

Ciekawe co Wy na to?

Jeżeli chodzi o cenę to LING DUO 15KW jest nawet o 500zł droższy od 19KW Dziubarczyka.

Stałem murem przy Dziubarczyku bo ma dobre opinie , dobry obrotowy palnik i sterownik z możliwością wyłączenia algorytmu PID , ale teraz zacząłem się zastanawiać nad LINGIEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A tam gdzie A-W niedługo na 116 mk będziemy montować kotły 35 kW co by się paliło 3 tygodnie bez zaglądania w kocioł. Panowie załączyć rozum proszę. Rozsądek i jeszcze raz rozsądek. Tomasz.

 

 

PS: Kolega kilka postów wcześniej pisze że był nauczycielem pisząc "MUJ" przez U a mnie odsyła do szkoły na lekcje matematyki gdzie skończyłem studia ekonomiczne.

 

"jak palic mialem to mi sie nasuywa pytanie ; muj uczen kiedys podchwycil pytanie jak najlepiej klaj trzyma no to ja mu ; klej najlepiej trzyma jak go prawie wcalw nima i on to powturzyl na lekcji materialoznawstwa no 5 zaliczylk "

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że tutaj jest mowa o kotle z podajnikiem i być może wtedy przewymiarowanie nie jest takie groźne. Jeśli chodzi o motoryzację ;-) i zwykłe kotły zasypowe ja bym obstawiał: sportowy samochód ze "sztywnym" sprzęgłem, z mega turbodziurą, na szerokich slikach - stojący w korku na zasypanej śniegiem np. trasie toruńskiej w Warszawie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Z parametrów podanych przez producenta wynika ,że kociołek 19KW ma pojemność wodną 130l a 15KW(LING DUO) tylko 60l i tu mój hydraulik powiedział ,że LING ogrzeje szybciej wodę przez co zużyje mniej paliwa a 15KW w moim przypadku to w zupełności wystarczy.

...

Szybciej ogrzeje ale i szybciej ostygnie - tego typu argumenty w temacie pojemności wodnej kotła (i instalacji) moim zdaniem włożyć między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jak napisał Marcin też mam takie obawy "szybciej grzeje , ale i szybciej stygnie" wiem, że ma znaczenie ilość wody w instalacji ale może lepiej jak w kotle będzie więcej wody niż mniej a może odwrotnie? Bardzo trudny wybór. :) Boję się jednak tego przewymiarowania.

Podobno dzisiejsze normy mówią o 5,5W/m2 zapotrzebowania na energię to by wychodziło 5,5 x 116 = ok 6,5 KW + np. 3KW na CWU = max 10KW

Stare normy mówiły o 10W/m2 tj. 10 x 116 = ok 11KW + CWU 3KW = 14KW

 

Byłem dziś u lokalnego sprzedawcy i za LINGA krzyknęli prawie 9000zł. SZOK!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór mocy kotła nie jest prosty. Sam się o tym przekonałem montując do swoich 140 m2 25KW.

Po trzech latach eksploatacji stwierdzam, że maszyna jest za duża. Ma oczywiście tę zaletę, że bardzo szybko rozgrzewa instalację, lecz przy paleniu ciągłym są problemy. Dlatego kocioł pracuje na zasadzie przepalania. Utrzymuję go wtedy na temperaturze 60-75 stopni. Ponieważ w lato podgrzewam nim cw. ważna jest również pojemność wodna kotła. Mój KWK 25 ma 58 litrów.

Mam zamiar zmienić "piec" na dolnospalający KWKD i tu pytanie 22 czy 15 KW. Zdecyduję się raczej na 15, gdyż ma on również 58 litrów wody. Zmniejszę więc moc pozostawiając tą samą ilość wody. Jest to o tyle ważne, że przy letnim podgrzewaniu cw. wystarczy jeden załadunek odpadów drewnianych do kotła i te 58 litrów w ciągu 15 mniut podgrzeje mój wymiennik 100l.

Może nie składnie napisałem, ale wzięło mnie zapalenie oskrzeli i leżę.

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno dzisiejsze normy mówią o 5,5W/m2 zapotrzebowania na energię to by wychodziło 5,5 x 116 = ok 6,5 KW + np. 3KW na CWU = max 10KW

Stare normy mówiły o 10W/m2 tj. 10 x 116 = ok 11KW + CWU 3KW = 14KW

Właśnie dlatego weź sobie audytora OZC i pobaw się nim. Normy normami, opinie opiniami. Policz sobie wszystko dokładnie. Kilka dni zabawy :) Wg mnie 15kW spokojnie wystarczy.

 

Kolego ADIAS takie uwagi po adresem tomek krakerss są nie na miejscu.Warto natomiast zadbać o poprawną pisownię.

 

Co do linga duo 15kW z rusztem obrotowym w wersji ze sterownikiem economic3000 - koszt 8100pln (oficjalny cennik) Do estymy nie ma sensu dopłacać. Chyba, że chcesz palić peletami i mieć zapalarkę.

 

Kocioł, który będzie za duży długo będzie stał w podtrzymaniu - co jakiś czas będziesz musiał podtrzymywać żar dmuchając - w ten sposób nie spalasz węgla ekonomicznie.

Wyższość sterowników PID nad PI upatruje się w ciągłej pracy kotła z małą mocą palnika, a w zasadzie zmienną zależną od potrzeb. Kocioł ma pracować, węgiel ma się palić, a nie stać w podtrzymaniu i zadymiać. Taka jest opinia wielu instalatorów. Sezon nie składa się tylko z mrozów -20*C a dla takich temperatur oblicza się zapotrzebowanie na moc dla budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

KUP TAŃSZY. 15 kw czy 19 kw palnik retortowy jest chyba ten sam.......a masz troszkę większy wymiennik.

to jest w zasadzie bez znaczenia dla instalacji co przy piecu z podajnikiem. Twój doświadczony instalator miałby może i rację, ale chyba nie rozumie podstawowych parametrów ogrzewania węglem. Co innego przy gazie - tu ilość wody ma pewnie znaczenie....................................proponuję sprawdzić np. który piec ma izolowane wszystkie drzwiczki / nie oddaje za dużo ciepła w otoczenie; który piec ma dłuższy obieg spalin wewnątrz- bo mały piec może mieć króciutki odbiór i szybko ucieka ciepełko w komin; piec 130 litrów ma większą bezwładność i powinien szybciej nagrzac CWU /latem/ moze nawet beż właczania "pracy " kotła /myślę o chwilowym ubytku ciepła/np.wypuściłes z 10 litrów wody/ i piec już musi zacząc grzanie a gdy ma więcej wody w piecu to jeszcze moze nie zadziałac, tylko sam podgrzeje wodę............ itd , itp.... jesli 19 kW kosztowałby tyle co 15 kW to poproszę o 19 kW. Pozdro

 

Z parametrów podanych przez producenta wynika ,że kociołek 19KW ma pojemność wodną 130l a 15KW(LING DUO) tylko 60l i tu mój hydraulik powiedział ,że LING ogrzeje szybciej wodę przez co zużyje mniej paliwa a 15KW w moim przypadku to w zupełności wystarczy.

Ciekawe co Wy na to? Ano to ,że ma to znaczenie przy pierwszym uruchomieniu pieca. Póżnie woda ma już swoją temperaturę niezależnie ile jej jest...............................i tylko sie ją dogrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem pojemnosc wodna ma znaczenie jesli nie palimy na okraglo. u mnie od 23 cala woda sie do rana wychladza i pozniej znow ja musze nagrzac. i ma tu znaczenie czy jest tego 60 czy 130 litrow.

chodzilo mi o rodzaj cegly a nie wymiary, wineberger ma produkty gdzie przy 30 cm nie potrzeba juz nic ocieplac. niestety w polsce malo kto zwraca na to wieksza uwage, przewaznie sie sprzedaje najprostszy T albo T16 :)

pozdrawiam pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz palic tylko raz dziennie i tylko tak zeby instalacja nie zamarzła to wez taki z mala pojemnoscią wodną jesli mówimy o paleniu stałopalnym to ilosc wody nie ma znaczenia wiekszego z delikatna przewagą na plus duzej pojemnosci wodnej (komfort termiczy istabilnosc układu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem pojemnosc wodna ma znaczenie jesli nie palimy na okraglo. u mnie od 23 cala woda sie do rana wychladza i pozniej znow ja musze nagrzac. i ma tu znaczenie czy jest tego 60 czy 130 litrow.

chodzilo mi o rodzaj cegly a nie wymiary, wineberger ma produkty gdzie przy 30 cm nie potrzeba juz nic ocieplac. niestety w polsce malo kto zwraca na to wieksza uwage, przewaznie sie sprzedaje najprostszy T albo T16 :)

pozdrawiam pawel

 

Nagrzewa się długo ale i dłużej oddaje ciepło. Działa wtedy jak zasobnik. Ma tylko większą bezwładność i to wszystko. Gorzej się tym steruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze sie pomyliłes gorzej siesteruje mała iloscia wody ,dla mnie im wiecej wody tym łtwiej sterowac i lepsze efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małej ilości wody masz większy przepływ i wiele zależy od szybkości automatyki. Fakt, że wtedy automatyka się napracuje. Przy dużych pojemnościach wodnych zmiany temperatury następują znacznie wolniej. Widzę to u siebie w pracy. Kiedyś dawno, dawno temu montowano w budynkach mieszkalnych podgrzewacze ciepłej wody i tam wystarczył prosty regulator bezpośredniego działania, stosunkowo wolny. Później pojawiły się wymienniki WWB, później Jad i tu Mertik (regulator bezpośredniego działania) stosowany w tamtym czasie nie nadążał. W chwili chwili obecnej stosowane są regulatory specjalistyczne oparte na mikroprocesorach, bardzo rozbudowane, niespotykane w domkach jednorodzinnych np. typu MN 450, Szybkie zawory regulacyjne i napędy obecnie Belimo. Niestety i one przy wymiennikach płytowych na c.w.u. sa niewystarczające. Dlatego za wymiennikiem stosuje się stabilizatory c.w.u..Utrzymują one temperaturę wody na jednym, poziomie (ok. 50 st. C) Z wymiennika niestety płynie wody w dość dużym zakresie od ok. 40 st do 60. Wynika to z jeszcze zbyt duzej bezwładności zaworów regulacyjnych i tak o niebo szybszych od stosowanych przez właścicieli domków i małych instalacji, ale i ceny sa wyższe. Przy c.o. zmiany temperatur nie są tak szybkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze sie pomyliłes gorzej sie steruje mała iloscia wody

Nie, nie pomylił się - jak coś ma większą bezwładność to zawsze gorzej się tym steruje, obojętne czy chodzi o piec, rower, czy okręt. Sterowanie polega m. in. na reagowaniu na drobne zmiany. Dlatego piec z miejszą ilością wody (Ling Duo) lepiej się sprawdzi przy sterowaniu pogodowym w dobrze izolowanym termicznie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widac mamy inne zdanie jesli chodzi o sterownie pogodowe to dla komfortu leprze jest wieksze ale racja jest jak d.... kazdy ma swoją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze sie pomyliłes gorzej siesteruje mała iloscia wody ,dla mnie im wiecej wody tym łtwiej sterowac i lepsze efekty

 

I tu zgoda. Mój kocioł 25 KW - 58 litrów, zamienię na 15 KW też 58 litrów. Czyli przy mniejszej mocy taka sama ilość wody. Sądzę, że mniejszy kocioł będzie wolniej rozgrzewał instalację, ale będę miał nad nim lepszą kontrolę w zakresie temperatury, co jest szczególnie ważne przy ciągłym paleniu. Najwięcej energii kocioł zużywa do rozgrzania zładu. Później już na podtrzymaniu zużycie opału jest małe. I tak w moim kotle 25 KW po rozgrzaniu instalacji mam kłopoty, gdyż wystarczyło by dorzucić np dwa kawałki drewna, ale duża komora załadowcza na to nie pozwala, gdyż owe dwa kawałki nie będą się palić. Mogę oczywiście dusić spalanie miarkownikiem i utrzymywać na kotle np. 45 stopni, ale wtedy kocioł staje wytwornicą smoły. Tak więc lepiej zastosować kocioł odrobinę mniejszy, gdyż nawet przy utrzymywaniu na nim stosunkowo niskiej temperatury, temperatura spalin będzie stosunkowo wysoka, co nie spowoduje zasmolenia kotła.

W chwili obecnej przy zbyt dużej mocy kotła zmuszony jestem do ogrzewania budynku na zasadzie przepalania. Sądzę, że mniejszy kocioł i to w dodatku dolnospalający pozwoli mi na oszczędności w zużyciu paliwa.

Mój typ to KWKD15 Zębiec, ale Hef18 też nie wygląda głupio. Co wy na to?.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widac mamy inne zdanie (...)

Czytaj uważnie - "w dobrze izolowanym termicznie domu", w żle ocieplonym już tak nie będzie. W tym przypadku sterownik będzie stale otwierał zawór i kocioł de facto będzie grzał całą instalację.

 

Ad Kazik: Dyskusja była o retortowym z pogodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli bedziesz sterował doza iloscia wody 0-1 czyli grzanie studzenie to bedzie drogo i nie opanujesz układu jesli zkolei tak duzy układ wysterujesz pogodówka z ogrzaniczenie dolnym powiedzmy 25st i przechodzeniem płynnym to lepszego układu nie ma ,a to ze ludzie wychowani na muratorze mozna powiedziec mamniacy twierdza ze mało to tanio i lepiej to nie ma sensu prowadzisz dalej rozmowy kazdy układ jest inny i wymaga innego podejscia ,a to czy układ gazowy wymaga małej ilosci wody to kolejny mit nie ma to zadnego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.