Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

witek1234, a mi się trafiło dokładnie odwrotnie :(, po spaleniu 4,5 tony węgla, pomieszany oI i II, nieznanego pochodzenia, który był nieszkodliwy,

słaby za to wymiennik czysty,  sporo popiołu ale bez koksu, po prostu nie dało się go źle spalić, na komin nie wchodziłem od początku sezonu, teraz

dokupiłem 2 tony, oczywiście węgla równie nieznanej proweniencji. Mam co prawda stałego dostawcę ale bierze ze składu, na oko nowy wydawał się

podobny, jednak już po pierwszym zasypie chyba stanę się orędownikiem zakazu  palenia węglem, takie gatunki niech spalają znawcy z odpowiednim

certyfikatem :), ale amatorzy powinni mieć na to całkowite embargo. Sadzy do cholery, skwierczy przy paleniu jak tłuszcz na patelni, dymi, popiołu

nie skąpi, nie dopala się do końca, nie brakuje kamieni i przerostów, frędzle i "kołdra" na wszystkim co ma kontakt ze spalinami.

Dawniej też pięknie nie było, ale jechał gość na kopalnię, mieszkam w miejscu gdzie w promieniu 5km było z 5 kopalń, przywoził węgiel  który nie

wymagał od palacza wybitnego znawstwa, rok w rok to samo, teraz na kwicie waga i sortyment, ale gdzie to wykopali nie wiadomo, całkowita loteria.

Przez 3 ostatnie sezony jakoś mi się udawało, ale ostatni zakup zasiał ziarno niepewności, pozostaje bardzo prosić dostawcę żeby nie przywoził takiego g... ,

ale pewności nie ma, że jednak przywiezie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Najlepiej to załatwić sobie jakieś talony węglowe na daną kopalnię , wysłać kierowcę i masz no 90% pewności że to jest to , ja ponad rok temu też miałem 3 talony na kop Bielszowice ale z okolic Kędzierzyna-Koźla to trochę za daleko 65km więc przepisali mi te talony w ramach wtedy kompania na kopalnię Marcel , węgiel malina spalam go w górniaku codziennie rozpalam ale nie wybieram popiołu tylko dopiero w sobotę i jest tego po tygodniu palenia 1/2 wiaderka ale to już bardziej szkło niż popiół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można tak podziałać jak piszesz i przy odrobinie determinacji powinno się udać, ale mnie się jednak marzy aby zakup opału stał się banalną czynnością,

teraz każdy sezon to mały niepokój co tam się trafi, kupuje na raz 5 t, więc dobrze byłoby się nie pomylić.  

W ostatnich latach jakoś się udawało, ale przy zakupach uzupełniających, korzystałem też z innych dostawców, miałem kilka zdarzeń, utwierdzających mnie w przekonaniu,

że z uczciwością handlujących jest jakiś problem.

Obecnie to nawet nie wiem czym palę, jak widzisz posługuję się jakimś egzotycznym opisem cech węgla, a gdyby sprzedawca wyposażył kwit w jego podstawowe parametry,

byłoby łatwiej dokonywać zakupu tego co sprawdzone i pasuje. Pozamykali mi fajne kopalnie i teraz trzeba kombinować jak trafić na coś czym da się palić nadmiernie nie trując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Mnie się wydaje że wina za kombinowany węgiel leży po stronie pośredników. U mnie facio jeden sprzedaje wyłącznie Piasta. Kupiłem trzy wory na próbę i nie za dobrze. Ciężko się rozpalal, przykapcal i trochę spiekal. Po wypaleniu był niedopal więc towar ewidentnie mieszany bo skoro Ziemowita spalam bez takich objawów, to jakim cudem bliźniacza kopalnia ma taki skrajnie inny węgiel? Gość zaklina się że to Piast ale zapytany czy jeździ na kopalnię, stwierdził że nie ma czasu stać tam kilka dni i bierze na Śląsku z jakiejś firmy mającej duże składy bo ma bliżej i od ręki. I tu bym upatrywal sedno naszego problemu. Co gorsza, od lipca bodajże w Małopolsce nie kupię węgla poniżej 26 Mj, więc mieszancow będzie coraz więcej. I pomyśleć że w myśl ustawy taka Bogdanka będzie OK a dobry plomienny nie , to różne dziwne myśli chodzą mi po głowie. Czy to ignorancja w temacie czy może lobbing? Najpewniej jedno i drugie niestety. Tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka macie opinie o bartex silver?

 

 

Witam .

Cały sezon grzewczy paliłem różnym ekogroszkiem testowałem kilka

-Czarną Perłę ( popiołu masa ciepło spalania tak sobie ) patrzyłem kiedy się skończy .

- Sztygar Ultra ( popiołu mniej suchy i spieki różnie bywało ) ale ok .

-Bartek Silver ( ten najbardziej mi podpasował i dla kociołka również ( popiołu niewiele wypala się bardzo ładnie daje dużo ciepła ) Polecam ;-)

 

Następny sezon kupię tylko ten ekogroszek. Bartex Silver

Co by krzyku nie było . Ogrzewam 180m2 dom , grzejniki pokoje  i trochę podłogówki łazienki kocioł Kołton Matix 17Kw sterownik zPid siłownik zaworu 4d podgrzewam kociołkiem 200L C.W.U  .

Edytowane przez koziolek3041
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chłop przywiózł ten Orzech z Jankowic i wykonałem kilka prób ogniowych. Pali się długim ciemnym płomieniem i ma moc, łatwo się odpala i ładnie wypala. Na obecne temperatury za mocny, zostawiam go na przyszły sezon na mrozy. Mi jak przywozi to zawsze jest papier z kopalni na moje nazwisko z data itd. Ale kto wie czy nie wiezie znajomemu a mi przywozi jakieś badziewie nie wiadomo skąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jak to jest z tą Bogdanka? Muszę kupić trochę węgla na ten czas jaki jest teraz i nie mam ochoty się meczyc z czymś, co bedzie sprawiać problemy.

Teraz pale rubinem ob bartexa. Wolę jakis orzech a z e wyjątkiem marketów ciezko cos dostac slabszego jak 28-30mj.

Przerylem cały temat i jestem glupszy niż byłem na początku ;-) wiec co kupic na teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu huczy jak palnik rakietowy a z komina dym jakbyś palił od dołu. Potem całkiem , całkiem. Po wypaleniu zasypu trochę niedopału i płytek. W wymienniku MASA sadzy. Czyściłem komin co tydzień, tak samo rurę do komina. Wymiennik przy każdym rozpalaniu.  To jest syfoza. Kupowałem orzech po 620 ale gdyby mi go dali za 400 jak podobno kosztuje w lubelskiem.... też bym go nie wziął. Takie cosik można sobie zafundować tylko jeden raz. :P No chyba że ma się ochotę na ekstremalne doznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie za 100 punktów. Chodzi mi o dwa rodzaje węgla - Chwałowice i Silesia, a konkretnie o aktualną zawartość popiołu i kulturę spalania, bo kaloryczność mają na tym samym poziomie.

Obydwa mogę kupić workowane w bardzo dobrej cenie Chwałowice niby gruby groszek, ale pewnie bardziej orzech II, bo kopalnia podaje wymiar 20-50mm albo Silesia orzech II.

Niepokojące jest to, że po aktualizacji oferty (sa już cenniki z przejętych kopalń Holdingu Węglowego) popiół w weglu z Chwałowic skoczył do 9% i spadła kaloryczność. Miał ktoś do czynienia z tymi węglami w ostatnim czasie?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem w końcu Wieczorka. 4 worki na próbę do pomieszania z eko rubinem z Bartexu.

Jak to z nim jest? Niby typ 32 a kopci na początku strasznie, przy tych temp tk juz w ogóle. Jak skoksuje, jest spokój. Caly zasyp czerwony, zero dymu. On w ogole powinien koksowac?

.popiół jak z papierosa, wypalilo sie wszystko, bez spiekow i tylko nieliczne plytki wapienne mozna bylo zauwazyc.

Bogdanke sobie darowalem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rodzice planują zakup pieca z dotacji. Gdzie kupię węgiel, jaki rekomenduje producent do tego pieca? Jak to wychodzi cenowo? W temacie węgla jestem zielona, a w umowie o dotację jest taki to oto zapis, że: w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Niektórzy piszą, że taki węgiel do tych nowych pieców 5 klasy jest strasznie drogi od 1000 zł i w górę za jedną tonę. W dodatku ciężko go kupić luzem, a jedynie jest dostępny w workach. Dla osób, które płaciły za tonę węgla niecałe 600 zł wydanie podwójnej ceny za węgiel do nowego pieca to niewyobrażalne koszty. Poniżej zamieszczam print screeny parametrów paliwa do 2 pieców 5 klasy na węgiel. Może ktoś jest w stanie mi pomóc? Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.

 

01png_aasqxah.png

03png_aasqxwe.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Witam, rodzice planują zakup pieca z dotacji. Gdzie kupię węgiel, jaki rekomenduje producent do tego pieca? Jak to wychodzi cenowo? W temacie węgla jestem zielona, a w umowie o dotację jest taki to oto zapis, że: w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Niektórzy piszą, że taki węgiel do tych nowych pieców 5 klasy jest strasznie drogi od 1000 zł i w górę za jedną tonę. W dodatku ciężko go kupić luzem, a jedynie jest dostępny w workach. Dla osób, które płaciły za tonę węgla niecałe 600 zł wydanie podwójnej ceny za węgiel do nowego pieca to niewyobrażalne koszty. Poniżej zamieszczam print screeny parametrów paliwa do 2 pieców 5 klasy na węgiel. Może ktoś jest w stanie mi pomóc? Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.

 

01png_aasqxah.png

 

03png_aasqxwe.png

na tych świstkach pisze że musisz kupić węgiel typu ekogroszek czyli taki jaki do pieców z podajnikiem czyli po staremu , chodzi o to aby nie było kęsów i miału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić post kolegi wojtekkkowal

 

Paliwa kwalifikowane:

Jaret - od 21Mj/kg, popiół 9 %, siarka do 1.1% - nie spełnia

Jaret Plus - od 25Mj/kg, popiół 8%, siarka do 1% - nie spełnia

Retopal - od 24mj/kg, popiół do 10%, siarka do 1% - nie spełnia

Rokita Ekomiał - nie spełnia

Greenpal Ekomiał - nie spełnia

Skarbek - spełnia wszystkie parametry.

Pieklorz Chwałowice - spełnia wszystkie parametry

Groszek 5-25 Piast/Ziemowit - nie spełnia

Węgiel rosyjski ze względu na kaloryczność i popiół równiez się nie łapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie że ktoś osiągnie V-klasę w swojej kotłowni? Kocioł jak kocioł czy to będzie w V czy w IV lub III palniki te same tylko w piątej więcej przegródek i szamotu a reszta po staremu. Tj. tak jak by ktoś lał paliwo to tego samego samochodu z filtrem dpf i bez filtra. Paliwo jest takie samo.

Edytowane przez Rober528
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A kto by się tym przejmował , ma być ciepło i to wszystko tym bardziej jak dają dopłaty (niektórym) tak czy siak mniej kpcą to fakt niż zasypowce i o to chyba chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zaczynam przygodę z piecem na podajnik | 12kw | 80m2 mieszkanie. Przeglądam internet aby dowiedzieć się jaki eko groszek będzie najlepszy. Na dzień dzisiejszy co doświadczeni "palacze" polecacie ? ? nie mam żadnego doświadczenia z tego typu opałem a chcę coś zakupić na rozruszanie pieca itp. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dla porównania koks z Marcela i Silesii po przepaleniu wiaderka 10l orzecha II w piecu Kielar Eco2. W obu przypadkach po przepaleniu wygarnąłem z pieca po pół wiaderka popiołu z koksem. Po przesianiu pozostało 1/3 wiaderka koksu Marcela i 1/4 wiaderka koksu Silesii.post-73312-0-78920000-1495572372_thumb.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.