Skocz do zawartości

dejfit

Stały forumowicz
  • Postów

    231
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez dejfit

  1. Nie wiedziałem jaka jest w twoim kotle. Mam dm44 i zastanawiałem się jak Timel działa z tą dmuchawą. Czy sterowniki w wersji ECO i FULL(02F) różnią się tylko dodatkowymi czujnikami
  2. @asder Zmieniałeś dmuchawę w swoim Lingu? Masz oryginalnie zamontowaną DM44?
  3. Nie wiem jaki masz sterownik. Jak masz modulację mocy i funkcję pogodową w sterowniku to sobie zamontuj siłownik. Będziesz miał stabilnie jak dobrze ustawisz i na kotle i na instalacji. Ilość wody przepływającej przez kocioł z powrotu z instalacji zależy od położenia zaworu. Temp. powrotu kotła (za zaworem 4d) zależy od temp. na kotle w zależności od położenia zaworu. Dlaczego przy niewielkim przestawieniu zaworu spore wahania nie wiem. Co to za zawór? Może element wykonawczy nie jest symetryczny? Przepływy nie są liniowe jakby to wskazywała skala? Co do pytania. Kocioł bez automatycznej pracy palnika pracuje ze spadkami temperatur. Budynek nie działa w próżni. Gdzieś będą spadki bez modulacji mocy, z byle jak działającą modulacją też. Jak zamontujesz pompę kotłową, siłownik i masz modulację to wysterujesz wszystko w zasadzie bez wahań przy odrobinie chęci.
  4. Masz rację. 35mm. Jakie są kolejne dostępne średnice?
  5. Wymagania minimum miedź 32mm i min zawór DN 32. Zalecany DN40 dla kotłów do 25kW z tego co pamiętam. Zapis jest w instrukcji kotła od kiedy pamiętam taki sam.. czytaj od 2008 roku. Jak dla mnie temp. są ok.
  6. W czym ten soft był napisany? tzn. język programowania?
  7. @AJapaleFaje Dmuchawa Metrix AB DM40 z regulatorem obrotów albo nowy sterownik.
  8. To ciekawe CV/LING/4234 kosztowała mnie 12,20 netto, a CV/LING4454 (uszczelka zbiornika) 20,33 netto. Nie wiem z czego to jest zrobione ale rozpada się w rekach. Nic nie warte. Lepiej uszczelnić na czerwony silikon. Miesiąc oczekiwania gratis.
  9. Dla Estymy jest NTC 10 k. [25 st.C] Dla Recalart nie wiem. Jeżeli masz Recalart to zabierz ze sobą czujnik np. temp c.o do elektronicznego.Sprzedawca zmierzy i dobierze termistor.
  10. Jeżeli to jest tradycyjna retorta fajkowa to udrożnij mieszacz powietrza. Powinna być jakaś wyczystka. Zwiększ moc nadmuchu jak radzi Andrzej_M i Timon.
  11. Co przez to rozumiesz, bo ja nic ? Nie widzi mi się to.
  12. Ustawisz palnik na 10/30 i podniesiesz temp. kotła a po otwarciu zaworu 4d również wody zasilającej. Do tragedii daleko. Na tak postawione pytanie odpowiedź brzmi - przymknąć zawór 4D. :ph34r: Jak chcesz żeby kocioł dłużej stał w podtrzymaniu( nie wiem po co, ale nie wnikam) to zwiększ moc palnika - skróć czas przerwy między podaniem kolejnej porcji paliwa i dodaj powietrza ew. otwórz klapę wentylatora. 60C na kotle trzymam jak na dworze (albo polu jak wolisz) jest +10C a nie -12C.
  13. Dzwoniłem dziś do Estymy, delikatnie mówiąc średnio rozmowny gość mi się trafił. Pytałem czy problem jest znany odpowiedział, że nie więc trochę mnie to zastanawia. Wrzucę chyba chłopakom na elektrodę zdjęcia tej płytki, bo poodpinałem wszystko. Jaką rolę pełni przewód PEN w sterowaniu obrotami ? Napięcie we wtyczce (na wyjściu z kotła tej "komputerowej", do której podłącza się wentylator) na zaciskach N i L jest stałe = 236 [V] niezależnie od ustawień dmuchawy. edit. Dzięki Andrzej za odzew. Płytkę odkurzyłem i umyłem IPA. Nic ewidentnego tam nie widać, ale z elektroniką nie mam wiele wspólnego. W Estymie zasugerowali sprawdzenie instalacji zasilającej. Sam nie wiem.
  14. Pozwolicie, że odkopię. Mam problem z pracą wentylatora. Nie po raz pierwszy , problem jest nieco bardziej złożony. Wentylator kolokwialnie mówiąc głupieje tzn. albo ma problem ze wchodzeniem na obroty, albo zwalnia i przyspiesza, albo przy danym ustawieniu powinien się obracać szybciej a obraca za wolno(wg mnie). Taka sytuacja nie ma miejsca ciągle. Potrafi pracować 24h ok a potem znów głupieje. Wymieniłem kondensator jakoś w listopadzie 2011, wydawało się, że jest ok. Problem powrócił. Obecnie mam nowy wentylator wprost od producenta i jest dokładnie to samo. Mierzyłem napięcie na listwie wychodzącej z Estymy i w momencie jak wentylator szaleje multimetr pokazuje wahania napięcia rzędu 30 - 50 [V]. Gdy wentylator pracuje ok to napięcie jest mniej więcej stałe z wahaniami rzędu 1 - 2 [V]. Jakieś pomysły ?
  15. Dziecko drogie nie bierz do siebie i tak dosłownie tego co będzie w dalszej części tego zdania, ale jak ty jeszcze na tym forum w portki robiłeś to ja pytałem dlaczego strona zawijana jest zablokowana. Popatrz bez mała 3 lata temu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3567-cenzura-na-forum-prowadzona-przez-admina/#entry33440 Taaa tylko ja pytałem o wersję BEZ rusztu wodnego. Dawniej to był Ling i Ling Plus. Wbrew temu co piszesz z wersji z rusztem wodnym się nie wycofali afaik.
  16. Kluczowe pytanie brzmi - kto to projektuje ? Dlaczego nie korzystają z palników Brucera i dlaczego wycofali wersję bez rusztu wodnego ? Wygląda na to, ze Klimosz to tylko marka handlowa podobnie jak Castrol nieposiadający własnych blendowni czy Hilti, którego elektronarzędzia lub podzespoły do nich produkuje min. Kress.
  17. I zarejestrowałeś tylko po to aby to napisać ? :) Ze swojej strony mogę dodać, że wentylator bezpośrednio u producenta firmy Metrix był tańszy aniżeli poprzez firmę Klimosz. Jak zamawiałem kondensator i uszczelnienie mieszczacza powietrza i zbiornika w Klimoszu to realizacja zajęła im ponad miesiąc( z wysyłką kurierem). Już byłem pewien, że nie przyślą.
  18. Dobra Lingowcy niemal wszystko już było: wadliwe sterowniki Recalart( żenująca farsa ), korozja w komorze spalania(o curwa :blink: ), korozja w zbiorniku na opał( u mnie po tym sezonie będzie prawdopodobnie na wylot) , fatalne uszczelnienie żeliwnego palnika, zrywające zawleczki , problemy z obiegiem kotłowym przy małych średnicach rur, spalony sterownik ( pozdrawiam Cię Aniu bardzo serdecznie) pewnie coś jeszcze, ale przestałem śledzić. Pytanie u progu sezonu grzewczego 2011/2012 brzmi.. czy ktoś wymieniał już wentylator i ile taka "przyjemność" kosztuje ? Czy ktoś go demontował ? U mnie wytrzymał 2,5 roku. Właśnie dogorywa - ma problemy z rozruchem i pracą przy niskich obrotach. Oczyściłem go dziś z grubsza, ale to na niewiele się zdało. Jutro pewnie będę zupełnie go rozbierał.
  19. Wypiąc wszystko i ustawić ręcznie. Byle nie 60 st na c.o :) :) Prawie się zgadzamy. Jak masz sterownie ręczne to trzeba wypiąć czujke zewnętrzną, bo sterownik będzie głupieć ! Wypada to mniej obeznanym napisać. No i P18 w serwisowych jest kluczowy niestety. Ustawienie P18 na 5 to murowana porażka. Jak widzisz prawie :)
  20. Zaczyna się.. czyszczenie, wrzucanie.. ble. Dobrze, że są inni na forum, z którymi można dzielić niedolę obslugi "bezobsługowego" kotła retortowego czyż nie ? :) To jest najpilniej skrywana tajemnica tych handlarzy :) Po prostu robią dobrą mieszankę - nie wiem dokładnie czego z czym. Znają się na węglu, nie handlują w zasadzie w ogóle w detalu. Mam "po znajomości", w każdym razie b. dobrze się spala i nie mam problemów choć w 1 sezonie palenia było zdecydowanie mniej popiołu. Pytałem rok temu co to jest, ale nie chcieli mi powiedzieć pomimo, że byli dobrze wstawieni :) Wybierasz krzywą tak abyś miał ciepło w domu, jak jest za zimno to dajesz o wyższym numerze, jak za ciepło na odwrót. To krzywa dopasowuje temp. na c.o do temp. na zewnątrz (jak masz wpięty czujnik temp. zewn.) Najpierw napisz 1. czy masz Economic Premium czy 3000, 2. czujnik temp. zewnętrznej 3. siłownik zaworu 4. podpięty czujnik c.o 5. regulator pokojowy (jaki model ? ) 6. jaka jest moc kotła Gdzie tak jest napisane ? Nie powinno, kocioł nie będzie przechodził w stan podtrzymania(przynajmniej nie od razu, nie w tym samym momencie) Jak zauważysz w tym samym momencie* - momencie osiągnięcia w pomieszczeniu temp. ustawionej na regulatorze obniżeniu ulega obliczona temp. c.o., następnie przymykany jest zawór, następnie kocioł dochodzi (szybciej- bo więcej ciepła idzie na powrót aniżeli na c.o - pomnieważ zawór się przymknął) do temp. obliczonej kotła i dopiero wtedy(trzeba jeszcze uwzględnić histerezę :)) się wyłącza. * to jeszcze zależy jak często sterownik otrzymuje sygnał z regulatora pokojowego.U mnie to jest 2 razy na minutę. W każdym razie natychmiast po otrzymaniu sygnału, że nie ma potrzeby grzać, bo w pokoju jest już temp pożądana.
  21. peppers, 1. Czy masz podpięty czujnik temp. zewnętrznej ? Tak/ Nie ? Gdzie on jest umieszczony ? 2. Co masz pod P10 w tej chwili (nie w ustawieniach serwisowych) ? i jaka jest z związku z tym wynikająca z krzywej temp. obliczona na c.o. Podaj odczyt temp z czujnika na zewnątrz. 3. Wypnij narazie całkowicie regulator temp. pokojowej. 4. Wypnij narazie całkowicie czujnik temp. zewnętrznej! i ustaw parametr P10 na "0" oraz P1 - temp. ogrzewania(czyli c.o) wedle życzenia tak abyś miał ciepło w domu. Napisz czy siłownik utrzymuje ustawioną temperaturę na c.o czy w dalszym ciągu zamyka bez przerwy. Vernal, jak dla mnie te ustawienia, które podałeś są bzdurne w kilku miejscach. Bez pogodówki P1 - 60 st. C na c.o ? U mnie przy minus 20 na zewnątrz jest 55 st.C na c.o. Oszalałeś :)? Serwisowe: P4. - po to montujesz zawór 4d aby zabezpieczyć kocioł przed korozją niskotemperaturową. Nie proponuję schodzić poniżej 45C chyba, że ktoś ma naprawdę duże problemy z obiegiem grawitacyjnym i wygrzewaniem powrotu - w takiej sytuacji i tak wzywałbym hydraulika i kazał instalacje przerabiać. P11. Uważam, że to powinno być min. 10C, ale każdy układ jest inny. Jeżeli c.w.u się szybko zagrzewa to daj sobie mniej. P15. Wyłącz tego PID'a na razie !! P16. Dałbym zdecydowanie mniej tego obniżenia aniżeli 30%. Moim zdaniem 12-15% to jest rozsądny przedział tak aby kocioł nie głupiał. W moim sterowniku ustawiam w stopniach i nie obniżam więcej jak 8stC, poza tym obniżam tylko na noc! Dobieram ustawienie krzywej(w Economic tj. krzywa zajmiast ustawienie krzywej) tak aby nie było ani za ciepło ani za zimno. Nie wiem jaką masz krzywą, nie wiem jaka się sprawdzi, nie wiem czy chcesz mieć 25st C w domu czy 19 st Ci wystarczy, nie znam budynku poza tym nie znam tych krzywych :) Sam sobie musisz dobrać. P18 - 5st C ? Jak ten zawór ma się sprawnie otwierać i zamykać jak skoro na kotle jest tylko 5C więcej w stosunku do c.o ? 15C to jest minimum. Należy tak ustawić krzywą grzania aby nie wyszło z tego, że jest 70C na kotle gdy temp. na zewnątrz wynosi +10. W Estymie ten parametr jest stały. Różnica pomiędzy obliczoną kotła a obliczoną c.o wynosi 20 st. C !!! własnie po to aby mieszacz działał sprawnie. P19 1. Zgodnie z modelem siłownika zaworu 4d 2. Ustaw ok. 30 st.C, wkońcu :) przyjdzie wiosna, po cholerę Ci utrzymywać 45 st na c.o 3. 55-60stC 4. 5-7
  22. Miałem pytać Matchaus jak Wam idzie palenie na początku sezonu i jak się Wasze Lingi sprawują :) ? Z tego co widzę Ani palenie wychodzi aż za dobrze skoro nawet sterownik sfajczyła :) :) :) Dla Linga przyjmuje się 5s podawania jako optimum. Moc regulujesz skracając czas postoju a dmuchawę ustawiasz tak aby było dobre, całkowite spalanie. Proste nie ? :) Na kiepskim paliwie nie będzie dobrego całkowitego spalania, nawet jak dzień i noc spędzisz na klikaniu w sterownik. Skróć czas postoju, zwiększ moc dmuchawy ew. zwiększ czas podawania zamiast skracać postój. Też tak mam aczkolwiek tak nie musi być. Jak masz kaloryfery stalowe to można pompę wyłączać poprzez np. sterownik pokojowy po osiągnięciu temperatury pożądanej w pomieszczeniu, przy żeliwynych to się nie sprawdza. Co chcesz zmieniać ? Jaki cel chcesz osiągnąć ? Co jest nie tak ? Dobrego opału w tym sezonie wszystkim życzę. Właśnie zrzuciłem 4t do piwnicy. uff
  23. Jaką masz minimalną temp powrotu ustawioną ? W ustawieniach serwisowych to sprawdzisz. Zmniejsz ją do 45 st C
  24. P01 czy P1. Myślałem, że wypięłaś całkiem wszystko. Jaki masz teraz tryb pracy. ZIMA, AUTO ? Ustawiasz ręcznie temp. kotła czy temp. c.o, bo teraz to ja zgłupiałem :)
  25. Co Cię w niej złościło ? I co to znaczy wyłączyłam. Aniu - jak Ty chcesz teraz sterować temp. c.o skoro boisz się ruszyć zawór ręcznie ? Zawór utknął w ostatnim położeniu nadanym przez siłownik. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie, ale u mnie można sterować ręcznie zaworem pomimo założonego siłownika(pod warunkiem, że wypięty, ze sterownika) Sprawdź w instrukcji siłownika, być może nie musisz go zdejmować. To zależy od pogodówki(wpięty czujnik c.o i podłączony siłownik). Odpowiadając ... zadanej kotła bez pogodówki, obliczonej kotła z pogodówką. U Ciebie(z wpiętą pogodówką) obliczona kotła wynika z parametru P18. W trybie pogodowym ustawiasz krzywą - poprzez krzywą temp. c.o. Kocioł dodaje P18 do wybranej temp. c.o(przy danej temp. zewnętrznej) i to jest jego obliczona temp. Albo wpięty czujnik c.o, założony i podłączony siłownik albo wypięty czujnik i odłączony siłownik zaworu. Jeżeli Cię złości to wypnij czujnik i odłącz zasilanie siłownika, ew. zdejmij siłownik z zaworu jeżeli nie da się nim sterować. Bezpiecznie będzie jeżeli masz pełną świadomość tego co robisz. Pellet to fajne paliwo, w kotłowni jest dużo czyściej.Tylko za drogi jak dla mnie. Konieczne są inne ustawienia kotła niż do węgla. Mnie się nigdy nie zerwała zawleczka na Barlnku. Kupiłaś w oryginalnych workach ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.